Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bolest očí a hlavy z LCD monitoru

Čus mistři.jak správně nastavit monitor aby mě nebolely oči a hlava?nebo poraďte nějaké preventivní opatření.
obnovovací frekvenci mám nastavenou na nejvyšší možnou u tohoto monitoru a to je 60 Hz.
rozlišení také a to je 1680x1050 pixelů. začínám s tím mít velký problém asi budu muset k vočaři:-)
dík
monitor mám hp-l2208w-349

Zvyk je zvyk. Zpočátku to může být šok, ale cesta zpět není. Obnovovací frekvence je nesmysl, ta opravdu nic neřeší. Že se používáním LCD kazí oči je dlouho tradovaný blud. Jediné řešení je nastavit optimální jas a kontrast, hlavně nepoužívat tovární nastavení, které je schopno vypálit nejen oči, ale i mozek.
Čistě pro orientaci, na netu je toho opravdu hodně:
kalibrace-monitoru.uzasne.cz

To bude možná ten kámen úrazu - zkuste stáhnout alespoň úroveň jasu na polovic, jestli se to zlepší (otázka je, jak je osvětlený prostor kolem monitoru - na noc se vyplatí pořídit malou lampičku, která svítí za monitor, aby kontrast jasné plochy tolik "netahal" za oči).

Obecně je doporučováno, aby nebyl monitor jediným zdrojem světla v místnosti, je dobré rozptýlené světlo, třeba lampa namířená na strop nebo tak...
Já mám CRT s frekvencí 100Hz a s očima není problém, mám lampu (za zády) a ta svítí na strop, tudíž je v místnosti takové příjemné přítmí, ale ne tma.

Ehm:
- refresh monitoru se nastavuje v nastavení zobrazení ve Windows, ne v OSD monitoru
- u LCD není vyšší refresh potřeba; je to dáno jinou zobrazovací technologií; 100Hz LCD navíc nepobere...
- jsou CRT a CRT; mám dá se říci vyšší třídu LCD (typ apod viz můj profil), ne nějakou vyšeptanou trosku co zvládne 75Hz a je na hranici svých možností. Jinak řečeno, aby obraz na CRT neblikal, je potřeba nastavit minimálně 85Hz; LCD nebliká ani při 60Hz

To, jak mám nastavený refresh jsem uvedl jen jako ilustraci; to, že Tebe bolí z monitoru oči bude tím, že nemáš "ambientní" osvětlení a dost možná máš jas na plné koule. Dále viz bílý medvěd - pokud možno, připoj to přes DVI, pokud nemožno, nastav clock a phase tak, aby byl obraz bez moiré.
Dobře to poznáš na Eizo testu.

ad fotka: nejakou lampičku co ti bude svítit na zeď za monitor.
jas monitoru: stáhnout na minimum. monitor má osvětlovat jen sám sebe, ne místnost. list papíru ti taky nezáří.
kontrast: max., klidně i 100% když se ti to bude líbit.

pokud máš připojení přes analogový vga kabel, pošteluj si v osd menu phase-clock, ať ti přesně ukazuje 1-pixelové čáry bez chyb (rozostření, moiré).

p.s.: změna refresh u setrvačného lcd prakticky nemá smysl, obvykle těch 60hz stačí.

mám taky nějaký hp, tak na lcd zmáčknu tlačítko do menu ... a tam to někde musí bejt. aha, já jsem připojen digitálně přes dvi, tam to v menu není.
návod praví že: image control -> clock phase.

jinak koukám že na cd k monitoru je X:\HelpFiles\CommonFiles\HP_Adjustment Pattern.exe - se svislými 1px čarami.

V podstate mate 2 moznosti riesenia problemu: 1. Lacnesie -okuliare so sklickami Hoya BlueControl (70-90 EUR bez ramu, v kazdej lepsej optike), mozu byt aj nedioptricke, pokial mate dobry zrak.
2. moznost -notebook so 120Hz lesklou obrazovkou (Eurocom, Asus,Alienware), al. 120HZ monitor pripojeny cez Displayport al. Thunderbolt ku takemuto notebooku. PC/laptop nesmie mat graficky adapter Intel! al. 2 graficke adapteri v ovladacich paneloch.