Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 7 nebo 10

Dobrý den,

mám dotaz ohledně operačního systému. Teď mám Windows 7 Professional. Vyskakuje nabídka na Windows 10 zdarma. Nevím jestli je tento operační systém dobrý a bezpečný (zaslechla jsem o šmírování od microsoftu).. Jestli se vyplatí upgradovat.

/Ntb - využívám na práci v autocadu, PS a sketchup.. Nechci aby mě operační systém zpomaloval při práci.

Vyplatí se upgrade?

Předem děkuji za odpověď :-), Marie

Neupgradoval som a ani neplánujem. pretože:
1. Na môj "starý" hw neexistujú ovládače - nejaké polofunkčné od M$ nepotrebujem
2. Nie som si istý, či všetky mnou používané programy by bežali bezproblémovo aj na WIN 10
3. Nejaký "keylogger" do PC na zber dát tiež nepotrebujem

Čakal som, že "trafená hus zagága"...

Komunitu okolo LINUXU zaraďujem do 3 kategórií:

1. Linuxový nadšenci - bude si to kompilovať jadro aj dva dni, len aby tam dostal ovládač na špecifický kus hw, ktorý nie a nie rozchodiť.
2. IT profesionáli - používajú LINUX na serveroch, živia sa tým.
3. Takí ako Ty - niečo počuli, málo videli, nič nevedia, ale budú sa chváliť tým, že majú nainštalované UBUNTU

A co bys na to odpověděl ty ? Jistěže klikám. Některé věci jsou rychlejší přes terminál, jiné ne.
Rozhodně nejsem žádný uchylák, který bude čumět na filmy v terminálu v ASCII apod.
Používám tenhle systém, protože je bezpečný a uživatelsky přívětívý.
Jinak distrubucí už jsem prošel asi 10 a vždycky se vrátil k Ubuntu. Zabijte mě.

Do sebe! :-D

Já mám v Linuxu akcelerovanej desktop a vy ve Windowsech ne. Já v linuxu nemám viry, rootkity a ostatní bordel, kdežto vy ve Windowsech furt. Mě nehrozí, že mi spadne počítač, kdežto vám vjednomkuse. Já si můžu nastavit všechny barvičky v KDE, protože KDE rulezzz a ve windowsech je to natvrdo šedé. Já mám zadarmo v Linuxu defaultně předinstalované už i aplikace iptables, xmms a mozilla. Linux má OBROVSKY VELKÝ UPTIME, daleko větší než ty vaše posraný náhražky operačního systému. Vy musíte složitě klikat, jenže já, fiškus, si napíšu do commandlajny jen if [ -f ~/.bashrc ]; then . ~/.bashrc; fi. Kdybyste nebyli vymaštění imbecilové tak byste už dávno nádherný kvalitní operační systém Linux používali jako každý normální člověk !!! Jste jen tupci a hovada jdoucí s davem. LINUX RULEZZZZZZ!!!!!!! Beztak je máte ukradený vy socky s nagelovanejma vlasama. Je mi z vás na blití.

Jo!

Univerzální Linuxácký Příspěvek

Já mám v Linuxu [...doplňte kecy...] a vy ve Windowsech ne. Já v Linuxu nemám [...doplňte kecy...], kdežto vy ve Windowsech furt. Mě nehrozí, že [...doplňte kecy...] kdežto vám v jednom kuse. Já si můžu [...doplňte kecy...] a ve Windowsech je to natvrdo šedé. Já mám zadarmo v Linuxu defaultně předinstalované už i [... doplňte cizí, divně znějící názvy aplikací...]. Vy musíte složitě klikat, jenže já, fiškus, si napíšu do commandlajny jen [...doplňte shluky znaků, lomítek atp.]. Kdybyste nebyli [... doplňte hrubé nadávky...] tak byste už dávno [doplňte slova lásky] Linux jako každý normální člověk !!!

Tohle je fakt nesmysl, rodice nekolik let pouzivali Ubuntu a uplne v pohode, nepatri do zadne te skupiny. Dneska Ubuntu pouziva kde kdo a neni se cemu divit, je to kvalitni system. V podstate Ubuntu nemohou pouzivat lide co hraji PC hry a lidi, kteri pouzivaji programy, ktere jsou jen pro Windows a neexistuje nahrada nebo by nahradni reseni stalo neprimerene usili nebo dalsi finance, pro vsechny ostatni je to velmi vhodny system.

Jenozme tohle dokaze rict jen clovek, ktery moc hry nehraje. :-) Bezny PC hrac ceka na svou oblibenou hru a ta samozrejme vyjde jen pro Windows (typicky pouze DirectX10/11 hra) a teda pro PC hrace opravdu neni realne mit linux. Sam mam kvuli tomu dualboot.

Však o tomhle se hádat nechci, je pravda, že nejsem nějaký velký hráč, dávám přednost spíš oddychovkám a hlavně Indie hrám. Psal jsem to proto, že jsem se asi před měsícem setkal s názorem "Kámo, na Linuxu si nic nezahraješ, maximálně solitaire" takového blba profackovat. 8-)

Tak to je v dnesni dobe skoro neuveritelny, ze jeste nekdo muze byt takovy ignorant. Ja dohral na linuxu celej Mass Effect pres WINE, nicmene DX9 hra. Pry DX11 pres nejakej placenej software, ale co jsem slysel, tak rozhodne nejde vsechno a navic to uz koupim radsi do dualbootu ty Windows.

Já tohle distro sice neznám, ale možná ho vyzkoším, ať si rozšířím obzory. Těžko říct, co to je běžný uživatel. Nejspíš ten, co zvládne otevřít prohlížeč, office a multimediální přehrávač ? Myslím, že takových lidí bude naprostá většina.

Nemas uplne pravdu, zrovna ten Autocad si nejsem jisty, zda rozbehne, novejsi Photoshop take nerozbehne, tam myslim CS2 je posledni verze dobre emulovatelna pres WINE (me to staci), ale treba Illustrator CS a vys nerozebehnes a kazdej grafik ti rekne, ze lepsi programy nejsou. Proste ne vzdy je volba linuxu mozna.

Nabidka na Windows 10 se da dat pryc, dohledas pres Google. Je potreba odinstalovat nejake "jako" aktualizace a potom to zmizi. Probiralo se to i tady na poradne, takze staci pouzit hledani.

To je notebook? V tom pripade rozhodne neupgradovat!

Jinak obecne kdo ma novy pocitac (spis vykonejsi) tak pokud instaluje nove, tak urcite uz jit do Windows 10, pokud je bude potrebovat*. Kdo ma nainstalovany starsi system Windows 7 nebo Windows 8, tak bych doporucoval pockat do jara a potom bude-li potrebovat* prejde na Windows 10.

Starsi pocitace bych na Windows 10 neprevadel, zadny duvod k tomu neexistuje.

* - ono potrebovat znamena, ze dotycny hraje pocitacove hry, ma nebo bude kupovat grafickou kartu podporujici DirectX12, tak takovy clovek velmi pravdepodobne bude behem nasledujiciho roku potrebovat Windows 10, nikdo jiny je nepotrebuje, nic lepsiho nez stavajici systemy neprinaseji vyjma tech her.

---

Jinak smirovaci funkce obsazene ve Windows 10 uz Microsoft take v ramci aktualizaci integroval do obou starsich systemu Windows 7 a Windows 8. Tudiz tam smirovani mas dost mozna take. Rozdil je v tom, ze zatimco ve Windows 10 se to neda vypnout, ve Windows 7 a 8 muzes prislusne smirovaci aktualizace odinstalovat. Opet velmi jednoduse dohledas pres Google, ktere KBxxx to jsou a zbavis se jich.

"Ntb - využívám na práci ..." Ja moje PC tiez, dokonca ma to trocha zivi.

Nemozem si dovolit, ked pracujem na zakazke (termin) aby si Microsoft vymyslel, ze prave teraz bude prehladavat moje disky pre "zber informacii = splicly", odosielat data, alebo stahovat "kydak" niekolko GB (TH2).
A to uz ani nepisem, ze nie kazda aktualizacia sa "vydari" a moze mi sposobit problemy (ked nie ine, tak casove).

Ja o prechode budem uvazovat tak v lete 2016 a stale sledujem, ako sa tento nedorobok (Win 8.2 alias Win 10) vyvija. Uz teraz sa da konstatovat, ze prva verzia (z 29.06.2015) a posledna verzia (TH2)je znacny rozdiel (mozno vecsi ako Win8 a Win8.1, ale Osmicky som preskocil).

P.S. dufam, ze do leta 2016 budu aplikacie "tretich stran" na vypnutie - odstranenie spicly a na vypnutie (nie odlozenie) neziaducich aktualizacii.

Špiclování i automatické stahování a instalaci updatů lze ve verzi Enterprise pohodlně vypnout.

Vdaka za odpoved, ale mam Windows 7 Professional Edition a Upgrade (downgrade) na Windows 10 je verzia Windows 10 Pro.

Aj ked Windows 10 sa vyvija (ako pisem hore) "Uz teraz sa da konstatovat, ze prva verzia (z 29.06.2015) a posledna verzia (TH2)je znacny rozdiel" rozhodne ho za peniaze kupovat nebudem.

P.S. Microsoft sluboval uz vo Windows Vista novy, odolnejsi, spolahlivejsi FileSystem (skutek utek).
Win10 je vlastne Win8.2 + spicly a to je trocha malo.

Preto je aj aktualny vtip: Preco je Windows10 zadarmo? Pretoze za peniaze by ho nikto nekupil.

Jenže jako solitér nemáš šanci si enterprise koupit, potřebuješ Volume licenci

Dejme tomu, že bych teoreticky mohl chtít W10/Ent na dva PC doma + třeba na NB. Nikde v obchodech to nevedou. Musím kontaktovat nějakého MS distributora či co, on by mi udělal kalkulaci na nějaký minimální odběr licencí. Minimální cenu se mi nikde nepodařilo zjistit, tipuji to ale na desetitisíce..

Ano prijde mi vylozene vtipne, jak karel nebo Cooper sem hodili citace nesoudnych fanousku linuxu, kdyz toto vlakno je presne tim samym akorat z druhe strany. Rozdil je snad ten, ze zde nemaji fanaticti priznivci Microsoftu proti sobe uzivatele jinych OS, ale jen jine nespokojene uzivatele Windows, kteri jen maji trochu rozumu, aby smirovani odmitali.

kteri jen maji trochu rozumu, aby smirovani odmitali.

• 'HA HA', Tak to je trosku naivni, jestli mas za to, ze je to jen WIN kdo smiruje :-), jsou lidi co vykrikuji "Windows je smirak" a pritom maji v PC SW ktery smiruje jeste vice, o samotnén providerovy a nastaveni DNS serveru nemluve.
• Osobne mi nejvic vyhovuje OSX, proti windows nic nemam, jestli vi, jaky mam obsazeneny HW, nebo chcou pripadny "rapport crash" ktery jim napomuze k mozné oprave nebo optimizaci codu, mi nevadi at si klidne vemou, zbytek informaci je pro CORTANA..

spiclovani Windows 10 neni ten nejvetsi problem, padani ovladacu LAN - sitovka Killer - aktualne na vetsine desek MSI a ovladace zvuku - Realtek HD - aktualne temer vsude, je problem o mnoho vetsi. Doufal jsem, ze to podzimni update vyresi, no nestalo se, uvidime co bude v pristim roce. :-/

No jo Creative, to je ale kapitola sama pro sebe. Tam je to spis o tom, ze ovladac poradne nefunguje nikde, ale v pripade jinych to vsude jinde nez na Windows 10 funguje stabilne. Koncovemu uzivateli to muze byt jedno, proste mu to nejede a hardware obvykle za certifikovany nevymeni, takze holt se obejit bez Windows 10. Tim si ale reze vetev hlavne Microsoft.

No, jen o štěstí to asi nebude. Měl jsem víc PC (vše Dell, Panasonic příp. Toshiba) a modrou smrtku jsem viděl jen asi třikrát. Jednou, když chcípal disk (WD) a dvakrát v preview verzi desítek - tam je to ale pochopitelné, ne? A jestli mi dvakrát spadl prohlížeč Edge?
Jinak na hlavním PC mám desítky (10240) a jsem spokojený, řekl bych, že programy mají k dispozici víc, než měly v sedmičkách a subjektivně některé pracují rychleji; třeba Adobe Lightroom.

A to ja zase povedať nemôžem...
Na tých vychvaľovaných XP bolo problémov viacej, našťastie vždy vyšli nejaké opravy, aktualizácie atď. Stačí ísť do minulosti, koľko stoviek opráv bolo na XP vydaných, nehovoriac o SP1, SP2 až SP3... Na Viste som mal tiež jeden problém, ale M$ ho nikdy neopravil...

Teraz konečne používam k úplnej spokojnosti WIN7 - jednoznačne najlepší OS.
Možno bude aj WIN10 (až ho konečne vyladia) dobrým OS - ktovie, armádu betatesterov majú veľkú, informácie o používaní sa zbierajú vo veľkom, tak snáď sa im to podarí...

Tak neviem, nejaké záplaty chodia stále, čo opravujú netuším - neskúmam, mne funguje všetko tak ako má... SP2 neviem či je potrebné. Nejaká tá telemetria je mi ukradnutá, pokiaľ sa to nezvrhne na masívne odosielanie údajov ako vo WIN10 - potom ma to netrápi... Google toho zbiera omnoho viacej...

Kdyz si ve Windows 10 vypnes veskere odesilani, ktere jde vypnout, tak to co nejde vypnout se rovna tomu co doplnuji aktualizace ve Windows 7. Takze z tohoto hlediska je na tom Windows 7 a Windows 10 stejne a neni nutno se desitek bat.

Jinak jak pises, Microsoft se nastesti usvedcuje sam, takze jsou kecy fanatickych priznivcu Microsoftu o problemu mezi zidli a klavesnici k smichu. Staci se podivat na seznam aktualizaci Windows a kazdy tam vidi ty opravy a opravy oprav, dokonce nekdy i opravy opravy oprav, typicky "aktualizace KB123456 resi problemy zpusobujici pad systemu po nainstalovani aktualizace KB456789" - presne takovychto hlasek jsou na webu Microsoftu stovky. A tyka se to vsech verzi Windows.

Je ale pravda, ze na WinXP a i na Win7 jsem mel pady malo caste a do modre obrazovky to slo malokdy, na Win7 si vubec nepamatuju, ze by mi kdy modra obrazovka naskocila. Jine to bylo s Vistama, ktere jednoduse padaly a padaly tisicum, mozna milionum uzivatelu po celem svete, takze mohou fanaticti priznivci Microsoftu zase tvrdit co chteji, ale prostym faktem zustava, ze Windows Vista byl jednoznacne propadak Microsoftu, ktery kvuli tomu temer nikdo nechtel pouzivat. No a na Windows 10 se situace presne opakuje - zatim je to naprosto sileny OS a kdo ma Windows 7, v zadnem pripade by zatim upgradovat nemel a rozhodne mu to nedoporucuji!

• Za prvé Vista az takovy propadád není a zadruhé mas-li HW kde vyrobce uvádí kompatibilu s WIN 10 tak zádné modré obrazovky nikdo mit nebude.
• Instalovat 10 nebo predesli win na nepodporovany HW s buch ví jakymy ovladaci a pak psát "TO JE NAHOVNO HAZÍ MI MODRE OBRAZOVKY" napíse s prominutím jenom HOVADO, nebo nekdo kdo svou neznaznalost, nebo spatnou instalaci na nekompatibilní HW preferuje hodit vinu na záda OS.

Bohuzel prakticka zkusenost tisicu (mozna desetitisicu nebo i vice) lidi hovori o necem jinem, teorie je holt jedna vec a praxe druha.
Psat opak muze s prominutim jen hovado, ktere nema zkusenosti s vetsim mnozstvim hardwaru.

Nakonec kdyz budu mluvit jen za sebe, tak staci zadat do vyhledavace "Killer E2400 Windows 10" nebo "audio Realtek HD Windows 10 blue screen" a vyjede ti nepreberne mnozstvi konkretnich problemu konkretnich uzivatelu u hardwaru, ktery ma od vyrobcu ovladace pro Windows 10. Nakonec si klidne na webu dohledej pasaz, kdy Realtek uvadi jako duvod padani ovladacu jejich hardwaru Windows 10. A znovu opakuji, ze klidne muze byt chyba na strane Realteku, ze nedokazi napsat ovladac pro Windows 10, nicmene to nemeni nic na faktu, ze to prost na Windows 10 v nekterych konfiguracich pocitacu zlobi a uzivateli je naprosto jedno, kdo za to muze, jeho zajima vysledek a ten je, ze ovladace chodi stabilne vsude jinde nez na Windows 10.

Ještě zde nezazněl prozaický důvod, který se mne týká: máme software rozeseté v různých firmách, kde je musím udržovat a aktualizovat. S tím je spojena částečná péče o klientské stanice. Zdůrazňuji částečná, tudíž je nemám pod kontrolou. No a různí aktivisté už samozřejmě upgradují a upgradují.
Takže si musím Win10 nainstalovat chtě nechtě, abych aspoň veděl, kde co najít :-D .

Moc nekomprimuje. Soucasti bitove kopie je VHD soubor, ktery jde primo pripojit ve Windows jako disk.
Ale zato jde bez problemu obnovit, zatim vsude, kde jsem potreboval. Zalohuju hlavne na sit a AomeiBackuper tam proste zalohu z bootovatelneho media nenasel. Windows neznalo sit, linuxove site ano, ale stejne nevidel zalohy. Musel jsem zalohu prekopirovat na USB, abych ji byl schopny obnovit.
Takze otazkou je, co je lepsi. Usetrit misto nebo mit bez problemu obnovitelnou zalohu.
Pritom nemam zadne nestandardni zelezo, ale NB Dell Latitude.

Já mám taky windows 10 a jsem spokojený. Žádný problém. To že lidi upgradují na windows 10 a neví zda existují ovladače je už jejich problém. O sledování se nebudu bavit. Každý windows něco posílá. Ale dá se to i vypnout. Už jen když chodíte na web. adresy tak si pamatují IP adresy a pak můžou u vás zaklepat. Ale to je prostě net. Chceš být anonymní tak nepoužívej net.
Ale třeba výkon u windows 10 je bud stejný nebo lepší než u windows 7. Navíc tady už existuje, že pokud chybí grafice pamět, tak se použije operační pamět. A pak taky directx 12 hry, které přijdou v roce 2016. I když první hra měla vyjít 23.2.2016 a to Deus Ex manking divided, tak ta se odkládá až na srpen.

že lidi upgradují na windows 10 a neví zda existují ovladače je už jejich problém

Ale vždyť je to pořád dokola. Když začaly XP, tak to lidi instalovali na Celerony 333 MHz se 128 MB RAM a podobná děla a pak všude blili, jak je to lemra líná, omalovánky a kdesi cosi... A nyní? Máš dojem, že nic lepšího pod sluncem snad nebylo a vše nové je na houby a podobně. Vista to samé (to ale aspoň v počátcích fakt byla lemra líná), sedmičky taky.

Pro me design hroznej, sice asi o neco malo lepsi nez ve Windows 8, ale porad dost strasny, ale to je jen detail, protoze jsem ihned aplikoval ClassicShell, takze ted uz z designove stranky OK.

Ja si zase nepamatuju, ze by bylo nekdy v minulosti vyjma nepovedenych Vist tolik dotazu a proseb o pomoc z duvodu padani ovladacu hardwaru jako ted na Win10. Ona je totiz jedna vec nejake omalovanky a druha vec jsou BSOD "vylepsene" o :(. 3-[

V době, kdy vyšly Xp ještě nebyl internet takovou samozřejmostí jako dnes a troufám si i odhadnout, že ty jsi ještě tahal kačera. Tak co bys pamatoval.
A o pády a podobně nebyla nouze, ony ty XP bez service packu nebyly až taková hitparáda a ve firmách ještě kralovaly NT a 2000... Až SP1 dost chyb odstranil.
V XP se objevila ta novinka, že když nebyl ovladač podepsán MS, tak se tě to desetkrát zeptalo, jestli to fakt chceš instalovat a bububu, jak to nebude fungovat. A na slabším HW byly tehdy fakt líné; každý měl 98 na nějakém klumpru a hned jak vyšly XP tak šup tam s nima a hurá na hry.
Taky co bylo kvikotu kvůli aktivaci :))

Kdepak ja uz pamatuju hodne, kacera jsem tahal nekdy v dobe Windows 3.11 (ty jsem zazil jen na skole), domu uz mi nasi poridili PC s Windows 95.
Co si pamatuju, tak naopak XP byly hned od zacatku zachrana, protoze na Windows 2000 se moc hrat nedalo, ten system mel spoustu problemu (pro domaci uzivatele ikdyz v ty dobe to bylo zanedbatelny), protoze Windows 98 jich mely jeste vic. Hlavni problem byl, ze lidi uz zacali porizovat vic jak 512MB RAM a to Windows 98 neumely, takze prechod na W2000 nebo nove XP byl hotovka.
Co ja si naopak pamatuju byly namitky majitelu W2000 proti XP ve smyslu, ze omalovanky na PC nechteji. To bylo brzo zazehnano moznosti spustit XP i v designu W2000 a tudiz se dalo z takovychto radoby pocitacovych znalcu udelat blbce. :-D

Nicmene ano, vzdy se nasli lide, kteri na svem starem klumpu museli mit nejnovejsi system a pak este prskali, ze jim to beha pomalu. Jenomze nikdy jim to netlacil do hlav primo Microsoft, tak jako dnes s tema vyzvama na instalaci desitek na co nejvice PC.

Aktivace oblibena nebyla, zpocatku meli pirati smulu, uz neslo instalovat Windows tim, ze mi kamos pujcil Cedecko, takze logicky to nemohlo byt oblibene, ale nakonec se to ukazalo jako docela ucinne. :-)

Windows 2000 jsem se něco napoužíval. Byl to dobrý systém, jen šel ve šlépějích NT4... Bylo to ale stabilní.
Jenže srovnávat nasazení 10 s XP trochu kulhá. Ty 10 teď rozběhá kdeco, vůbec to neční nad tím, co mají lidi běžně doma. Jenže co bylo běžné v roce 2001? Nějaké ty 300 MHz celery a Pentia a kdo měl v roce 2001 256 MB RAM a třeba procesor 800 MHz byl king :-) Tehdy ještě HW stával docela dardu, ne jako v devadesátých letech, ale ani ne tolik (málo) jako nyní... Hodně lidí mělo komp, který horko těžko splnil doporučené požadavky, což nyní není. A nároky 10 jsou stejné, jako nároky sedmiček. Ještě jako bonus není aero, takže grafika se může dloubat v nose.
Zkus si dát XP na PC s 300 MHz a třeba 128 MB RAM? To u toho vykveteš... Zatímco 98 (protože DOS) na tom pojedou jak z praku.
A design? Však to je subjektivní. Mě se líbí i sedmičky, i desítky. Co je hnus a eklhaft je schéma Luna (či jak se to jmenovalo) v Xp. Když jsem je nainstaloval na starší notebook, tak to okamžitě šlo. Ještě jsem sehnal soubor reg, který ten hnus vypne i před přihlášením. Čili i přihlašovací okénko je hranaté :-)
edit: Koukám, že už píšu blogy jako ty ]:)