
Síťový disk WD My Cloud - jak poznat fake?
Mám možnost koupit LAN disk WD My Cloud. 4TB verze je asi o 1200,- levnější než ve známých eshopech a tak mám strach abych nenaletěl. Dá se nějak poznat, zda je disk originál a nejde o fake. Pokud jej připojím k PC, tak se vše zdá být OK, disk se i připojí na server WD a nabídne (i provede) aktualizaci firmware.
Co mě však zarazilo je, že je dodáván pouze v kartonové krabici. Na krabici je sice štítek s údaji. Působí to důvěryhodně, ale dnes už se dá vytisknout cokoliv. Krabice je pak přelepena lepící páskou s logy WD. Co jsem tak viděl obrázky na eshopech, tak jsem očekával, že disk bude v "barevné" krabici, např. takovéto
Osobně bych WD My cokoli nekoupil. Počínaje velmi problematickou případnou obnovou dat a předražeností konče.
Když už jste nakousl obnovu dat:
Pokud bych disk vyndal ze síťového rámečku, dokázal bych po přímém připojení disku k počítači data přečíst?
Problem je prave v tom, ze WD prislo nato ako usetrit (citaj ojebat) a po "vyndaní ze síťového rámečku" nenajdes klasicky SATA disk.
Elektronika disku neobsahuje klasicky interface SATA, ale rovno USB. Takze "síťovy rámeček" je len platovy obal.
Aby tento "ojeb" nebol hned viditelny, tak WD zvolilo tazko rozoberatelny box (porusenie zaruky).
Aj ked disky od WD uznavam a kupujem (vsak velky vyber uz neni), tak tento "tah" je nechutny.
u síťových disků WD jsou osazeny klasické SATA disky. Ďábel je ale v detailu - disky nemají standardní formát, sice JE použit klasický linuxový MDraid nad GPT, ale filesystém je typicky něco hodně nestandardního - už jsem viděl etx4fs, ale se 64kB bloky, což standardní etx4fs co je v jádře linuxu nezvládá a je třeba použít FUSE.
viz http://john-hunt.com/2013/04/25/recovering-data-fr om-a-wd-mybook-live-2tb-3tbor-similar/
Osobně hlasuju za standardní NAS (doporučuju levný Zyxel NSA-325) a do něj disky dle svého uvážení. Je třeba taky připomenout, že WD má schválně své NASy pořešené tak, že když umře disk, musí se vyhodit celý NAS (alias není možný ani kapacitní upgrade) - respektive možné to je, ale je třeba to celé hacknout.
Doplnim z praxe...mal som podozrenie na jednom MYbooku, ze je vadny disk a dal som som ho preventivne zmenit. Naklonoval som disk, spustil Mybook a...a nic. System vobec nenabehol a musel som vratit stary. Ktovie na com sa kusol pri tom bootovani.
Tak jsem asi přišel na to v čem je háček. Disky jsou "Recertified", což podle mě znamená, že jde o zákazníky vracené zboží a u výrobce otestované popřípadě opravené. Byla-li tato oprava provedena u výrobce (WD), je na místě se obávat? Na stránkách WD se uvádí záruka 6 měsíců, prodejce by mi ale poskytl 2 roky.
Hodně zajímavý názor jsem objevil ZDE. Z něj by se zase dalo vyrozumnět, že recertified mohou být v podstatě spolehlivější
(ale to bych bral s rezervou)
Cituji: I've purchased and installed re-certified drives for years (at least 30) and had 2 failures.
I can't count the number of 'freshly packaged' drives I've installed and would say the failure rate is in the dozens.
Many say the re-certification process weeds out bad drives. Each drive is tested but new drives are only sampled for quality control. What makes the difference is who is doing the re-certification.