Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Je toto predimenzovana konfigurace pro mailserver?

Ahoj,

chtel jsem se zeptat na vase nazory na tuto sestavu (byla nam nabidnuta), jestli neni "prilis vykonna". Mel by na ni bezet mailserver (IMAP) na Linuxu (Fedora 5), antivir, antispam, firewall. Jedna se o firmu s cca 10 zamestnanci.
AMD Athlon 64 Venice 3800 X2EE, 2GB ECC Kingston, MB: Super Micro ServerWorks HT1000, 2xHDD: WD5000YS SATAII 16MB

Dekuji za nazory, M.

pro 10 lidí se mi to zdá až moc, ale otázka je, kolik té pošty jim chodí (a taky otázka je, na jak dlouho ten server plánují). Mám zkušenost, že lidi, když už mají IMAP, tak začnou schraňovat data (poštu) a výsledkem jsou desítky gigabajtů pošty. Tolik k diskům (500GB beru s neznalostí místních poměrů jako dobrou rezervu do budoucna)

Zbytek je taky Ok s ohledem na ceny, 2GB se v linuxu užije (antispam je docela žravý, podle toho, jaké řešení zvolíš), deska serverworks zase sázka na jistotu co se stability týka. Dvoujádro s odpovídajícím SMP linuxovým jádrem zase nabídne vyšší výkon v multitaskingu.

Ještě nikde nevidím UPSku, každý pořádný server by měl mít aspoň nějakou pidi600VA UPS na korektní "umření", notabene, když tam bude RAID...

aha. A počítal jsi s tím, že třeba takový amavis + spamassassin jsou docela žrouti paměti a výkonu? Že IMAP (i když použiješ superrychlý dovecot) je taky docela náročný? O antiviru ani nemluvě.

A nezapomeň, že je vhodnější utratit 38tisíc na 5 let, než třeba 30+30 tisíc za 3+3 let... (o nepřímých nákladech na migraci, upgrade apod. nemluvě)

moje základní pravidlo při nákupu serveru je: minimálně 1,5násobek požadovaného optimálního výkonu. Vyplatí se to být připraven např. na růst firmy, nové požadavky (služby) apod.

Já mám server IBM 2x Xeon 2,8 GHz, 3GB RAM, o discích nemluvím...
Je tam 2000 schránek, ale dost je jich nepoužívaných.
Sendmail, dovecot (pop3 i imap), amavis-new, clamav, spamassasin, OpenWebMail, máme tam nějakou datošku v Postgresu.
Paměť skoro nestačí. A server má občas dost napilno.
Dříve to běželo na nějaké "jebce" 400 MHz, ale bez toho amavisu, spamassassinu a databáze.
Značnou část spamu odrážím testováním proti několika různým blacklistům, ale stejně... server má co dělat.