
Výrobci základních desek: kdo přežil a kdo ne
Narazil jsem na trochu starší, ale pro hardwaráře nostalgický
přehled výrobců desek s pojednáním.
Mnohé výrobce pamatujeme, ale už zanikli.
Budiž jim země lehká.
U některých to není žádná škoda...
Ono teda temer u vsech: AOpen, QDI, Soltek, Epox, Abit, vsechno jsem to mel a vsechno to je uz davno na smetisti. Teda Abit jeste ne, ale tento jednu dobu uznavany vyrobce mel hrozne ocesany BIOS, nechapu co na tom vyrobci ostatni videli. Odjaziva byl nejlepsi Gigabyte a Asus, akorat Gigabyte se pak zkazil a misto neho prislo na produkci kvality MSI.
Jedinna snad ztrata je Intel, nebot jejich desky mely vybornou kvalitu, nicmene zacaly chybet u ostatnich standardni ruzne feature pro pretakt a pak to zabalili. Nakonec muj prvni stale funkcni PC (pred tydnem probehla zkouska) - Pentium 200, 96MB RAM, ATI Rage II+, Voodoo 2, deska prave od Intelu, rok koupe 1997 (tehdy tam bylo Pentium 133, 48MB RAM a bez Voodoo2), stale bezi.
To záleží z které doby. Někdy kolem roku 2000 to byly prémiové desky na OC. Do KT7-RAID jsem postupně nastrkal snad 5 revizí Athlonů a Duronů, všechno to spolehlivě chodilo, jen to "nepoznávalo" modely s vyšším FSB. Deska vydržela 7 let, pak jí odešly kondy a po opravě sloužila ještě rok a půl, pak jsem ji vyhodil, protože už to bylo výkonově nehratelné.
Naopak Intel desky, to je šit všech šitů, od pradávna do posledního modelu. Naši servisáci kudy chodí, tudy na ten odpad nadávají. Jediná výjimka byly serverové boardy.
Svýho času, někdy kolem Pentií a Pentií II to byla svatá AAA trojka - Abit, Asus, Aopen. Ale to je dávno.
Aha, takze nasledne zili ze sve vyhasle slavy, vlastne neco jako Gigabyte, deska na Core2Duo od ABITu hnus, asi tesne predtim nez zkrachovali.
mám trošku výhrady voči dotyčnému článku-napr. sapphire/evga sú len predajcovia,dosky im vyrába leadtek,ASRock nebol založený na taiwane,je to čínska divízia Asus Tek Corp.,ktorá vznikla ako joint venture s rozdeleným Chaintech a Asustek corp,druhá polovica chaintech sa zlúčila s britským waltron electric a v súčasnosti funguje ako chaintech-waltron...ale inak fajn,trošku nostalgie......za niektorými ako pcchips/man-li a spol určite nikto smútiť nebude,niektorých ako abit,siemens,UMC,winbond,iwill je škoda,rovnako ako je škoda niektorých výrobcov ,ktorí dodávali mid-range,cenovo dostupné,ale pomerne stabilné a kvalitné dosky ako rhino-oktec,zidda tomato,azza,elpida,dtk,dfi......
Vzpomněl jsi Mani-li. Pamatuju grafárny od nich, to býval etalon toho nejhoršího na trhu. Cokoliv jinýho než Man-li bylo lepší.
všetko,čo nieslo názov Man-Li bol etalon najväčšieho prúseru,čo sa dal kúpiť,či už grafiky,zákl.dosky,tv-karty,pcmcia karty,dnes ho s rovnakou kvalitou perfektne nahradila značka trust,Man-Li mal dokonca v sebe tolko drzosti,že ku koncu existencie lifroval zákl.dosky s označením Man-Li-Abit a tým si zrejme našťastie vsadili psledný klinec do rakvy,túto drzosť už nerozdýchal ani oficiálny hong-kongský regulačný úrad a Man-Li dostal stopku.........ešte si dovolím malú poznámku,qdi group existuje aj dnes,akurát po vytvorení jv s IBM vyrába hardware pod dohodnutým názvom Lenovo/IBM navrhuje,qdi alias Lenovo vyrába/,čo je tiež škoda,pretože napr. IBM thinkpad bol v minulosti niečo úplne iné ako dnešný Lenovo Thinkpad,ale je to už rovnaké ako všade,kvantita nahradila kvalitu.....
PCChips
Doufal jsem, že už tenhle "výraz" nikdy neuslyším/neuvidím. Větší děs je snad jen rakovina prostaty.
Citlivko
Ty si na tu hrůzu nepamatuješ? Byly to levné a strašidelně odfláklé komponenty (kompatibilní pouze samy se sebou) - klasika v "hypersuper" marketových sestavách. Na druhou stranu: po vánocích jsem míval slušné kšefty z hlediska UPG
...
Tohle ne. Ale jak píšu výš, QDI bylo taky neštěstí...
A pamatuješ na Tulip? Taky dobrá otřesnost...
jj, pamatuju, to byl desko-PC výrobce, někdy kolem 1990-1994 se to tu dost tlačilo.
To se mě ani nemužete divit, že jenom a výhradně pokud deska tak ASUS.
Desky Asus vnímám jako iracionálně přeplacené za značku.
U mě si to Asus zavařil poruchovou, drahou deskou P4T-533C
Proto bych dnes, jako technicky smýšlející člověk do Asusu nešel.
Asus je v pohodě a nemyslím, že by byl přeplacen. Bývala svatá trojice: Asus, Microstar, Gigabyte. Posledně jmenovaný šel do řiti (prej už to ale zas není pravda
), zbývá dvojice. Z ní volím MSI s MC certifikací. A teď do mě...
Taky mam do noveho Skylaku (pristi tyden?
) predvybranu desku od MSI.
Neoznačuji dnešní Asus za šmejd, ale říkám, že sám bych do něj nešel. Asi bych volil MSI jako ty, či ASrock.
Když jsem si vybíral desku, tak Asus ve stejné cenové relaci nabízel méně funkcí - základ.
Takže ekvivalentní deska od Asusu byla dražší. A to chápu, jako připlácení za značku.
Já když si cokoliv kupuji, tak hledím předně na dobrou kvalitu, ale za odpovidající cenu.
A jestliže si někdo příráží marži vyšší, než odpovidá technické kvalitě u ostatních, tak si démonizuje "nálepku" - značku.
Takže když si někdo koupí za 100000 Kč nějaký mobil Verta, který je konstruován z drahých kamenů a zlata, je to pochopitelné.
Platí za drahé materiály a má to teda svou logiku.
Jestliže si ale někdo koupí plastový iPhone....... tak je to někdo z kolegů, či "vedení" z moji bývalé práce.
Takto uvažuji při nákupu já. S nikým se ale nehádám, když uvažuje jinak.
A jestli už i Asus dnes dorovnal ceny a výbavu, tak je ok.![[http://www.ihk-eforen.de/s/en_GB/5528/d86f1e458384 da85f007b276ccfa37b0b9acccac.20/_/images/icons/emo ticons/thumbs_up.png]](http://www.ihk-eforen.de/s/en_GB/5528/d86f1e458384da85f007b276ccfa37b0b9acccac.20/_/images/icons/emoticons/thumbs_up.png)
Ono platí staré pořekadlo nejsem tak bohatý abych kupoval laciné věci. Asus má kvalitní konstrukci, a dokonalý bios a za to si nechá zaplatit.
On každý výrobce měl či má slabší období. Asus si to vybral v období Core2Duo, kdy byl extrémně vybíravý na paměti, MSI zase v době končících P4 (známé červené desky s lacinými kondíky). GB mi nesedl nikdy, vždycky mi u něj něco vadilo, ačkoli některá jeho řešení jsou zajímavá (např DualBIOS).
QDI pamatuju taky, ale nebylo to to nejhorší, co se dalo potkat, patřilo to lehce pod průměr. O ECS taky kolovaly různý historky, ale bratranec to měl mnoho let v bedně a bez problémů. Pamatuju, že v tom měl tehdy první gigahertzovej procesor, Athlon.
na QDI jsem postavil mašinku pro sestru někdy v roce 1998 (?) coby výprodejových komponentách doslova za pár korun. Byla to deska pro P3 "tuleně" a fungovala spolehlivě asi 4 roky.
Urcite ne.
Tualatin vysel v polovine 2001, radsi jsem si to zkontroloval na wiki, protoze jsem uz mel napsano 2003 a prekvapilo me, ze vysel mnohem driv.
Asi jo. Ono je to skoro už 20 let a tak nějak mi všechny ty plečky co mi prošly pod rukama splývají.
Já měl Tualatina na Solteku. Fungovalo to spolehlivě mnoho let, než jsme to dali pryč kvůli nedostatečnýmu výkonu.
Ano, PCChips, ja puvodne myslel, ze to je jen maketa a ze se s tim strasi deti pred spanim.
Tulip teda taky neznam.
Tulip jsem dokonce vlastnil. Něco velmi podobného: tvlws.htm
Jó, 386 SX 16 MHz, to byly časy... to se Doom cukal i v nejmenším okně a Wolf 3D jel jakž takž v polovičním...
Potom jeden čas "Tomato"...