Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím rady - herní sestava (40k)

Zdravím vás hoši :-)

jak už název napovídá, chtěl bych si složit a nechat postavit herní PC.
Nějaký ten pátek sem na poradnu už chodím, takže jsem pár věcí okoukal a něco jsem složil a vás prosím o všechny cenné rady, které byste mi k tomu mohli dát. Co je například zbytečně drahé, co je špatné, co byste vyměnili..
Jak pravidelně sleduji, často se tu navrhují sestavy za cca 30k a za tuto cenu už se nechá složit dostatečné sestava pro hraní ve FullHD (1920*1080). Já bych do své sestavy chtěl investovat cca 40k. Myslím, že v této ceně už se nechá složit něco solidního pro bezproblémové hraní většiny her na ULTRA ve FullHD.
A aby mě náhodou někdo z čehokoliv neobviňoval, trošku přiblížím situaci. Prodal jsem své auto, koupil jsem auto jiné a zbyla mi určitá částka (kterou jsem již zmínil) a tu bych chtěl investovat do svého PC. Po letech si chci pořídit něco opravdu pořádného a nerad bych udělal jakoukoliv chybu, když už do toho mám vrazit takové prachy. Proto ještě jednou prosím o posouzení a schválení mého návrhu, jak bych si to cca představoval. Jakékoliv námitky uvítám a upřímně, bez vás profíku se neobejdu. Obzvláště bych chtěl podotknout, že bych velice ocenil rady od M-Pola, Sambilionka a dalších štamgastů. Ne od někoho, kdo je tu jeden den a myslí si, že je nejlepší :-)

Jde mi čistě o bednu + OS + monitor. Periferie NE!

GPU:
Hodně dlouho jsem uvažoval nad 980Ti, jenže k tomu samozřejmě člověk potřebuje spoustu dalších komponent tomu odpovídajících a v takovém případě se nelze vejít do částky, kterou já do toho hodlám investovat. Navíc.. pro FullHD to samozřejmě nemá absolutně smysl a opravdu ten hlavní důvod, kvůli kterému jsem naprosto změnil názor byl podpora DX_12. Takže jsem se přeorientoval na AMD. Vím, že teď mě asi všichni sežerete a řeknete mi, že pro FullHD si bohatě vystačím s R9 380, max. R9 390, ale můj názor je takový, že hry budou čím dál náročnější, z čehož vyplívá, že i pro to FullHD si budou klást vyšší nároky a nemyslím si, že v budoucnu by ta karta byla bůhví co extra. Pro to jsem se rozhodl (v rámci finančních možností) pro to nejvýkonnější - R9 390X. Zas samozřejmě nechci FURY či FURY X, to už je opravdu hloupost, tu kartu takto zabíjet, když mám v plánu hrát na FullHD. Vím, že ta R9 390X má asi na mnohem víc než FullHD, ale už jsem se snažil to vysvětlit. Nejsem honič FPS, ani si nelebedím ve 4K. Vystačím si s hraním na 1920*1080, ale s tou jistotou, že budu moct hrát na ULTRA.
Jde mi jen o to, kterou značku vzít. Dražší MSI, nebo si vystačím s tou levnější, co jsem postnul? Je snad v něčem horší?

CPU:
Snažil jsem se vybrat nějaký adekvátní a dostatečně výkonný k této GPU. Jenže socket 2001-v3 (kupříkladu i7-5820K či i7-5930K) už je asi nad mé finanční možnosti. AMD FX-8300 se mi zas zdá "málo" na sestavu za 40k. Takže jsem nakonec skončil u Skylake a vybral jsem to nejlepší, co asi jde - i7-6700K.

RAM:
Samozřejmě nechci víc, než 8GB. Bude to sestava primárně na hry. Žádné střihání videa, úprava fotek..
Vystačil bych si i s DDR3, jenže to nemohu kvůli MB, kterou jsem si vybral - s ohledem na CPU.

PSU:
Samozřejmě jedině Seasonic. Ke každé GPU bývá většinou doporučován i výkon zdroje, od vás jsem ale již okoukal, že realita bývá zcela jiná. Proto jsem zvolil verzi 550W a jde mi o to, zda je to dostatečná volba pro tuto sestavu, nebo bych měl vzít opravdu raději silnější.

MB:
Zde mi jde jen o to, jestli jsem nevybral zbytečně předraženou a nevystačil bych si s něčím levnějším. Ikdyž vím, že na určitých věcech by se šetřit nemělo. Zrovna v MB se ale docela ztrácím..

CHLAZENÍ:
Opět jsem zvolil profláknutou klasiku. Zas mi zde jde ale o to, jestli pro tuto sestavu to bude dostatečné, nebo jestli bych měl raději sáhnout po něčem "výkonnějším" (Fortis za cca 1000? .. Grandis za cca 1100?)

CASE:
Opět jsem zvolil dost navrhovanou kvalitu, která se mi navíc i líbí. Akorát mi jde o to, jestli se do ní bez problému vlezou zrovna mnou vybrané komponenty.

VĚTRÁKY:
V infu o bedně je napsáno, že je možnost tam vložit další 2 120x120 větráky. Pro co nejlepší větrání bedny, tuším správně, že je dobré je tam vsadit?

HDD:
Vybral jsem klasický WD BLUE a chci se jen zeptat. Má nějaký smysl a přínos do herní sestavy dát WD BLACK, který je o cca 700 dražší?

MONITOR:
Zde asi není co řešit. Opět jsem zvolil často doporučovaný. Ještě jsem přemýšlel nad 96Fj .. ale to LG to asi vyhrálo.
__________________________________________________ __________________________________________________ _____________________________________

Je mi v podstatě jedno, jak bude má sestava vypadat a z čeho se bude skládat. Jde mi jen o to, abych za těch 40k z toho vyždímal co nejvíce. Pokud máte jiný návrh, jak by to za tuto cenu šlo poskládat lépe, tak sem s ním - prosím :-)

Zde je můj prozatimní návrh:
G6Fs

DĚKUJI za přečtení a MOC DĚKUJI za odpovědi :-)

Sáhl jsem po ní, protože Sambilionk jí sem hází často, líbila se mi a zatím jsem nevypozoroval, že by si na ní kdokoliv nějak extra stěžoval. Ale ok, měl bys pro mě lepší alternativu? Nevím totiž, jaká by pro mě byla vhodná. Pravdou je, že jsem četl, že výkonnější sestavy by se neměli "dusit" v bednách za 800,-

Díky za ten kabel. A chápu tedy správně, že to je univerzál, kterým určitě propojím ten LG monitor s kteroukoliv bednou? Sorry za hloupé dotazy, ale tohle je pro mě Španělsko :-)

Tak fajn, pokud se tam GPU bez problému vleze a je dobře řešené chlazení, tak jí asi vezmu :-)
Vím, že každá bedna má už v základu nějaké větráky, ale vždy je tam uvedeno, jaké a kolik je jich možnost tam ještě osadit. A pro co nejlepší a bezproblémové chlazení bedny to vidím jako výhodu je tam dát. Takže tam dokoupit ještě ty 2 (a ta verze s těma regulovatelnýma otáčkama je asi ještě lepší). Takže tu case Zalman co si doporučil + 2x tyhle :-)
VDf1

Rozumím, takže když to shrnu..
Ať už bych vzal jakoukoliv case, tak vždy tam budou nějaké větráky již osazené + tam bude zároveň i možnost tam nějaké dodat. Takže je nejlepší všechny ty osazené vyndat a nahradit je těmi Arctici s regulovatelnými otáčky + to samé udělat i do těch volných pozic :-)

brát verzi od MSI?

MSI a ASUS jsou +- na stejné kvalitativní úrovni.

Jde mi hlavně o to, jestli na mou sestavu bude stačit ta "Silintium PC Fera" za 600,-

Pokud budeš taktovat = chceš z procesoru dostat ještě něco navíc, tak bych bral nějaký lepší chladič, třeba ten Ninja 4, co mám já - procesor má do 50°C i když ho mám přetaktovaný na 4,5GHz.

Vím, že MSI i ASUS jsou kvalita a jsou na tom podobně a tam bych o ničem nepochyboval, jenže tohle je Sapphire a jen proto se ptám, jestli na tom není v něčem hůře :-)
Asi takhle.. Přiznám se, taktovat moc nehodlám, rozhodně ne v brzké době. Přesto jsem vzal verzi s "K" z jednoho prostého důvodu. Protože je i tak výkonnější, než verze bez "K".

Sapphire má vynikajícně vyřešené chlazení pro AMD grafické čipy, tam bych zase já nepochyboval.
Třeba ta moje grafika úplně vypíná ventilátory, pokud teplota g. jádra nepřekročí 50°C, což při 2D aplikacích ( plocha WIn, internet, atd. ) rozhodně nepřekročí - grafika je úplně zticha. To samé platí i u CPU a Ninji 4, chladič se téměř netočí (točí cca 200ot/min) takže také slyšet není.

Prvne by jsi mel zvazit, zda bude pocitac nekdy taktovan, pokud se bude taktovat, tak mas limit na pocitac adekvatni. Urcite Skylake i7-6700K, urcite nejaka ASUS/MSI draha deska vhodna pro taktovani na Z170 cipsetu, urcite Crucial Ballistix DDR4 pameti, asi take nejake s vyssi frekvenci pro taktovani.
Nebude-li se taktovat, neni duvod brat taktovaci sestavu a muzes vzit neco skromejsiho, na vykonu to znat nebude.

Urcite vzhledem ke hram zvaz SSD disk. Doporucoval bych ti ho.

1) takže když to shrnu. Pokud mám v plánu hrát na FHD, tak R9 390 je to nejlepší a nejvýkonnější, co můžu udělat a neměl bych mít problém hrát na ULTRA :-)

2) ještě k tvému návrhu. Nepochop to špatně, nepochybuji, že to je to nejlepší, co se nechá postavit. Jen předtím, než to koupím, tak ještě zkouším, kombinuji a chci se prostě zeptat, zda by to bylo tak moc spatně.

MONITOR - doporučil si mi ten druhý, nad kterým jsem uvažoval - BenQ. Vím, že na hry doporučuješ spíš VA. Ten mnou vybraný LG je IPS. Nebudu se tajit tím, že se mi líbí víc, ale přesto. V čem by pro mě byl ten podstatný rozdíl při hraní her? Opravdu bych tak moc prohloupil, kdybych vzal ten IPS LG?

BEDNA - jaký je prosím rozdíl mezi tou, co si mi doporučil ty (CM Force 500) a tou, co postnul ježek (Zalman Z3)?
Spíš bych si přál, kdyby ses mi vyjádřil k té Bitfenix - q6RI .. Líbí se mi opravdu totiž asi nejvíc a chtěl bych jen vědět, jestli je opravdu tak špatná.

Co se tyka M-Polovi sestavy, tak bych se pod ni podepsal, snad jen mam radeji desky ze serie Gaming, takze bych tam dal netaktovaci MSI H170 Gaming M3, mam ji, jedinej problem je se sitovou kartou, ze nefunguje na linuxu, ale to te asi trapit nebude.

Body 1) 2), ano M-pol ti navrhnul to nejlepsi.

Monitor - je to jedno. libi-li se ti vic ten LG IPS, vem ten.

Bedna - je to jedno, klidne tu Bitfenix, vsechny tri zminene jsou OK.

Díky. Ale vaše názory se tu pořád tak trochu liší a já už bych to hrozně rád koupil :-D
Takže se na těch zásadních pár otázek zeptám tebe :-)

K té desce.. mluvíš přesně o té, kterou jsem měl původně v návrhu, než mi M-Pol doporučil tu, kterou postnul ve své sestavě. Jenže ta verze "gaming" podporuje RAM jen do 2133MHz. To už bych zas musel měnit i RAMky (co mi doporučil M-Pol) a právě v tomto případě (do 2133MHZ) jsem jich na výběr moc neměl. Takže ve finále.. snad moc neprohloupím, když vezmu tu "šedivou" verzi, co doporučil M-Pol.
To už bude asi snad jen nějaký nepatrný rozdíl, nic rapidního, co by mělo dopad na herní výkon :-)

Monitor - někdo právě tvrdí, že VA je na hry mnohem lepší než IPS a mě právě zajímalo - PROČ?
Ale tak když vezmu v potaz, že právě IPS je nejmodernější technologie, tak opět snad neprohloupím, když na hry vezmu IPS.

BEDNA - chtěl jsem vzít tu Bitfenix, líbí se mi, Sambilionk jí sem hází pořád. Jenže ježek mi jí rozmluvil, že prý je dost negativních recenzí na airflow. Takže teď jsem na vážkách..

Vážně bych v ničem nechtěl udělat chybu, abych si sem přišel za pár dní stěžovat :-(

Teď už mi jde o poslední a dost zásadní věc.. ty větráky do bedny.

V případě té Bitfenix tam píšou, že VZADU je instalován jeden větrák 120x120mm + že je možnost DOPŘEDU osadit další 2 (120x120mm). Takže když bych tam dal tyto: VDf1 .. bude to tedy dostatečné chlazení té bedny?

Když to tedy vše shrnu, ve finále by to vypadalo takto:
h6aF

Mohlo by to tedy tak být? Fungovalo by to všechno?
Vejde se to tam všechno a je to v pořádku? Nechalo by se to takto objednat? :-)

Zůstal jsem u M-Polova návrhu a změnil jsem akorát monitor a bednu.

Deska - RAMky menit nemusis, ja je mam taky, to ze podporuje jen 2133MHz je v poradku, to samozrejme ty RAMky umi, na 2400MHz je muzes pretaktovat, coz na netaktovaci desce H170 nejde, ale psal jsi, ze taktovat stejne nechces. Myslim, ze ta Mate ma sestifazove napajeni a ty Gaming, at uz ve verzi Z170 Gaming M3 nebo levnejsi H170 Gaming M3 maji osmifazove, coz je zase nepodstatne, jestli netaktujes. Nicmene mam zvyk davat radeji desku lepsi, M-Pol stavi kvuli cene na Mate a taky neni duvod ji nevzit, zvlast pokud honis korunky do rozpoctu na cely PC.

Monitor - oba monitory jsou zastupci stredni tridy, neverim, ze kdybys nevidel znacku a nekdo to pred tebe postavil, ze poznas rozdil.

Bedna - stezka rict, ja tu Bitfenix v provozu nevidel, nevidim tam nic problematickeho, co by narusovalo airflow, ale pokud si na to lidi stezuji, tak pravdepodobne vedi co rikaji a ten Zalman nebo CoolerMaster budou asi lepsi, aspon jsem na ne nic negativniho neslysel. Vsechny tri vypadaji dle konstrukce OK, takze zalezi na tobe, zda budes nebo nebudes verit recenzim lidi na netu a risknes tu co se ti libi nebo vezmes nekterou jinou.

Urcite by bedna mela byt osaditelna nejmene 120mm ventilatorama, na tvou sestavu by mel stacit jeden vzadu a jeden vepredu. Ten Arctic co mas vybrany, mam taky, je OK.

Podivej se na web MSI na specifikace desek, mam pocit, ze Mate ma moznost osadit dva vetraky PWM, zatimco Gaming M3 ma tri vetraky PWM, to jen pro pripad, ze bys chtel vzit vic nez dva vetraky, coz ale nevidim jako smysluplne, kdyz netaktujes. Pripadne bys musel osadit dalsim vetrakem na klasicky Molex napajeny ze zdroje.

Díky za vyčerpávající informace :-)

Taktovat nebudu, takže proto jsem se rozhodl pro CPU bez "K". Z toho důvodu tedy snad doufám, že i s tou deskou od M-Pola si vystačím. Chápu a je mi jasné, že ta verze "gaming" bude asi v pár věcech lepší (ostatně jsi to tu vše vyjmenoval), ale právě za předpokladu, že taktovat nebudu, takže hodně větráků dávat taky nebudu, tak snad ta "šedivá" MB bude dostačující. On i ten finanční rozdíl je v řádech desítek korun, takže snad neberu něco jó o tak EXTRA horšího :-)

To věřím, že bych to nepoznal. Ale já právě také nevybírám podle značky, ale podle kvality. Tím chci říct, že je mi jedno, jestli budu mít BenQ, nebo LG. A je mi jedno, jestli budu mít IPS a nebo VA. Šlo mi o ten rozdíl, jestli bych to při hraní nějak pocítíl. Ale asi ne. Takže vybírám podle vzhledu a proto vyhrál asi ten LG :-)

S tou bednou.. já nevím, jestli ježek soudil podle té jedné negativní recenze, kterou jsem si na CZC už taky přečetl, ale ten člověk tam píše, že ty 2 přední větráky nemají odkud nasávat vzduch. A když se na tu bednu podívám, tak se mi to zdá i cela logické, protože celý ten přední panel je.. "uzavřený".
Ale říkal jsem, že nehraju na vzhled, jde mi o to, aby to fungovalo a neměl jsem zbytečné problémy. Takže vybírám mezi M-Polovo (Cooler Master Force 500) a ježkovo Zalmanem Z1. Neříkám, že pochybuji o tom, že by byla špatná ta, co postnul M-Pol (CM 500), ale zarazilo mě, že v té bude zdroj nahoře, o čemž jsem kdysi četl a nevím, jestli to dělá dobrotu. Každopádně.. ta ježkovo se mi líbí asi stejně nejvíc a možná skončím u ní (Zalman Z1). Akorát.. tam píšou, že je tam od výroby vsazenej 1 větrák vepředu (co vzduch saje) a jeden větrák vzadu (co vzduch odvádí), zrovna u této bedny nevidím ale dodatek, že by byla možnost tam vsadit ještě nějaký. Takže.. myslíš, že nebudou problémy s chlazením, když tam budou jen tyto 2 větráky? Zdá se mi to ale jako klasika - vpředu a vzadu.. takže fungovat by to snad mělo dobře. Ostatně je na ní i dost dobrých recenzí..

Pardon, tak to jsem se jen upsal :-)

Tak já nevim, pořád sakra nevim :-D:-(
Asi teda skončím u Z3. Tam píšou, že 3 ventilátory jsou již osazené a 2 se nechají ještě dodat.
Takže to prozačátek vyřeším asi tak, že ty od výroby nechám a dokoupím ty 2 regulovatelné Arctici. A kdyby to náhodou bylo jak při startování letadla, vyměnil bych později i ty 3.

Tak ten muj pocitac pro inspiraci uvedu

CoolerMaster Real Power M700 700W (darovany)
MSI H170 GAMING M3
Intel Core i7-6700
SilentiumPC Fera 2 HE1224
Crucial 8GB KIT DDR4 2400MHz CL16 Ballistix Sport LT
CRUCIAL MX200 500GB
Seagate Barracuda 7200.14 2TB
DVD Lite-On iHAS124

taky nebyl nejlevnejsi a jak mu ta bazarova noname skrin za 3 stovky slusi. :-)

Prvni dve skrine se mi nelibi a ta treti, jestli je to z obrazku spravne poznat, nema nahore u vyfukovych ventilatoru filtr, takze do skrine bude padat bordel. To same mam na starem PC a uz bych do toho po druhy nesel. Myslim, ze ty navrhovane skrine co tu uz ma, jsou idealni.

Ještě jsem tedy našel 2, které by se mi líbili a prosím o posouzení, zda jsou kvalitní.

Zalman Z3 Plus:
Je to asi obdoba vámi navrhované Z3, akorát má průhlednou bočnici. Je i v bílé verzi.
ZYG4

Zalman R1:
Také je i v bílé verzi a ta se mi líbí asi úplně nejvíc. Nechají se tam také přidat ventilátory a s těmi předními by neměl být problém (nasávání vzduchu), jelikož když se otevře ta přední strana, vzduch by tam podle obrázku měl proudit dobře.

Takže se prosím ptám.. když bych nakonec vzal tu Zalman R1, neudělal bych špatně? Když je to Zalman, tak snad bude taky kvalitní, ne? :-)

Poznámka: krabice
Rozdíl pozice zdroje nahoře/klasika - dole, pokud je zdroj nahoře pomáhá při výměně luftu zadnímu odsávacímu točáku a tím pádem "ušetřím" další horní ventilátor, pak to vypadá takto -
[http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/stach/chlazeni   /chlazeni.jpg]

Pokud je zdroj dole = vysavač/žrout prach z podlahy, nepomáhá s výměnou a navíc je většinou potřeba dalšího horního "odsávače".
[http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/stoobi/CoolerM    aster_Elite430/airflow2.jpg]

U těch Zalmanů je také potřeba hlídat šířku a to s ohledem na ten
věžový chladič/152 mm a Z3 podporuje jen chladiče do 150mm.
Každá "prosklená" bočnice je na tom hůře co se týče pevnosti a tím pádem možné rezonance/hluku.

Na i7-6700, to jest 65W TDP mu staci jeden predni nasavaci a jeden zadni na vyfuk ven i v pripade typu skrine se zdrojem dole.

U skrini se zdrojem dole a proderavenym vrchem skrine je jiny problem, pokud nahore neni filtr (tak jak je to nakresleno na obrazku), tak do skrine pada prach a ikdyz se to nezda, napada ho tam velmi rychle pomerne hodne, takze bud je treba horni kryty zadelat nejlepe nejakym plexi kvuli estetice, ale muze byt cokoli nebo tam umistit vyfoukavaci ventilatory ven, aby prach do skrine nepadal, ale v takovem pripade je to stejne treba nejakym hadrem zakryvat v dobe kdy pocitac (ventilatory) nebezi.

Vim o cem mluvim, takovou case mam u stareho PC, nicmene dnes se uz vetsinou tyhle skrine delaji s filtrama nebo nejakyma ochranyma prvkama proti padani prachu.

Tak abych to ještě dořešil. Díky všem, kteří mi tu dnes zas přispěli. Ale mám v tom ještě větší zmatek, než předtím :-D:-( Padl tu Zalman, Coller Master, uvažoval jsem i nad Bitfenix. Dnes se do toho přidali ještě NZXT.. a já už jsem fakt zoufalý :-D:-( Vážně, do pátku bych to rád objednal, ale ta skříň je už to jediné, co mi to brzdí. Pořád nevím, pro kterou se rozhodnout a vážně bych nerad udělal chybu, abych pak zjistil, že mi to blbě chladí a tak podobně..

Řeší se tu zdroj nahoře/dole, řeší se tu "díry" v horní části skříně.. a já prostě fakt nevím, co by pro mě a mou sestavu bylo nejlepší. Ale když to shrnu..

1) Je mi úplně jedno, jakou ta bedna bude mít barvu
2) Je mi úplně jedno, jak ta bedna bude vypadat
3) Je mi úplně jedno, jaká to bude značka
4) Nemusí mít nutně průhlednou bočnici
5) Je mi jedno, kde bude umístěn zdroj
6) Je mi jedno, kde budu muset mít větráky a kolik jich tam budu muset dát
7) Je mi jedno, kolik bude stát

Tím vším chci říci, že nemám v podstatě vůbec žádné nároky, jen jeden.. Aby byla opravdu KVALITNÍ a to nejdůležitější samozřejmě je, aby to s tím chlazením v ní bylo řešené co nejlépe. Ikdyž tedy samozřejmě, nebudu se tajit tím, že když je to bedna pro komp za 40 klacků, mohla by alespoň trošku nějak vypadat.
Hlavně, aby se to do ní bez problému všechno vešlo.

Takže.. já pořád čekám na nějakou, na které se shodne více z vás :-)
Protože já sám se asi nerozhodnu, když se v tom moc nevyznám a nevím, podle čeho vybírat. A z fotek kvalitu asi těžko vykoukám.

Kdyby bylo na mě, váhám nad jednou z těchto dvou:

1) http://www.czc.cz/zalman-r1-okno-bila/175461/produ kt
2) http://www.czc.cz/nzxt-phantom-240-bila/163028/pro dukt

Do každé z nich je možné osadit ještě větráky a to řešení je podle mého laického úsudku řešené dobře. Takže snad by problém nebyl. Akorát jsem zkoumal rozměry těch beden a nedokážu se 100% jistotou určit, zda by se tam opravdu ty mé komponenty bez problému vešli.

Šlo by to? :-)
Která je podle vás ještě lepší a kvalitnější?
Potřebuji už nějakou vybrat!
Díky..

To už jsem dělal hodněkrát. Jenže pořád jich tam zůstane dost na to, abych se dokázal rozhodnout, která by pro mě byla nejlepší. A když sem nějakou postnu, 3 z vás jí budou chválit a 3 jí budou naschvál hejtovat :-D:-(

Takže takto bych to mohl tedy objednat?

http://www.czc.cz/178265,174125,168552,145290,1763 26,141073,110330,165980,178815,139576,163028,17085 8/kody

+ ty větráčky ještě.

Ano, jsou tam 2. Klasika (přední na nasávání a zadní na odvádění)
Nepotřebuju jich tam narvat co nejvíc, ale to přidávání tu řešíme celou dobu. Spíš jsem se jen ptal, protože se v tom nevyznám. Jeden mi řekl, že na mou sestavu ty 2 budou stačit. Jeden dává vzduch dovnitř a druhý ho bude odvádět ven. Další zas řekl (nebo si to spíš myslím i já), že když je ta možnost, tak proč to chlazení ještě nevylepšit? Z M-Polovo obrázku jsem pochopil, že pokud budu mít zdroj dole, tak není na škodu mít větrák ještě na hoře. Ale pokud mi někdo řekne, že ty 2 větráky to BEZ PROBLÉMU uchladí a ty další už by jen přidávaly hluk, tak OK.
Ale to je to, co jsem chtěl celou dobu vědět :-)

Jenomze vsechno uz tu napsano bylo, rozhodnout se musis sam.

Kazdopadne jestli bude mit skrin zdroj dole, musi nahoru prijit pomalobeznej ventilator za predpokadu, ze tam nebude filtr proti padani prachu do skrine nebo to musis necim zadelat. Ten Skylake mam, vim kolik topi, rikam ti, ze vzadu jeden ventilator staci, pokud ale koupis jeste nahoru, nicemu neuskodis. S hlukem si uvedom, ze dva ventilatory odvadi vic tepla nez jeden a tudiz se mohou tocit pomaleji a tim padem i mene hlucne, na druhou stranu jeden ventilator bude bez herni zateze urcite mene slysitelnejsi nez dva. Od nikoho tu nedostanes presnou radu, jak to presne u tebe bude a ktery pripad ma nejlepsi pomer chlazeni/ticho. Jednoduse proto, ze nikdo nemame presne ty same komponenty jako si kupujes ty a ono je to pokazdy trochu jinak.
Kazdopadne vybrano mas dobre, drobne spis kosmeticke detaily uz jsou na tobe.

Je mi to jasné. Děkuji za odsouhlasení :-)
Tak naštěstí i v této case (NZXT) je možnost přidání těch větráčku a i já jsem toho byl od začátku spíš zastánce, takže je tam rozhodně dám. Čert vem hluk, lepší než mít v bedně saunu :-)

Takže abych už konečně vyřešil ty větráky..

1) osazovat další 120x120 DOLU, který by pomohl násávat vzduch tomu jednomu, který je tam vsazen od výroby, nemá smysl?
2) větrák 120x120 DOLU, který by poháněl vzduch nahoru - taky nemá smysl?

3) takže má smysl řešit jen tu horní stranu, to je nejdůležitější, chápu-li to dobře.
u té NZX je možnost dát nahoru buď až 2 120x120 a nebo 140x140, ten větší bude logicky asi lepší.
Ale teď otázka.. stačí jeden a nebo mám osadit oba dva? :-)

Já spíš nechápu to, proč se v každém topicu chováš tak povýšeně. Ne každý je profík jak ty, ale nějak nemám naladu se tu o to s tebou přetahovat. Možná že kdybys už tenkrát v první větě dokázal napsat něco věcného, nemusel by ses zabývat dalšími 5 urážkami.
Zatím se tu sešli samí inteligentní jedinci, nemusíš to kazit :-)

Hele.. přesně o této MB jsem se bavil již výše s "Redmarxem" a jmenoval mi všechno, v čem je tahle verze "gaming" lepší, než ta má "šedá" verze. Ale doporučil mi jí M-Pol, tak jsem nepochyboval. Ale to podstatné je, že taktovat nebudu (proto mám i CPU bez "K") Takže.. vystačím si i s tou mou? Rozdíl v herním výkonu tam snad nebude :-)

A co se týče toho chladiče. Vzal jsem ověřenou klasiku, myslel jsem, že i7 6700 + R9 390 to uchladí.. nebo snad ne? Opět doporučil M-Pol, tak jsem myslel, že to stačí. Jak je to ještě s těmi 2 dražšími verzemi od Silentium PC (Fera a Grandis)? Když už, nevystačil bych si s nějakým z nich?
Nebo tenhle Scythe je snad úplně nejlepší?

Jen abys správně pochopil, nechci tam mít zas zbytečně něco, co by uchladilo i 3 titany.

Ach.. já to snad neobjednám :-D:-(

Me se taky Gaming serie libi vic, ale kdyz M-Pol rika, ze tahle staci, tak asi ano.

Ten chladic mam, stejne jako ten procesor, v idle mam na senzoru 30 az 35 stupnu, coz mi prijde az trochu neuveritelne, v zatezi (enkodovani videa) jsem dosahl nejvic 55 stupnu, coz je super vysledek, na predchozim i7-950 jsem mel minimalne o deset stupnu vic, na rekl bych podobnem chladici Coolermaster Hyper 212.

Takze ne nepotrebujes lepsi chladic.

Děkuji, moc si cením tvých názorů. Není nad to, když někdo mluví z vlastní zkušenosti :-)

Já neříkám, že se mi ta červená MB také nelíbí, ale taktovat opravdu nejspíše nebudu, takže pokud MB nemá dopad na herní výkon, tak to pro mě asi opravdu nemá smysl.

Takže ta Fera stačí, to jsem jedině rád.

Co se týče těch větráčku, tak za předpokladu, že vezmu tu (NZXT), píšou tam, že jeden 120x120 je už VZADU a jeden 120x120 je i VEPŘEDU. A abych to s tím zas moc nepřeháněl, tak..

Píšou tam, že se nechá osadit ještě:

1) přidat druhý 120x120 DOPŘEDU
2) jeden 120x120 DOLU
3) a dva 120x120/140x140 NAHORU

které všechny bych měl tedy osadit a v jakých velikostech?

Tu to mam (MSI H170 Gaming M3), stejne jako vetsina Gaming ma jedinny problem, ze na ni momentalne nerozjedes linux, me to dost leze krkem, na PC mam Win10 a do dualbootu chci linux, ale to nebude problem tazatele.

K vetrakum, at nezakladam dalsi topic.
Karel ti ale neradil vubec spatne, proc nezmerit teplotu a az pripadne potom zandat ventilatory.

Chapu ale, ze to chces postavit a uz do toho nesahat.

Takze mas tam nasavaci vepredu, vyfukovaci vzadu, to staci, jako moznou volbu pro sichr muzes dat nahoru dozadu jeden 140mm vyfukovaci.

Pokud ma skrin nahore filtr nebo neco pro zabraneni padani prachu, nema smysl davat dalsi ventilator nahoru pred ten zadni. Pokud ne, bud si tam nalepis plexi nebo osadis i druhy vyfukovaci ventilator a klidne bych jeste k nemu prikoupil nejakou zpomalovaci redukci, protoze je tam jen kvuli zabraneni padani prachu, jinak nema smysl.

Tak tu desku beru tu "gaming". Moc díky za všechny ty rady.

Chápu. Takže 2 větráky (vpředu a vzadu) by měli stačit. V krajním případě se nechá dát ještě jeden 140x140 nahoru. Vše ostatní je nesmysl..

Takže takto to tedy objednám :-)
Ještě jednou moc díky za všechny ty reakce.

b6DS

jj, dobry, budem mit podobnou sestavu. ja akorat cekam na vanoce na grafiku, nejsem az tak na hrani her, takze spis tam pak dam Radeon R9 380 nebo R9 380X, ktery by mel vyjit nekdy pred vanocema.
Ty Win8 davas, ze vyjdou cenove levneji nez Win10 a teda po instalaci Win8 zaktivujes Win10 a jeste jednou preinstalujes?
Protoze k novemu PC na novych komponentech slusi novy OS a Win10 neni treba se bat. Komu se libi Win8, tomu se zakonite musi libit i Win10 a na druhou stranu je tam par kroku preci jen smerem k ergonomictejsimu ovladani, takze je to i pro odpurce Win8 jako jsem ja pouzitelnejsi.

Hele, já Win 10 prostě nechci :-) S 8 jsem zatím naprosto spokojenej.
Neříkám, že nové sestavě by neslušel nový Win, na druhou stranu, přijde mi to prostě ještě strašně "nedodělaný" a hlavně když vidím, jak si tu na ně každý stěžuje, bojím se toho jak čert kříže :-) A navíc nepovažuji za nutné to mít jen kvůli tomu, že je to "modernější".
Spíš tak nějak zatím nevidím důvod a potřebu si je tam dávat. Rozhodně ale neříkám, že někdy v budoucnu na ně nepřejdu. Třeba to bude i potřeba, že..
Četl jsem o tom dost článků a studoval i ty grafy, kde byla určitá hra testována na všech Win a ten rozdíl mi nepřišel nějak zásadní. Tím chci říci, že ten co má osmičky, tak na tom snad nebude hratelně hůře, než ten s desítkama.

Když už jsme u toho, ještě taková technická..
Všiml jsem si, že ten i7-6700 podporuje RAMky DDR4 "jen" do 2133 MHZ.. Já mam v sestavě ale 2400 MHz..
.. to nevadí? :-)

Tak momentalne je to tak, ze zdarma prechod na Win10 z Win8 je do pristiho leta, takze budes muset preinstalovavat, pokud to MS neprodlouzi. Do budoucna budou DirectX12 pouze na Win10, takze jako hrac je budes potrebovat, ale jinak ano, problemy s Win10 rozhodne zatim jsou. :-/

jiste, ze to bude fungovat, uz jsem ti to tu psal. Me to taky funguje. :-) Duvod je jasnej, zakladni frekvence je u Skylaku 2133MHz, na te vsechny DDR4 jedou, to co se uvadi treba u tech Crucialu je, ze je muzes pretaktovat az na 2400MHz a vyrobce pameti ruci za to, ze to pujde, ale ten pretakt jde jen na Z170, na te H170 se ti nastavi frekvence na 2133MHz a vic nic, ale pokud se nebavis taktovanim PC, tak ti to muze byt ukradene, ze to zvysi vykon o mozna 1% je detail, kterej treba ja vubec nehodlam resit, na hrani si s taktovanim nemam cas, proto jsem poridil rovnou H170, takze asi tak. ;-)

Takhle nějak jsem si to myslel, no. Za chvilku žádná Win 8 nebude a 10 bude nutnost :-( Především kvůli hraní a DX_12. Hlavně proto jsem také vzal GPU od AMD.

Já se tomu nebráním, pak na něj přejít, ikdyž už za to budu muset třeba zaplatit. Ale prozatím si nehodlám instalovat něco, s čím budu mít každý den nějaký problém :-)

Všiml jsem si, že je tam máš taky (tu verzi 2400 MHz), takže jsem si říkal, že nějaký problém v tom asi nebude, ale jen mě to zarazilo a zajímalo mě, jak to funguje.
Proto jsem ve svém úplně původním návrhu měl právě ty RAMky s frekvencí 2133 MHz, jenže to byly asi KINGSTONy a je fakt, že tyhle jsou určitě lepší. Takže je fakt, že je lepší mít tam něco kvalitnějšího, ikdyž to třeba nebude úplně na 100% využito :-)
No a navíc.. když se tu nejvíce doporučují RAMky s klasikou - 1600 MHz a při hraní s tím problém není, tak 2133 musí být naprosto bez problému, ne? :-)