Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak rozdělit USB flash disk?

Mám USB flash 32 GB, potřeboval bych jí rozdělit na dvě části:

1) cca 10 GB pro FAT32
2) cca 20 GB pro NTFS

Je to nějakým softem možné? Našel jsem jen rady ohledně linuxových liveCD, ale ty nakonec prý nefungovali...

Našel jsem jen rady ohledně linuxových liveCD, ale ty nakonec prý nefungovali...

Ano?! To jsou zaručené zprávy Radia Jerevan?
GTK nadstavba nad Parted a nejen Live linuxové distribuce, dokonce jakákoliv nainstalovaná distribuce s patřičnými nástroji...

Tak jsem si našel chvilku a pustil se do toho. Nabootoval jsem do linuxu, v gparted jsem smazal aktuální oddíl a vytvořil dva nové (64MB a zbytek do 4GB druhý), naformátoval jsem je na FAT32, restartnul a zjistil, že WinXP stejně vidí jen jednu partyšnu. Ač je i druhá naformátovaná, ve správci disků ji vidím jako nenaformátovanou. Googlil jsem a našel dva přízpěvky, kde někdo řešil stejnou věc. Nikde to nedořešili, takže jdu zkusit partition magic a uvidím. Není chyba ve formátování v gparted? Nemusím tam někde něco naformátovat jinak?

Takových "rad" jsem našel víc. Nikde jsem se ale nedočetl o nikom, kdo by napsal, že se mu ten nějaký konkrétní postup povedl. Já linux viděl jen jednou a nikdy jsem s ním nedělal, takže bych uvítal nelinuxový postup.

Ty máš konkrétní zkušenost, povedlo se?

Takže teď nechápu. Píšeš, že u USB flashky nejde víc oddílů a když jsem předtím psal, že jsem nenašel žádnou úspěšnou radu, tak jsi to označil za zprávu Jerevanu?

Tak je tu někdo, kdo tuhle věc zkoušel a povedla se mu nebo je jasně dané, že to nejde?

Píši, že je to chyba MS Windows. V ostatních systémech s tím není problém. "Linuxu" je celkem "jedno", zda jde o SD kartu v USB čtečce, USB flash disk, HDD v boxu, atd., stále s tím zachází jako s SCSI disky...
Jde o obdobný "problém", kdy redmondský systém zarputile odmítá formátovat HDD v USB boxu na fat32, pak jsou z toho fámy, že nejde formátovat větší disk na fat32.

na flash sa normalne da dat viac oddielov, ked ti to nejde v sprave diskov vo Win tak trebars nabootuj UBCD a tam ranish partition manager, alebo linux a gparted.

P.S. je mozne ze win je naprd (nemam tu teraz na com otestovat) a u flashky ktore sa tvaria ako removable ignoruje 2.partisnu, alebo je treba po vytvoreni oddielov ich formatovat z Win zo spravy diskov, a priradit rucne pismeno. Ked nejde tak potom pod Win smola. Ale ze to nejde vo Win este neznamena ze to nejde vseobecne, vseobecne to ide :)

Takže než se do toho pustím a začnu něco zkoušet...

Problém je tedy v tom, že pod Windows ty dva oddíly nevytvořím. Když je ale vytvořím třeba pod Linuxem, tak s nimi bude umět Windows bez problémů pracovat? Jestli Windows nezvládne ani tu následnou práci s již vytvořenými oddíly, tak je zbytečné, abych cokoli zkoušel.

Prosím tedy žádnou teorii.

Ano, je to možné. Ale vše záleží na tom, co přesně to je za flashdisk.

Pokud má nazstaven příznak, že to je USB-HDD, pak jde udělat oddíly přímo jakýmkoli partition nástrojem (fdisk z win/lin, cfdisk, ranish, parted, windows partition manažer apod.).

Pokud tento příznak nastaven není, je třeba jej buď nastavit (toolem), nebo rozdělit flashku na dva virtuální fyzické disky toolem pro daný čipset, který se ve flashce nachází.

A tedy otázka zní: protože je evidentní, že příznak nastaven není, bude třeba toolu. Jaký typ toho USB klíče máš? Ideálně napiš rovnou VID a PID zařízení.

jméno výrobce, typ a VID/PID lze nastavit v INI souboru. Nevím, cos přesně "setupoval" (obecně se klikne na číslo pod kterým se flashka objeví a nastavuje se to tam), ale těch 25GB je výsledek režimu MP mode: "Capacity optimize"

edit: když s tím nehneš, tak mi napiš PMku, kouknem na společně teamviewerem, jestli chceš.

Takže jsem udělal (asi) pokrok. Mohlo by to potěšit i ostatní.

V tom balíku, z tvého odkazu, je i aplikace "Super USB.exe". Jednoduchá, malá utilitka.

Spustíš, vybereš formátování, posuvníkem určíš rozdělení na dva oddíly, zformátuješ a hotovo. Každý oddíl jsem poté ve Windows standardně zformátoval, jeden jako FAT32, druhý jako NTFS. U mě na PC se vše tváří jako v pořádku, zítra to ještě zkusím na jiném PC, případně na TV apod. jak se to bude tvářit jinde...

Takhle přesně jsem si to představoval.

Teď bych jen potřeboval vrátit mojí flashku do původního stavu tak, aby se hlásila jako Corsair Survivor s kapacitou 32 GB a ne jako Transcend Jetflash s kapacitou 25 GB. Jak na to?

u toho programu je ini soubor. Zedituj jej tak, aby VID/PID a jméno výrobce a modelu odpovídaly původním hodnotám.

Co se kapacity týká, je tam (jak jsem psal výše) parametr MPmode, ten je v ini myslím povolen, tak jej zkus zakázat, popř. modifikovat v setupu - jedná se o to, že fleška má optimalizaci na kapacitu nebo rychlost.

edit: nebudu teď až do neděle na netu, kdyžtak pošli PMku. Budu až v neděli odpoledne.

Takže jsem zkusil tu editaci, VID, PID, výrobce a model jsou už správně. Kapacita je pořád 25 místo 32.

Při optimalizaci na rychlost jsem se dostal na pouhých 12 GB, při kapacitě je to oněch 25 GB.

Dobrá správa ovšem je, že ta Super USB.exe funguje. Zkoušeno na 2 PC s WinXP a dokonce i TV LG to vzala bez problémů.

ještě jsem tam v INI viděl nějakou tabulku, zkus zeditovat ještě ji, mám pocit, že 32G flash tam vycházela na neformátovaných 26GB, tak jestli to není ono. Bohužel tu nikde nemám podobný model abych mohl testovat. :-(

edit: případně ten INI soubor přejmenovat..

Díky za snahu, tohle je už nad mé schopnosti, vůbec netuším, co který řádek znamená a nápověda je jenom čínsky :-/

Zkoušel jsem měnit ty ini soubory, zkoušel jsem měnit nastavení přímo v programu, ale dostanu se vždy na těch 25 GB.

Jestli někdo něco vyčtete z posledního ini souboru:

[Flash]
FlashIndex=52
UnAutoCheck=0
FlashNum=0
ChannelNum=0
RWCycle=5

[Scan]
MPMode=1
ScanMode=1
NeedRecheck=0
NeedChangMode=0
BadBlockPrecent=40
ScanLevel=16
ECC=1
FlashCase=1
SpecialFlash=0
TwiceScan=0
Pattern=0

[Debug]
CheckRamMarkBlock=0

[Other]
Sorting=0
SortPercent=100
EraseAfterMP=0
LED=0
ComValue88=0

[BurnIn]
BurnInEnable=0
RWTestEnable=0

[Enhance]
LLF=0
ECC_MIN=0
ECC_MAX=0
ECC=0
SECTOR_NUM=0

[UFD]
UFDMode=1
WriteiStar=0
WriteProtect=0
FalseDiskSize=0
DiskIMGFilePath=
PureMode=0
PartitionRate=100
PartitionNum=1
PreCopyFile=0
P0VolumeLabel=
P1VolumeLabel=
DiskSN0=
DiskSN1=

[AutoRun]
ReserveUserSize=0
Authorize=

[BadBlock]
SWWriteProtect=0
BadBlockSetMode=0
SectorNumber=0
LoadDriver=1
FileSystem=0
MBR=1
HubPort=0
SectorControl=0

[VendorInfo]
VID=1b1c
PID=0a60
ScsiMfInfo=Corsair
ScsiPdInfo=Survivor
UsbMfInfo=Corsair
UsbPdInfo=Survivor

[SN]
SnLen=8
SnSetMode=0

[Capacity]
FixCapMode=0
Bin1=0
Fix1=0
Bin2=0
Fix2=0
Bin3=0
Fix3=0
Bin4=0
Fix4=0
Bin5=0
Fix5=0
Bin6=0
Fix6=0
Bin7=0
Fix7=0
Bin8=0
Fix8=0
Bin9=0
Fix9=0
Bin10=0
Fix10=0

[AUTOMP]
SpecifyFlash=0
FlashIndex=254
TimeDelay=1
SpecifyFlashID=0
ShowDeviceControl=0

Mám flashku Transcend 32GB a pomocí zmiňované utilitky "Super USB.exe" jsem ji bez problémů rozdělil na 8GB a 24GB partišny. 8GB jsem zformátoval na FAT32 a mám na něm bootovací LIVE CD, které bezproblémů bootuje po spuštění počítače. 24GB jsem zformátoval na NTFS, ukládám na něj HD filmy (17GB soubory) a také funguje bez problémů. Ve všech počítačích flashka načtena jako dva disky, dokonce i bez problémů na televizi SAMSUNG. Žádné problémy se ztrátou kapacity jsem neměl.

Nastavit kapacita se dá jen u této verze

Zkusil jsem i verzi předchozí (tam se dá jednoduše nastavit defaultní kapacita flashky), ta zas má problém, že je prý mnoho špatných sektorů...

Ale tam proces neproběhne, údajně kvůli velkému množství špatných sektorů. A v ostatních verzích změna kapacity v INI souborech nemá vliv...

Na čip se nepodívám, je to zalisované hliníkové tělo...

Ještě se tam objevuje údaj CTL. U té verze se špatnými sektory se celý proces rozběhne jen pokud zadám hodnotu 6986. U jiného čísla (je jich na výběr hodně) mi to hodí hlášku, že nesouhlasí CTL. Ale netuším, co to CTL znamená...

Jakou, mohl bys napsat jak? Potřebuji rozdělit flash disk na dva oddíly, jeden formátovat na FAT32, druhý na TSD, abych na něj mohl nahrávat pořady ze satelitu Technistar vcelku, na FAT32 se nahrají rozdělené po 1 GB a je třeba je potom spojovat. Nahrávka na part TSD se dá pak přesunout na část naformátovanou FAT32 a v PC upravit. Aspoň tak jsem to četl v recenzi, prý programem Mediaport. Nebo zná někdo lepší postup, jak převést disk naformátovaný TSD na FAT32?

ano, beru, udělal jsem záznam 2,5 GB na flash naformátovanou na FAT32 a nahrávka byla rozdělená na 1 + 1 + 500, na flash naformátovanou na TSD byla vcelku, nerozdělená, ale bohužel v PC se nenačte, a tak jsem hledal na netu a našel tohle řešení - rozdělit flash a jeden díl naformátovat TSD a druhý na FAT32 a pak překopírovat nebo přesunout mediaportem

tohle je ten návod z netu:
2) Export dat v rámci jednoho HDD
Uvedenou možnost jistě uvítají ti, kteří se síťováním počítačů nemají větší zkušenosti. Princip je velmi jednoduchý. Spočívá v rozdělení externího HDD připojeného k PC na dva různé oddíly. Nejprve v PC oba tyto oddíly naformátujeme systémem FAT 32 a následně HDD připojíme k set-top-boxu a jeden oddíl naformátujeme systémem souborů PVR (opět v Record media organiseru). Přístroj je pak jednoduše schopen (na takto připraveném HDD) pro PC "nečitelná" RAW data (soubory nahrané v části disku naformátované systémem PVR) exportovat do druhého oddílu s FAT 32, přes volbu Export v Movie organiseru.
Pak jen postačí HDD opět připojit k PC a data dále zpracovávat.

Mám jiný typ SP, kde Media organizer není, ale oba SP jsou Technisat