Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kompenzace uciniku???

Dneska mi předložil tatík smlouvu (naštěstí nepodepsanou, měl dostatek asertivity) s nadpisem Blix Power s nabídkou "inteligentního kompenzačního zařízení". Hovoří se v ní o nějakých úsporách. Rád bych tu jednak varoval a jednak si ověřil své staré znalosti z elektrotechniky.

První to varování:
Smlouva mi přijde neseriozní ze dvou důvodů a je úplně jedno, co je jejím obsahem. Text u podpisu obsahuje několik bodů, z nihž dva by na seriozní smlouvě rozhodně být neměly:

Bod, ve kterém je řečeno, že podpisem stvrzuji, že jsem si návštěvu prodejce sjednal, tedy že prodejce přišel na mou žádost. Tím je totiž obcházen zákon, kde je řečeno, že pokud je obchod uskutečněn mimo provozovnu jde o obchod na dálku a vstahuje se na něj ona známá lhůta o odstoupění od smlouvy bez udání důvodu. Tato formulka je zaklínadlem mnoha smluv, ve kterých prodavači laciných šmjdů okrádají důchodce.

Další pak je bod, ve kterém podpisem stvrzuji, že strany se budou řídit obchodním zákonníkem. Tím bych na sebe ovšem ušil bič, protože se pak nemůžu bránit podle občanského zákonníku a zákona o ochraně spotřebitele. Pokud totiž není výslovně uvedeno, při sjedníno obchodu, kde jednou stranou je spotřebidel, tak platí občanský zákonník a zákon o ochraně spotřebitele.

A teď ta technická otázka. Pokud si vybavuju (a pozjišťoval jsem si), tak jalovinu mi hodiny stejně neměří, tedy kompenzací neušetřim ani halíř, jen bych snižoval náklady dodavatele. Nebo jsou mé myšlenkové postupy chybné?

Ja si rikam, ze mi ten nazev neco pripomina. Vsak to je server Katedry fyziky FEL CVUT :-).

Z toho mi vyplyva, ze pokud bych ucinik kompenzoval, namerena spotreba by jeste vzrostla?

Co nám vyprávěli na střední škole,tak pokdu si to dobře pamatuji, tak jsou tři druhy výkonů.
činný - odvádí práci (W)
jalový - neodvádí žádnost práci, ale je důležitý pro vznik MP (VAr)
sdánlivý - používá se pro určování výkonů trafa (VA)

Elektroměr v běžné domácnosti, dokáže změřit pouze činný výkon/příkon (to je slovíčkaření). A Rozvodné závody účtují pouze činný výkon/příkon.
-Taky se předpokládá, že lidi doma mají spíš odporovou zátěž než indukční.

Pokud se jedná o průmysl,kde můžou být indukční pece,motory nebo jiná zátěž indukčního charakteru, tak tam se instalují elektroměry dva na činný výkon/příkon a na jalový výkon/příkon.A platí se za oba dva výkony. A jelikož jak jsem říkal, že jalový výkon neodvádí žádnou práci a je to pro síť velká zátěž, tak se za jalový výkon platí docela velké peníze, čímž je donucen majitel fabriky aby si zřídil kompenzaci.Takže on pak kompenzuje účinník na cca 0,90, aby měl co nejméně jaloviny. Kompenzovat cos Fí na 1 úplně nelze, protože by nastala rezonance v síti.

Dobře takže vyšší.. Odběratel, který provozuje hodně el. motorů, tam je to asi jasné. Ale co PC zdroj v domácnosti? Z uvedených příspěvků jsem měl dojem, že elektroměr jalový proud neměří, tudíž změří jen ten činný. Ale asi ne no.. :-)

edit: jsem to zas popletl. Účiník je vlastně menší než 1, takže skutečná spotřeba bude nižší.

Účiník je vlastně menší než 1, takže skutečná spotřeba bude nižší.

tak vidíš, žes na to nakonec přišel sám. Ale ten rozdíl bude opravdu nepatrný. To taková nabíječka pro mobil (s transformátorem) naprázdno, tam už je to jiný kafe. Ale tam je zase fuk, jestli 1 W nebo 2 VA, elektroměr to stejně nezaznamená....