Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domácí PC okolo 25 tis. i pro náročné matematické výpočty

Dobrý den.
Stařičké PC odešlo a tak jsem se rozhodl investovat komletně do nového.
Původní limit 20 tisíc už jsem navýšil na +-25000 Kč. Jedná se univerzální domácí PC - práce (všestranné využití), multimédia, ale občas i matematické simulace (vytížení procesoru na 100% třeba týden v kuse). Stroj není určen pro hraní (ale za tu cenu bych si aspoň track manii rád pustil;-)).
Na PC bude více OS (primární některá z distribucí Linuxu, licenci Win 8.1 dostanu od zaměstnavatele).
Pokud koupím na czc, zřejmě si ho nechám zdarma sestavit a otestovat.

Vytvořil jsem návrh:
http://www.czc.cz/bkblt97ltiglibkf6laaapii56/sezna m

Vycházel jsem z dlouholetého přání vodního chlazení za prosklenou bočnicí 8-)... Požadavkem je stabilní tichý chod i při plném vytížení a možnost připojení druhého (starého) monitoru... Snížením na Core i5 4460 bych ušetřil tisícovku; pochopil jsem, že 2x4GB je lepší než 1x8GB RAM; na hudbu a filmy (moc toho nemám) chci použít starý plotnový HDD.

Potřeboval bych poradit zejména s výběrem:
- základní desky - experimentovat s přetaktováním procesoru nechci
- grafickou kartou (je-li vůbec nutná) - rozhlížel jsem se v kategorii 1GB, v seznamu zatím není žádná
- a zdrojem, resp. jeho minimálním výkonem - také zatím chybí.

Předem děkuji za cenné rady (něco chybí, nebude spolupracovat?), návrhy (viz předchozí odstavec) a připomínky.

Díky za rychlou odpověď. Ale zřejmě jsem se nevyjádřil dost přesně.
1) využití k velmi náročným matematickým výpočtům je spíše výjimečné (párkrát do roka)
2) raději bych zůstal u intelu
3) navrhovaná sestava nemá pruhlednou bočnici ani vodní chlazení (styl)
4) grafická karta "Gaming" - psal jsem, že se nejedná o herní PC. Tak mi připadá trochu předimenzovaná
5) na základní desce nevyužiju 2 ze 3 PCI, 6 z 8 Sata slotů ani 8kanálový zvuk...

Spíš klukovský sen - od té doby, co jsem viděl kapalinové chlazení poprvé jako kluk asi před 15 lety na Invexu, si ho přeju... - abych odpověděl na otázku. je to zrovna komponent, za který jsem ochotný limit zvýšit.
Navíc jsem předpokládal, že nižší teploty uvnitř skříně mohou prodloužit životnost ostatních komponent.
Čím více toto fórum pročítám, chápu, že zde zastánci "vodního nesmyslu" nejsou.
Varianta http://www.czc.cz/coolermaster-nepton-120xl/163119 /produkt je sice o tisícovku dražší, ale 5 let záruka se mi zdá celkem rozumná.
Zřejmě tedy způsob chlazení ještě přehodnotím, díky za podněty.

Více by mě ale zajímal Váš názor na tu grafiku a mobo. Opravdu se za ni vyplatí dávat 5 tisíc, když nejsem pařan? Kromě zmíněné TrackManie jsem hrál naposledy snad prvního flashpointa, video nestříhám...
dotaz zněl: je třeba pro přehrávání HD videí z youtube na mnou navržené sestavě grafická karta nezbytně nutná? Já se v hardware úplně nevyznám a proto dobře nerozumím kapitole "výkonné grafické jádro" v popisu procesoru http://www.czc.cz/intel-core-i5-4690/152571/produk t.

edit ke grafické kartě: protože jsem to neviděl u kolegů a neměl kde vyzkoušet, nepředpokládal jsem, že by to šlo nějak snadno, ale zdá se, že Wolfram Mathematica, kterou pro výpočty používám, umí počítat i na GPU. Pak by ta investice opodstatněná byla. Pro info přikládám poznámku z dokumentace (protože si nejsem jist termínem dual-precision):
To use Mathematica's built-in GPU computing capabilities, you'll need a dual-precision graphics card that supports OpenCL or CUDA, such as many cards from NVIDIA, AMD, and others.

Dobrý den,
ne.
Hned v úvodu jsem psal, že odešlo mé domácí pc a že hodlám investovat své peníze.
Jestli Vy máte ve zvyku utrácet peníze daňových poplatníků pro soukromé, byť smysluplné, účely, nesuďte podle sebe i ostatní.

Omlouvám se ostatním za offtopic, ale pro taková nařčení jsem sem nepřišel.

Chlazení snad bylo již vysvětleno, chcete předraženou rizikovou ptákovinu a ne nadarmo tu nebudí nadšení - vysvětlil M-Pol. IBM PC platforma s chlazením vodou nepočítala, to chce Cray, nebo něco od Velké Modré.

iGPU u Intelu není rozhodně výkonné, zvládne to tak nějak akcelerovat desktopové prostředí a některá videa i proti APU v Kabini je to spíše vtip.

A teď výběr. Chcete, pokud jsem to pochopil dobře, sestavu i s monitorem do 25 000,- což je poměrně náročný úkol. Vybral jste si špatnou dobu - Vánoce a tzv. "slevy" a $ posiluje oproti měně VI. Reichu € a k tomu ČNB.

Monitor - sice je to "jen" periferie, ale jednak vydrží dlouho, jednak se na to kouká. Když už levně, pak aspoň BenQ, kde ušetříte i za ty reproduktory. Ale dal bych přednost aspoň tomuto monitoru - NBD + skutečná polohovatelnost. Krční páteř se poděkuje a oči potěší něco jiného než TN panel jako je ten u toho Samsungu.

Skříň - k mému velkému překvapení czc vyřadila z nabídky produkty Lian-Li(sic!), takže ta vaše patří teď k tomu lepšímu, volil bych ovšem DEFINE R4.

A teď platforma. Podle specifikací programu dnes stačí jakékoliv CPU a nejsem si jist, zda je vícevláknová.
Volil bych nejlevnější Intel i5 - 4460, je více než dostatečně výkonný a když iGPU není žádný zázrak, pak do začátků plně dostačuje.
ZD: MSI; Asus.
OP, SSD, optickou mechaniku bych nechal, zdroj, chladič Gelid i když i s BOXem nějakou dobu můžete vydržet.

"dual-precision" - to vylučuje zcela "herní" GK nVidia, AMD to také tiše ořezává > profesionální GK - CUDA je technologie nVidie, OpenCL je obecné, cenu má až K600, nebo V4900.

Pane ms děkuji. V takovou sofistikovanou reakci jsem doufal a smekám.
Pochopil jste to správně a první i odpověděl na mou "teoretickou otázku" (znovu opakovanou níže pod odpovědí M-Pola, protože jsme psali současně). Jestli tomu dobře rozumím, odpověď je "ano".

A teď výběr - já si dobu nevybral, to smrt toho pravěkého kompu:-/ a naopak jsem si řikal "slevy po vánocích"...:-D máte pravdu, že já těm obchodníkům ještě stále dokážu naletět na slovo "sleva"

Monitor, ten Dell se mi libí. A na hygienu bych úplně zapomněl, určitě lepší důvod k navýšení stropu než vodník - palec hore.
Tuhle skříň jsem tam měl původně (akorát verzi s oknem o 300,- dražší), ale nakonec ustoupila menší a levnější variantě. Stejně tak deska byla v původním výběru a procesoru jsem psal i v úvodním příspěvku.

Ano Mathematica umí velmi jednoduše paralelní výpočty na více jádrech. Ještě to hledám, nejsem si zcela jist - nemám kde testovat na větším počtu než 4, ale v mojí licenci to dovolí asi pouze 4 jádra a core extension pro využití přidaných jader stojí ranec.. takže nakonec to GPU k tomu možná nevyužiju (ale zase naopak většinou využívám paralelizaci jen pro vícenásobný běh algoritmu a ne v jeho dílčích částech, takže lze spustit druhou instanci programu, která dovolí odděleně další 4 a připsat řádek s Cuda).

Dal jsem to dohromady do seznamu. Uvítám i názory ostatních, zda bude vše spolupracovat. Nejsem si jistý, jestli jsem našel správně zmíněný Gelid.

Trochu to kvůli tomu monitoru nabobtnalo (z původních 20 tis...) a to tam nejsou repro (holt budu muset ještě asi chvíli vydržet na starých 2+1 shitech genius, co ladí rádio na kabely od zesilovače k bedýnkám - pomáhá omotání alobalem...).
Ale ano, takhle nějak jsem si to představoval.

Ano, je to ten správný Gelid Tranquillo. Oponenturu bych přivítal též. Já dávám důraz na zdroj, ZD, skříň a monitor, mimo ZD jsou to komponenty, které přežijí více HW konfigurací - poslední roky výpočetní výkon roste při stagnující spotřebě.
Bohužel cena HW notně, třeba oproti létu, stoupla. Například ten zdroj o cca tři stovky.
Pokud jde o GPU výpočty, zkusil bych se poptat kolegů, jaké mají oni zkušenosti.

1. pracovní stroj pro výpočty na měl být navržen hlavně dle použité aplikace/požadavcích = pokud SW umí více vláken tak více jádrový co nejrychlejší CPU (i7 46xx, 49xx) a pokud podporuje i GPU tak rozhodně profi g.kartu

2. levné současné "vodní" chlazení je stále jen trochu jiná forma klasického.
Obojí se stejně chladí okolním vzduchem a na konec odběr tepla (CPU,GPU) je podobný
vodník - voda + čerpadlo + vzduchový chladič/výměník + točáky,

klasika - heatpipe/trubky plněné vodou + žebra + točáky.

Takže u vodníka se ventilátorů nezbavíš a jen ti přibude čerpadlo (většinou klapající/hlučné) hadice s možností havárie a tím pádem namočeným strojem.

1. Nejedná se o čistě pracovní stroj, ale domácí PC - internet, filmy, hudba, kancelářský soft, gimp... + když někdy píšu a ladím algoritmy v Mathematice, je pohldnější pracovat na svém pc. Doposud jsem pracoval na tom jednom stařičkém jádru a komplexnější (delší) testy posílal přes vzdálenou plochu na čtyřjádro ve škole... takže skok bude tak jako tak ohromný. Připravené simulace pak pustím ve škole v clusteru (potřeba dopředu rezervovat). Takže nepotřebuji profi gk a ani na to nemám rozpočet. Jde opravdu spíše o ladění výpočtů.

2. Ano, pochopil jsem nevýhody vodníka. Děkuji za příspěvek

3. znovu opakuji teoretickou otázku: je pro běh systému a běžné použití (např. streamované video), v navržené sestavě gk nezbytně nutná?
Chápu, že by to bylo dost nevyvážené, ale ze specifikace jsem pochopil, že se jedná o "integrovanou grafiku" (jestli lze ten termín použít).