Jak se ptát, když vás zlobí počítač
Počítač je pouze tzv. "rychlý blbec". Pokud nemáte počítač dlouho či nejste technický typ, je pro vás mnohdy zcela neřešitelný i triviální problém a to často jen proto, že se špatně zeptáte na radu. Místo co nejpodrobnějšího popsání problému se omlouváte, že s počítačem neumíte a kdesi cosi. Neomlouvejte se, není proč a raději podrobně popište problém.
Nikdo učený z nebe nespadl a nejste blbci vy, nýbrž ten počítač. Jen jste se s danou věcí možná nikdy nesetkali. Nebojte se tedy hloupého stroje ani toho, kdo vám chce poradit. Občas také můžete mít pocit, že rádce se na vás vytahuje, nebo že je arogantní (když vy tomu nerozumíte a on po vás něco chce...), ale to je právě většinou pouze kvůli tomu, že z vás rádce musí dostat informace. Když však co nejpodrobněji popíšete problém, bude "dolování" doplňujících informací jen krátké (nebo dokonce žádné), problém bude často rychle vyřešen, bez toho, že budete otrávení vy i ten, kdo radí.
Rady na dálku (např. po ICQ) všeobecně
Často někdo napíše něco ve stylu: "Nejde mi to." Cokoli nemusí jít z mnoha důvodů.
Rádcům se rozbily věštecké koule, z dýmu bramborové natě a z rozhozených kuřecích kůstek věštit neumí, na monitor přes půl republiky také nevidí. Musí zbytečně "dolovat" informace (kdyby viděli na monitor, stačil by často jeden pohled), aby si mohli udělat představu, oč jde, a dejme tomu nějakou vylučovací metodou se dobrali problému, který je kolikrát vyřešen na pár kliknutí.
Zkuste tedy, pokud chcete vyzrát nad nějakým problémem, popsat co nejvíce situaci. Čeho chcete dosáhnout, jak to děláte, ve které fázi je zádrhel, systémová hlášení (ty cedule)... Čím více informací, tím lépe.
Také se šikne, sejmout ("vyfotit") obrazovku. Jeden obrázek řekne o mnoho víc než špatný popis na celou stranu A4. Návod, jak takový obrázek vyrobíte, je na
http://pc.poradna.net/a/view/307877-jak-ulozit-obs ah-obrazovky
Obrázek potom můžete poslat e-mailem, přes ICQ, Skype etc. Ale mnohem lepší je dát obrázek někam na web a můžete jej ukázat i mnohokrát bez posílání nebo vložit k dotazu v diskuzních fórech.
Návod, jak umístit obrázek na web, je zase tady
http://pc.poradna.net/a/view/450106-jak-umistit-ob razek-na-web
Samozřejmě nemusíte hned vyrábět obrázky. Stačí až na požádání, kdy něco není jasné z popisu problému.
Příklad:
Pan X napíše: "Nejde mi poslat e-mail."
E-mail mu nemusí jít poslat z mnoha důvodů. Pan X nemusí být připojen k internetu, má špatně nastaveného klienta, může mít dokonce zalepenou myš od limonády, která nereaguje na kliknutí, možností je 264. Po dlouhé době páčení a vyzvídání informací je pan X totálně otráven, zejména když ještě několikrát napíše, že před deseti minutami mu to šlo. Má pocit, že si z něj rádce dělá legraci, nebo že se dokonce nějak vytahuje a zbytečně ho "buzeruje".
Po hodině se rádce dozví, že se pan X pokouší poslat e-mail ze stránek přímo na Seznamu, ne z Outlook Expressu, jak se do té doby domníval. Po další půlhodině rádce napadne, jestli náhodou pan X nechce poslat e-mail s přílohou. Na seznamu totiž nejde posílat zpráva větší než 2 MB (psáno v roce 2005). Před těmi deseti minutami totiž pan X posílal e-mail, který byl menší než 2 MB. Pan X napíše, že je počítačový blb a dál se (duševně vysílen) problémem nezabývá, ale blb není. Pouze se s tím nesetkal nebo to neví. Umí například skvěle obkládat koupelny (to zase neumí ten rádce).
Půl odpoledne je pryč a přitom stačilo napsat např.:
"Pokouším se z portálu na Seznamu odeslat e-mail s přílohou a ono se to neodešle. Příloha se jakoby nahraje, ale příjemci nedojde."
Následovala by doplňující lehká otázka: "A bez přílohy se to odešle?"
Odpověď: "Ano."
Řešení problému: "Seznam přes webové rozhraní nepodporuje odesílání větších zpráv, než 2 MB (přes Outlook Express 10 MB), jestli ta příloha není moc velká.
Jen kvůli pár slovům s informacemi se řešení zkrátí na 5 minut. A je to bez zbytečného nervování se.
Ptaní se v diskuzních fórech a internetových poradnách
Zkuste nejdříve vyhledávání
Snad každá internetová počítačová poradna má vyhledávání. Dotazy se opakují. Zkuste před položením dotazu vyhledávání.
Volte výstižný předmět
V internetových fórech a diskusích je dost důležitý předmět dotazu. Ti, co radí druhým, neradí pouze vám. Pokud je předmět výstižný, máte mnohem větší šanci na odpověď, než když zvolíte jednoslovný. Pokuste se už v předmětu vystihnout "jádro problému" taková pomůcka vám může být "zvolit předmět minimálně ze tří slov".
Ti, co radí, vidí na seznamu dotazů předměty a předmět "Nastavení velikosti písma ve Wordu" je jistě zaujme víc, než předmět "Prosba o pomoc" i když jsou to "nejméně 3 slova".
Úplně nejhorší, co můžete zvolit, je (obzvláště jednoslovný), nicneříkající předmět ve stylu:
Dotaz
Help
Prosím o radu
Pomozte mi
atd.
Na vlákno s takovým předmětem nejenže málokdo klikne, ale navíc bývají kvalitními rádci často i záměrně ignorována.
Taktéž předmět s pouhým názvem programu (či součástky počítače) bez dalšího upřesnění nebývá moc "populární". Předmět "Irfan View" nikomu nic neřekne, protože s programem se dá dělat mnoho věcí, nebo nemusí jít spustit - cokoli. Pokud však u stejného problému zvolíte např. "hromadné zmenšení fotek v Irfan View", máte o hodně větší šanci na kvalifikovanou odpověď.
Vyhněte se zkratkám a názvům, které znáte pouze vy a několik vašich známých
"Nejede mi kejchačka..."
Pochopili byste z toho, co mu nejede? Po mnoha dotazech z něj vypadlo, že tak říká nějakému produktu Keystone.
Nekomolte jazyk, aby to vypadalo "moderně"
"caw koouPiL ySeM si NEW HAdr A neZobRaZUye See mi W BioS..."
S problémem na počítači mu neporadil nikdo, avšak do školy ho poslali snad všichni.
Sledujte své dotazy a reagujte na ně
Pokud v diskuzi založíte vlákno, sledujte jej a odpovídejte na doplňující dotazy těch, kdo vám chtějí pomoci. Když se někdo zeptá třeba: "A jaký máte antivirový program?" Odpovězte co nejdříve na otázku. Jednak je vidět, že máte zájem na vyřešení problému a také vlákno s dotazem většinou poskočí nahoru, protože je v něm nový příspěvek.
Nevnucujte se a "nepředbíhejte ve frontě"
Když někdo připíše do vlákna se svým dotazem, kde už má třeba 20 odpovědí: "Napadá vás ještě něco" jen proto, aby jeho dotaz poskočil nahoru, bývá často ignorován, nebo dokonce i mazán (ten příspěvek na poskočení).
V tomto článku není zdaleka vše k tomu, jak se kvalitně zeptat. Kvalita odpovědi je přímo úměrná kvalitě dotazu. Představte si, že umíte upéct vánočku a někdo se vás zeptá: "Nejde mi upéct vánočka" nebo "sporák Mora". Co byste jim na to odpověděli? Ani to nemá na koncích otazníky. Je to podobné.
Takže směle do toho. I pouhým pročítáním nějaké této poradny se mnoho přiučíte a často narazíte na vlákno, kde se někdo ptá na stejnou věc, kterou potřebujete řešit i vy, není tedy třeba zakládat vlákno s dotazem, stačí pouze číst. A když se budete kdekoli ptát, vzpomeňte si na tento článek.