Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Program na střih videa

Co se týče ceny Avid Media Composeru, tak ono to s tou jeho cenou taktéž nebylo tak úplně jednoduché - respektive ještě tak před pár lety (třeba kolem roku 2005) byla cena Avidu mnohonásobně vyšší než dnes...

-v praxi se ani vlastně neprodával samotný SW bez příslušného HW. Což v praxi vypadalo tak že kromě certifikovaného železa (tj. nějakých "néúplnělevných" HP workstation sestav), se k tomu ještě prodávaly celé přídavné zařízení (ten odkaz je jen taková malá demonstrace - možností bylo vícero) a je fakt že celá střižna v tu chvíli stála ve statisících korunách (bylo to samozřejmě individuální, ale klidně milion a čtvrt nebyl problém utratit za střižnu) a třeba v roce 2000 - tak to se Avid prodával kolem cca (zase nejde to úplně paušalizovat) kolem dvou a půl milionu (je v tom i plná technická podpora atd...).

Tudíž dnešní cena Avid Media Composeru který lze již nainstalovat na prakticky jakýkoliv počítač i bez přídavných karet a přitom stojí v základu kolem 30 000Kč je doslova za hubičku.

Nicméně stále je nutné zdůraznit, že Avid opravdu není střihovej program určený začátečníkům a vůbec komukoliv kdo před ním neprosedí alespoň deset hodin denně. Naopak po zkušenostech se všemi těmi jednoduchoučkými střihovými programy na které je možné běžně narazit, si po otevření Avidu budete myslet že složitěji to snad už nikdo vymyslet ani nemohl... (tj. způsob ovládání je na bázi nikoliv user friendly, ale "user is enemy").

Já se bohužel učil do jisté míry Avid svépomocí a i přes nemalý čas ztrávených v ostatních střihových programech jsem se z Avidu mohl chvílema úplně zbláznit a úplně odznova bych to podstupovat opravdu nechtěl.

Ale pro plné pochopení toho proč je Avid Media Composer z počátku tak uživatelsky náročný je nutné chápat že základy tohoto programu dávaly dohromady střihači počátkem 90let 20 století. Tedy jeho fungování a principy drobet přijaly filozofii střihu danou tím jak se střihalo na střihových stolech... Samozřejmě Avid od té doby ušel obrovský kus cesty (a jeho přívětivost vůči novým uživatelům mi přijde rok od roku větší), ale vždy jel pouze v linii profesionální sféry - nikdy se nepočítalo s tím že by mělo docházet k nějakým obrovským zjednodušením.

Ve světě operačních systémů by se to dalo s určitou mírou nadsázky připodobnit k Arch Linuxu - můžete vše, ale musíte vědět jak.

Určitou revolucí ve světě profesionálního střihu se stal až teprve FinalCut (fungující pouze na macích) - tem měl oproti Avidu jednu obrovskou výhodu. S vývojem začal až v dobách kdy Avid už fungoval naplno a mohl se tak poučit z jak z jeho kladů, tak i záporů. Navíc začal i v době kdy už počítače a jejich výkon a fungování nabývaly mnohem jasnějších linií než tomu bylo v dobách Avidu.

Avid se také snažil o to aby si jeho uživatelé nemusely stále dokola zvykat na nové uživatelské rozhraní a taktéž Avid nemá konkurenci ve zpětné kompatibilitě (tedy že i projekt vytvořený v nejnovější verzi, jde otevřít (a následně pracovat) ve verzích mnohem starších. Takže principy fungování Avidu jsou mnohem robustnější a je normální že můžete pracovat na různých verzích bez nějakých větších problémů.

FinalCut sice nabízí otevření starých projektů, ale zpětnou kompatibilitou se prakticky nezabývá... Navíc se i jeho vývojáři pokusly o jeho velké zjednodušení, což v praxi znamenalo že jeho nejnovější verze zbavila uživatele možností si spousty věcí nastavit (taky třeba zmizela podpora EDLek) - tohle jednání byla smrtelná rána pro profesionální studia a i když si programátoři brzy uvědomily že to už bylo moc a začaly se objevovat verze které různé funkce vracely, tak přesto důvěra profi klientely byla docela narušena.

Tuhle chyba klucí z Avidu nikdy neudělaly...

PS: omlouvám za offtopic

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny