Windows Vista? Longhorn? Realita: Windows NT 6.0
S tím, jak se s poněkud neurčitým tempem blíží vydání Windows Vista, rozhodl jsem se rozšířit své obzory za pomocí jedné z beta verzí. Co neušlo mé pozornosti najdete v následujících řádcích.
Hardware a výkon
Nezatížen zájmem o vizuální vzhledy, multimédia, DRM, výkonné grafické karty, lentilkami v hrsti ani úpornou snahou přeměnit svůj desktop za pomocí rozličných hejblat v zemi světlých zítřků, přistoupil jsem bez nějakých vnitřních konfliktů na Windows Vista na Windows Virtual Serveru 2005 s virtualizovanou grafickou kartou S3 Trio a bez zvukové karty.
Na výše uvedené konfiguraci (procesor sdílely další operační systémy) se choval operační systém velmi slušně.
Windows Vista zařazené do domény Windows Server 2003 R2 se hlásí v síti s popiskem Windows Vista (nezapomeňme na trademark) NAZEV_EDICE.
UAC a přihlášení
Jedna z vychvalovaných, ale dle mého soudu nepovedených vlastností. UAC je zkratka pro User Accounts Control a je to pokus Microsoftu, jak vytvořit kompromis mezi tím, co chce typický „power user“ nebo více či méně zkušený „instaluji-a-kliknu-na-co-vidím-a-nic-mne-nezastav í“ a mezi tím, co vyžaduje bezpečnost.
Problém je v tom, že po instalaci je uživatel administrátorem a UAC se dá celkem snadno vypnout. Je nasnadě si představit, co typický „power user“, dle svého soudu zkušený ale o bezpečnosti nemající sebemenší ponětí, udělá jako první věc.
Přitom Vista se dá pod neprivilegovaným účtem provozovat naprosto bez problémů – je opravdu škoda, že to Microsoft vyřešil právě takto. Na druhou stranu je asi jasné, proč se tak stalo – Vista je i systém pro domácí uživatele a jaký efekt by na navyklé „power usery“ toto mělo, se dá očekávat.
UAC dialogů jsem kupodivu při práci nepotkával mnoho a navíc byly jen na logických místech – například nastavení firewallu.
Přihlašovací obrazovka Windows Vista je přinejmenším zvláštní. Nabízí přepínání uživatelů i pokud je počítač přiřazen do domény, takže se již dá uvažovat o jejím použití (na rozdíl od Windows XP).
Při přihlášení lokálního uživatele, nikoliv doménového, je podporována poněkud obskurní syntaxe .\uzivatel a heslo. Pouhým zadáním uživatele se hlásíme do předvolené domény.
Rozhraní – shell Windows Explorer
Po instalaci na systém s grafickou kartou S3 Trio systém nabízí rozhraní Vista Basic. Protože ačkoliv je docela pěkné, je z něho screenshotů habaděj, rozhodl jsem se snímky obrazovky pořizovat s nastaveným rozhraním Windows Classic.
V tomto vzhledu není nový styl nabídky Start příliš použitelný ani vzhledově přitažlivý; nicméně pokud se vám líbí nový koncept interface – všechno vyhledávat – můžete ji zkusit. Na screenshotu je vidět, jak může vyhledávání emulovat nabídku Spustit – po zadání názvu programu je tento dohledán a zobrazen i s ikonou v menu „Programs“.
Není však problém přepnout nabídku Start do klasické podoby a zobrazit všechny ikony na ploše.
Bezpečnost: Internet Explorer a Windows Firewall
Komponentami, kde Microsoft vzal bezpečnost tentokrát opravdu vážně, jsou prohlížeč Internet Explorer 7 a integrovaný firewall ve Windows. Obě tyto aplikace mohu označit v současné době za špičku – Protected Mode u Internet Exploreru nahrazuje alespoň to, co ztrácí v efektivitě kombinace UAC a privilegovaný účet a firewall jedoduše válcuje jakýkoliv podobný produkt pro Windows. Uspokojí jak příznivce firewallu jako paketového filtru tak i příznivce dobastlování aplikační bezpečnosti aplikačním firewallem.
Internet Explorer má sice nové rozhraní, ale s množstvím dobře známých prvků, jako například ovládacího panelu Možnosti Internetu. Bezpečnostních nastavení v něm najdeme mnohem více.
Windows Firewall je možné mimo zjednodušeného ovládacího panelu konfigurovat velmi podrobně skrze snap-in pro Microsoft Management Console.
Longhorn Server: Integrace
Tak jak to bývá u Microsoftu zvykem, koupíte-li si NT Workstation, smysl dostává teprve s koupí serverového operačního systému. Do připravovaného operačního systému Windows Longhorn Server se chystají schopnosti, na které už je Vista připravena.
Nová Microsoft Management Console obsahuje nepřeberné množství nových i starých snap-inů.
Nový klient Vzdálené plochy již je připravený na novou generaci Terminal Services. Pod kódovým jménem Bear Paw je vyvíjena i komponenta zvnějšku přístupné brány pro terminálové servery uvnitř firemní sítě.
Závěr
Windows Vista nejsou zcela novým operačním systémem. Jsou to nová a dosud nejdokonalejší „entýčka“, zdaleka však ne nějaká díra do světa. Stejně jako u Windows XP je nejnáročnější dostat je do použitelného stavu vypnutím věcí, které do prostředí kde se pracuje nepatří. Věci, které administrátorům mohou zjednodušit život jsou skryté pod povrchem.
Vyplývá z toho i to, že jsou neopodstatněná tvrzení ohledně přehnaných nároků na přeškolení uživatelů na tento systém. Jak je vidět ze screenshotů, lze se dopracovat do rozhraní, které je k nerozeznání od Windows XP a žádného školení uživatelů netřeba. Srovnávat přeškolení na Vistu s přeškolením na Linux je dle mého holé šílenství a spíše zbožným přáním některých uživatelů Linuxu.
Přechod na Vistu nepřináší žádné výrazné výhody, ale pokud už dostanete do sítě nový počítač s Vistou, nemusíte se jí bát. Bude bez problémů spolupracovat tak, jako všechny verze Windows NT před ní.
Poznámka na závěr: již existují RC verze Visty, které se od Beta 2 liší. Nicméně podstatné věci zůstávají ve stejném stavu, jak jsou popisovány v tomto článku.