Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Tuya Zigbee - chytrá domácnost ve starém domě 4 - automatizace

Na příkladu spouštění klimatizace si předvedeme možnosti automatizace. Z "hloupé" obyčejné klimatizace uděláme "chytrou", kterou můžeme ovládat odkudkoliv.

Systém Tuya a Zigbee jsme si popsali v minulých dílech. Teď se podíváme na to, jak nastavit automatizace (scénáře).
Doma mám klimatizaci, která nemá žádné "chytré" ovládání, ovládat se á pouze dálkovým ovladačem.
Budeme potřebovat univerzální IR remote controller - zvolil jsem puk, který umí kromě IR i RF, kdyby náhodou...

[99614-smart-rf-433-ir-remote-control-t-png]

Zřejmě si všimnete, že tohle je WiFi zařízení, není to Zigbee. Pro Zigbee jsem zkrátka obdobný nenašel. To ale nevadí, protože už na začátku jsme si řekli, že v rámci Tuya ekosystému můžeme současně používat Zigbee i WiFi zařízení společně. Negativem je, že scénáře pro wifi spouští cloud (nefungují lokálně), což v tomto případě není kritické.
Tyto univerzální IR ovladače umožňují ovládat cokoliv v místnosti i bez toho, že by byla přímá viditelnost. Odrazy fungují.
V rámci ovladače si vytvoříte profilů kolik potřebujete - klimu, TV, ... Tím se vám vytvoří z každého takového profilu "zařízení", které můžete ovládat.
Při vytváření profilu si vyberete typ (Klimatizace, TV), následně značku a pak máte k dispozici několik již přednastavených profilů, včetně knihovny nastavení od dalších uživatelů. A pokud by nestačilo ani tohle, umí tento ovladač režim učení, kdy si vytvoříte vlastní profil pomocí existujícího dálkového ovládání. Případně editaci existujícího profilu, kde můžete použít učení na jednotlivá tlačítka. Pro své potřeby jsem si vystačil s existujícími profily.

[99618-4-ir-remote-png]

Stav:
Mám fotovoltaiku, mám klimatizaci, kterou můžu nejen chladit, ale i topit. Pokud je slunečný den, můžu v topné sezóně zdarma topit klimatizací, tak proč toho nevyužít. Pokud ráno svítí slunce, tak už teď na začátku února je kolem 10 hodiny baterka nabitá.

Požadavky na automatizaci:
Pokud svítí slunce a současně je venkovní teplota pod 15°C (využijeme dostupnou předpověď, se kterou Smart live aplikace pracuje), tak v 9:30 nebo 10:00 (to jsem tam dal, pro jistotu, kdyby se rozjasnilo až později) chci zapnout klimatizaci.
Klimatizaci vypneme automaticky v 15:30

Scénáře jsou dvojího druhu:
Tap to click - ručně spouštěné
Automatizace - spouštěné na základě podmínek automaticky

[99615-2-scenare-png]

V našem příkladu využijeme oba druhy scénářů. Do ručních si nastavíme spuštění klimatizace v režimu topení, chlazení a vypnutí klimatizace. To nám umožní ovládat klimatizaci kliknutím na scénář, aniž bychom museli hledat zařízení v seznamu. Další výhodou je, že si můžeme jednoduše upravit nastavení klimy při spuštění, aniž bychom museli sahat na automatické scénáře. Ve scénáři totiž nemusíme jen přímo ovládat konkrétní zařízení, ale můžeme i spouštět další scénáře.

Příkladem ručně spouštěného scénáře by mohlo být i otevření brány. Dokonce by mělo být možné scénář přidat do Android auto nebo CarPlay, tak můžete bránu otevřít rovnou z obrazovky auta.

Ručně spouštěný scénář je jednoduchý - na kliknutí provedeme ovládání prvku. Vybereme klimu, stiskneme tlačítko zapnutí, nastavíme teplotu, případně další parametry, třeba pomalé otáčky ventilátoru.

[99616-1-taptorun-jpg]

Scénář na spuštění klimatizace

Podmínka (IF):
- vybereme režim kdy je splněna libovolná podmínka (OR)
- časovač - nastavíme 9:30 a vybereme všechny dny, jinak půjde o jednorázové spuštění

Akce (THEN):
- vybereme scénář a přiřadíme ruční scénář spuštění klimatizace
- přidáme notifikaci a přidáme notifikaci v aplikaci - doporučuji kvůli ladění - na telefon (ať jste kdekoliv) vám přijde informace o spuštění scénáře. V podstatě nemusíte fyzicky ovládat žádné zařízení, ale jen si otestujete spouštění scénářů pomocí notifikací. V aplikaci v deníku pak máte historii spouštění scénářů.

Předpoklad (Precondition):
Nastavíme, že musí platit všechny podmínky (AND)
- přidáme počasí a vybereme slunečný den
- přidáme počasí a do teploty nastavíme < 15°C
Tím máme zajištěno, že se scénář spustí pouze pokud svítí slunce a venku je nízká teplota.

[99617-3-automatizace-png]

Scénář na vypnutí klimatizace

Podmínka (IF):
- časovač - nastavíme 15:30

Akce (THEN):
- vybereme scénář a přiřadíme ruční scénář vypnutí klimatizace
- přidáme notifikaci a přidáme notifikaci v aplikaci - doporučuji kvůli ladění - na telefon (ať jste kdekoliv) vám přijde informace o spuštění scénáře

Zde neřešíme žádné podmínky, ale klimatizaci prostě v 15:30 vypneme bez ohledu na to, zda je puštěná nebo ne. Když neběží, vypnutím se nic nestane.

Podobně si můžeme připravit automatizaci pro chlazení v létě. V tomto případě využijeme vnitřní teploměr na to abychom klimu zapnuli např. v případě, kdy teplota uvnitř místnosti překročí např. 26°C

Závěr

Z "hloupé" klimatizace, která šla ovládat pouze dálkovým ovladačem jsme s nákladem asi 200 Kč udělali chytrou, kterou můžeme ovládat odkudkoliv. Vracíte se z dovolené, tak si na dálku nějakou dobu před příjezdem zapnete klimatizaci.
Vidíte, že na vytvoření scénáře stačí jen trochu logické myšlení, není třeba mít znalosti programování. Pokud již scénář nebudete potřebovat (v létě), tak každý automatický scénář má možnost vypnutí (deaktivace). Důležité je zamyslet se nad tím, co chcete, aby automatizace provedla, kdy a za jakých podmínek.

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články