Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bootování WIN a LINUX s nastavením

Ahoj všem, potřeboval bych poradit prosím. Mám v notebooku dva fyzické disky. Na jednom WIN a na druhém LINUX. A systém mi nabíhá podle toho, co mám v biosu nastaveno aby se bootovalo. Takže mi odpadá půl minutové čekání bootmanagera kvůli volbě systému, který chci spustit. A pokud chci bootovat z druhého disku druhý systém, tak musím do biosu a změnit nastavení. Takhle jak to je, mi to vyhovuje. Ale chtěl bych předělat notebook, jeden disk vyndat a nainstalovat oba systémy na jeden SSD disk. A to se dostávám k otázce, jak to udělat, aby to fungovalo stejně a systém defaultně bootoval nastavený oddíl (OS) bez nějakého ptaní a zdržování? Pokud budu chtít ten druhý, tak sám přes nějakou klávesu vyvolám managera a nastavím mu ať bootuje z druhého oddílu.
Děkuji všem :)

Ano, to jde. Také to používám. Do biosu musím v případě, kdy chci třeba jeden systém používat z nějakého důvodu delší dobu. Např. píšu diplomku v officech a tak musím nastavit jeden disk. Až jí dopíšu, tak zase nějakou dobu budu jen v linuxu, tak si nastavím druhý disk.
Každopádně vyvolání boot menu neřeší problém po odebrání disku a instalaci 2 OS na jeden disk

To neni tak jednoduche jak si to predstavujes. Mozes na to pouzit aj samotny grub (potom jak si ho rucne nakonfigurujes), potom musi byt Win nainstaleny v legacy mode (ne uefi), ale neni to nikdy tak ze si nieco vyvloas klavesou len ked potrebujes, bootmanagera tam budes mat vzdy (btw mozes si v nom nastavit pauzu len 3sekundy a potom ked zmacknes klavesu sipka tak budes mat druhy OS. Ten test na mackanie klavesy aj keby si menu nevidel by bol stejne len par sekund ptz na tu klavesu by mohol reagovat len ten bootmanager a ne windows pocas boot ani nic podobne)

na jednom disku nelze.

Jediná možnost jak toto docílit, je více primárních oddílů a ruční přehození Active flagu (toto ale musíš být schopen provést z právě běžícího OS). edit: ovšem s ohledem že chceš Lin a Win, tak narazíš na problém bootloaderu, leda že bys to obojí vyřešil přes GPT/UEFI, ale to zase musí podporovat BIOS.

Ták, přesně tak. Používám speciální programy pracující jenom pod win. V Linuxu pracovat neumí. Zkoušel jsem virtual box atp. a bohužel nic nepomohlo. Tak jsem došel k závěru, že bude lepší mít systémy dva. Ale nemám moc rád bootmanagery. Když zapnu notebook, tak chci hned frčet a ne čekat na dotaz atp. (prostě lenost) Protože jsem přešel na SSD disk, tak mám starý disk jako záložní. Napadlo mě zkusit nainstalovat WIN na jeden a odpojit. Pak Linux na druhý. Zapojil jsem je oba a v biosu je jeden povolený na boot a druhý zakázaný. Takže když zapnu notebook, hned najedu do woken. Když chci dělat v linuxu, jen to v biosu přehodím a pracuji jen v Linuxu a pokud jednou za čas potřebuji do woken, jen vyvolám boot menu a nechám nabootovat z příslušného disku. Takže jak chápu, tak jediná možnost je si pořídit druhý SSD menší disk. Díky všem :)

Jenomže mám každý OS instalovaný na jiném disku, takže to teď asi vyvolat nepůjde. Ale tohle je dobrý tip. Zkusím to tedy přeinstalovat a nastavit. Takže budu muset ještě oddělit z disku trochu místa pro linux. Dá se říci, kolik místa potřebují diskové oddíly jen pro linux? Abych mu nedal 20gb a nebylo to málo

Ano, ale na disku, který mám hlavní (SSD) mám dva oddíly. Win a data. A Linux mám na druhém fyzickém disku. Instalování disků proběhlo vždy jen s jedním připojením, proto o sobě systémy "nevědí".
Ale když si zmínil to, že to jde nastavit aby defaultně bootoval jen jeden systém pokud nezavolám jinak, tak to zkusím a na SSD disku budu muset přidat dva oddíly. Swap a odkládací. A zajímá mě názor, jak veliké by ty oddíly mohli být. Data mám na sólo oddílu.