
Bootování WIN a LINUX s nastavením
Ahoj všem, potřeboval bych poradit prosím. Mám v notebooku dva fyzické disky. Na jednom WIN a na druhém LINUX. A systém mi nabíhá podle toho, co mám v biosu nastaveno aby se bootovalo. Takže mi odpadá půl minutové čekání bootmanagera kvůli volbě systému, který chci spustit. A pokud chci bootovat z druhého disku druhý systém, tak musím do biosu a změnit nastavení. Takhle jak to je, mi to vyhovuje. Ale chtěl bych předělat notebook, jeden disk vyndat a nainstalovat oba systémy na jeden SSD disk. A to se dostávám k otázce, jak to udělat, aby to fungovalo stejně a systém defaultně bootoval nastavený oddíl (OS) bez nějakého ptaní a zdržování? Pokud budu chtít ten druhý, tak sám přes nějakou klávesu vyvolám managera a nastavím mu ať bootuje z druhého oddílu.
Děkuji všem :)
na jednom disku nelze.
Jediná možnost jak toto docílit, je více primárních oddílů a ruční přehození Active flagu (toto ale musíš být schopen provést z právě běžícího OS). edit: ovšem s ohledem že chceš Lin a Win, tak narazíš na problém bootloaderu, leda že bys to obojí vyřešil přes GPT/UEFI, ale to zase musí podporovat BIOS.
nemusi prehadzovat active flag, existuju aj MBR bootmanagery apod. Alebo samotny grub.
jak jsem pochopil, nechce používat bootmanager (sice to nechápu, ale snažím se vyhovět). Pravděpodobně do toho druhého OS leze jen výjimečně.
Ták, přesně tak. Používám speciální programy pracující jenom pod win. V Linuxu pracovat neumí. Zkoušel jsem virtual box atp. a bohužel nic nepomohlo. Tak jsem došel k závěru, že bude lepší mít systémy dva. Ale nemám moc rád bootmanagery. Když zapnu notebook, tak chci hned frčet a ne čekat na dotaz atp. (prostě lenost) Protože jsem přešel na SSD disk, tak mám starý disk jako záložní. Napadlo mě zkusit nainstalovat WIN na jeden a odpojit. Pak Linux na druhý. Zapojil jsem je oba a v biosu je jeden povolený na boot a druhý zakázaný. Takže když zapnu notebook, hned najedu do woken. Když chci dělat v linuxu, jen to v biosu přehodím a pracuji jen v Linuxu a pokud jednou za čas potřebuji do woken, jen vyvolám boot menu a nechám nabootovat z příslušného disku. Takže jak chápu, tak jediná možnost je si pořídit druhý SSD menší disk. Díky všem :)
Pokud používáš primárně linux (ale ono to je v podstatě jedno), tak tam bootmanager (GRUB) už máš, a nechápu co řešíš. Stačí grub nastavit tak aby rovnou bootoval (vyvolat nabídku ad-hoc lze držením shiftu).
viz http://askubuntu.com/questions/117525/hide-grub2-m enu-unless-you-hold-down-shift-key-how-to-make-thi s-happen
Jenomže mám každý OS instalovaný na jiném disku, takže to teď asi vyvolat nepůjde. Ale tohle je dobrý tip. Zkusím to tedy přeinstalovat a nastavit. Takže budu muset ještě oddělit z disku trochu místa pro linux. Dá se říci, kolik místa potřebují diskové oddíly jen pro linux? Abych mu nedal 20gb a nebylo to málo
samozřejmě že to jde (i na dvou discích). Dotaz zněl navíc na dva OS na jednom disku. Na Grub žádné místo nepotřebuješ, je součástí toho linuxu o kterém píšeš.
Ano, ale na disku, který mám hlavní (SSD) mám dva oddíly. Win a data. A Linux mám na druhém fyzickém disku. Instalování disků proběhlo vždy jen s jedním připojením, proto o sobě systémy "nevědí".
Ale když si zmínil to, že to jde nastavit aby defaultně bootoval jen jeden systém pokud nezavolám jinak, tak to zkusím a na SSD disku budu muset přidat dva oddíly. Swap a odkládací. A zajímá mě názor, jak veliké by ty oddíly mohli být. Data mám na sólo oddílu.
Opět nechápu co řešíš.
Nastav bootování z druhého disku napevno a uprav si GRUB, aby zaváděl Windows z druhého SSD.
Něco jako:
http://www.supergrubdisk.org/wiki/Howto_Boot_Windo ws_From_A_Second_Hard_Disk
No řeším přesně tohle, jenže angličtina není moje hobby... Takže jsem na tohle nebyl schopen najít návod. Tak děkuji, tohle je ono.
Na ploche som mal volakedy odkaz, ktory mi pomocou skriptu prepisal potrebne veci v tych bootovacich suboroch. Stacilo poklepat a nabootoval sa iny system. Bohuzial sa uz nepamatam na presny postup, ale viem, ze to ide.
Tak jsem to zkusil. Zobrazuje se mi boot menu grub 2. Změnit timeout z 10 na 5s lze. Ale při nastavení 0 to pořád čeká 10s :(
Takže tohle nepomohlo.