Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem trojský kůň

Můj antivir Avast!Home našel na jednom mém CD, co jsem měl v mechanice, trojského koně. Chtěl jsem ho odstranit, ale nešlo to. Prostě mi to napsalo, že byl odepřen přístup. Vyndyl jsem CD z mechaniky a bylo. Jediný, co mě trápí je, že se bojím, aby mi v compu nenapáchal nějaké škody. Mohl by mi nějak napadnout antivir, firewal nebo nějaký další program?

Já nebudu znova strkat to CD do mechaniky, takže ti nepovim, jestli to byl rezidentní štít nebo ne, ale já jsem prostě strčil CD do mechaniky a ono se chtělo samo spustit, ostatně jako každé co dám do compu. Ve chvíli, kdy jsem čekal, že se spustí tak na mě začal houkat Avast!. No a tak jsem to ratši neotevíral(CD).

Byl to rezidentní štít avastu. Zachránil ti kůži.

Při zasunutí CD (a několik vteřin poté) drž klávsu "levý shift". Tím zablokuješ tzv. automatické spouštění cd. Potom můžeš cd projet antivirovým testem, zjistit v klidu co tam sedí za hajzlíka, vyhledat o něm přes google informace a zařídit se podle toho.

Jo ještě jsem se dočetl, že by mi mohl "troják" poškodit zabezpečení počítače. Tím se myslí např.: antivir? Jak si můžu být jistý, že ten "hajzl" nepoškodil zrona ten můj v době, kdy se ho můj antivir snažil zabloknout?

Jo ještě jsem se dočetl, že by mi mohl "troják" poškodit zabezpečení počítače

Ano. Pokud je tak naprogramovaný, dokáže některý trojan shodit firewall nebo antivir, většinou jen určitou verzi od určitého výrobce... proto jsou důležité bezpečnostní aktualizace operačního systému, antiviru, firewallu.

Jak si můžu být jistý, že ten "hajzl" nepoškodil zrona ten můj v době, kdy se ho můj antivir snažil zabloknout?

Rezidentní štít kontroluje soubory na přítomnost virů ještě před jejich spuštěním. Ten trojan se neměl šanci spustit, nevykonal tedy žádnou zákeřnou činnost.