Vyber linux distribucie do velkosti 1GB
Potrebujem najst linux distribuciu, ktoru:
1. mozem nainstalovat (nie nakopirovat) na USB (t.z. mozem na USB instalovat dalsi SW),
2. instalovany OS sa musi zmestit na 1GB USB kluc, idealne by bolo, keby mi zostalo volnych aspon 200-300MB,
3. aby dane distro nebolo prilis hnusne, nepotrebujem nejake extra male distra na dosiahnutie uplneho uzivatelskeho zhnusenia.
Teda toto je otazka. Bol by som rad instaloval Ubuntu (to by bolo uplne najidealnejsie, avsak instalovane zabere 2,1GB, teda je mimo hry). Do uvahy prichadzaju mnou vyskusane Fedora (tiez prijemna, len potrebujem najst dost malu verziu), takisto OpenSuse. Slax je mimo hry, na USB vytvara LiveCD s moznostou ukladat nastavenia na USB, nie vsak s instalaciou SW.
Tuto ultimatnu verziu USB Linuxu budem pouzivat na buse, vypnem NTFS podporu, aby mi nezapinal HDD -> chcem predist jeho poskodeniu. Budem don instalovat :Quanta, LAMP, CSSed Editor, FF 3 beta 5, gFTP, VLC, OpenOffice, XMMS2 a to je asi tak vsetko, co budem potrebovat. A bude to na notebook Lenovo R61 (7732-4SG).
Vdaka za napady.
...občas používám SLAX, ten se neinstaluje, jede z CD, popř. z RAM, takže zůstává rom-mechanika volná a usb je k dispozici, HDD nepotřebuje vůbec, live CD má cca 200 MB...
Prepacte, ale asi ste necital moju otazku, vid ze ne.
1. USB je podmienkou
2. potrebujem do toho OS instalovat SW
3. slax som vylucil
4. usb portov mam dost
Na zaklade tychto kriterii viete poradit?
23577
..."Ako pripraviť Slax pre USB
Slax pre USB je Slax distribúcia vo formáte TAR. Ak nepoznáte TAR, môžete si ho predstaviť ako ZIP archív. Rozbaľte archív (unzip) priamo na vás USB flash klúč, MP3 prehrávač alebo dokonca na harddisk. Slax pre USB je navrhnutý tak aby ukladal všetky vaše zmeny, takže slax sa chová ako normálne nainštalovaný operačný systém." ...
Ludia, odpadnem.
Na ktoreho dindiho som napisal otazku? Fakt, precitajte si ju:
Mozno vam krivdim a ten SW sa tam da instalovat, moja skusenost je vsak ina. Nastavenia sa ulozia, SW NIE.
ps: napisal som na slax.org Tomasovi Matejickovi, ci je mozna doinstalacia SW, ak odpovie, napisem.
...omlouvám se, dá se přidat hodně věcí, ale asi ne konkrétně to, co požadujete :
SlaxGuide.htm
..."Použití modulu
Jednou ze skvělých vlastností Slaxu je fakt, že je modulární. To znamená, že pokud nemůžete v tomto distru najít, co potřebujete, můžete to snadno přidat. Tyto doplňky se jmenují moduly. Modul je něco, co můžete vytvořit nebo stáhnout z internetu, a má příponu .mo. Například můžete přidat OpenOffice.org nebo různé hry, které nebyly přidány do Slaxu z důvodu omezení na 8cm CD. Spousta rozmanitých modulů naleznete na modules.php. ..."
O modularite viem, neriesi to vsak moj problem. Chybaju tam programy, ktore zamyslam instalovat ja. Potrebujem proste plnohodnotny system na USB. (ak bude moznost, budem ho bootovat komplet do RAMky, mam 2GB)
Vím o malé distribuci s možností běhu z USB, ale nevím, jak je to s instalací programů.
puppylinux.com
Puppy bude prave ten pripad skaredeho distra... Potrebujem nieco medzi Puppy 128MB a Ubuntu 2GB.
Teraz som vyguuglil nejake info o Damn Small Fedora, co by mohlo byt ono, ale nic konkretne som uz nenasiel.
puppy linux?
edit: mi to poslalo s oneskorenim
Neva. Ma niekto aj iny tip ako Puppy-ho?
www.pendrivelinux.com
toto nepomoze?
Browseujem tam uz dva dni, vsade pisu 4GB+ pen drive Kde nie, tak je to Puppy ci DSL, alebo nenapisu velkost. Nechcem poskusat vsetky distra, nemam tolko zbytocnych CD na vypalovanie.
Preto potrebujem konkretny typ/tip.
aha,tak to chapem,no ja s tym skusenosti nemam,nakolko neviem rozbehat posratu wifinu na mojom NB (mandriva ani ubuntu ju velmi v laske nemaju a inak sa mi tie OS pacia dost)..
asi to dopadne tak ze kupim druhu kartu,ale zas tiez potrebujem konkretny 100% spolahlivy typ:)
Tradicne Linux problemy. Aby porantalo kazdeho jedneho vyrobcu HW, ktory ma ovladace len pre jednu platformu. Pekne sme dopadli.
Zkus XUBUNTU, neni tak nenazrane a kosate jako samotne UBUNTU. Kdyz zvolis k instalaci alternative cd, tak myslim i muzes zvolit minimalni system ( je tam debian instalator ) a do toho si doinstalovat potrebne zacal bych napriklad xubuntu-desktop
Nooo, konecne, to znie velmi slubne. Vdaka. Skusim.
Spustil som si vo VMWare Live Xubuntu (desktopova verzia) a velmi je podobna ubuntu 8.04. Uplne mi postacuje, paci sa mi, splna vestky moje ocakavania. Este si chcem overit, o co je alternative verzia ina, mysli vzhladovo. SW neriesim, potrebne programy budem instalovat aj tak sam. Vdaka za pripadnu odpoved.
Alternate install CD
The alternate install CD allows you to perform certain specialist installations of Ubuntu. It provides for the following situations:
* creating pre-configured OEM systems;
* setting up automated deployments;
* upgrading from older installations without network access;
* LVM and/or RAID partitioning;
* installs on systems with less than about 384MB of RAM (although note that low-memory systems may not be able to run a full desktop environment reasonably).
Alternate se liší způsobem a dalšími možnostmi instalace, nefunguje jako Live CD. Vzhled může být stejný.
Vdaka za info. Nikde vsak nevidim moznost instalovat minimalnu verziu, ktoru spominal JR.
Teraz som dostal na Ubuntu Jabberi tip na MiniXubuntu z root.cz, otestujem ten.
Skusil som Alternative Xubuntu na VMWare, nastavil som 1GB virtual HDD, pri instalacii (mozno som nezvolil spravnu opciu?) nezobrazil vyber minimalnej instalacie. Instalacia prisla az po kontrolu a instalaciu SW a potom vypisal chybu, ze nemoze pokracovat a mam preskocit niektory krok. Dalsie kroky uz vsak nesli. Domnievam sa, ze to neslo preto, lebo som mal nedostatok miesta na virtualnom HDD. Ked som nastavil 2GB, instalacia prebehla korektne. V xubuntu vsak neviem zistit, kolko zabera miesta na disku. Ako to zistit?
Odpoviem si sam, do hornej listy sa da pridat "sledovac" volneho miesta. Aj tato instalacia (Xubuntu) mi zozrala temer cele 2GB virtulaneho HDD. Nononot vyssie napisal aj to, preco. Kde k sakru je ta minimalna instalacia?
Pro vyzkoušení Linux. distribucí přece nepotřebuješ CD, vystačíš si s virtuálním počítačem a můžeš testovat bez obav. A zadarmo.
Pavel
To jest pravda. S virtualnym PC vsak nemam skusenosti. Viem, nie je to vyhovorka. Hodte meno na spolahlivy SW a uz nepapulujem a idem studovat.
ps: vdaka za pripomenutie virtualnych PC
Preferoval bych pořadí: VMware Server (zdarma), Virtual PC, Virtual Box, VMware Player.
Teda, všechny tyhle jsou free, ale VMware má ještě Workstation a ten je placenej, proto jsem u serveru zdůraznil zdarma.
Pavel
VMWare Server, preco sa to vola server? Bude to na moj ucel vyhovovat? Alebo potom skor VirtualPC?
Jestli si vzpomínám tak server nemá VMWare Tool, hodí se spíš na systémy kde nejde tak o GUI jako o služby. Spíš bych doporučil VMWare Player a vmx soubor si nechat vytvořit jinde.
Řekl bych, že bez problémů ti VMware Server vyhoví. Ale klidně použij i Player, jen musíš nějak zvládnout konfiguraci toho virtuálního stroje.
S Virtual PC nemám moc zkušeností, tady neporadím.
Pavel
www.easyvmx.com
Tak tomuto programu som neporozumel ani trochu. Pomocou online formulara my vytvoril par kb velke subory (vmk, vmx,..)a co dalej? Ziaden program som na webe nenasiel, do coho by som tie subory vkladal.
Skusmo som si nainstaloval Virtual PC od MS a zatial funguje. Idealne to nie je, ale myslim, ze na tie pokusy to bude stacit. Este sa musim naucit princip virtualnych PC.
Ty soubory se vkládají do VMware playeru, pak do tohoto virutálního PC nainstaluješ operační systém, který sis vybral na tom webu...
Doporučuji ti použít raději VMware Server, taky umí vytvářet virtuální PC a je to víc "klikací"... Nebo můžeš použít trialku VMware Workstation. Server je po registraci zadarmiko...
Problém to rozchodit bys mít neměl, VMware produkty mají výbornou nápovědu (in English...).
Mam uprednostnit VMWare server pred Virtual PC, na ktorom momentalne robim pokusy?
Podkud tam chceš cpát Linux, tak určitě.
Chcem. Uz sa podarilo. Dik
VMWare Server-u som dal sancu po tom, co som mal problem s linuxom s Virtual PC (nic tym nenaznacujem ). Nesklamala ma vasa rada, je skutocne pohodlny a jednoduchy na pouzivanie. Vdaka pekne.
ps: tie subory od touchwooda (z easyvmx) som nepotreboval.
Taky bych doporučoval Puppy. Mám ho na USB Flash disku, odkud jsem připraven jej spustit v případě, pokud by mně někde ve vypjaté situaci zkolabovaly Windows, eventuálně když potřebuji smazat nějaký win-nesmazatelný soubor na XP-systémovém disku. Je ale zapotřebí mít PC, který umožní bootování z USB disku.
Další Puppy mám na stařičkém notebooku, který jsem tímto počinem reinkarnoval, pročež běhá jak za mlada. To mi umožnilo zapřít jeho věk a darovat manželce jako dernier cri výpočetní techniky. K tomu jsem, využívaje akronymu dodal historku, že Acer je divize Versace.
Jak hodně stařičká sestava dokáže s Puppy běhat jako zamlada ? Co je to prosím za konfiguraci ? Nasadils mi brouka, potřeboval bych něco čistě na surfování a střepů mi projde pod rukama směrem nach recyklace dost.
Co na to manželka ?
Je to ntbk Acer TravelMate 529ATX
TTD:
Cache-Speicher 256 KB - L2 - Advanced Transfer Cache
RAM 512 MB (Max) - SDRAM - 100 MHz
Diskettenlaufwerk 3,5" 1,44 MB
Festplatte 10 GB
Optische Speicher CD-ROM - Plug-In-Modul
Display 14.1" TFT-Aktivmatrix XGA (1024 x 768) - 24 Bit (16,7 Millionen Farben)
Grafik-Controller ATI RAGE Mobility M1 - 8 MB
Audioausgang Soundkarte
Telekommunikation Fax / Modem - 56 Kbps
Netzwerk Netzwerkkarte - Ethernet, Fast Ethernet
Batterie Lithium-Ionen
Betriebszeit (bis zu) 4 Stunde(n)
Betriebssystem Microsoft Windows 2000
Bohužel, ona mi nevěří už z principu.... Naopak vyslovila podezření, že jsem toho noťase koupil v zastavárně na Žižkově jako horký zboží z nějaký čórky, koukala, jestli není v disketce zaschlá krev bývalého majitele a nakonec se zeptala, kolik může jako prvotrestaná dostat u soudu za trestný čin podílnictví...
Moudrá to žena.
Jestli měla v ruce i hadřík na otření krve a otisků prstů, tak i velmi praktická žena.
Myslel jsem si to. Jinak díky za poskytnutá TTD.
Pridavam odkaz, necht slouzi. Ma to udajne po instalaci zakladniho systeme 850 MB. Muzes pak pridavat ubirat standartnim zpusobem.
https://help.ubuntu.com/community/Installation/Mini malCD
Tak toto vyzera bozsky, vdaka, skusim.
Skus VectorLinux, stranka Vectrorlinux.com, ja som to nasiel na CD v casopise ked mi padol \win a potreboval som do niecoho bootnut a nebolo do coho... Je to zalozene na Slackware, ale ci to ma tie vlastnosti, kt. chces neviem. Skus prejst tu stranku
Dobry den, vdaka za odkaz, urcite stiahnem a vyskusam. Posledne dva dni som skusil viac ako 10 distribucii, este hladam tu pravu.
to all: ked skoncim svoj sukromny linux install fest, pridem sa podelit o skusenosti.
Raději se mrkni, co se stalo s tou kozou v koupelně...
Videl. V utorok rano som zhavil linku a odvtedy som to videl viackrat. 31 je este daleko. Ktohovie, ci sa to Barneymu oplatilo, byt zas raz legendary.
btw. onedlho sa ma opat objavit slecna Spearcova, nie?
Tak, po temer mesiaci znacim vyriesene.
Ziadne linux distro do 1GB (instalovana velkost), co by mi vyhovovalo, som nenasiel. Preto som si kupil 4GB PQI i820.
Rad by som sa podelil o skusenosti, mozno este niekoho napadne instalovat klasicky Linux na USB.
Prolog
Pri instalacii OS na USB je nutne spravne zvolit FS. Zurnalovacie (ext3,ReisenFS,...) su naprosto nevyhovujuce, pretoze su vo vacsej miere narocne na zapis. Preto som volil Ext2. Ovsem docital som sa, ze existuju FS urcene specialne na USB. Maju mat optimalizovany pocet zapisov. Je nutne dalej vediet, ze USB ma definitivne limitovany pocet prepisani a jeho zivotnost sa instalovanim a najma pouzivanim systemu na nom mierne skracuje oproti beznemu pouzitiu.
Dejstvo prve, tiez zname ako: Ako Ubuntu 8.04 na USB (ne)slo
Ako prve distro mi prislo na ranu nove Ubuntu 8.04. Je uzivatelsky prijemne, ma vyhovujuce graficke prostredie (Gnome; KDE sa mi ktovie preco, ale nevie zapacit) a mal som s nim uz predosle dobre skusenosti. Instaloval som ho na zaklade navodu z pendrivelinux.com. V kratkosti:
1. pripojim USB, zapnem ntb, vlozim LiveCD s Ubuntu 8.04
2. vyberiem si jazyk (ja English), zvolim opciu "Install Ubuntu"
3. nastavim niekolko veci ako layout klavesnice, hodinky, meno+heslo,...
4. dolezite nastavenie je pri prerozdeleni disku:
Je nutne vybrat bud Guided - use entire disk a vybrat USB, alebo potom Manual, kde na usb vytvorit 2 particie, jednu s FS: ext2, druhu swap. V pomere 3800MB/300MB. K ext2 nastavim mount point na "/" a zakliknem formatovat. Dokoncim prerozdelenie, zapisem zmeny, pokracujem v sprievodcovi.
5. krok 7, zvolim Advanced: tu nastavim, kam sa ma instalovat zavadzac. Je vidiet HDD na hd1,0 a USB na sdb, moja particia na usbcku je sdb1, volim teda ju.
6. instalacia samotneho systemu, zaberie asi tak 35minut, po dokonceni restart
7. nabootujem z USB, zobrazi sa mi Grub
Mne sa vsak nepodarilo nabootovat, v Grube bol HDD nastaveny nespravne, musel som ho zdeditovat a to takto:
Spustim Grub command line ("c"), napisem
vypise nieco podobneho:
Potrebujem zistit, ktory "hd" je moja flashka, aby som neprepisal MBR mojho HDD s WinXP. Opat zapisem:
, ak vypise subory z linuxu, je to on, ak nie, skusam dalej
atd. Teraz uz mam zistene oznacenie hdd, vratim sa do menu Grub-u, editujem polozku na spustenie linuxu ("e") prepisem prvy riadok na:
> enter-om ulozim > polozku bootujem ("b"). Linux nabieha, hura.
U mna az potom zacalo 5 hodin prace v prikazovej riadke, po prihlaseni sa mi nezobrazil panel, len kurzor, nefungoval gdm, po jeho zhodeni system siel, ale nefungovali mnohe programy a spustace zavisle prave na Gnome Desktop Mangeri. Bol to viac menej zacarovany kruh: GDM nedovolilo vypnut jeho automaticke spustenie pri starte systemu prave preto, lebo nebezalo. Ale korektne sa spustit nedalo...
Dejstvo druhe
Nakoniec som to o pol tretej rano vzdal a do tretej rana som mal na USBcku rovnakym postupom instalovany Xubuntu 8.04 s prijemnym a rychlym XFCE4 prostredim. Pri nom som zostal doteraz, doinstaloval som si niektore programy (gPHPedit, CSSed Editor, Bluefish, VLC a XMMS2), odinstaloval Nepotrebne hry, Gnumeric Spreadsheat, AbiWordProcessor, Totem player a pod, aktualizoval, customizoval. So vsim vsudy zabera 1,9GB na USB, teda polovica kapacity zostala na data. Nabieha z USB po komplet vypnuti presne 35sekund (niekolkokrat merane stopkami).
Epilog
Tak tot moje skusenosti. Dakujem este za pomoc chalanom z Jabbera na ubuntu.cz. Snad sa to bude hodit aj niekomu inemu, rad poradim, ak budem vediet.
Zdroje
http://www.pendrivelinux.com/2008/04/14/ubuntu-804- usb-hard-drive-install/
http://www.freesoftwaremagazine.com/articles/grub_i ntro/
doku.php
este mensie :
Henry Jensen has announced the release of DeLi Linux 0.8.0, a light-weight desktop distribution designed for computers with as little as 32 MB of RAM: "DeLi Linux 0.8.0 is the next big step and the first release of the 0.8.x branch. The main focus of the 0.8.x series will be internationalisation. The biggest changes are: switched to UTF-8 as the default encoding; dropped GTK+ 1.x, switched to GTK+ 2.x (2.10); switched to the 'pacman' package manager (from Arch Linux); Netsurf or Skipstone as web browsers; AbiWord 2.4.6 with ODT plugin and Gnumeric 1.6.3; Linux kernel 2.4.36.4, now with LSI Logic support (important for VMware guests). Unfortunately, the hardware requirements had to be raised: for running the GUI at least 32 MB of RAM are recommended; a MMX capable processor is recommended for multimedia applications; a full installation with all applications requires about 750 MB space on hard disk
www.delilinux.org
Do archivu fajn, ale fakt nesplnuje poziadavku: "pozeratelny vyzor".