Přehřívání procesoru AMD 5000+
Dobrý den, mam v PC procesor AMD 5000+ a začal mi před nějakou dobou hřát, a vypínat PC . Jelikož jsem v PC neměl moc dobré chlazeni (žádné přídavné větračky či tak) , známý mi poradil program CPUID a nastavit tam 13.0x 1.2V , a tím jsem tuším podtaktoval procesor a běží stabilně. Ovšem správná voltage má být defaultně vyšší. Koupil sem větračky pro lepší chlazení vyměnil pastu na chladiči na procesor a taky nepomohlo. Větračky mám provizorně osazeny na obrazku nize. Poradili byste mi co s tím udělat, aby se to nepřehřívalo v továrním nastaveni (bez nějakého podtaktovávání, či snižování frekvence? (Mystlíte, že by mohl být problém v procesoru nebo základní desce(ať vím co v případě neúspěchu dokoupit)?Bude znatelný nějaký výkonnostní rozdíl mezi mnou nastavovaným 13.0x 1.2V kvůli stabilitě, a tovarním nastavením ?)
Bedna
view-59WP_000117.jpg
Bedna větráčky
79WP_000117u.jpg
Chladič na CPU
95WP_000119.jpg
PS: Zkoušel jsem projet 3D markem CPU testem (jako zátěžový test)s nastavením v tom CPU ID :
13.0x 1.2V - Stabilně, proběhl test MAX 64°C
13.5x 1.25V - v polovině testu 70°C a následné vypnutí PC
13.0x 1.3V - už na začátku testu vypnutí PC
(V biosu mám nastaveno 11.0x (2200Mhz), 1.3V (Méně v biosu nejde dát), aby to vůbec mohlo najet do systému bez přehřátí a vypnutí (pak si můžu zapnout CPUID na 13.0x 1.2V))
tak sem sundal ten mega chladic a koupil (za 50) originalni... na orig nastaveni jede krasne ... dokonce i na 15.0x (3000Mhz) jede stabilne , dik za radu chladic pomohl (ackoli mi neni jasne co se muze pokazit na tom puvodnim co sme tam mel kdyz to je skoro 2x vetsi jak ten originalni)
Pokud nebyl urvaný úchyt tak třeba vyfučená heatpipe.
Co znamena "vyfucena heatpipe"?
Poškozená HP trubička (spoj, svár) a uniklé chladicí médium. Stává se to dost často.
Jasan diky za vysvetleni, ja si to myslel. Koukal jsem ze jsou zalite cinem.
Prasklina nemusí být okem viditelná.
Může to být pájené i "vařené" za studena. Jde o to, že se tam nachází těkavá látka (nevím přesně co, tipnu isobutan), která po čase vyfuní i přes zdánlivě hermeticky uzavřenou trubičku. Takový chladič ztrácí devadesát procent účinnosti. Uživatel se pak diví, proč se mu přehřívají komponenty...
Jen pro zajímavost - po jak dlouhém čase? Máš nějakou zkušenost? Mám totiž stejný chladič, jako ten v původním dotazu. Je z léta roku 2008, tedy už přes 5 let funguje pořád stejně dobře (měnil se jen ventilátor). Momentálně je na Phenomu II X4 lehce taktnutém na 3,1 Ghz, kde zůstane zřejmě ještě další 2 - 3 roky (morální zastarávání už nejde tak rychle jako dřív). Pokud to někomu vyfuní dřív, tak je to spíš výrobní vada, než vlastnost ne?
Konkrétně po dvou letech na grafickém Acceleru (teplota o dvacku výš), po třech letech na Thermalu CL s775 (throttling CPU), AC7 s1155 (rok, tuhnutí už v POSTech). Bylo toho víc, ale za tohle mi nadávali, tak si to pamatuju . Taky bych řekl, že výrobní vada. V dnešní době nic lepšího vzduchového než heatpipky neexistuje.