Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nastaveni boot.ini pro dva OS

prosim o radu. Nainstaloval jsem na PC kde jsou W2K jeste XP. Ale W2k uz pak nechtely najet - chyba v config system 32, opravil jsem to pomoci instalcniho cd, jenze ted nejedou pro zmenu zase xp a pri vyberu systemu hlasi chybnou konfiguraci hw disku ci cestu na disk. V PC jsou dva HD na C je W2k (neni rozdelen) a druhy HD je rozdelen na E a F procemz xp jsou na F. Mam dojem, ze pri te oprave W2K byl prepsan boot.ini, nebot pred tim byly na vyber Xp a pak W2K. Ted je to naopak. Zde je jeho vypis
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0) partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT ="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetect
signature(122ca0f2)disk(0)rdisk(0)part ition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
nejak mi tam nesedi to, ze cesta na disk je stale 0 ale nevm co je disk a rdisk.

Mutete mi nekdo napsat, jak by mel spravne ten boot vypadat ?

Ved to tam vidis aj sam keby sa pozorne pozeras. Tu mas vysvetlenie co znamena co.
The multi(x) parameter is used to set the disk controller number, where x=0,1,2,..
The "rdisk(n)" parameter is for the HDD drive number, where n=0,1,2,... depending upon which physical drive this HDD is in your system. The "partition(p)" parameter is its partition on that drive, where p=1,2,3,... in order, counting from a 1 (not a zero).
Podla tvojho vypisu vidis, ze tvoj bootloader hlada xp na prvom disku na druhej particii, kde sa system nenachadza.

nenapsal jsi který z tvých dvou disků je v biosu nastaven jako bootovací, eventuálně která partition je nastavena jako active - zjistíš libovolným partition managerem.
pokud se použije tento boot.ini - staruje podle hodnoty default 1.disk, 1.oddíl, z adresáře winnt - čili tvoje w2000
aby nabootovaly xp, nejsem si jistý co znamená to "signature(122ca0f2)" - máš tam nějaký extra řadič pro druhý disk?

v biosu je nastaveno, ze se bootuje z prvniho C tedy nastaveno HD0. Vypis Partition manageru
Disk 1 C stav aktive, primary
Disk 2 E stav none, primary , F stav none, Logical
Zadny extra radic tam neni je normalne v IDE 2 secondary jako Slave (druhy disk E,F) , ve spravci zarizeni nic extra neni (zadna emulace), standartni radic a radic pro chipset Nvidia Nforce ATA.

ne, zdejší systém rozděluje příliš dlouhé řetězce mezerou.
pak je nutné to vložit do "code" a opravit zápis pro korektní volbu xp z 2.disku a 2.oddílu:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="MS Windows 2000" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Windows XP Profi" /noexecute=optin /fastdetect

předpokládám přitom, že na druhém disku je "e:" jako první partition, "f:" s adresářem \windows na druhé partition.
doufám že ntldr a ntdetect.com z win2000 na prvním disku stačí i pro nabootování xp. kdyby s bootem byl problém, pomocí biosu přesměrovat boot na druhý disk a označení jeho prvního oddílu jako aktivní - pokud nebyl zformátován, měly by na něm být xp-čkové verze ntldr + ntdetect.com, a xp verze mbr. pak bys uložil tuto verzi boot.ini pro dualboot také na tvé e:.

Tak jsem opravil boot dle vaseho popisu. Problem asi bude v ntldr a ntedect.com, pamatuji si ze pri tom zotavení z cd W2K tyhle soubory chtel prepsat ze jsou spatne. Doslova pri startu Xp vypise ted toto : System windows 2000 nelze spustit z duvodu problemu s hardwarovou konfigurací počítačového disku. Ze zadaneho spusteciho disku nelze cist. Zkontrolujte spousteci cestu a hw disku. Divne je ze ale pise ze W2K nelze spustit misto XP ! Druhou radu nemohu zkusit na F ani E tyto soubory nejsou. Premyslim, ze to F smaznu a zkusim tu instalaci znovu kdyz W2k jedou. Nebylo by to lepsi ? Jen abych se zas pak nedostal do stejne situace, ze tas nepojedou W2k chyba system32/config . Pipadne naistalovat xosl, aby spoustel sam jednotlive OS ? Pro vsechny pripady jsem si udelal zachranou disketu pro W2k.

System windows 2000 nelze spustit z duvodu problemu s hardwarovou konfigurací počítačového disku. Ze zadaneho spusteciho disku nelze cist. Zkontrolujte spousteci cestu a hw disku.

tato hlaska sa zobrazi ak polozka v boot.ini ukazuje na HW zariadene, ktore v systeme neexistuje

to bootovanie pomocou signatury disku urcie malo nejaky vyznam

skus este pridat takuto polozku:

signature(122ca0f2)disk(1)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional-test" /noexecute=optin /fastdetec

fak nevím co znamená zápis "signature(122ca0f2)disk(1)rdisk(0)...", proto jsem se ptal zda není v pc i jiný řadič (sata, raid). jinému řadiči napovídá disk(1), na kterém visí první disk rdisk(0).
ale může to být záznam i po nějaké nehodě při přeinstalaci - přiznávám že toto neznám a googlit v angličtině se mi to nechce.

no jo, dobrá připomínka: pokud by tam nebyl jediný dvoukanálový ide řadič (primary+secondary), ale nějaký další, moje jednoduché boot.ini by neplatily.

ad signature(...) - tak jsem zamorfeoval, ale pokud nemusím se mi nad tím hloubat nechce:
post.aspx
index.php
a tady q227704 - jaký máš servicepack u w2000?
možná to nakonec pořeší "xp-čkový mbr"

ntldr a ntdetect.com: bude dobré když se na disk ke každým windows vrátí jejich verze. leží oba nezkomprimované na instalačním cd w2k i xp v adresáři \i386, nebo se dají se zkopírovat i od známého se stejným servicepackem.
nebo pokud byla záchranná disketa w2k udělaná včas, před reinstalacemi a nefunkčnostmi jednotlivých windows, mělo by jít z ní nabootovat a nechat opravit zaváděcí soubory windows (dělal jsem to kdysi pod nt, snad se nic moc nezměnilo).
opravy jednotlivých systémů bych dělal samostatně, vždy bez připojeného kabelu druhého disku, ať 100% vidím co přepisuju. u opravy xp pak ale nesmím dopustit aby xp nastartovaly z disku a rozmyslely se že si nastaví systém jako c:

- ideální je oba disky a instalační cd vzít k jinému pc, připojit je postupně jako druhé (nebootovací), na w2k i xp vždy na první partition nahrát z cd příslušné ntldr, ntdetect.com, a tento boot.ini.
- pro xp disk je lepší 3.default řádek změnit na

default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS

- potom vždy jeden vrátit do původního pc, nabootovat z jeho instačního cd se správným servicepackem (v biosu vůbec nepovolit boot z hdd), a z [r]=repair console spustit příkazy fixmbr , fixboot.
- pokud nemám instalační cd w2k s integrovaným sp4, je docela možné že příkaz fixmbr bude stačit i z "xp cd", ten fixboot bych nechal z w2000.

teď už by mělo stačit zapojit oba disky v pořadí jak byly původně, partition managerem (z cd/diskety) označit active oddíl ten na kterém jsou zaváděcí soubory xp = první oddíl druhého disku, teď pravděpodobně značený jako e:, v biosu povolit bootování z 2.disku s xp.

restart a měla by už jet volba obou systémů.
jde se vyblbnout i s tím, zkoušet oba systémy zavádět naopak pomocí bootloaderu prvního disku s w2000, ale nejsem si jistý že ty xp spustí.

xosl: ty systémy byly nainstalované tak že na sebe viděly, podle toho si ten druhý nastavil písmena až jako e:, f:
mohlo by se stát že s xoslem se to opísmenkování bude jevit jinak a ty xp už se nerozjedou.

tak jsem jeste zkusil zapis od mkmt a i jeste zmenil disk 1 na 0 a rdisk take, ale ani jedna varianta nezabrala, ale nez ta hlaska vyskocila trvalo to apon 20 vterin, pred tim to bylo okamzite po vyberu XP. Dneska to uz musim vzdat, jine pc s 2WK mam k dispozici instalacni cd take. Takze zkusim i dalsi rady a pak napisu jak to dopadlo. Zatim dekuji vsem za ochotu a hlavne drahy cas, ktereho je tak malo.