Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tip na vhodný externí disk 1TB

Rozhodl jsem se, že zazálohuji veškeré své PC, NB, tablety, mobily a foťáky na jeden externí disk a hledám vhodného adepta. Podle potřebné velikosti a ceny za GB to vypadá na nějaký 1TB, ale nebráním se ani 2TB, pokud se poměr výkon cena ukáže jako velice výhodný.

Původně jsem uvažoval o klasickém externím disku, ale při předběžném zkoumání jsem našel názory, že cenově praktičtější a spolehlivější je interní SATA HDD a externí krabička, takže se nebráním i takovému řešení.

Kdo poradí, jaké řešení by bylo nejlepší s ohledem na objem, cenu, spolehlivost a jednoduchost použití?

nejlevnější boxy kdysi začínaly nad 600,- ale to už dávno není pravda. holt kurs koruny.
taky je v ceně napájecí adaptér, tak se to nemůže blížit 2.5" verzi.
usb3 mají dnes všechny.

extra low-cost možnost je druhý fyzický disk do pc.
midi low-cost jsem kdysi používal - vytáhnout esata kabel zezadu i s molex napájením, vhodný bracket mají třeba v tntrade.

kompromis je kovový šuplík do 5.25" pozice - tam bývá na zlost hlučný a spíš neúčinný 4cm větráček.

Disk musí být externí a připojitelný k různým zařízením - domácí i pracovní PC, NB, tablety, mobily, takže je musí být přenositelný, což žádné z nabízených řešení nesplňuje. Vlastní napájení přes adaptér je spíše nevýhodou, chtěl bych stejnou použitelnost jako u klasického externího disku - jenom strčit do USB konektoru a používat.

To ano, ale já bych potřeboval spíše přenosné a jednoduché zařízení na způsob klasického externího HDD, ovšem četl jsem, že kombinace interní HDD + rámeček je spolehlivější a v případě poruchy řadiče je mnohem větší šance z něj obnovit data. Mírná robustnost nevadí, bude to spíše zálohovací médium, ale rozebírat různé PC, strkat tam HDD a zálohovat data není moc praktické, nemluvě o NB, u kterého by to bylo těžko proveditelné. I externí napájení u 3.5' rámečků není oproti čistému USB u 2.5' rámečků moc praktické a je akceptovatelné jenom v případě lepší využitelnosti nebo větší spolehlivosti.

Stejně kvalitní 2.5' HDD je sice většinou dražší, viz. WD Red, což ale kompenzuje levnější rámeček. 3.5' HDD je levnější, ale rámečky jsou výrazně dražší. 2.5' HDD v rámečky mají napájení z USB, 3.5' HDD v rámečku mají externí napáječ, což je asi univerzálnější a spolehlivější, ale mnohem nepraktičtější.

Jaké další výhody a nevýhody mají varianty 3.5' HDD + rámeček vs. 2.5' HDD + rámeček?

http://eshop.btcomp.cz/detail/itec-MYSAFE-Advance- 35-USB-30/236598

Nějaký ten pátek používám tento šuplík a max spokojenost. Je fakt, že jsem ho koupil před třemi měsíci o stovku levněji, ale co bys čekal před vánoci.
Výhoda? Zatím mi pobral vsechny hdd, které jsem do něj vložil. Proč 3,5? Mám 4 pc, takže kvůli kompatibilitě. Napájecí adaptér může byt nevýhodou, ale používám ho i k nahrávání ze satelitního set to boxu, ktery mi hdd bez vlastního napájení nevezme.

Tak nakonec to vyhrál 2.5' WD Red produkt + i-Tec MySafe Advance 2,5" USB 3.0 http://www.czc.cz/i-tec-mysafe-advance-2-5-usb-3-0 /111966/produkt. Jako celek je to velice příjemná a elegantní kombinace, velikostně na úrovni klasických externích disku, ale s vyšší spolehlivosti a většími možnostmi konfigurace. Trochu nepříjemné zjištění bylo, že na PC jej nebylo možné okamžitě použít, nejdříve jsem jej musel iniciovat a pak ještě několik dlouhých hodin formátovat. U klasických externích disku toto samozřejmě odpadá.

No nevím, 32GB microSD se taky formátuje dost dlouho a několik hodin u 1TB mechanického disku mi nepřijde jak nějaký extrém. Možná jsem měl zvolit rychlý formát, ale s interními disky nemám zkušenosti, tak jsem dal klasický NTFS formát s výchozí alokaci. Zatím je prázdny, tak pokud je něco špatně, mohu jej přeformátovat.