Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aký Linux používate a prečo?

Zaujímalo by ma, aké Linuxy sú zastúpené tu na poradni. Ide mi to, ktoré sú najviac rozšírené. Anketu chápte tak, že stačí, aby Linux bežal na podobnom jadre ako uvedený, takže nebudem vypisovať Red Hat a Fedora zvlášť. Ak iný, tak napíšte príspevok a nehlasujte. Najrozšírenejšia distribúcia sa tu určte v ankete nachádza.

Nebolo by od veci napísať aj dôvod, prečo práve danú distribúciu používate. Potom napíšem aj ja, len teraz musím už ísť.

Muzes.
Kdysi jsem zkousel nejake Live distribuce - Danix, Ubuntu...
Ale vzdy byly nejake probemy s notebookem - nesla nastavit velikost rozliseni na mych 1400x1050, nebyly ovladace pro vsechen hw, a to jsem mel standardni Intel chipset...
Proste nemam tolik volneho casu, abych ho venoval zkoumani, prolezani for a hledani reseni problemu. Navic se bojim, ze by mi nic noveho nepinesl, vse, co potrebuju mam k dispozici a navic Windows odbourat nemuzu, protoze me Windows programy zivi.

Linuxu by velmi prospelo, kdyby se jednotlive distribuce dohodly a sjednotily aspon na ceste instalovani programu, ovladacu... To by zase nemuselo byt tak slozite.

Vista, i kdyz na se na ni dnes spis nadava, muze byt dalsi hrebicek, protoze z hlediska vyvojare nabidne objektove API, vcetne rozhrani. Znamena to, ze vyvoj aplikaci pro Vistu bude mnohem jednodussi a rychlejsi nez to same pro jinou platformu. Linux nabizi nekolik uzivatelskych rozhrani. To je dobre pro lidi, kteri si chteji vyhrat se skinovanim desktopu, ale uz to neni dobre pro programy, protoze jeden bezi nad jednim rozhranim, jiny zase nad dalsim.

Tim chci naznacit, ze pokud chce byt Linux uspesnejsi, musi se sjednotit. Klidne muze byt milion distribuci, odladenych a pripravenych pro specialni ucely, ale je treba sjednotit aspon veci "pod povrchem" - zpusob instalovani aplikaci, spolecnou databazi ovladacu, klikaci rozhrani pro nastavovani (ne to castecne, ktere je ted). Komunita chce rozsirit Linux mezi obycejne lidi, tak se pole toho ten Linux musi chovat vuci obycejnemu cloveku.

ziadny a ani ziadny nikdy pouzivat nebudem a to myslim uplne vazne. myslim, ze poznam dostatocne dobre linuxovy kernel(sice je tomu 2 roky dozadu co som pod nim programoval), aby som vedel, ze uz s tymto systemom nechcem mat v zivote nic spolocne(fuck*ng threads like process). ak na mojom stroji ma byt nixovy system, tam potom skutocny unix a nie napodobeniny. mojim favoritom je uz dlhsiu dobu FreeBSD, ktory ma jednoznacne najlepsie prepracovany multitasking a memory management. nechcem flameovat, len som to potreboval povedat. logoff. 8-)

Tohle sem testoval, ale uz je to davno, v pbidir jeste bylo dost malo softwaru, ale ted koukam, ze se to postupne zaplnuje :-), pekny. jinak mel sem to nainstalovany jenom chvilku, protoze vzdycky, kdyz jsem si nainstalil nejaky unix, byl jsem linej shanet ms fonty a upravovat konfiguraky tak, aby to bezelo na mem 700MHz delu trochu rychlejs.

jo souhlas Mandrake mi znelo lip. Este mi dobre zni Fedora, Redhat, Danix.

A co treba Novell Linux Desktop, jak ti to zni ?
Anebo sveho casu Corel Linux ?

A hlavne Windows Vista, ted uz to jde, ale poprvy, kdyz jsem to slysel, tak jsem se malem zblil. :-?

Běžný konzumní uživatel PC většinou nemá moc umělecký cit a pak mu takovéto nechutné názvy ani nemusí být protivné, naopak jsou deformovaní uživatelé PC, kterým jsou už běžné názvy, které jsou příjemné i dětem značně proti srsti. Např. Ancer - pro něho je i celkem příjemné jméno zdrojem propadnutí do deprese, kterou se snaží zakrýt dětinským "smyslem pro humor". Vyzkoušel jsem si to teď v praxi. Svému synovi jsem řekl "Miloslave" - neragoval. Pak jsem zkusil říct "Ty jeden Debiane, ty Madrivo" a hnal mě svinským krokem, vyběhl jsem z domu a ještě jsem stačil vykřikout - "Ty Ubuntu" a on, přestože je mírumilovný na mě zařval: "Neser mě".

jj Miloslav je opravdu krasne zvucne jmeno, nakonec i Miroslav docela jde, ikdyz to R tam, tan liby zvuk trochu kazi.

Zkus ale na syna zavolat Visto!, ale bacha, aby ti jednu nenatahnul. :!:

proste tva prvni poznamka, ze jednotlive distribuce Linuxu maji oskliva jmena je chybna - nezvykla (pro nekoho treba oskliva) jmena ma vetsina OS.

Treba me slovo Mandriva iniciuje neco jako modrou oblohu, ikdyz to samozrejme znamena uplne neco jineho. Pod Ubuntu si predstavim nejaky krovaky v Africe a kdyz jsem poprve slysel Vista, tak jsem pred sebou uvidel zachod. Tak nevim, bud nejaka predtucha nebo Bill setril a misto, aby vyber jmena konzultoval s psychologem, tak vybral co ho prvni napadlo.

Tak jsem to zkusil, aby analýza bylo kompletní. Řekl jsem synovi: "Visto", zeptal se: "Co?". Takže to můžeme shrnout:
Miloslave - bez jakékoli reakce
Debiane, Mandrivo - vyhnal mě z domu
Ubuntu - křičel "neser mě!"
Visto - dotaz "Co?"
Doufám, že jsem vám pomohl podívat se na problematické názvy i z jiné, estetické stránky. Jelikož jsem umělecky velice silně založený člověk, vím, že estetika názvů má výrazný vliv na budoucí prosazení nazývané věci. Žádný Linux tudíž moc velké šance nemá. I na lidi bez estetického cítění tyto názvy působí podvědomě a mají svůj negativní vliv. Na závěr ještě podotknu, že dávat věcem takovéto "rádoby vznešené" názvy svědčí pouze o jisté míře infantilnosti tvůrců, načež reakce průměrného člověka je taková, že pojem sice ihned nezavrhne, ale počká, co se z toho vyvine. Čeká se ovšem už roky a bohužel, stále nic.

Na tom něco je.
Vzpomeňme například, jak smutně dopadnul ruský raketoplán Buran.
Vzlétnul, přistál - a skončil na smetišti dějin.
Vsadím se, že kdyby se jeho jménu věnovalo více pozornosti, mohl létat dodnes.
A s Linuxem je to podobné.

Ano, to přesně vystihuje myšlenku, kterou jsem se tady snažil rozvést. A jsem přesvědčen, že takovýchto paralel najdeme všude spoustu. Nejen kolem nás v každodenním životě, ale také v historii - vzpomeňme slavného Salvadora Dalího a jeho první obrazy, které prostě nazýval pořadovým číslem a nic neříkající nelibozvučnou zktatkou "oopers" - bez úspěchu, teprve poté, co díla přejmnoval a nazval The Lugubrious Game (1929), The Persistence of Memory (1931) and Surrealist Objects, Gauges of Instantaneous Memory (1932) došel k uznání, slávě a úspěchu. Koho by např. dnes zajímal nějaký obraz nazvaný Oopers no. 1, 2 atd.

no rh, preci nebudeme zavadet zvlastni vlakno, kdyz se nam to tu tak rozjelo ne ?

Chapu ze Debiane muze navodit u Cecha neco jako Debile, ale treba Anglanovi to zni uplne jinak, treba jako Cechovi proste moc nezni Vista ale Spanelovi to bude znit mnohem lepe. Takze mas vlastne rh pravdu, ze tahle diskuze je o nicem, proste dokud nebude Miloslav Linux, tak se mu proste libit nebude.

Jinak ale .msx chtel aby se ta anketa trochu poopravila, protoze jinak je taky o nicem, kde mam dat hlas Fedore, pod RedHat ? Ale co potom Ubuntu, neni nahodou vystaven z Debianu ? A co desitky dalsich distribuci ?

A odpoved na to, proc pouzivate ten ktery linux ? Protoze jsem se dostal nahodou prave k tomuto. - myslim docela univerzalni odpoved pro vetsinu lidi tady.

Treba zacnu u sebe - zkousel jsem Redhat (volne jsem presel na Fedoru), Mandrake (Mandriva), Suse, Debian a Danix.

Ted jsem se zrovna pustil do zkouseni novych Fedora 6 a Mandriva 2007. Fedora je skvela, ale nevim, zda Kubuntu neni lepsi, jenze ja jsem zvyklej na .rpm balicky a dalsi veci z Fedory, tak proc prechazet ? Novou Mandrivu jsem jen instalnul, ale nezkousel, taze zatim nevim, jak na tom v aktualni verzi je. Suse se mi kdysi vubec nelibil, ale treba jsou nove verze mnohem lepsi, nevim. Danix je super live CD. A Debian mame v praci na serveru, ale to nebylo moje rozhodnuti, ikdyz myslenka naseho spravce site byla jasna, Debian sice nema implementovany temer zadne vychytavky, ale je jednoznace nejstablilnejsi, takze na server idealni, nehlede na to, ze je to absolutne nekomercni zalezitost.

jej to jsem toho vypotil. ::)

...kde mam dat hlas Fedore, pod RedHat ? Ale co potom Ubuntu, neni nahodou vystaven z Debianu ? A co desitky dalsich distribuci ?

Ano, Ubuntu (Kubuntu,Xubuntu) je zalozeno na Debianu. Kdysi treba Mandriva (tehdy Mandrake) bylo zalozena na Red Hatu. Stejne jako tusim SuSE.
Jinak hlas pro Fedoru bych dal pro Red Hat, jsou to distra bytostne spjaty, stejne jako Suse a OpenSuse.

S Linuxem jsem náramně spokojen.Uživatelsky přítulné až blbovzdorné je Ubuntu a Suse (včetně instalace) je na tom asi tak nějak stejně.Widle poslední dobou používám pouze na hry.Tam jsou nezastupitelné.Zkoušel jsem Vistu.Grafika je skvělá,systém poněkud nestabilní.Největší pokrok jsem zaznamenal v ochranných prvcích proti neplatícím uživatelům.

Pre tých čo by chceli vyskúšať plnohodnotný linux odporúčam nejakú Hardcore distribúciu ako Debian, Gentoo alebo Slackware, distribúcie typu Fedora, Mandriva atd majú na sebe nabalené kopec balastu, ktorý ich robí nefunkčnými SuSe navyše nepodporuje ani KDE ale len GTKácku atrapu.

Na debianu, Gentoo ani Slackwaru není nic hxcore - kdo to myslí s unixovým serverem alespoň trochu vážně, tak musí stejně ovládat vše, co instalace těchto distribucí vyžaduje. O desktopu už jsem mluvil výše, to nemá smysl řešit vůbec. Rozdíl mezi objektovým desktopem ve Windows a nesourodými a nepropojenými aplikacemi v Linuxu (a nesourodými myslím KDE a Gnome - realita je taková že stejně budete používat aplikace pro obé což je ta skutečná tragédie linuxového desktopu) je natolik propastný, že tahle možnost padá.

Jinak o žádném "balastu" v SuSe, Fedoře ap. kromě nastražených nefunkčních konfigurátek a vnucujícím se grafickém setupu ani moc nevím, na druhou stranu znám pouze SuSe z těchto typů distribucí.

Na desktopu vzdy windows, az do jiste chvile, od jiste chvile pouze Ubuntu (i kdyz to neni nic extra).
Co se tyce *BSD systemu na desktop .. znam i lepsi zpusoby sebevrazdy :) Jinak me osobne se FreeBSD6 na desktopu podarilo rozchodit (na routeru vedle ho mam uz dost dlouho), nicmene FreeBSD opravdu neni user-friendly system a vetsina laiku ani netusi, co to je :) Jinak co se tyce kvality, bsd > linux

Tak na zkoušku jsem si dal na PC Ubuntu - překvapila mě jednoduchost instalace, nastavit internet mi trvalo asi čtvrt hodiny - bylo to mnohem jednodušší než ve WinXP - bylo to všechno nějak víc pohromadě. Řekl bych, že pro klikacího Widlaře je v Ubuntu vše nachystané. No uvidím, zatím to mám na disku jen pár hodin :-)