
Přetaktovaný PC vypnul a nešel spustit
Čau,
měl sem takový problém.Je to asi měsíc a něco, kdy sem přetaktoval i7 950 z 3Ghz asi na necelý 4. Nijak se v OC nevyznám, takže sem to nastavil asi takle:
AI OC Tuner: Manual
CPU Ratio set.: 20.0
BCLK freq.: 180
PCIE freq.: 101
jinak všechno AUTO, ale to BCLK sem měl asi vyšší, našel jsem v telefonu jen starší fotku toho nastavení, pak sem tomu myslím asi po týdnu ještě nějak přidával...?Co se týče teplot, tak v 100% zátěži při pokojový teplotě cca. 27°C, nepřesáhla teplota cpu 69°C (na jádrech asi do 78°C).
Počítač běžel v pohodě, často vytížený cpu 100% i dýl jak 5 hodin v kuse.No a dneska nastal problém.Měl jsem spuštěný rendering a cpu tedy běželo na 100pro jako obvykle, jenže po asi třech hodinách PC vyplo.Po zapnutí disky zachroustaly jako normálně, ledky na základovce svítily, ale monitor nenaběhnul a PC nešlo vypnout ani přidržením tlačítka vypnutí(krom tlačítka vypnutí co je na základovce).Nakonec to vyřešilo vyndání baterie biosu, vyzkratování a vrácení.
Mám pocit, že to neunesly RAMky???Nevim...
Můžete mi tedy někdo prosím poradit, jak tuhle sestavu ideálně přetaktovat?Bez OC je teplota v plný zátěži kolem 38°C, tak myslim že tam rezerva na OC je.
MB: P6X58D-E, RAM: Corsair 8GB KIT DDR3 1600MHz CL11 Vengeance Low profile, nebo Corsair 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 Vengeance Low profile (teď nevim přesně, ale spíš to budou asi CL9?, CPU: i7 950, GPU: GTX570, PWR: Corsair HX620W.
Díky moc
Resetuj BIOS pro zacatek.(odpoj PC z elektriky a vytahni na par minut baterku ze zakladovky)
To sem udělal, jinak nešel rozběhnout.
A uz to de nebo?Tipl bych to na poskozeny material, zkus jinou ramku nebo jenom jednu a pak druhou.
Po smusteni pipa PC nebo neco neobvykleho?
O to nejde.Komp už běží normálně.Jenom bych potřeboval poradit s OC, aby to bylo správně.Já se v taktování prostě moc nevyznám a nechci aby to zas někdy nečekaně spadlo a musel sem vyndavat baterii a kdesi cosi...Mě se to tedy stalo prvně, ale přecijen, asi to moje OC neni zrovna ideální.
Inac frekvecniu RAM snad mozes nastavovat manualne nezavisle na ostatnych veciach, nie? Ak si myslis ze to nezvladaju tak znizis frekvenciu RAM na normal. Tiez by som nezvysoval velmi BCLK (to je frekvecnia zbernice FSB alebo ktorej) ale zvysoval by som len nasobic CPU
Pri taktovani sa dostaneš na GHz ked ti to pri default Vcore zacne mrznut a byt nestabilne. Treba zvysit manualne Vcore, najlepsie si najst na nete rovnakych bláznov ako ty s rovnakym procesorom a odkukat na akom napati maju asi ake GHz a podla toho skusim ten tvoj plus minus autobus v BIOSe nastavit.
Díky pánové, ale už je to zas jinak.Stalo se to znova a teď to vypadá že odešel definitivně
Nepomáhá ani reset biosu...kopnul bych do toho
Vyrabuj z toho RAMky, poslouchej beeper. IMHO je problém s paměťovým subsystémem.
Zkoušel sem všechno.Možná zdroj....
mozno aj doska
Už to zase běží, ale až po asi hodině co to bylo vypnutý.A ano, ve zdroji bylo chuchvalců prachu požehnaně.V PC prach nemám (prachový filtry), ale zdroj nasává vzduch ze spoda od země.
tak to je uplne nahovno. Bud rad ze si nevyhorel.
No nahovno to je, teď už se bojim to taktovat.Spíš mi ale hodně vrtá hlavou co to může způsobovat.
Ne taktovanie, ten prach (resp. kejs) je nahovno. Taktovat mozes.
Prach jo jasně, ale asi to taktuju nějak dementně, když to takle při dlouhý zátěži na cpu spadne a má co dělat aby se z toho probral.
Taktovanie s tym nema nic ked to nechce pol hodinu nabehnut tak asi bol prehriaty zdroj a musel vychladnut. Zrejme kvoli tomu prachu. Alebo je uz vadny (odisiel kvoli tomu prachu)
P.S. ak to bude robit aj s inym zdrojom tak je problem v zakl.doske nieco sa prehrieva alebo su tam uz studenaky
Pravda, už to zase udělalo i bez OC. asi po třech hodinách renderingu
sakra
Ale jednu novinku bych měl.Teď sem si uvědomil, že počas toho co nechce pc naběhnout svítí na základní desce ledka "dram led" a teď když zas pc běží, tak nesvítí. . A vedle ní je ještě spínač, ale to nevim co má za funkci...
Koukám že asi nejsem jediný s problémy s ram:" google p6x58d-e corsair vengeance"
Často se píše o časování a tak podobně, ale co já vim jak časovat či co??Taky je zvláštní že defaultně v biosu mají ramky 1333Mhz (tušim), ale jinak jsou 1600Mhz. To se spraví až když v biosu zapnu ten "automatický OC" profil, teď si nevzpomenu jak tam ta zkratka je...
Jo ten spínač je "MemOK"
Tak na ten X.M.P.(tušim) režim zatim drží.Už přes 3 hodiny vytížen.
MÁM PŘÍČINU!
...je toto možný?
Pro mě neuvěřitelný, ale je to konektor, nebo kabel na přídavném napájení základní desky u CPU.
Když to spadlo posledně a nechtělo to naskočit, odpojoval sem kapel od větráčku a dotknul se i kabelu kabelu přídavnýho napájení a počítač naběhl.Řekl sem si "zajímavý", na počítači jsem dál pracoval.Pak sem si po pár hodinách vzpoměl, že bych mohl ten ventilátor zapojit "za chodu", zase sem se hrabal mezi kabelama nahoře a pc opět spadlo.To sem opakoval několikrát.
Potom sem nechal vypojený přídavný kabel napájení a počítač zapnul.Dělalo to to samé, jako když nechtěl třeba hodinu nabootovat ať sem dělal co sem dělal, prostě nebyla šťáva(asi na CPU).Po zapojení PC naběho, ale nesmí se hýbat s kabelem a nejspíš bude někde studeňák(konektor, vadný kabel, nebo konektor na tišťáku).
Možný je všechno, ale pro začátek by mohlo stačit napružit dutinky v molexu.
Jo, zkusim díky.Nechce se mi hned vyndavat desku, to je na celej den.Oni ty dutinky i vypadaj docela zoxidovaný, tak je rovnou i pročistim.Fakt je ten, že od konektoru byl kabel dost v záhybu a nejspíš pružil, měl jsem ho vedený pod desku a kebaly zadní stranou case, takže se asi dutinky uvolnily.
Přemejšlim, jestli teda vyčistit konektor, nebo vyndat desku a přeletovat spoje.Ale když koukám na ten konektor, tak nevim: 74e97a5083
co myslíte?
Podle mě to bude zlobit znovu, ten konektor je vypálený/vyhřátý.
(procesor se 130 TDP a ještě přetočený, do desky s jedním čtyřpinem přídavného napájejí CPU nepatří)
Aha, no už běží na normálních taktech, ale proč by to nemělo jít?Jinak u toho konektoru na desce je záslepka na polovině toho konektoru, ta když se vyndá, tak tam jde strčit delší (teoreticky).
Ba právě zdroj má 8pin(2x4) a deska jen 4pin.
8pin se používá pro CPU nad 125W a pro přetakt, to je právě posílení pro dostatečné napájen při zvýšeném odběru.
Tak že ta deska není prostě vhodná od prvopočátku a toto je důsledek.
Tam osmipin je, jenom je část zakrytá.Po odkrytí je tam normálně osmipin se všema cestama k němu.
V jedné anglicé diskuzi se píše: "Důvod, že kryt je tam, je v případě, že váš PSU má pouze 4-pin EPS konektor, abyste věděli, který z těchto dvou možností (vlevo nebo vpravo čtyři) měli byste připojit. Pokud máte 8-pinový EPS konektor na napájení, odstraňte kryt a připojte všechny čtyři. "
Na Asusu píšou: "Ahoj, odstraňte černou krytku a použijte 8 pin (4 +4)." , takže asi to tak můžu udělat, což by bylo spur vzhledem k tomu spálenýmu konektoru.
Jo čuměl jsem na jinou, má 8 pin, takže pokud zdroj má taky 8 pin takto zapoj.
Tak supr, díky. Sem to blbec měl udělat už když sem to sestavoval...ale nevšiml sem si, záslepka vedle vypadala jak kondik.
Jsou tam další 4 piny
Mám to udělat?Ten osmipinový na zdroji je zatím nepoužitý.