Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno najkratšia cesta v grafe

Dobrý deň,
chcem spraviť aplikáciu na vyhľadávanie najkratšej cesty v ohodnotenom grafe. Pôjde o turistické chodníky a za najkratšiu cestu sa bude považovať najrýchlejšia trasa. Teda hrany grafu budú ohodnotené časmi v minútach. Problém je v tom, že neviem aký algoritmus bude najvhodnejší.
Dijkstrov algoritmus je vhodný na graf kde cesta z A do B je taká istá ako z B do A (AB=BA), to ale neplatí pri turistických chodníkoch, kde je čas rozdielny podľa toho či idete hore kopcom, alebo dole kopcom, takže z A do B môžem ísť dlhšie ako z B do A.
Dal by sa použiť ten Dijkstrov, keby som opačný smer pridal ako ďalšiu hranu v grafe? Alebo existuje nejaký iný vhodnejší spôsob/algoritmus?

Hovorí ti niečo backtracking? Skús to tak. Mňa to naučil život a potom som sa dozvedel, že je to bežné učivo na VŠ. Jedná sa o to, že pôjdeš z jedného miesta, tam si zistíš všetky časy na všetky smery. Uložíš to všetko do poľa a pokračuješ v koncových polohách. Presnejšie povedané, nie pokračuješ, ale opakuješ presne ten istý postup dokým nenájdeš riešenie. Samozrejme cestu od začiatku si musíš niekde ukladať. Ak sa dostaneš na miesto, kde si už bol, tak to preskočíš. Ak nájdeš riešenie (dostaneš sa do cieľa), tak nechaj nejakú toleranciu, pretože sa môže nájsť cesta s viacerými zastávkami, ale kratšia. Ak budeš mať toleranciu prekročenú o n zastávok, vyhodnoť najkratšiu cestu zo všetkých riešení a máš výsledok.

Edit: Môžeš to dokonca zrýchliť tak, že ak nájdeš riešenie, tak všetky cesty, ktoré majú dlhší čas ako nájdené riešenie mažeš za jazdy zo zoznamu. Nakoniec dojdeš k jedinému riešeniu a cesta už nebude existovať. Vtedy máš zaručene najkratšiu cestu a nepotrebuješ dokonca ani toleranciu.