Jak je to se zahříváním HDD?
Je možné, že čím je větší HDD, tím více se zahřívá?
Např. HDD 120GB a 160GB, bude tam velký rozdíl?
Je možné, že čím je větší HDD, tím více se zahřívá?
Např. HDD 120GB a 160GB, bude tam velký rozdíl?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Nie. Kapacita nema moc spolocne so zahrievanim.
trochu ano. Záleží na počtu ploten a hlaviček. Čím více, tím více se zahřívá.
Hlavicky lietaju nad platnou, moze ich tam byt aj 100 a nebude sa to hriat vac.
Pocet platni to ovplvnit moze, ale z kapacity nepoznas pocet platni. Zo skusenosti ale by som povedal ze zahrievanie hlavne zavisi na vyrobcovi a to ako urobil mechanicku cast (motor/loziska/celkovy navrh/otacky). Napr. pred rokom ci kedy na seagate polozenom na stole som si popalil prsty a maxtor s podobnou kapacitou bol vlazny. Rozdiel poctu platni a hlaviciek som teda fakt neskumal, ale dost pochybujem ze taketo teplo bolo vytvorene nejakymi hlavickami lietajucimi vo vzduchu Hlavne faktory IMHO motor, loziska, otacky.
P.S. dnes je samozrejme situacia so seagate aj maxtor ina, to bol len priklad, nie navrh ze co kupit.
opravdu? Těleso ramének je u víceplotnových disků větší. Tudíž hybnost a potřebné momenty také. Tudíž je potřeba více energie na "vystřelení" a "zabrždění" ramének.
Toto samozřejmě platí pro disky stejného výrobce a stejné produktové řady tvořené stejnými součástkami a jen přidáním/odebráním ploten (např. disky 40-80-160-320). Je jasné, že každý výrobce bude "topit" jinak, kvůli konstrukci disku.
Ale to sa prejavi az ked sa zacnu hlavicky hybat
Samozrejme ze trochu ma vplyv vsetko mozne, podla mna hlavna je konstrukcia, ale neda sa to tak ako to bolo v otazke ze ci bude 160 topit viac ako 120. Kapacita (pocet GB alebo MB) ako taka s tym nema nic spolocne, aj ked nepriamo zavisi kapacita od poctu platni, neexistuje ziaden vztah typu "vyssia kapacita viac hreje" alebo co, to moze raz platit, a druhykrat to moze byt naopak, vieme preco.
Jak pravil MM, kapacita disku má spíš vliv na hlučnost (počet ploten X počet hlaviček). Na zahřívání disku se podílejí faktory jako jsou jeho konstrukce a také rychlost otáčení ploten, i když ani tady to neplatí vždy a přímou úměrou.
zdá se, že na to má vliv velikost cache. 2MB hřeje méně než 8MB-alespoň u mne
A jakým myšlenkovým pochodem jsi přišel na to, že je to tím? Podívej se na typová označení disku a spočítej v nich písmena. Potom učiň závěr, že disk s více písmeny v názvu se hřeje více (méně). Napiš sem výsledek, bude mít stejnou hodnotu jako ten s velikostí cache.
no, rozebírat to kvůli tomu nebudu, ale třeba je v tom 2MB jeden 2M chip a v tom 8MB jsou čtyři. Ale jak jsem řekl, možná je to jenom můj dojem.
Hej a moja vcerajsia vecera ma vplyv na pocasie. Som vcera veceral prazenicu a vonku sa ochladilo
Teplota disku zavisi od konstrukcie disku (vyrobca, typ lozisk, navrh mechanickych dielov, otacky apod).
Závisí to hlavně na počtu ploten a hlaviček, na otáčkách harddisku a použitém motorku/ložiskách. Starší hdd 120může mít tři plotny s šesti hlavičkami /20giga na stranu/. Nový 160giga disk může mít jednu plotnu a dvě hlavičky a topit může mnohem méně. Cache o velikosti 2-16megabajtů se na teplotě hdd teoreticky nijak neprojeví - je to to jeden malý čip. Orientačně se topení disku dá odhadnout sledováním hodnot napětí a proudu na štítku disku/nebo stránky výrobce/. Údaj o proudu na 12voltech udává spotřebu motorků a proud z 5ti voltů napájí elektroniku. metody výpočtů jsou ale u každého výrobce jiné. Obecně údávaná štítková spotřeba "normálních" disků v běžných sestavách zvolna klesá - sleduji to pár let.
Mezi 120 a 160 asi rozdíl nebude. Pěkně se hřály SCSI disky, myslím kvůli vysokým otáčkám.
Zvláště 15k modely.... strhnul jsem z něj nálepku a uchytil jsem na něj chladič ze starýho Celeronu do Slotu1. Aby to líp chladilo při větráku zapojeném jen na 5V.