minimalni velikost je, jak velky soubor si system udela hned na zacatku. Kdyz mu (potom) zacne dochazet RAM, tak si nektere mene potrebne veci odlozi na disk do toho souboru a tim si kus RAM uvolni.
Kdyz mu postupne dojde i misto v tom souboru, tak si ten soubor zvetsi. Jenze zatimco na zacatku ten soubor udelal naraz, takze je docela rozumna sance, ze ho taky udelal v jednom souvislem kuse, tak ty jsi mezitim taky vytvoril nejake soubory (napriklad cache prohlizece) a on uz ten soubor nemuze natahnout souvisle, ale misto toho proste nekde vezme kus mista na disku a prohlasi - pokracuje to tady. A pak zas potrebuje dalsi misto, tak vezme jiny kus nekde jinde a prohlasi a pak to pokracuje jeste tady (a tam a onhle a jeste jinde).
A tak to dela, az soucet tech mist dosahne povoleneho maxima a pak prohlasi, ze uz nema pamet a musis ukoncit jednu nebo vice aplikaci.
Ono se z bezneho pohledu zda, ze ten soubor je proste takhle veliky (treba 2048MB) a souvisly (tedy jeden byte za druhym), ale ve skutecnosti se na disku sklada ze sektoru, ktere jsou rozhazene vsude mozne a pro precteni dalsiho musi hlavicka disku nejdriv najet nad prislusnou stopu (a ujistit se, ze je nad ni), pak pockat, az se k ni dotoci prislusny sektor, a pak teprve muze zacit cist. A v zapeti zase cestuje nad uplne jinou stopu a ceka na dotoceni uplne jineho sektoru. (Zatimco u souvisleho bloku, jako to bylo u pocatecniho vytvoreni se zadanou minimalni velikosti, proste najede na jednu stopu a pak cte jeden sektor za druhym, protoze tam jsou takhle hezky za sebou a na dalsi stopu (vedlejsi, cili blizkou) prejede az se docte ke konci tehle. Pricemz ji tam nejspis akorat cveka prvni sektor, ktery ona chce prave cist).
A ono to prejizdeni mezi stopama a cekani na sektory je skutecne velice pomale (oproti pouhemu cteni), protoze se ten disk toci furt stejne rychle a sektoru je na stope hodne, takze je jedno, jesteli se sektor cte, nebo "preskakuje", ale v prumernem pripade preskakujes polovinu sektoru na stope a tim rychlost cteni klesa tolikraty, kolik tech sektoru preskakujes - coz jsou klidne desitky.
A mit cteni z disku treba dvacetkrat pomalejsi kdyz potrebujes do preplnene pameti neco vracet kazdou chvilku, to uz je sakra znat.
Protoze to, ze si tam neco z RAM ulozi (a tim ziska misto), znamena, ze uz to v te RAM nema, ale vetsina programu pocita s tim, ze jsou v pameti cele, a tak si vesele skacou v kodu, kam je zrovna napadne. A s daty je to podobne. Takze az na specialni pripady (nebo programy, ktere jsi spustil, ale ted nic nedelaji a ty je nepouzivas), se po te pameti vesele beha a kazdy zasah mistya, ktere bylo ulozeno na disk znamena takovehle cteni.