
konec ublock (postupný)
"tak nám zabili ublock" - jsem chtěl původně nazvat tento příspěvek.
ale není to přesné:
netýká se všech prohlížečů, firefox aneb pálivá medvědice je příkladem, který zůstává u starého api a ub funguje,
taky se to netýká nás všech, protože někdo může používat blokování přes hosts
v článku jsou zmíněné další možnosti náhrady: ublock lite, prohlížeč ff nebo brave, dns blokátory
Už několik let používám AdGuard, i pro Chromý prohlížeč (nejhorší srajdu ever) má nový "omezený" plugin verze API 3 (nebo jak to mají pojmenované).
Adguard vcetne AdAway https://adaway.org/ jsem take nejakou dobu pouzival, funguje a ma vse potrebne co se od neho ocekava, nechapu to minus.
Ale uz pred casem jsem presel na AdGuardHome https://github.com/AdguardTeam/AdGuardHome vcetne podpory DoH, DoT a DoQ, Parental Control ktery jsem zacal pouzivat na misto PI-HOLE ktere nektere sluzby nebo sifrovani na stane DNS zkratka nepodporuje.
Cele to mam na malem SBC na soc ARM, tak mam tzv Adblock pro vsechna zarizeni v siti bez potreby neco instalovat jak do PC, telefonu nebo tabletu (vcetne TV) za nejakych 30$, staci Raspberry PICO.
![[99710-poradna-dns-png]](https://pc.poradna.net/files/99710-poradna-dns-png)
Staci jen na routeru u polozky DNS nastavit IP adresu AdGuardHome.
Vse je prehledne, jednoduse nastavitelne a to i pro uplne zacatecniky. (pak cemu uzivatel nerozumi, nemusi na to sahat ze jo)
O proti PI-HOLE ma AdGuard jiz zakladni BlackList seznam ze ktereho si uzivatel muze zvolil ktery mu vyhovuje najvice typu StevenBlack, OISD atd na misto hledani na internete a vkladani rucne.
AdGuard ktery uvadis je take rozumna volba, takze nevidim duvod ti davat minus ale spise plus.
Já nasadil AdGuard rovnou na router, takže domácnost mám pokrytou automaticky. A když v reportu vidím, jaké procento požadavků je na reklamy (a tudíž blokovaných)...
Jediná nevýhoda jsou hry na mobilu, kde nezískáš životy za sledování reklam - ty reklamy tam nevidíš.
To máš dobry, puvodně jsem si prál to mít také tak.
Bohužel muj router to neumožnoval tak jsem použil trochu postarší Linksys u kterého jsem puvodni OS preflashoval OpenWRT
Po flashnutí základní nastavení OpenWRT bylo docela jednoduché, ale po instalaci AdGuard ktery sice fungoval ale minimálně 3x do týdne router zamrzl/zatul, nebo došlo k výpadkum pripojení WAN.
Instalovan byl podle navodu OpenWRT-AdguardHiome z logu se mi některé fatalní chyby opravit podarilo ale něco co funuguje jen tak na pul je k ničemu.
Tak sem na to hodil bobek a AdGuard jsem nainstaloval zvlášt na SBC ARM.
FF používám minimálně od verze 1.0, tady více než 20 let, a nemám důvod měnit.
Tam se snad nic nezmění (doufám).
Chromajzla jsem v PC nikdy neměl. A přestože na blbosti používám gmail, jsem od G. trvale odhlášen, přihlašuji se jen pro prohlédnutí gmailu a hned zase odhlásit. Nepotřebuji to.
Či sa prihlašuješ a odhlašuješ alebo zostávaš prihlásený je +- jedno... svoje dáta dávaš Googlu viac menej rovnako.
Nemyslím si, že když zapnu PC, žádný G účet nepřihlášený (mám ve správě 4) a otevřu poradna.net, že by se to Googlu hned hlásilo. Firefox, žádný chromák.
Na mobilu by mě surfovat na internetu nenapadlo.
Tak nemyslieť si môžeš, ale jeden myslel....
Však píšu "nemyslím si" a ne "vím to přesně". Jen by mě zajímalo, jak to neustálé sledování Googlem by u mě mohlo probíhat, když v PC nic od G. nemám nainstalované a neběží mi na pozadí žádné jeho služby.
Samozřejmě vím, že G ví, z jakých IP adres přistupuji k mým fejkovým G identitám a také ví, co se z této IP hledalo (pořád jsem přitom odhlášený, takže si ani nepřiřadí konkrétní hledání ke konkrétní identitě.
Blbosť... stačí jednoducho že z rovnakej IP alebo zo stejného počítača navštíviš Gmail, oni tam majú informácie spojené s tvojím mailovým účtom + IP a zariadenie z ktorého si sa prihlásil. Následne sa odhlásiš, ale IP ani zariadenie sa nezmení. Navštíviš iný web, a v tomto webu je nejaká Google knižnica (Google Analytics, AdSense, iné špiclovacie nástroje...), tam máš rovnakú IP a zariadenie tak už vedia že ten istý človek čo má tento daný gmail účet bol aj na tejto stránke. Oni majú všetky prostriedky aby si to všetko prepojili. Či to skutočne robia je otázne ale skôr by som povedal áno než nie, a vidieť to najmä u AdSense kde na základe toho personalizujú reklamy. Problémom je že dnes 99% webstránok na nete má nejaké "špiclovacie knižnice" a do určitého rozsahu vedia identifikovať používateľa. Dosť veľa povie už samotný odtlačok prehliadača či zariadenia. Čo je aj dôvod prečo mnohé bezpečnostné subjekty paradoxne naopak rušili nástroje na blokovanie sledovania, lebo identifikáciou čo za "blokátor" používaš ťa vedeli špiclovacie subjekty filtrovať. Dnes sa už ale reálne nedá nijak chrániť a brániť proti úplnému sledovaniu, ale dá sa aspoň zredukovať množstvo informácií a urobiť to komplikovanejšie pre špiclovacie nástroje.
Používam Vivaldi + AdGuard + DNS blocker + host file + ďalšie vrstvy blokovania. Síce AdGuard už nie je tak efektívny ako doplnok kvôli práve MF3, ale stále nemám žiadne reklamy. Navyše ak ma bude Google srať, tak budem aj ja srať na Google.
Není to v překladu ohnivá liška? Já ve Firefoxu používám současně uBlock Origin a Adblock Plus a pohoda... Edge mám jako záložní, ale už jsem ho neotevřel snad víc než rok, nebylo potřeba. Chrobák, pardon, Chromák mně do PC nesmí. Ale každému vyhovuje něco jiného. Já začínal na Netscape Navigatoru.