
Jakou použít RAM
Do svého NTB Lenovo ThinkPad E130 (Procesor Intel Pentium 997 1,6GHz; 4GB RAM; 320GB HDD) a chci dokoupit RAMku. Uvažuji o doplnění druhé pozice nějakou 4GB 1600MHz s CL9, ta instalovaná by měla být stejná. Ale chtěl bych se optat zda lze do tohoto NTB dát i RAM s 1866MHz CL10. Cena je skoro stejná ale získal bych nějaké to % výkonu navíc. Nevím jestli je ale podporována a nesníží se ji pak frekvence. Díky za odpověď.
Pamětí 1866MHz nic nezískáš. Pokud jsou v jednom stroji paměti s rozdílnou rychlostí, nastaví se časování obou podle té pomalejší. Ideální je koupit zcela totožnou RAM. Pokud to není možné, tak nejmenší problémy s kompatibilitou bývají u značky Kingston.
RAM by sa mala "dopĺňať" od rovnakého výrobcu, s rovnakým napätím a frekvenciou, rovnakým časovaním (určite CL9 <> CL10)...
Že som tak smelý - to chceš mať v ntb ďalších 4GB nevyužitých ???, alebo snáď tam máš nainštalovanú 64-bit aplikáciu, ktorá dokáže využiť/potrebuje 8GB RAM ?
Mám 64bit OS WIN 8, a používám Autocad, když ho používám tak se blížím k 3,5GB tak ať mám rezervu a občas si i upravuji videa a ty jsou taky náročný na paměť, a dále tím zapojením druhé RAM získám nějaké to % ve výkonu integr. karty což je taky bonus
tak jestli ta co tam je je 1600MHz, tak ta druha pojede taky maximalne 1600MHz, pokud tam tu prvni nechas.
sem zapoměl dopsat ze pokud bych kupoval tu 1866MHz tak bych dal obě paměti stejné, je mi jasné že Dual-Channel nebude fungovat při různých frekvencích a latenci. Koukal jsem na značku Corsair.
PS:Jinak sem koukal na napětí 1,35V aby byla spotřeba co nejnižší, těch pár korun si připlatím, i když na výdrž to bude mít jen nepatrný vliv.
Je otázka, jestli to na tom NB vůbec může fungovat, když paměťový řadič v CPU oficiálně podporuje jen 1066/1333MHz:
http://ark.intel.com/products/69360/Intel-Pentium- Processor-997-2M-Cache-1_60-GHz
Originál paměť je 1600MHz a tak ji vidí i OS a jiné detekční programy, takže asi běží na 1600. Takže ta 1866MHz asi podporovaná nebude.
Detekcni programy mozu vidiet pamat aj milion MHz a stejne ta pamat pobezi len na tolko kolko zvlada chipset a doska. CPU-Z alebo everest home alebo podobne vedia ukazat aj aktualnu frekvenciu pamati.
1,35V RAM vyuzijes len vtedy ak to podporuje doska aj chipset. Ak to nepodporuje (to plati tak pre 99% dnesnych notebookov) tak ten modul odpalis. P.S. a VSETKY moduly v PC by museli byt 1,35V, neda sa to kombinovat.
to jsem nevěděl, jelikož na mé x let staré desce lze zvolit jaké napětí má do RAM proudit. Takže budu muset pohledat detaily zda ten 1.35V modul RAM poběží a deska ho bude podporovat. Jinak CPU-Z samozřejmě ukazuje jinou hodnotu, (přesně 665,3MHz) takže mají těch 1333. TO bych si musel pohrát s frekvencí řadiče aby ta hodnota reálně byla 1600MHz, určitě by to šlo, ale jde o to že ten modul co tam mám od výroby podporuje 1600MHz a ne 1333 tak proč kupovat levnější a méně kvalitní
Hrat s frekvenci by neslo.
Mozes dokupit stejny 4GB jak tam uz mas, a ten co tam je nechat tam. Ak kupis 2x4GB nove, tak nema zmysel kupovat 1600ky, vysledny efekt bude uplne stejny jak s 1333kami.
A 1,35V sa nenastavuje v BIOSe ale dosky ktore to podporuju to nastavuju automaticky aby sa to neodpalilo dokial to cloveka napadne liezt do BIOSu. podporuju to len najnovsie modely chipsetov a dosiek, ten tvoj urcite nie.
resp. ten tvoj CPU je novy ("Launched Q3'12" podla ark.intel.com ale je to nejaky lacny osekany sandybridgovy celeron alebo co to je) tak si pozri stranky vyrobcu notebooku ci tam nieco o podpore 1,35V RAM modulov je u tohoto modelu notebooku uvedene (ak neni tak to tam necpi)
tak koukám že podpora je jen do 1333MHz, tak koupím jen ten 4GB modul na 1600MHz ať jsou stejný a nechám to tak, Upgrade na 16GB už by byl pro mě zbytečný
Ale preistotu kup uplne stejny aj znacku, model, vsetko. Aj ked by to malo byt jedno a mala by stacit stejna organizacia chipov, ale nie vzdy ptz moze byt chyba v BIOSe a vyrobcovia sa s tym moc neseru aby opravovali chyby v BIOSe pri nestejnych moduloch, ak tam nejake su.
No nevím jestli se mi podaří koupit stejný. Jestli tam dalo Lenovo svoje RAM (to nevím protože logo výrobce na pamětech není, jen že paměťové moduly vyrábí Hynix a ten je vyrábí pro polovinu snad) co se prodává na netu tak ty stojí 2x tolik než od jiné značky stejných parametrů. Takže buď zvolím Corsair za 600-700Kč nebo Patriot po 600Kč
V CPU-Z v sekcii napr. SPD informacie by mohlo byt presnejsie ze co to je za modul.
Ono mozes skusit risknut kupit jeden 4GB nejaky proste, a potom ked to nahodou nepojde tak kupis druhy stejny jak ten co si kupil.
Ak chces ale testovat tie 1,35V tak musis kupit obe nove a staru vybrat.
Jj to mi je jasný že tam nemůžu nechat dva rozdílný moduly, uvažoval jsem i o koupi msata SSD když má ntb volnou pozici,tam bych přehodil systém (sice ještě nevím jestli ho lze jen přenést nebo ho nainstalovat z chráněného oddílu na hdd- uvidím). Napřed zkusím klasickou 4GB RAM, když nesedne tak ji vrátím a zkusím tam buď ty nízkonapěťový a nebo normální když nepůjdou tamty.
Jinak to je Pentium (sice trošičku ořezaný Sandy Bridge - ale jde to), Celeron bych nechtěl ty jsou ořezaný už moc. S tímhle se to dá. Bohužel NTB s I3 na 1,8GHz stál o 3500 víc a to se mi zdá moc za lepší procesor a za trošku větší HDD
K tym 1,35V - mas nieco o tom v BIOSe? vies tam nastavit 1,35V? Alebo vidis tam aktualne RAM Vcc zmerane? Oni tie 1,35V moduly by mali tusim prezit aj 1,5V nemali by sa hned odpalit, takze ak ti niekto pozicia na test 1,35V modul mozes skusit (povodny 1,5V modul musis vybrat) a pozret si v BIOSe ci napatie RAM zislo na 1,35V, ak nie tak to nema vyznam a nie som si isty ci by vydrzali celu zivotnost na 1,5V. Mozno hej ale ja by som ich ale do 1,5V systemu dlhodobo necpal.
V Biosu jsem nebyl, ale většina těch 1.35V RAM má napsáno že podporují i 1.5V
Zde je výpis přímo z CPU-Z