Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno FAT32 nebo NTFS na externím zálohovacím disku?

Na různé pokusy se zálohováním jsem nakonec zakoupil externí disk http://pevne-disky.heureka.cz/verbatim-gt-superspe ed-1tb-2_5-usb-3_0-53082/ a zjistil jsem, že je ve formátu FAT32. Hodlám jej použít na na různé pokusy se zálohováním disků a souborů, primárně přes Acronis, popřípadě kopírováním souborů přes linuxový Dolphin.

Mohu jej ponechat ve FAT32 nebo je nutno jej přeformátovat na NTFS? Nebudou problémy s délkou souboru u Acronis záloh nebo počtem souboru u kopírování přes Dolphin: http://www.rozdily.cz/Rozd%C3%ADl_mezi_NTFS_a_FAT3 2?

U dalšího externího disku v boxu naformátovaném v NTFS jsem se setkal s tím, že v PC jej nejde klasicky odebrat, ale musím vždy předtím vypnout NB. Je to u NTFS normální nebo je něco blbě u NB?

Takže zálohování Acronisem na FAT32 fungovat nebude nebo Acronis bude "rozbíjet" výstupní zálohu na 4GB soubory? Není to odebírání spojeno se špatným nastavením diskové jednotky popsané na http://www.rozdily.cz/Rozd%C3%ADl_mezi_NTFS_a_FAT3 2?

Tento postup již popisuje jak naformátovat např. flash disk přímo na NTFS. Vymaže tedy na ní všechny stávající soubory! Otevřete "Tento počítač" a klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu flashky a dejte "naformátovat", pokud je zde v kolonce "Systém souborů" na výběr NTFS, je situace jednoduchá. Pokud máte na výběr jen FAT či FAT32, zkuste následující: Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu flash disku a zadejte "Vlastnosti" přejděte na kartu "Hardware", vyberte z nabídky "Disková jednotka", která odpovídá flash disku, dále klikněte na "Vlastnosti" > "Zásady" a přepněte z "Optimalizovat pro rychlé odebírání" na "Optimalizovat pro rychlost" > OK. Pak již disk podle výše uvedeného postupu půjde naformátovat na NTFS, po ukončení formátování si opět přepněte na "Optimalizovat pro rychlé odebírání".

ja by som odporucal NTFS, ten bude odolnejsi pred necakanymi vytiahnutiami z usb portu

to ze nesiel odobrat nesuviselo s formatom, ale tym, ze pocitac/program tam mal v tom case otvoreny subor, a ty si mu to chcel vybratim useknut

1) i přes 5. nebo 6. dotaz na stejné téma všemu kolem pc a zálohování rozumíš jak perželi,
2) přes varování nekupovat na zálohy usb disk sis koupil usb disk,
3) zaráží tě už tak primitivní věc, jako formát fat32.

jedná se abecedu, kterou i přes tristní úroveň výuky pc gramotnosti zvládají i 15-leté děti.
fak se nechceš jít živit něčím, kde nebudeš těm datům na disku škodit?

až tu budeš dávat normální dotazy a budeš schopný i normálně reagovat, jsem ochotný se s tebou bavit jako s člověkem.
ale odpad patří na živě, ne sem.

Za to Ty přesně rozumíš tomu, co já potřebuji, i když jsem to tady již několikrát psal. Varuješ před zálohou na USB disk, ale jiné rozumné řešení nabídnout nedokážeš, kromě NAS, u kterého jsi ale nevysvětlil, jak se dá rozumně použít na zálohování 5-6 PC, které jsou na různých místech.

Proč by měl běžný uživatel zevrubně rozumět různým formátům a vědět, který je a který není vhodný pro určitý konkrétní účel? Nejsem profesionální programátor, byť jsem kdysi celkem slušně programoval v Turbo Pascalu a Turbo Vision, ale ani tam jsem tyto znalosti nepotřeboval, a to jsem programoval automatizaci dost složitého aparátu.

Programováním, ani IT technikou se neživím a fakt bych rád viděl nějakou současnou práci, kromě základních manuálních typu kopání kanálů, kde se IT a PC nepoužívají.

Já se bavím normálně a slušně, ale část zdejších "rádců" včetně Tebe jsou namyšlení arogantní hulváti, které obtěžuje odpovídat na dotazy, byť je k tomu nikdo nenutí a svou nechuť a aroganci pak dávají tázajícím se pořádně "sežrat", včetně označování jich odpadem. ]:(

nechápu, co tady furt řešíš. Naformátuj to an NTFS a je vymalováno.
A ohledně USB disku - pokud odejde USB rozhraní (i když disk samotný bude OK), jsi v háji, protože dnes jsou USB disky zality do plastu a nic s tím nenaděláš. Proto je jednoznačně lepší použít na zálohy normální interní pevný disk + externí rámeček. Můžeš jej pak přenášet třeba k 50 PC a mít na zálohy i víc disků.

Řeším, jaký systém je pro zálohovací disk vhodný, jestli mohu ponechat stávající FAT32 nebo naformátovat externí disk na NTFS. Jelikož byl tady doporučen i exFAT, tak řeším, jestli není třeba pro mé účely vhodnější než NTFS.

O výhodách interního disku v boxu a rizicích standardních externích disků vím a vlastním 2.5` WD Red v boxu, ale sháněl jsem jsem externí box s HW přepínačem ochrany zápisu a našel jsem jenom hotový externí disk: http://pc.poradna.net/q/view/1578783-externi-disk- nebo-box-na-disk-s-prepinacem-ochrany-proti-zapisu

Hodnocení ohledně spolehlivosti a cenové výhodnosti je celkem sporné, běžný 1TB externí disk stojí kolem 1.500 Kč, kvalitní 1TB interní disk s boxem stojí cca 2.500 Kč. Pokud namísto 1TB interního disku a boxu za 2.500 Kč investuji o 500 Kč víc a zakoupím si 2x 1TB běžný externí disk, na kterých budu mít 2x zálohu svých PC a budu je držet na různých místech, tak nejenom získám vyšší bezpečnost záloh, ale i větší mobilitu. Těžko budou mít 2 ks běžných externích disků na 2 různých místech vyšší pravděpodobnost současného zničení nebo selhání než 1 ks interního disk v boxu, nemluvě o tom, že svá data budu mít současně přístupná na 2 různých místech bez zbytečného přenášení.

No,s tak jasným vyprofilováním,zejména bod 2 a bod 3 se zcela souhlasit nedá. Není korektní osobní zkušenost vydávat za pravidlo,já například mám USB zálohovací disky xx let a žádný problém a nikomu to necpu.A k bodu 3 - stále jsou situace kdy i FAT32 je bohužel potřebný. Já si na disk s FAT32 ukládám určité nahrané soubory z rozhlasu ze zařízení SC-PM71SD. Je to vynikající zařízení od Panasoniku,ale bohužel softver funguje jen na XP a FATu32. Čili mnoho uživatelů,mnoho specifických problémů a hlavně nikdo není král.

Přesně tak, potřeby mohou být individuální a to co naprosto vyhovuje jednomu, nemusí úplně stejně vyhovovat druhému. Pokud chci mít na jednom externím disku zálohu pracovního PC + domácího PC + NB, a tyto zálohy chci mít současně dostupné jak v práci, tak doma, cloudu nedůvěřují nebo je o potřebné kapacitě příliš drahý a na vlastní server nebo NAS si zatím netroufám, jsou 2 levné externí disky nejjednodušším a nejlevnějším řešením s dostatečnou spolehlivostí.

tyto zálohy chci mít současně dostupné jak v práci, tak doma

to je přesně to, co si pořád nepochopil. Disk se zálohou se nikam nenosí. Pokud teda nechceš NAS ale USB disk, tak klidně, ale disk se zálohou je doma uložený v šuplíku, nikam se nenosí, k ničemu se nepřipojuje, používá se jenom čas od času na zálohování. Na nošení sebou je USB flash a na ní kopie, dneska už je 32GB za pár šupů, víc snad sebou tahat nepotřebuješ.

OK, takže je jednodušší nosit PC z kanceláře domů, jenom abych náhodou nenosil externí disk? Nebo vlastní externí disk pro každý PC je spolehlivější než 2 externí disky se zálohou z obou PC a každý uložený na jiném místě? A zálohovat 80 GB na vlastní 1 TB externí disk je OK? Nebo koupit nějaký menší o pár desetikorun levnější?

Takže já nic nechápu, ale všichni ostatní mají jasno, co je pro mě nejvhodnější. Určitě je lepší vzít 1x týdně velký PC tower na záda a odnést jej domů, jenom abych náhodou netahal malý a levný externí disk do kanceláře. Nebo ještě lepší je pořídit pro kancelářské PC s 80 GB HDD vlastní 1 TB disk a zálohovat, zálohovat do alejuja, to samé na domácím PC, namísto toho, abych měl všechny zálohy 2x na 2 různých externích discích uložených na různých místech a občas je prohodil a zaktualizoval zálohy.