Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pozor pri skladaných PC - aj toto dokážu niektorí technici

Ahoj,
dnes som otvoril svoje PC, aby som ho vyčistil. Počítaču totiž nedávno uplynula záruka a mohol som ho aj "odplombovať". Keďže počítač bol naposledy opravovaný pred polrokom (výmena základnej dosky a doplnenie DVD-RW) v "odbornej" firme, bol som veľmi prekvapený, čo dokážu niektorí technici. Nech tento thread slúži ako varovanie pre ostatných užívateľov. Pred prebratím skladaného PC žiadajte jeho otvorenie a skontrolujte si odvedenú montáž a jednotlivé komponenty. Aj predajca si kontroluje peniaze, ktoré platíte.

Vyhnete sa tým takýmto prekvapeniam:
1. Pri kúpe grafickej karty som si vyberal takú, aby mala aktívny chladič (čiže ventilátor), nielen pasívny. Doteraz som žil úplne v tom, že tá karta ho naozaj aj má - podľa trochu zvýšenej hlučnosti PC to tak aspoň vyzeralo. Dnes som zistil, že ho samozrejme nemá a má len pasívny chladič (kovové rebierka). Vyzerá to silne tak, že na tej karte ale ventilátor bol/mal byť, sú tam totiž výstupy aj na skrutky, ktorými sa uchytáva. Lenže samotného ventilátora niet...

2. Ventilátor na procesore zjavne nikto jakživ nečistil, aj napriek tomu, že pri poslednej oprave si niekto zarátal aj profilaktiku PC. Za pol roka sa podľa mňa nemôže na ňom vytvoriť taká vrstva prachu, ako tam bola (niekde aj 1 cm).

3. V skrinke mám aj prídavný 8 cm ventilátor, ktorý by mal do skrinky byť uchytený 4 skrutkami. Je uchytený len dvoma, druhé dve záhadne zmizli. Logický dôsledok: ventilátor vibruje.

4. Asi najzávažnejšia chyba: v počítači mám celkom 3 IDE káble (k FDD, k HDD a CD mechanikám). Každý jeden z týchto káblov je pozdĺžne zalomený 3x a v niektorých miestach je dokonca zrolovaný a prelepený izolačnou páskou. Keďže tie IDE káble sú aj dlhšie ako by bolo treba do mojej skrine, tak tie zostávajúce časti z nich doslova ležia na pevnom disku. Čo tam po nejakom odvode tepla a skutočnosti, že IDE káble by sa nemali prelamovať. :-)

5. Na mojej základnej doske je aj prídavná lišta s konektormi USB 2.0, ktorá sa montuje buď dopredu alebo dozadu na skrinku. S montážou síce problém nebol, lenže kábel, ktorým bola pripojená bol zapojený len napoly. Koncovka je pozdĺžna, tak jej druhá časť bola vyhnutá a vypojená zo základnej dosky. Tu sa skrýva odpoveď na otázku prečo som dostával hlásenie: Zariadenie môže pracovať rýchlejšie...

6. Mám priam umelecky zapojené mechaniky a disk. Stará (už skoro nepoužívaná) CD-ROM je zapojená ako Primary Master (nadradená všetkým), nová DVD mechanika je (Secondary Master - t. j. akoby podradená prvej mechanike) a pevný disk je zapojený ako Secondary Slave (t. j. akoby podradený ostatným mechanikám).
Správne by to (aspoň podľa mňa) malo byť tak, že disk má byť nadradený všetkým ostatným, či nie? V každom prípade sa mi tento spôsob zapojenia príliš nepozdáva. Mechanika zapojená ako Primary Master dokonca častokrát protestuje a nečíta disky.

Ak aj vy máte nejaký príbeh na túto tému, môžete snáď (s dovolením administrátorov) prispieť.

1. Ak si dostal VGA ktora mala pri pozadovanom vykone namiesto aktivneho chladica pasiv a bez problemov to zvladala mozes byt len rad...
(nastvany mozes byt len v tom pripade ak si chcel mat namiesto PC mlyncek na kavu)
- vystupy a uchyty su standardne na PCB VGA cize toto riesit nemusis

2. Vetrak na CPU som videl mnohokrat v takom stave ze mi bolo do placu - zavisi od umiestnenia PC (lino, plavajuca podlaha atd je pre spinu v PC idealne)
- pol roka bohate staci aby PC vyzeralo ako pelech nejakeho zivocicha...

3. Skrutky ktorymi sa ventilator uchytava na zadnu stranu kejsu su vidiet zvonku. Zahada ze si na to prisiel az po odplombovani...

4. IDE kable si predstavujes zvlnene? Lepiacu pasku si neviem dost dobre predstavit a to ze nemali lezat na disku akceptujem ako vyhradu

5. Akceptujem ako vyhradu, ale rovnako hlaska nemusela byt sposobena neuplnym zasunutim konektora

6. Citanie mechaniky nie je zavisle od zapojenia na kabli. Samotna kombinacia zariadeni nerobi ziadny sialeny rozdiel pri fungovani PC. Su ale mozne specifika pri konkretnych zariadeniach

Nemam pocit ze by si nejako strasne utrpel a pokial vies co chces nekupuj PC vo firme ktora si svoje stroje plombuje a budes mat vsetko pod kontrolou.
Pripadne si PC poskladaj sam. Samozrejme ak sa na to citis...

1. Hej, lenže keď od tej karty žiadaš výkon, môže sa to prejavovať nadmerným zvyšovaním teploty. Proste sa mi nepáči "vypekanie" so zákazníkom. Ak má byť niekde aktívny chladič, tak nech tam prosím je.

2. ... nie je čo dodať. To je tvoj názor.

3. Áno prišiel som na to až teraz, pretože ma ani nenapadlo, čo môže niekto vyviesť. Teraz to už viem.

4. Nevieš si predstaviť IDE káble zrolované do ruličky a prelepené izolačkou? Ani ja som si nevedel, ale už teraz viem.

5. Zrejme tým spôsobená bola, teraz sa už neobjavuje.

Ďakujem za radu, nemusíš sa obávať. Nabudúce tam PC nekúpim a naozaj si ho poskladám sám. Takto to určite zvládnem.

1. ziadas vykon od 9550? ::) pasiv bohate staci

2. nie je to moj nazor vrtam sa v PC dennodenne a je to moja skusenost

3. vyviest... dve skrutky nie su problem aj ked by ma nikdy nenapadlo nimi setrit...

4. neviem si predstavit dovod preco kable rolovat... inac bezne sa kable skladaju a znackove PC ich mavaju navyse postahovane SK paskami...

Ja sa nicoho neobavam len mam pocit ze hladas chyby aj tam kde nie su...

ad 3. Pokud je venťák dobře utažený a sříň není "papírová" a našišato, nemůže vibrovat ani se dvěma vruty

ad 4. "skládání" PATA kabelů je celkem normální a nemělo by mít vliv na činnost. Chlazení disků probíhá HLAVNĚ na jejich spodní části, i proto tam mívají disky žebrování a jsou natřeny černou barvou (sálání)

ad 5. "Zařízení může pracovat rychleji" znamená, že jsi připojil USB2.0 (Hispeed) na USB1.1 (jakékoliv rychlosti). Pokud není zapojen jakýkoliv vodič z USB (jsou 4), tak to rozhraní nebude fungovat vůbec.

ad 6. no comment, nicméně na funkčnost by to vliv mít nemělo, pokud CD-ROM má dobře implementované rozhraní IDE. Disk by rovněž měl (říkám měl) najet i jako slave (to je opatření výrobců disků kvůli lamoidním uživatelům, kdy disk, pokud je sám na kanále si toto zdetekuje sám nezávisle na nastavení jumperů)

1.-3. Mohol si napisat kde si to kupoval nech tam ludia nechodia.

4. rolovanie IDE kabla je normalna vec a je to dobre kvoli prudeniu vzduchu, ale zrovna na HDD by lezat fakt nemusel.

5. USB konektor v doske moze mat rozne zapojene piny, ak to zapojil len napoly tak mozno vedel preco (zapojil len jeden USB konektor). Nemalo by to suvisiet s "zariadenie môže pracovať rýchlejšie" s tym suvvisi skor to ze je kablik k dodatocnemu USB panelu nahovno (= cinsky). Ak ta napadne zapajat aj druhu polovicu tak si poriadne pozri piny konektora v navode k doske a premeraj ten USB panel, aby si si neodpalil dosku alebo prve USB zariadenie co tam strcis.
Vseobecne ten USB panel by bolo treba prekontrolovat kazdy pin ze ako je vlastne zapojeny.

6. to je uplne jedno, nic nie je nadradene.
HDD/mechanika ktora je sama na IDE kabli nech je na konci kabla.
Ak ti to tak vadi tak si prejumpruj disk na master a CDROM daj k HDD ako slave. Primary a secondary je uplne fuk.

Aj to by bolo treba zistit, vseobecne sa da len placat.
Ale ani to nie je seriozne. Ak chces napr. gigabyte alebo nejaku slusnu znacku a dali by ti nejaku od pcchips ci jak sa tie "firmy" volaju, tak neviem ci by si bol spokojny :)) Samozrejme ak mu dali namiesto pcchips gigabytku tak je to OK :-) Ale aj tak je to neseriozne ak ti daju nieco ine. Keby si bol kupovat VW passat a dodali by ti skodu octaviu ze ved to je to iste, tak tiez by to bolo OK?

P.S: mne nejde o ten chladic, ide mi o to ze aku presne tam mal mat a aku tam ma (potom sa k tomu mozem vyjadrit ci to je OK alebo nie), a potom pozriet specifikacie vyrobcu ci tam ma byt vetrak alebo nie.

Pre MM:
Mám strašné nutkanie napísať, kde to bolo. Ale nie je mojím cieľom "utopiť" nejakú konkrétnu firmu. Skôr si myslím, že si to treba kontrolovať u všetkých predajcov, lebo na Slovensku sa takýchto odborníkov nájde určite podstatne viac. :-)

Inak ďakujem za rady. Doteraz som všade čítal, že IDE káble sa práveže nemajú rolovať, aby sa nepolámali. No - ako vidím - časy sa menia.

Ten USB panel obsahuje dva USB porty. Koncovka bola zasunutá zjavne slabo (a nebolo to cielené - proste lajdáckosť). Keď som ju zasunul celú, tak je všetko v poriadku (oba USB porty idú) a tá hláška o rýchlejšom prenose sa už neobjavila. Tak teda neviem...

To zapojenie mi vadilo iba pri dvoch veciach: keď som chcel nahrať novší firmware do napaľovačky a preto, že občas nejde tá mechanika zapojená ako Primary Master.
Môžem sa spýtať jednu vec? (naozaj, nie ironicky, aj keď to tak môže vyznieť): prečo sa teda rozlišuje primary a secondary, keď je to v praxi teda jedno?

Čo sa týka grafiky, tak je to ATI RADEON 9550, 256 MB. Podľa popisu to vyzerá, že nie je slabšia ako by mala byť...

Neviem co myslis tym "rolovat", ak IDE kabel zrolujes v tvare viacnasobneho pismena S a zviazes ho v strede tak sa nema co polamat.

Ten USB panel by som musel vidiet, tazko povedat.

Firmware do vypalovacky ide vacsinou napalit ak je vypalovacka master, ved ju mas ako master. Alebo ide len ak je sama? Tak si daj HDD spolu s CDROM a DVD(RW?) si daj samotnu.
Odlisuju sa preto lebo zariadenie musi vediet ze ci je na tom kabli zariadenie cislo 0, alebo zariadenie cislo 1. Rozdiel je este medzi nimi v inicializacii (pocas POST), vtedy master robi nieco ine ako slave, obe zariadenia by ale mali zvladat ulohu aj master aj slave. Po inicializacii by uz malo byt jedno ci je nieco master alebo slave.

Rolovaním nemyslím písmeno S, ale vyzerá to tak, akoby si chytil IDE kábel do dlane a zavrel v päsť. Je proste po dĺžke zrolovaný do písmena I (ani to nie je celkom presné, to len aby si si to vedel predstaviť).

Čo sa týka tej napaľovačky, tak je reč o tej DVD napaľovačke. A tá je zapojená ako Secondary Master. Updatovací program vyžaduje, aby bola zapojená len sama, tak ako píšeš.

Zajímá mě to z toho důvodu, protože mám v pc 3 DVD mechaniky a 2 orig. ploché káble kreré byly u desky dost a zavazí. Mám totiž chladič CPU podobný tomuhle. http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10512007 N0CE000B6T
Je dost blízko k mechanikám, a ploché kabely jsou dost neforemné na smotání. Snad by ty kulaté pomohli v lepším proudění vzduchu. Aspoň to tam píšou. Mimochodem jsou taky 80 ti žilové, tak nevím.

Nie ved pisem ze by som si to do PC nedal :-) Take veci je lepsie pouzivat tak ako su specifikovane a nijak to neupravovat, z preventivnych dovodov. (ptz ak by nahodou raz za mesiac bol nahodne nejaky problem nikto nebude vediet cim to je).

P.S: ale mam skusenosti co sa stane ak sa pouzije rychlost UDMA5 a ak je tam 40zil kabel (bez tieneni), po par zapisoch filesystem v haji, moze sa rovno zacat formatovat, ale uz s 80zil...
- ale to BIOS/disk normalne nedovoli, zdetekuje ze tam je len 40zil. Pisem o pripade ak tato detekcia nefunguje...

Ahoj, ke tvé odpovědi č.5 mám toto:

S hláškou: "zařízení by mohlo pracovat rychleji" mám také jednu zkušenost.Je jasné,že pokud deska podporuje USB1. tak tam žádná flash klíčenka 2. nepojede na rychlosti 2.Ale setkal jsem se v sys.XP Profesional,spk 2, že usb jelo jen na 1.,přestože prkno 2ku.rychlost podporovalo.Ten člověk mněl kopírovaný systém,tak jsem mu nahrál svůj legální XP HOME EDITION a bylo po problému.:-p

zaplombované pc když už, tak jedině od těch co je skládají hromadně ve velkém. garážové firmě co má každý týden jiný hw a řeší jinou délku kabelu se buď vyhnu, nebo musím dovnitř vidět - čili bez plomby. různé chybějící šroubky, vyhřívané ide kabely a ošizené větráky jasně říkají proč ne garážníky - to jedině v případě že si to majitel dokáže a chce sám opravit. z úrovně místních prodejců pc je mi taky dost zle, z těch 4 důvěřuju tak jednomu, a další už stihli zkrachovat.

to zapojení disků je sice úchylné, ale přišel bys na něj při prvním pohledu do správce hw, nebo třeba v nero info tools.

1) Pokud byla grafika stejná, jakou jsi požadoval a měla jen pasivní chladič, tak jsi na tom pouze vydělal. A jinou ti předpokládám nedali, to bys zde uvedl. Takže v tomto bodě nechápu o co ti jde.

2) Ventilátor na procesoru se dokáže zanést i mnohem dříve než za půl roku, takže už objektvině nelze zjistit, jestli ho před půlrokem čistili nebo ne. Vypadá to spíš, jako bys firmu chtěl pošpinit za každou cenu.

3) Máš opravdu jistotu, že větrák byl uchycen 4 šroubky i dříve? Dva šroubky by neměly být příčinou vibrování, pokud jsou správně dotažené.

4) S IDE kabely se dělají i jiná kouzla, viz příspěvky výše.

5) Viz příspěvek Touchwooda a MM.. výše

6) To je přece úplně jedno.

Já bych jen zase z jiného pohledu upravil titulek "... aj toto dokážu niektori zákazníci". Každopádně příspěvek by měl být přeřazen do kategorie pokec, jelikož o nic jiného se tady nejedná.

1) ...o poriadok. Dnes to bola karta, zajtra to bude procesor. Ak mám na hardvér nejaké požiadavky, tak asi viem prečo ich mám.
2) ...keby som tú firmu chcel pošpiniť, napísal by som jej meno. Keďže som ho neuviedol, asi mi ide o to, aby sa to nestalo aj druhým. Aby vedeli, na čo si majú dávať pozor.
3) ...áno, tú istotu mám.
4) ...to akože mám byť ešte spokojný? No fajn, a nabudúce keď mi kvôli tomu hneď po záruke (prípadne ešte v nej) niečo zhorí, tak to sa mám tiež tváriť, že nič? :-|
6) ...viď môj predchádzajúci príspevok. Nie vždy je to tak celkom jedno.

A na záver: Pri konštatovaniach niektorých (opakujem niektorých, nie všetkých) ľudí mi zostáva až stáť rozum. Kde sa stratilo ono "náš zákazník, náš pán"? A už som pochopil, prečo sa na Slovensku niekedy máme tak, ako sa máme. Je to aj vinou samotných - málo náročných - zákazníkov.

P. S.: Nikomu neberiem jeho názor, ale toto bol zase môj.

1) ...o poriadok. Dnes to bola karta, zajtra to bude procesor. Ak mám na hardvér nejaké požiadavky, tak asi viem prečo ich mám....
mudry jak funradio... napriek tomu ze sme ti viaceri povedali ze mozes byt rad

Jedno PC mi raz prislo na servis s takym elaboratom ze som nevedel ci sa mam smiat alebo plakat.
Na nieco sa mi to podoba...
Kazda volovina rozpisana na pol strany... Ak to vies pomenovat rovno si to sakra skontroluj!3-[ Naco taketo mlatenie slamy?

P.S. : Najkrajsie je cast kde oplakavas dva sroby... ta ma dojala :-*

Víš... on má Majo2 pravdu - asi by mě taky sralo, kdybych dostal do PC něco jiného, než jsem si přál a firma by mě na to neupozornila.
A ty dva šrouby - když pošleš auto do servisu a oni ti uchytí chladič jen dvěma šrouby, místo původních čtyř - je to stejné, hlavně jde o princip, že PC dostal ze servisu v jiném stavu - dnes jen dva šroubky, příště celej větrák. Hlavně to svědčí o laxním přístupu toho technika, co to dělal. Pokud ledabyle připevní větrák, mám jistotu, že mi dobře uchytil chladič na procesoru? A hlavně: technik dostal ZAPLACENO, zákazník má právo za svoje peníze dostat kvalitní služby.

Chlapi vy jste furt nemocní z těch dvou šroubků na přídavným větřáku. Je to tak že k některým těm větrákům /k těm lepším co sou v samostatným balení s plexisklem a podobně/ se dodávají 4šroubky /kolikrát i redukce na molex a podobně/. No a k některým těm levným větřákům co se kupujou po třiceti v krabici ty šroubky nebývají.

No a tyhle šroubky se nikde jinde nevyskytujou tak se různě šetří. Takže možná ten technik ty šroubky neměl nebo se mu nechtělo hledat. Párkrát už sem to dal taky na dva. I sobě. Další fakt je že pokud technik není zároveň obchodníkem a majitelem firmy většinou do výběr komponent co se prodává a nabízí do sestav moc kecat nemůže...

Možná se dá těch šroubků objednat pytel navíc "za dvacku" nevím.

Jinak ta izolepa je poměrně hnusná dnes snad může každý koupit vázací pásky.

No jo nejde o sroubky, ale o princip. ho vubec nemusi zajimat, ze technik ma problem se shanenim sroubku. pokud to daval do servisu co patri firme ktera mu to prodala, tak je to bordel(nechce se mne to cist cely). Zaplatil a ma dostat to, co si zaplatil a i kdyby chtel grafiku natrit na zeleno, tak ji musi dostat a ne ze se v obchode vymluvi ze nemeli zelenou a tak to natreli na cerveno- to je ten lepsi pripad, ale v jeho pripade mu ani nerekli, ze to natreli cervenou. Pokud technik neni zaroven majitel, tak ma za majitelem jit a rict: Sefe, nemam sroubky. Je to jednoduchy. Tady se porad lidi boji zadat za svy penize to, co si zaplatili.

ja myslim ze kupoval sestaveny pc a pochybuju, ze jako sestava pc se prodava pc, ktere nema prisroubovany vetrak nebo od ceho to mel a nebo si predstav, ze kupujes sestavu a budou ji chybet treba sroubky na zakladovce a nebo pasta na CPU, protoze ji chudaci zrovna nemeli, tak podle meho takovy firmy nemaji vubec pc delat. kdyz si pujdes koupit auto a prodaji ti ho bez kol, tak taky nic nereknes? reknou ti ze jim to vyrobce nedodal sroubky a ty si vezmes auto? no kazdy jsme nejaky, ja chci za svoje penize to co jsem si zaplatil.

ako videl som uz naozaj vselico.... a niekedy mi zostava rozum stat
v takych zufalych pripadoch treba tu firmu rozobrat na suciastky na nete

ale riesit dva sroby miesto styroch sa mi zda smiesne a porovnavat to s kolesami auta je uplne zcestne

proste su "technici" ale nesmieme zabudat ze existuju aj "zakaznici"
asi som ovplyvneny poslednymi skusenostami... cm viac vyjdem zakaznikovi v ustrety tym "krajsie" sa zachova...

neresim dva srouby, ale princip a o tom to je, takze srovnani s autem nekulha. muze byt, ze zapomnel, ale tady nekdo psal, ze je treba nemel a to je ten problem. pokud je nemel, tak nemuze sestavu prodat a ma rict pokud to chce prodat:pane, nemam dva sroubky pockate nez je dostanu? tady navic slo jeste o vymenenou grafiku a o to jde taky. to je ten princip, zaplatis neco a nedostanes to a to je ten bordel. je uplne jedno jestli jsou to sroubky, grafika a nebo procesor. nikdo tady prece nerozebira konkretni firmu. resi se to z vseobecneho pohledu. moje zkusenost je takova, ze v CR se spis okrada zakaznik. Vim co se v servisu nejen s PC dela(hlavne v autoservisech- to je na vystrileni pulky mechaniku), mam tam nastesti znameho a tak nejsem ten okradanej, teda aspon doufam:).

Nevidím vcelku nic špatného, když je větrák uchycen na dva šroubky, vždyť to musí stačit na těch pár gramů, co větrák váží. To bych musel trvat i na tom, aby pevný disk byl také uchycen šroubkem v každém otvoru, kde má závit. Můj disk Samsung má např. možnost montáže na 10 šroubků a přimontován je na 4, přičemž i 3 by u disku stačily (dříve se disky uchycovaly jen na 3 šroubky).

Napis aku presne grafiku tam mas (vyrobca / typove cislo) a aku si tam mal mat (poziadavky/dodaci list/apod), aby sme len nemlatili slamu, ale bolo nam jasne ze co presne tam dali namiesto coho presne.
P.S. upozornit by na to mali (ak tam naozaj dali nieco ine ako si chcel) ale ak ti dali lepsiu kartu tak sa predsa nic nedeje, tiez nemusia vediet ze sa do toho vyznas (v tom pripade snad predpokladaju ze si to poskladas sam) a cloveka co sa nevyzna nema vyznam na to upozornovat ak je to rovnocenna/lepsia grafika, aj tak by im nerozumel.

tak akoze dnes som bol vybrat zostavu co som si dal zostavit z mnou vybranich komponentov... to ze predajca nedodal prislusenstvo co mu prislo v jednotlivych krabiciach (napr kable na komunikaciu s diskom,dodavane ku doske) som povazoval za beznu praktiku nad ktorou trosicku skusenejsi len pokrutia hlavou... ale zarazilo ma to, ze disk som si objednaval vyhradne SATA II (pri objednavke som zmenil vyrobcu a typ disku, lebo moj navrhovany nebol skladom) a v skutku disk je SATA (aj to pise na zarucnom liste...), ale v PC je napojeny na IDE ::)3-[ .
V manuale pise, ze ku doske sa dodavaju 4 x SATA kable a 1X IDE... mam pravo si ist pytat tie 4 SATA kable (staci hoci aj jeden) ???
Windows uz je nahodeny na tom disku... ak vymenim kabel za SATA bude treba reinstalovat Windows,ci staci len nainstalovat SATA ovladaca, a malo by to automaticky "prepnut" na SATA?

Ak je disk na IDE kabli (plochy) tak nie je disk SATA. Mas to otvorene alebo ako si na to prisiel ze je napojeny na IDE? Ak to len vidis v BIOSe medzi diskami tak to je predsa normalne.

Disk je bud IDE alebo SATA, nemozes "vymenit kabel".

Prislusenstvo (vcetne CD-ROM s ovladacmi a aplikaciami k doske/grafike apod) by som samozrejme pytal, je to tvoje, zaplatil si predsa tie komponenty.

Na to pises malo detailov ze co to bol za PC atd. Vyssie ale pisal o tom ze kupil komponenty a dal si to len poskladat, v tom pripade ma okamzite pri preberani PC pozadovat aj vsetko prislusenstvo co k tym komponentom patri, ktore si zaplatil. Zlozky na disku si moze robit technik doma sebe.
Hotove znackove (nie skladane) PC mozu byt riesene specialnym sposobom, ale aj v tom pripade recovery CD je ziaduce.

ak je na plochom kabli tak si nedostal co si mal dostat

ja standardne nedavam zakaznikom balast okolo dosiek, naco aj
naco treba nejakemu surfistovi 4 sata kable?
ale ak nieco zakaznik potrebuje neriesim ci to mal dostat pri prislusenstve co mam dam do zostavy aj navyse a nikto sa nestazuje

no teda nevím, podle mě by měl dostat vše co bylo jako příslušenství (včetně těch sata kabelů). Např. zadní krytky ze skříně, které se musí většinou vyměňovat (dám taky do pytlíku či krabice). Byla to součást příslušenství byla, tak je to vaše, když jste si to zaplatili. Přijde někdo po tobě, bude dávat další HD a máme zde nový příspěvek do diskuze. Když někdy oevřu PC opravdu nevěřím tomu, že je možné takhle odfláknout práci (to nemyslím tebe, ale obecně). Bohužel spoustě prodejců pojem "strukturovaná kabeláž" a bezpečné uspořádání vodičů v PC nic neříká.

PC o ktorom sa bavime bolo zaplombovane myslis ze ma zmysel k zavretej masine davat kable?
V podstate je to dalsia mrtva debata
ty si stojis za tym ze co bolo zaplatene treba dodat, ja som toho nazoru ze viac pomoze ked dam kabel niekomu kto ho potrebuje ako by mal niekde zbytocne lezat...
este dalsia vec nerobim v beznom obchode a nasa spolupraca so zakaznikmi je troska ina... samozrejme stretavam sa aj s beznymi uzivatelmi a tam by sa dalo polemizovat

Dnešním řemeslníkům ( a to myslím napříč obory, skládání Pc nevyjímaje) schází profesionální hrdost. Můj sterjda (už hodně let mrtvý) dostával záchvat, když jsem použil ožvýkanou matku, vrut atd. Není to hezké, jednou to budeš ty nebo někdo jiný povolovat a co si o tobě pomyslí. Vtuty musely mít zářezy jedním směrem, ve dřevě po létech, atd. Dnes to mám v krvi a nelituji. O to víc mne irituje, když vidím jak automechanik pomáhá součástce kladivem, lakýrník klidně natírá na nevypracovaný podklad, uchycení na 4 šrouby má mít 4 šrouby, jen v případě hrubé nerovnosti a nemožnosti podložení na 3. Možná, že kdyby tam byla lepka se jménem "autora" chovali by se řemeslníci jinak. Ještě jsem si vzpoměl na starého elektrikáře, který mi dělal na chalupě elektřinu. Jeho krabice by se daly fotit jako umělecké dílo. Dostatečná rezerva a dráty umně zakroucené aby nepřekážely.Dalo by se říct že zdobily. Při sekání drážek neodpustil ani milimetr.
Když se podívám do mého PC Jsem rád, že nevím, kdo to skládal. Fakt je že jede. A Hrdost? Money, money, money

Možná, že kdyby tam byla lepka se jménem "autora" chovali by se řemeslníci jinak.

Tak pod tohle se podepíšu. Anonymita dokáže lidi neuvěřitelně proměnit. Dokáže mě vytočit, když vidím, jak se lidi chovají třeba na pitomých záchodech v hospodě/zaměstnání. Snad naschvál nesplachují, nechávají "přetíkat" koše s ubrousky na utírání rukou.... a doma maj vyšpiglovaný. Podobně je to i s komunikací na netu - lidi se pod rouškou anonymity domnivají, že se můžou chovat jak ve chlívku (to nejsou moje slova, určitě se k nim někdo přihlásí).