Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pro elektrotechniky - LM7805 jako regulovaný zdroj

Zdar všichni,
je to asi poněkud triviální otázka, ale ze školy už jsem nějaký ten pátek pryč a nepamatuji si, jestli lze použít stabilizátor 7805 jako stabilizátor i pro vyšší napětí pomocí potenciometru. Potřebuji totiž napětí 9V, ale v šupleti se mě válí pouze ta 7805ka.
A ještě druhá otázčička: Jaké velikosti odporu a potenciometru? Odhadem bych dal tak oboje kolem 10kOhm.
[http://img176.imageshack.us/img176/5346/lm7805fo1.j pg]

Da sa, resp. nepocul som nic o tom ze by sa nedalo, hodnoty neviem ale najlepsie podla datasheetu - podla prudu ktory leze cez ten pin co ide na potenciometer. Nemal by tam liezt moc velky prud takze nejake kilo, mozno aj 10k bude ok.

Ak chces 9V na vystupe, musis urobit 4V na tom pine co je na potenciometri, takze ak das obe 10k alebo 4k7 apod. tak by to malo byt ok, skus a zmeraj napatie.

Nezabudni na 100n kondenzatory na vstup aj vystup (na 12V aj na 9V), co najblizsie k stabilizatoru.

Jo, napadlo mě, že ten dělič bude asi zhruba 1:1.
V datasheetu, co jsem sehnal, jsem proud tím zemnícím pinem nenašel, zkusím ještě pohledat.
Taky mě napadlo ještě řešení, že bych mezi ten zemnící pin a samotnou zem dal do série několik diod, ale chtěl bych raději možnost regulace. Je to napájecí zdroj pro autodráhu pro malého synovce, takže bych tam chtěl mít možnost snížit napětí, aby mu případně autíčka nelítaly ven z dráhy, pokud by to bylo moc rychlý.

Si si isty ze to nezere viac ako 1A? Treba na autodrahu vobec stabilizator? Keby si dal namiesto stabilizatora len do serie 3 diody nejake do 3A tak by to snad aj stacilo nemusi to byt IMHO stabilizovane presne... Zavisi co to mas za zdroj ten 12V, ci nahodou nema 18V ak je nezatazeny :-D

Autodráha vyžaduje zdroj 500mA. Vůbec mě nenapadlo, že bych to mohl nechat bez stabilizace :i: musím však zjistit, kolik přesně to trafo dává (je to z nějakýho starýho kazeťáku).

Edit:
No, trafo je bohužel mrtvý, na sekundáru je nulový napětí, takže se to odkládá, než seženu nový trafo.

Uvedené zapojení se běžně používá (předpokládám, že nutné blokovací kondezátory jsou pro jednoduchost vynechány), jenom velikost odporů je příliš velká. Větěinou se používají odpory (a potenciometry) řádu stovek Ohmů. Pokud není požadavek na regulaci napětí, tak lze také, místo odporového děliče, použít Zenerovu diodu.
Nicméně - pro regulaci napětí pro autodráhu bych tohle zapojení asi nepoužil, protože bych se obával napěťových špiček, které na této dráze vznikají.

proud zemní nohou bývá 3-5mA podle zátěže, čili ta malá 3v9 zenerka do střední nohy stačí
špatné ale je připojování motorku na výstup stabilizátoru, ten není vůbec odolný proti napěťovým špičkám z výstupu. trochu by mohla pomoct zpětná dioda 1n4007 co přemostí stabilizátor, anoda na výstup, katoda na vstup.
ještě lepší by byla jednosměrná 12v impulsní zenerka (transil) 400-600w antiparalelně na výstup stabilizátoru, anoda na zem, katoda na +9v.
ale úplně nejlepší je nechat to nestabilizované, pokud si nechceš hrát s vlastním zapojením s regulačním tranzistorem pnp - žádný přínos stabilizátoru nevidím.

Stabilizace ani tak není nutná, jako spíš úprava napětí na těch 9V, protože nemám odpovídající trafo, teď vlastně žádný, když jsem zjistil, že to původně plánovaný nejede, mám jen jedno s 20V na sekundáru, což je zbytečně moc.
A taky menší trafa by byly dost měkký a já zase nechci dělat něco hovadskýho se 50W trafem.
Kdysi jsme autodráhu napájeli trafem pro vláčky, ale tam se napětí regulovalo tak, že jezdec jezdil přímo po drátech sekundáru, navíc to bylo dost tvrdý trafo.

stejně bys musel pro ochranný transil
pokud je trafo 20v~, stejnosměrných to dá +30v, sražením na 9v se 2/3 výkonu odpaří na stabilizátoru - to skoro nemáš šanci uchladit - potřebuješ trafo tak 10v~.
místo zenerky do prostřední nohy proti zemi tam můžeš použít modrou ledku. nebo tvých 6 diod, když se ti chce tak pájet. (sériově s výstupem ne, musely by být výkonové, a výstupní napětí bys snižoval).

Na napatove spicky by mal predsa stacit kondenzator o zem, za "stabilizatorom" resp. diaodami alebo co tam da. Ak tam strci 100n keramiku a paralelne nejakych par desiatok mikro elektrolyt alebo najlepsie tantal, tak tam potom od maleho motorceka v auticku IMHO nemozu vznikat nebezpecne spicky...
P.S. skor by som sa obaval prudovych spiciek, oni tie motorceky v urcitej polohe alebo pri rozbehu su skoro skrat. By asi vkuse vypinala protiskratova ochrana v 7809, a bolo by to treba furt odpajat od siete... Rieseni je viec, najjednoduchsie asi aspon mala seriova tlmivka a za nu kondenzatory, alebo nepouzivat stabilizator s protiskratovou ochranou a pouzit stab. na 3A, apod...

pokud bude mít dítě stisknutý ovladač, a další velké dítě bude autko vkládat do autodráhy, kartáčkama to škrtne = se to střídavě připojí a odpojí, na indukčnosti motorku vzniknou špičky desítky volt na které žádná keramika 100n ani tantal nestačí, ale které naopak bez problémů odpálí přechod báze-emitor každého npn tranzistoru ve stabilizátoru - ať už externího, nebo integrovaného v lm780x.

ta ochrana sériovou tlumivkou nemusí být špatná, protizkratovou ochranu určitě nechat.

furt mě děsí ten nepoměr vstupního a výstupního napětí při nevhodném trafu. a než stavět diskrétní stabilizátor s pnp tranzistorem, který bude odolný proti pruhému průrazu při špičkách, jednodušší je od známých poptat vhodnější trafo, a my tu řešíme c*poviny.

Dobrá dobrá, myslím, že jsi uhodil hřebíček na hlavičku: musím sehnat vhodný trafo - netušil jsem ani, že kvůledvá pitomýmu stabilizátoru tu vytvořím takovou debatu.
Proto, než (jestli vůbec) seženu vhodný trafo - prosím ZASTAVME DISKUZI. Nemá to zatím cenu. Děkuji všem zúčastněným za nečekané zkomplikování :-D - nějaké napěťové špičky mě do dneška netrápily, teď už jo.

Pisal som keramika 100n a paralelne niekolko desiatok uF. Nechce sa mi teraz ratat potrebnu kapacitu.
Na "pohltenie" napatovych spiciek sa da pouzit aj samotny kondenzator, navyse spicka vznikne na indukcnej zatazi pri jej odpojeni, chranit treba to co indukcnost odpaja (v tomto pripade teda ochranu potrebuje miesto kde nastane to skrtnutie :-) joke. Napatova spicka na 9V tak ako to popisujes vzniknut nemoze).
P.S. alebo nechapem ako to myslis. Myslis ako ze dieta bude jazdit "manualne" (rukou) autom po drahe a motorcek bude fungovat ako dynamo?

Já bych tam stejně dal výkonovej tranzistor klidně k té 7805 nějak se mi ten 7805 na dvě autíčka nezdá. Mám dojem že za komančů jsem měl autodráhu a ta měla 0,8a zdroj těch 500ma se mi zdá málo teda pokud ta autodráha má ty autíčka dvě:-D A reguluje se to těma ovladačema ne ? tak bych tam možná nacpal přepínač 8v-10v-12v mezi diody ale ne potenciometr.Aha vidím že máš autodráhu na devět tak asi jiný model.

Je to autodráha z dob mýho dětství, takže asi už 15 let stará (to ten čas ale letí), ale je funkční. Je to ta s těma ovladačema, tuším že je uvnitř drátový rezistor s jezdcem, co byl na páčce mačkané palcem.
Jo ten výkonovej tranďák mě napadnul taky, nějaký KU nebo KD50x doma najdu. Jen jsem zapomněl, jak to přesně zapojit: pokud vzpomínám, tak výstup z 7805 do báze tranzistoru a vstup 7805 propojit s kolektorem. Zpětná ochranná dioda příjde kam? Mezi emitor a kolektor? Asi bych měl někde vytáhnout starý sešity ze školy....

Vytáhni a študuj, to, co navrhuješ nebude chodit. Pokud hodláš spojit 7805 s výkonovým tranzistorem, tak tak pořebuješ tranzistor PNP. Do vstupu 7805 zařaď odpor a tranzistor zapoj takto: Kolektor na výstup, emitor na vstup a bázi doprostřed, na spojení odporu a vstupu 7805.

viz http://pc.poradna.net/question/view/73320-pro-elekt rotechniky-lm7805-jako-regulovany-zdroj#re-73785 - ta 7805 ti odejde.
odpor se počítal tak, aby při proudu třeba kolem 0.5A vznikl úbytek 0.6v který otevírá vnější pnp.

nebo možná neodejde - odpojuješ od autodráhy tu jiskřící zátěž co při rozpojení obvodu dělá špičky ... no jen aby se to neinspirovalo tady: http://vseprovas.webgarden.cz/freevidea/500kv-vypin ac.html

budeš pokusné morče :)

No, já bych to krapet vylepšil (teď neřeším ochranu před různými napěťovými špičkami a komutačními jevy). Do série s emitorem bych dal odpor, řekněme Re (ten původní bych zval R, ať se to neplete) a uvažoval takto: Chci, aby v okamžiku, kdy zabere nadproudová ochrana 7805, t.j. při proudu cca I=1A protékal přídatným tranzistorem proud N krát větší (třeba 3x). Potom musí platit
IxR=NxIxRe+0,7
Zvolil bych si nějaký rozumný úbytek na těch odporech a k tomu spočítal jejich velikost. Výhodou by bylo, že by se celek choval jako stejný stabilizátor s proudovou pojistkou nastavenou na proud (N+1) krát větší.

vnější tranzistor bych nekonstruoval na nějaký bájný násobek proudu, ale právě do tohoto zapojení, aby nás uchránil následujícího:
je tu řeč o 1A pro 780x, zároveň o trafu co může dát usměrněných 30V, čili na stabilizátoru zůstane úbytek cca 20W. jedním okem v .pdf snadno nahlédneme, že oblíbené šuplíkové pouzdro to220 má 5K/W, k tomu připočteme chladič, když bude dobrý tak 2K/W. při ztrátě 20W se 780x ohřeje o +140°C.

jo, můžem větší proud prohnat externím tranzistorem, má určitě poloviční tepelný odpor - ale přesto autor dělá dobře že chce sehnat vhodnější trafo.

už do toho přestanu dloubat, v nově je něco ze života :)

Chce jen zdroj pro autodráhu a když sežene normální trafo nebude tam muset dávat elektronickej stabilizátor jak k vysokofrekvenčnímu generátoru.....= koledování si o problémy, = zbytečné ohřívání okolního vzduchu.

No je zase fakt že když by se ten stabilizátor nebo tranzistor prorazil tak by autíčka na chvíli zajímavě zrychlila...:-D

Nakonec jsem to vyřešil naprosto amatérským, ale jednoduchým způsobem. Koupil jsem za 200Kč obyčejnej zdroj požadovaných parametrů s přepínáním výstupního napětí a je klid.
Se s tím bastlit nebudu..... prostě jsem jednou nešel do hospody a vyšlo mě to nastejno.:beer: