Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kontrola zálohovaných dat

Zdravím,
mám dotaz ohledně kontroly dat na zalohovacím disku.
Svá data zálohuji na 2 externí disky pomocí Total Commanderu pomocí porovnávání složek. Tento způsob mi plně vyhovuje, ale jde o to, že nevím jestli původně uložená zálohovaná data jsou stále v pořádku, protože jde pouze o kopírování aktualizovaných souborů. Potřeboval bych tedy doporučit nějaký postup na kontrolu těchto dat.
Na PC mám program WD Data Lifeguard Diagnostic a HD tune. Stačí používat tyto programy na kontrolu stavu disku? Předpokládám ale, že tam se asi nedozvím u jakého souboru případně došlo k chybě. Navíc by asi bylo lepší kdyby kontrola netrvala přes 4 hod jako u toho programu od WD (zatím jsem z časových důvodů nezkoušel).
Když to shrnu potřebuji free program, který mě upozorní na chybu v konkrétním souboru ideálně v rozumném čase.
Požívám Win7 a disky jsou 500 GB.
CPU dual-core 2.2GHz ram 6GB
Díky

Na takové věci je lepší poučí nástroje, např. FreeFileSync. Záloha pak proběhne jen odkliknutím souboru bez nějakého porovnávání souborů apod.
Pokud chceš mít jistotu, můžeš jednou za čas provést plnou zálohu.
Pokud se zada na disk zapíší v pořádku, pak tam v pořádku zůstanou, pokud se k disku chováš slušně.

Utility, o kterých píšeš jen prověří SMART stav. Pokud spustíš nějaký full test, pak ti to opravdu bude trvat dlouho, zvlášť na USB 2

čili máš na disku d: nějaké datové soubory, a ty kopíruješ na 2 další disky?
pak bych se na kontrolu vykašlal, na jednom z disků budou určitě v pořádku.
stačilo by mi jednou za půl roku udělat chkdsk těch externích disků.

pozn.:
o záloze systémového oddílu (\windows, \program files atd) se nebavím, ten se zálohuje jinak.

Přesně tak. V podstatě jde o zálohu složky Dokumenty (především fotky).
Právě proto jsem si na to pořídil dva disky a dělám to tak cca 2 roky, zatím nebyl žádný problém.
Ale teď mi začalo vrtat hlavou, jestli vůbec jsou ty zálohy v pořádku, když některé soubory tam leží bez aktualizace dlouho. Asi by to mohla vyřešit ta kompletní nová záloha. Jen se ještě (možná blbě) zeptám. Je možné, že pokud by byl na primárním disku vadný soubor, aby se překopíroval takto na zálohový disk a přepsal tak ten funkční?

tvůj způsob zálohování je založen na tom, že kopíruješ novější soubory - poškozený soubor (třeba díky chybě souborového systému) má stejné atributy, tak zálohu nepřepíše.
ale pokud ten originál v \dokumenty změníš, třeba resize dolů (rapidní ztráta kvality) a uložíš ho se stejným názvem, total pravděpodobně poslechne a tím zmetkem ti přepíše starší zálohovanou správnou verzi => vždy upravovat pod novým názvem, nikdy originál.

jde pouze o kopírování aktualizovaných souborů

už teď hrozí, že když zmenšíš originál v \dokumenty a tedy bude mít novější datum než záloha, že total přepíše zmetkem tu zálohu.
tebou popisovaná kompletní záloha s tím nesouvisí.

na to se používají programy, které zálohují do podadresářů podle data - u stejných souborů jen vytváří zástupce (junction), co nezabírají místo a čas při kopírování.

nebo bys to vyřešil použitím nějakého xcopy/robocopy - rozdílné soubory se stejným názvem by to muselo uznámit nebo (bez zdržování hodit do adresáře s datem a zapsat do logu ke kontrole.

anebo nikdy needitovat původní soubory nebo ty, cos definitivně upravil ve fotoeditoru, pod stejným názvem.

Začalo se to ubírat trochu jiným směrem než jsem měl na mysli. Neřeším problém mé chyby tzn. že bych omylem uložil např. komprimovanou fotku přes původní. Ostatně to se ani stát nemůže, né že bych byl neomylný, ale fotky mám ve formátu RAW a tak zdrojová fotka zůstává vždy zachována a úpravy se ukládají do přidružených souborů. Dá se tedy říct, že jakmile fotku zálohuji, už se na zálohových discích víckrát nepřepisuje, protože úprava se zaznamená jinam a pouze tam se změní datum, takže se přepisuje jen tento přidružený soubor s „popisem“ úprav.
A právě nevím, jak moc se můžu spoléhat na to, že fotky dříve nahrané na zálohovací disk jsou stále v pořádku. Myslím z hlediska chyby disku. Jestli je tedy nějaká možnost, projet to nějakým skenem, který by mi případně odhalil, který soubor (fotka) je vadný. Chtěl bych alespoň snížit pravděpodobnost, že když mi odejde primární disk, tak abych pak nezjistil, že některé soubory (fotky) jsou na zálohovacích discích nepoužitelné (Opět pouze kvůli chybě disku, atd.. Né kvůli tomu, že bych něco já omylem překopíroval.)
Dík

Takto dělám synchronizaci některých složek. Používám FreeFileSync, kde si nastavíš, kterou složku chceš plně synchronizovat včetně kontroly změny (čas, velikost) a např. odmazávat to, co se zruší na zdroji a jiné složky, kde chceš kopírovat pouze nové, nic neměnit a nemazat.