Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem HP ProLiant Micro N40L multifunkčný server.

Na tento server som narazil náhodou na poradni, kde ho miestny guru tw odporúčal niekomu ako základňu pre budovaný NAS server. Vlastne vedel som o ňom už skôr, ale odradila ma cena a v tom čase som mu nevenoval žiadnu pozornosť.

Náhoda je blbec, zrovna som mal pre zákazníka zabezpečiť NAS pole pre kamerový systém. V cenovej ponuke som pôvodne počítal s QNAP TS-412, čo je pekná mašinka a má všetko, čo má NASko mať...až na tú cenu samozrejme. No jo QNAP je QNAP a nechá si za tieto 4 písmená rád zaplatiť. A zrazu proti nemu stojí microserver od HP s výkonnejším procesorom, s osemnásobne väčšou RAM a 250GB diskom. Keď som videl, že v prospech HP hovorí cena o 30 percent menšia ako u QNAPu bolo rozhodnuté. A bomba prišla na záver. HP má akciu a k servrom /bral som 3ks/ Windows 2008 R2 Foundation za 1 euro. Moje nadšenie nebralo konca.
Nie som už malý chlapec a viem, že veci nikdy nie su také zlé alebo dobré ako sa na prvý pohľad zdajú. A tak som čakal, kde príde ten zádrhel. A ono ich zopár aj prišlo. Ale poďme pekne po poriadku.
Po vybalení sa na nás „usmeje“ pekná kocková skrinka so zaoblenými hranami. Vo výbave ešte nájdeme napájacie káble pre EU a USA, klúčiky pre otvorenie servra a manuál.
http://pc.poradna.net/images/clanky/img1.jpg
Vpredu potešia 4 usb porty, zadné 2 sú štandardom. E-sata štandard u servrov nie je, ale isto si svoje miesto nájde. Ďalej už len klasika, vga port a jeden ethernetový gigový port. Možno trošku chýba ďalši ethernet, či už ako plnohodnotný doplnok prvému, alebo ako servisný port. Marí sa mi však, že servisný je medzi voliteľnými platenými doplnkami.
http://pc.poradna.net/images/clanky/img2.jpg
Prvé, čo by som servru vytkol je, že nie je screwless. Kto mal v ruke nejaký ten server určite potvrdí, že bezskrutkové stroje, ktoré viete rozobrať bez náradia vás potešia v každej chvíli. Nie je nič horšie ako keď sa výrobca rozhodne dať do stroja nejaký neštandardný torx, na ktorý zrovna nemáte ten správny skrutkovač.
Na obranu HP musím, ale podotknúť, že skrutkovač som použiť nemusel, len kombinačky, pretože nejaký blbec zaskrutkoval niektoré skrutky tak, že nešlo s nimi pohnúť. Ďalšia logická vec je ako je server zložený, manuál človek s priemernou logikou potrebovať naozaj nebude.
Po odomknutí dverí dodanými kľúčmi sa nám naskytne pohľad na 4 diskové šachty. Disk je len v prvej z nich a je to 250GB kúsok, ktorý nám na inštaláciu OS bohato postačí. Stačí dokúpiť 3x2TB disky, spustiť RAID 5 a máme NASko ako vyšité. Alebo, žeby nie?
http://pc.poradna.net/images/clanky/img3.jpg
Celý server poháňa procesor od AMD Turion II NEO, ktorý je taktovaný na 1,5GHz. Na prvý pohľad nič moc, ale jedná sa o úsporný procesor z rady AMD, čomu zodpovedá aj spotreba zostavy. V idle a v základnom vybavení /2GB RAM a 250GB HDD/ je spotreba veľmi pekných 25-30W, pri mojich pokusoch o prácu na servri som neprekročil 35W. Skvelé ak to porovnáme s pôvodne plánovaným QNAPom, ktorý ma výrazne menší výkon a takmer porovnateľnú spotrebu v záťaži.
Navyše HP nám dodalo ďalší bonus. ECC pamäťový modul. Pri servri, ktorý pobeží 24/7/365 je to bonus, ktorý iste oceníme. Pokiaľ niekomu stále nestačí na doske nájdeme aj dva PCI-express sloty a server tak môžeme rozšíriť o ďalšie vymoženosti.
http://pc.poradna.net/images/clanky/img5.jpg
Doteraz som server viacmenej len ospevoval, to zlé prichádza práve teraz. Nie je veľkým prekvapením, že v servri sa nenachádza dvd mechanika. Miesto na ňu samozrejme je, ale cenovo sa už jednoducho nevošla do rozpočtu. Našťastie bios si poradil s externou mechanikou, takže pri inštalácii OS nebol žiaden problém. Horšie by však bolo keby som chcel použiť internú mechaniku. HP technici nám síce pripravili napájací konektor, čo mi však nie je jasné prečo tak setrili na dátovom. Pôvodne som myslel, že je niekde zastrčený, že je to chyba jedného kusu, bohužiaľ sa ukázalo, že dátový kábel tam naozaj nie je. Pokiaľ pri inštalácii dvd budeme chcieť zachovať stávajúci cable managment čaká nás piplavá práca s rozoberaním servra. Škoda, pretože v prípade, žeby server obsahoval oba káble, bola by inštalácia dvd hračkou.
http://pc.poradna.net/images/clanky/img7.jpg

Využitie servera

Server je asi ideálnym kandidátom na NAS server, kde požadujeme vyšší výkon a zároveň nám nevadí jemne zvýšená spotreba. Porovnateľný výkon nám totižto dajú značkové NASká, ktoré sú niekoľkonásobne drahšie ako N40L. V tomto prípade však zastávam názor, že Windows nemá, čo pri zdielaní hľadať, čiže server by som riešil na báze linuxu alebo bsd. V mojom prípade som kvôli ovládateľnosti siahol po FREENASe, ktorého obsluha je predsa len prijateľnejšia ako konfigurácia Samby. Navyše FREENAS spustíme kľudne z USB kľúča a tak máme všetky štyri šachty pre disky voľné na dáta.
Výrobca nám zároveň sponzorovanou verziou Windows 2008 /Foundation/, ktorú dodáva k serveru za euro naznačuje ďalšie možnosti využitia. Po doplnení RAM je server naozaj použiteľný ako Windows server , predovšetkým ako terminálový server pre viacero užívateľov. Pri štandardnej defaultnej konfigurácii uspokojí kľudne menšiu firmu s pár zamestnancami pracujúcimi na servri s bežnými kancelárskymi aplikáciami /Office, mail klient...atď/. Pomerne nepríjmenou správou je, že si inštalátor OS kontroluje železo bežiace pod ním a tak sa mi nepodarilo systém virtualizovať ako som pôvodne plánoval a spustiť minicluster založený na niekoľkých N40L, kde by bežali rôzne OS. Ťažko tak povedať ako by sa celý cluster správal, ničmenej výkon servera priamo na fyzickom železe ma príjemne prekvapil.

Záver

Osobne vidím miesto tejto mašinky ako doma, tak v menších firmách a to hlavne ako zálohovací a dátový server. Vo firemnom segmente nemá QNAP a Synology šancu, v domácnosti možno ešte argumentovať pár watmi navyše. Z môjho pohľadu trafilo HP SOHO segment viac ako presne.

Plusy
* cena
* výkon
* dodaný OS
* prevedenie

Mínusy
- chýbajúci kábel na DVD
- nemožnosť virtualizácie dodaného OS

Dodatok

Nezmienil som sa ešte o 2 plusoch, pomerne podstatných. Prvým je hlučnosť, respektíve nehlučnosť. Trošku som sa bál malého vetráčika vzadu, ale server je naozaj tichý a porovnateľný s inými NAS. Druhá vec je, že hoci výrobca tvrdí, že disky sú non-hotplug tak všetky mnou testované systémy si poradili s vloženými diskami bez problémov.

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články