Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co znamená počáteční velikost virt. pam.?

Ahoj, na doporučení z předchozího dotazu raději tedy založím nový dotaz. Týká se několikrát rozebírané virtuální paměti. Vím, řešilo se to zde několikrát, ale já se nechci ptát na to, co to VP je nebo jak ji nastavit. To si umím dohledat. Potřeboval bych spíš poradit, vysvětlit jeden údaj, který se VP týká.
Když nastavím virtuální paměť manuálně, systém chce zadat dvě hodnoty: počáteční velikost a největší velikost.
Nejvetší velikost, předpokládám, je maximální místo, které systém může "ukousnout" z HDD a využít jako náhradní RAM.
Co mi ale není jasné je význam hodnoty počáteční velikost?
Logicky bych totiž předpokládal, že čím menší číslo zadám, tím lépe. PC pak bude mít k dispozici velký rozsah kapacity, kterou si může vzít. Když nastavím např. min. 2MB, max. 2048MB a systém po zaplnění RAM bude potřeboval ještě 10MB navíc, může si je vzít. Pokud bude potřebovat 100MB, 500MB,... opět si je může vzít. Je to totiž v zadaném rozsahu. Pokud ale zadám např. min. 1024MB a max. 2048MB a systém po zaplnění RAM bude potřebovat ještě 200MB navíc, pak už má smůlu a nemůže si je ukousnout, protože potřebuje méně, než je počáteční velikost.
Jenže jak jsem zjistil, čím menší číslo zadám, tím vlastně hůř, protože se pak začne objevovat hláška "minimální hodnota virtuální paměti je..."
Tak mi není moc jasné, co počáteční velikost vlastně určuje a proč neplatí: čím méně, tím lépe (proč se obecně doporučuje: počáteční = RAMx1.5, maximální RAMx3). Díky za případné vysvětlení.

loading...

Vytvoří se soubor o velikosti odpovídající počáteční velikosti. Nikdy přece není řečeno, že musí být zcela zaplněný.

proč se obecně doporučuje: počáteční = RAMx1.5, maximální RAMx3

Tohle doporučení je naprosto nesmyslné. Ideální je mít počáteční i maximální hodnotu stejnou a to takovou, aby byla co nejmenší a přitom ještě systém nehlásil nedostatek paměti.

PC pak bude mít k dispozici velký rozsah kapacity, kterou si může vzít.

to sice ano, ale soubor pagefile bude rozkouskovaný po celém disku, což je nevýhodné. Mělo to smysl, když byly disky malé a šetřil se každý MB. Pokud nastavíš min=max a dostatečnou velikost, třeba 2xRAM, tak se vytvoří jeden souvislý soubor a v něm se jenom obmněňují data.

proč se obecně doporučuje: počáteční = RAMx1.5, maximální RAMx3

tuto pitomost doporučuje a nastavuje ms už desítky let. je to dobré snad pro fotošopisty.
v každém případě bych nastavil pevnou velikost swapu, ne proměnlivou s min a max limity, která se bude fragmentovat.
zároveň je lepší se neúnosně pomalé virtuální paměti vyhnout pořízením dostatečné ram. velikost swapu pak stačí jen symbolická.

tuto rozumnou hodnotu nastavuju na 512mb.

Je lepší zapnout i vyčištění virtuální paměti při vypnutí?

ne. kdysi jsem uvažoval, že při prázdném nefragmentovaném swapu budou mít windows rychlejší odezvu.
ale dnes bývá dostatek ram, swap se využívá málokdy. zatímco čištění swapu při vypnutí bylo neskutečně pomalé. je to zbytečné.

Ahoj, díky za rady. Ještě bych se chtěl zeptat. Asi nejlepší postup, při nastavení virtuální paměti, pokud jsem to pochopil správně, by měl být asi takto (aby se vše nastavilo dle doporučení a vytvořil se jeden souvislý soubor): Po instalaci Windows virtuální paměť zakázat, restart PC, defragmentovat HDD, restartovat PC a nastavit počáteční velikost stejnou jako maximální a restart PC? Pokud si totiž pamatuji dobře, někdo zde tento postup již dříve popisoval jako nejideálnější.
Jinak když vypnu virtuální paměť, tak ten soubor a data nahraná v něm se (automticky) smaže nebo dál zůstane na disku ležet až do momentu, kdy ho opět uvedu do provozu? Má cenu (lze vůbec) ho nějak před novým nastavením vyprázdnit/smazat?
Děkuji.

Ten postup je sice funkční, ale zbytečně složitý. Lepší defragmentační nástroje umí defragmentovat i stránkovací soubor. Navíc je dost velká šance, že už bude vytvořený souvisle a nebude ho vůbec potřeba defragmetnovat.
Virtuální paměť nevypneš, můžeš pouze vypnout stránkovací soubor, který se tím i smaže. Mazat ho nemá smysl, pokud nejsi výrazně paranoidní.

Jinak kdyz vypnes pocitac, tak se strankovaci soubor nesmaze a zustava tam kde byl. Kdyz pocitac zapnes, tak se ten soubor bere, ze v nem nic neni a da se do nej zapisovat. (Samozrejme kdyz pocitac jen uspis, tak si naopak do toho souboru muze zapsat kde co a po probuzeni to tam ocekavat.)

Ahoj, tím smazáním mi spíš šlo o to, jestli až nastavím nové hodnoty napevno, tak jestli se ideálně vytvoří soubor nový "načisto" a ne jen, že se upraví původní. Proto jsem se ptal, jestli po nastavení na "nepoužívat virtuální paměť" (nebo jak to tam je napsáno), tak jestli se tím ten soubor vyprázdní/smaže sám nebo je tomu potřeba nějak "pomoci", aby po novém nastavení se udělal nový načisto (nebo zdali se ten původní soubor přepíše).
Předpokládal jsem, že při obyčejném vypnutí nebo restartu, soubor zůstane i s daty tak jak je. Proto mě zajímalo jestli má cenu dát vyprázdnit při vypnutí.
Nejde mi ani tak o to, jak se někde uvádí, že je to lepší aktivovat pro vyšší bezpečnost PC, jinak že do tohoto souboru lze případně nahlédnout a vytáhnout z něj i "citlivá" data. Jen to zde někdo zmiňoval, že to není na škodu...
Díky.

jestli po nastavení na "nepoužívat virtuální paměť" ... se tím ten soubor vyprázdní/smaže sám

Smaže sám.

při obyčejném vypnutí nebo restartu, soubor zůstane i s daty tak jak je

Ano.

jestli má cenu dát vyprázdnit při vypnutí

Pokud ti nejde o bezpečnost, tak nemá.

Pleteš dvě věci:
- pokud nastavíš "nepoužívat virtuální paměť", soubor se při vypnutí smaže, po novém startu už tam nebude.
- pokud nastavíš "vyčištění virtuální paměti při vypnutí", dojde při vypnutí k vymazání obsahu toho souboru, nikoli ke smazání souboru jako takového, ten na disku zůstane.

Taky jak kdy - ja si swap nechavam, protoze i kdyz se normalne nepouziva, tak obcas se muze hodit mit nejakou rezervu i za cenu docasneho snizeni vykonu.

Prece jen je lepsi, kdyz neco chvili bezi pomalu, nez kdyz to proste spadne uplne. A mnozstvi RAM je omezene moznosti desky a u spousty NB se moc vysoko jit neda.

A taky je otazkou cena - se 4GB RAM zacinaji NB nekde kolem 6K, s 8GB kolem 10K. a davat 4K za neco, co nejspis vyuziju jednou za uhersky mesic, ci spis tak za pul roku se mi moc nechce, kdyz alternativa je zabrat 1% kapacity HDD a nenuset nic resit s tim, ze to mozna bude jednou za hodne dlouhy cas o fous pomalejsi ...

A kdyz nahodou budu potrebovat vic, tak proste pouziju vic disku, zadny problem, zatimco jit nahoru s RAM znamena preventivne zaplatit dalsich 15K ci vic ... a nejspis naprosto zbytecne.

Me se loni hodil uz nekolikrat (tolik k "nemuze") a vetsinou jsem to predem zas tak necekal a zjistil jsem to az kdyz jsem zjistil (po nejake dobe) ze se pocitac zpomalil a disk zacal vyklepavat. Kdybych ho tam nemel, tak bych misto toho zjistil, ze mi pred par hodinama zacaly padat programy. Dam prednost tomu prvnimu zjisteni. Taky uz se mi stalo, ze jsem ke stavajicimu narychlo povoloval dalsi 4GB swapu a malem bylo potreba jeste vic. Proste holt delame ruzne veci. Na drahu vsech hvezd mlecne drahy by mi nestacil ani swap prez cely disk :)

Ja zas dam prednost oknu "mas malo RAM, povypinaj beziace kraviny", jak ze mi nieco nahodne pojde 100x pomalsie. P.S. ono staci nepouzivat hovadiny vcetne antiviru apod a nedosiahnes nejake 4GB obsadenej RAM normalne nikdy. Hry co potrebuju 6GB apod neratam tam je to stejne k hovnu ked ti to v hre swapuje tak mas asi slideshow
A este P.S.2. a ani nechcem aby to win pouzival ptz on tam do toho snad vrta aj ked neni vobec potreba, lebo asi je Win dementny. Vseobecne ale ked clovek nema kontrolu nad tym co si tam spusta tak nech si swap necha, mne je to fuk. Potom ale moze nastat diskusia ze co sa stane ked sa ti zaplni RAM+maximalny swap, to je snad to same jak keby si mal 2x tolko RAM, a ziaden swap :-)

Takove okno hodne pomuze, kdyz u pocitace zrovna nikdo nesedi ... antivir nepouzivam, ale uz se mi stalo, ze 8 GB nestacilo a jesteze tam ten swap byl ... (a zadne gamesy na tom pocitaci nebezely. Nikdy.)

Ze jsou Windows dementni, na tom se shodnem, to je taky duvod proc je uz leta vubec nepouzivam.

Swap muze byt nasobne vetsi nez RAM za smesny zlomek jeji ceny a je mnohem jednodussi ho pridavat i za behu a to i kdyz u pocitace fyzicky nejsem.

minimalni velikost je, jak velky soubor si system udela hned na zacatku. Kdyz mu (potom) zacne dochazet RAM, tak si nektere mene potrebne veci odlozi na disk do toho souboru a tim si kus RAM uvolni.

Kdyz mu postupne dojde i misto v tom souboru, tak si ten soubor zvetsi. Jenze zatimco na zacatku ten soubor udelal naraz, takze je docela rozumna sance, ze ho taky udelal v jednom souvislem kuse, tak ty jsi mezitim taky vytvoril nejake soubory (napriklad cache prohlizece) a on uz ten soubor nemuze natahnout souvisle, ale misto toho proste nekde vezme kus mista na disku a prohlasi - pokracuje to tady. A pak zas potrebuje dalsi misto, tak vezme jiny kus nekde jinde a prohlasi a pak to pokracuje jeste tady (a tam a onhle a jeste jinde).

A tak to dela, az soucet tech mist dosahne povoleneho maxima a pak prohlasi, ze uz nema pamet a musis ukoncit jednu nebo vice aplikaci.

Ono se z bezneho pohledu zda, ze ten soubor je proste takhle veliky (treba 2048MB) a souvisly (tedy jeden byte za druhym), ale ve skutecnosti se na disku sklada ze sektoru, ktere jsou rozhazene vsude mozne a pro precteni dalsiho musi hlavicka disku nejdriv najet nad prislusnou stopu (a ujistit se, ze je nad ni), pak pockat, az se k ni dotoci prislusny sektor, a pak teprve muze zacit cist. A v zapeti zase cestuje nad uplne jinou stopu a ceka na dotoceni uplne jineho sektoru. (Zatimco u souvisleho bloku, jako to bylo u pocatecniho vytvoreni se zadanou minimalni velikosti, proste najede na jednu stopu a pak cte jeden sektor za druhym, protoze tam jsou takhle hezky za sebou a na dalsi stopu (vedlejsi, cili blizkou) prejede az se docte ke konci tehle. Pricemz ji tam nejspis akorat cveka prvni sektor, ktery ona chce prave cist).

A ono to prejizdeni mezi stopama a cekani na sektory je skutecne velice pomale (oproti pouhemu cteni), protoze se ten disk toci furt stejne rychle a sektoru je na stope hodne, takze je jedno, jesteli se sektor cte, nebo "preskakuje", ale v prumernem pripade preskakujes polovinu sektoru na stope a tim rychlost cteni klesa tolikraty, kolik tech sektoru preskakujes - coz jsou klidne desitky.

A mit cteni z disku treba dvacetkrat pomalejsi kdyz potrebujes do preplnene pameti neco vracet kazdou chvilku, to uz je sakra znat.

Protoze to, ze si tam neco z RAM ulozi (a tim ziska misto), znamena, ze uz to v te RAM nema, ale vetsina programu pocita s tim, ze jsou v pameti cele, a tak si vesele skacou v kodu, kam je zrovna napadne. A s daty je to podobne. Takze az na specialni pripady (nebo programy, ktere jsi spustil, ale ted nic nedelaji a ty je nepouzivas), se po te pameti vesele beha a kazdy zasah mistya, ktere bylo ulozeno na disk znamena takovehle cteni.

Ahoj,
jestli jsem to tedy pochopil správně, tak počáteční velikost je prostor, který si systém může ukousnout v "základu". Pokud tedy je tedy nastavena počáteční např. 1024MB, znamená to, že si systém v případě potřeby může ukousnout 1-1024MB? Maximální pak znamená, že pokud je málo i ta počáteční (1-1024MB), pak může jít ještě dál a ukousnout si další množství až do maximální nastavené kapacity?

Pokud je počáteční velikost 1024 MB, tak si systém vytvoří soubor o dané velikosti, který může ale nemusí celý zaplnit. Podstatné je, že dokud se do něj vejde, tak nemusí měnit jeho velikost a s velkou pravděpodobností bude souvislý.
Pokud je ten soubor celý zaplněný a systém potřebuje víc místa, tak ho zvětší. Což ale nějaký čas trvá (z hlediska procesoru celou věčnost) a navíc to pravděpodobně bude v jiné části disku.

No, priblizne ano, akorat, ze kdyz das minimum 1024MB, tak si system nejdriv ukousne 1024MB (i kdyz je nepotrebuje) a pak teprve zacne neco delat. Takze mu tam tech 1024M na disku lezi ladem. Kdyz pak potrebuje neco ulozit, tak uz nic neukosava, ale proste to da do toho souboru, ktery si uz davno ukousnul.

Si predstav, ze poradas party a jdes s kamosema do hospody a dohodnete se, ze vas bude 10-20. Takze prijdes do hospody jako prvni, sednes ke stolu a na nejblizsich 10 zidli das cedulku "obsazeno". Jak postupne kamosi prichazeji a odchazeni, tak si sedaji na ta mista s cedulkama. kdyz uz je vsech 10 odsazenych, tak si kamosi zacnou sedat tak poruznu po hospode, kde je volne misto (pokud je volne misto). Kdyz prijde 21. kamos, tak vas hostinsky vyhodi s tim, ze co je moc, to je moc. Stejne tak vas vyhodi kdyz prijde treba 15., ale v hospode uz neni zadne volne misto. Urcite vas nevyhodi, dokud jich tam bude 10 a min, protoze pro ty tam misto je, diky tem cedulkam. (10 kamosu je minimalni velikost, 20 je maximalni)

Moje včerejší zkušenost:

8GR RAM, W7/64. Virtuálku jsem měl nastaveno na default, tedy minimum 16MB, maximum 12GB. Zabráno bylo právě oněch 8GB.
Nastavil jsem min=max na 2GB, restart. Po čase jsem spustil Minecraft (Java 64bit), po několika vteřinách spadl s nedostatkem paměti. Vrátil jsem se zpět k defaultu, problém vyřešen. A to mám v nastavení Minecraftu natvrdo přiděleno 4GB fyzické RAM (používám náročný texturepack).

OS, který si s takovou aplikací neumí poradit taky;-) Ale vážně, prostě jsou aplikace, které jsou prasácky napsané, ale které prostě nutně potřebuješ a které tě třeba živí. Potom se musíš uchýlit třeba k takovému řešení, že té potvoře vyčleníš jeden stroj, na kterém nic jiného neběží.

Mrknu na to pořádně po uzávěrce, teď na laborování nemám čas.
vmmap, Ctrl+E u javaw (64bit), co žere 4GB. Kleslo to na 50mega, v aplikaci po alt-tabu nefungovala myš. Celková "zabraná" paměť se ale nijak nezměnila. Moc tomu obsahu vmmap ale (krátký pohled dovnitř) nerozumím :-/

Třeba je to tou Javou, co já vím. Taky to mohl autor napsat v něčem jiném :) Původně jsem to hrál s 32-bit Javou, musel jsem ale přejít na 64bit, abych mohl adresovat hře více RAMky (asi nejnáročnější hra, co provozuji - i když to vizuálně ve hře nevypadá). Mohou haprovat i nějaké addony. Každopádně, s velkým (neomezeným) swapem hra běží bez závad. Možná bych zákazem swapu nějaké procento výkonu ušetřil, ale to mě opravdu nebolí - všechny hry v 1280*1024 hraju na max.

@MM..: Minecraft a dbase obvykle spuštěno najednou nemám (ani by to nemělo "herní" smysl, když je Minecraft shozený na liště, neběží, tedy ve hře je vše pozastaveno), to jsem jen kvůli těm screenshotům nechal nejprve zapnuté.

---

Čas mrknout se na Cenatek a urban legends ohledně přesunu swapu na ramdisk? ;-) Mám dojem, že jejich řešení je už pár roků k dispozici zdarma.

Ja tam furt vidim 30% volnej fyzickej RAM aj s tym zapnutym minecraftom aj virtualXp aj dbase (to robis naraz aj s dbase aj minecraft? :)
(pohotovostni = volna. Ked ti vtedy win potrebuje este aj swap, tak je nahovno ten windows)
P.S. ked 8Gb RAM enstaci tak proste potrebujes 16GB RAM, alebo zmenit aplikacie, je to jednoduche :-)

Takto vypadá využití v Win XP šest roku starém stroji s 2GB pamětí ve Win plocha.

Fyzická paměť
Celkem 2046 MB
Obsazená 363 MB
Volná 1683 MB
Využití 18 %

Využití paměti
Celkem 2646 MB
Obsazená 172 MB
Volná 2474 MB
Využití 7 %

Virtuální paměť
Celkem 4693 MB
Obsazená 535 MB
Volná 4157 MB
Využití 11 %

Stránkovací soubor D:\pagefile.sys
Počáteční/maximální velikost 750 MB / 750 MB
Aktuální velikost 750 MB
Aktuální/vrcholové využití 4 MB / 4 MB
Využití 1 %

A paměť pří hře ARMA II a to si myslím, že to je náročná hra na paměť, žádné problémy při hraní s pamětí nejsou.

Fyzická paměť
Celkem 2046 MB
Obsazená 1114 MB
Volná 932 MB
Využití 54 %

Využití paměti
Celkem 2646 MB
Obsazená 1097 MB
Volná 1548 MB
Využití 41 %

Virtuální paměť
Celkem 4693 MB
Obsazená 2211 MB
Volná 2481 MB
Využití 47 %

Stránkovací soubor D:\pagefile.sys
Počáteční/maximální velikost 750 MB / 750 MB
Aktuální velikost 750 MB
Aktuální/vrcholové využití 21 MB / 30 MB
Využití 3 %