Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno WD My Book 2 TB - nechce se načíst

Ahoj všem.

Mám problém se svým diskem WD My Book 1140 2 TB. Po připojení k PC se disk neustále načítá, točí se jako blázen, ale nepřipojí se.
V Tento počítač i ve Správci ho vidím jako Místní disk H bez dalšího infa. Po poklikání se PC kousne až do odpojení disku.
Stalo se mi to s ním už jednou, ale po několika hodinách se normálně rozběhl. Od té doby fungoval. Nyní ani po 2x X hodinách nejeví žádné změny. Tuším, že chyba znovu nastala po upgradu mých Win10, nicméně disk se nepřipojí ani k ntb s Win7.
Stáhl jsem si upgrade pro WD disky, ale ten se neustále jen aktualizuje a hlásí "Neodpojujte zařízení".

Nějaké rady?

Děkuji.

Co na tom chces zkouset?

U tehlech My Booku se to stava celkem casto, me jich proslo rukama vic nez 50, tak vim o cem mluvim. Samozrejme muzes ho zkusit rozdelat, pokud teda neni v zaruce a nemuzes uz to reklamovat a podivat se, jestli je vevnitr normalni disk a ten pak zkusit pripojit normalne na SATA rozhrani, jestli bude fungovat. Vetsinou ale vevnitr klasicky disk neni a pak nemas sanci s tim nic udelat a jak rikam, pokud to neni v zaruce, tak nevim jakou lepsi radu nez to vyhodit a koupit novy ocekavas.

Jestli teda budes kupovat novej externi disk, tak uzitecnou radu dat muzu, kup zvlast krabicku a zvlast disk, krabicky odchazi castejc nez disky a nemusis pak kupovat novy oboje jako v pripade vetsiny My Booku.

I přes vaše možná logické, ale absolutně zbytečné "rady" stále věřím, že disk funguje. Měl jsem už pár disků, co odešly do věčných lovišť, ale všechny vykazovaly zjevnou vadu - vůbec se neroztočily, něco v nich klapalo, přehřívaly se, vydávaly podivné a měnící se zvuky atd... Tenhle jede úplně normálně, točí se, ani po šesti hodinách nezměnil vydávaný zvuk a nezahřívá se. Pouze se ho nedaří propojit z PC. Už dneska ráno jsem externí case rozdělal, vyjmul 2TB disk a připojil ho do PC klasicky přes SATA. Nyní ale válčím s problémem, že v BIOSU i ve správci HDD vidím, nicméně je "nepřiřazen" a "dynamický". Tohle zatím umím vyřešit jen skrze úplný wipe disku, čemuž bych rád zabránil. Mám full GetDataBack pro NTFS a věřím, že by mi (opět) pomohl i po formátování dostat data zpět. Toto si ale nechávám jako poslední řešení... Zatím se snažím disk "zviditelnit" bez toho, abych ho musel formátovat. Pár návodů jsem našel a procházím je, ale moc moudrý z toho nejsem.

Tak situace je velmi jednoducha, externi disk se vyjma krabicky sklada z disku a radice, pokud je tam disk klasicky, coz je ten lepsi pripad, tak je tam radic (prevodnik) USB-SATA, coz je super, protoze muzes vyjmout a pripojit do PC.
Nejexponovanejsi a nejporuchovejsi komponentou externiho disku je prave ten prevodnik, takze jak spravne pises, klidne muze byt ten disk OK.

Zkusme si projit mozne zavady:
1. nejmene pravdepodobna je zavada samotneho disku respektive vetsinou to byva jeho elektronika, coz je vetsinou konecna a zbyva jen obratit se na specializovany servis, ktery si disky nakupuje do zasoby a vetsinou dokaze najit shodnou elektroniku a vymenit ji a vytahnout data, je-li to potreba.

2. mnohem castejsi pricina vady disku a napovida tomu i tvuj pripad, ikdyz nutne nemusi je vada prevodniku USB-SATA, potom proste disk vytahnes z krabicky, pripojis na SATA a zkopirujes data.
2a. podmnozinou je vada integrovane elektroniky, v exteraku a prave v My Book to byva casto je disk, ktery nema vubec SATA rozhrani a je tam nejaky USB radic integrovan, potom nezbyva nez najit jinou stejnou "krabicku" a prohodit to, ja si s timhle hral jen jednou a data jsem zachranil.

3. moznost je vada formatu disku, ta je velice casta, vetsinou nastane nevhodnym odpojenim disku od USB nebo ve spojeni z vadou radice, kdy se na disk diky tomu neco blbe zapise, to obvykle vyresis prostym odebranim oddilu a novym naformatovanim.

---

Ty jsi ale vubec v predchozim o nutnosti zachrany dat nemluvil, ja reagoval na problem na externim disku a vubec me nenapadlo, ze chces zachranovat data, to je velmi neobvykle, me by treba vubec nenapadlo dat si na exterak data, ktera nemam zalohovana s vedomim, ze kdyz mi exterak odejde, tak je budu potrebovat obnovovat, takze tos mel do dotazu napsat.

No moznosti zavisi i na strukture disku, jestli tam byl jen jeden primarni oddil pres cely disk nebo jak to bylo. Da se pohrat s diskem treba v Ranish Partition Manageru (dosovy program pravdepodobne budou existovat lepsi, ale nemohu slouzit) a zkusit mu obnovit rucne oddil(y) nebo nekdy pomuze jen proste nacteni disku v live Ubuntu, ktery ho narozdil od Windows jeste i pres nejaky formatovy problem dokaze nacist a data vykopirovat, pripadne jak sam pises GetDataBack a podobne dalsi nastroje.

O nutnosti zálohovat data vím a mlátím se do hlavy za to, co se teď stalo. Tento disk byl záložní a ta nejcitlivější data z něj mám zálohovaná ještě na dalším disku, který jinak nepoužívám. JENŽE jsem jeden z disků před časem připojil k TV (cizí) a po odpojení mi z disku "zmizela" všechna data (při řazení abecedně) od F do Z. Něco se tam asi zapisovalo a jak jsem to vytrhl... No známe to. Tohle jsem ale v pohodě zvládl napravit, data jsem obnovil, znovu naformátoval. Problém nastal v tom, že jsem data ze zálohy přesunul, nekopíroval (chtěl jsem si zachovat nějaká časová data u souborů... to je jedno). Lidově řečeno jsem udělal pičovinu, co si budeme povídat. 5% z obsahu disku jsou nenahraditelná data, která sice smrtelně nepotřebuji, ale jejich ztráta by mě velice mrzela. Zbytek vem čert, stejně jako celý HW. Tuhle chybu znovu neudělám, jen se to teď snažím zachránit a disk nevyhodím, dokud existuje nějaká možnost to obnovit.

watch

Je to přesně tento disk (i když jiná velikost). Uvnitř se nachází (naštěstí) standardní hdd. Poslední EXT HDD jsem měl "poskládaný", jak říkáš. Odešel tam snad jen kabel nebo něco uvnitř, nevím už přesně... Ale ten se ihned po propojení přes SATA roztočil a normálně fungoval. Tenhle se brání.

GetDataBack mám plnou verzi NTFS verze mi hlásila, že pravděpodobně mám použít FAT verzi a ta hlásila také nějakou chybu. Ale možná bylo špatné nastavení. Mohl bys mě provést tím, jak GetDataBack nastavit a použít?
Dal jsem tam normálně default settings, vybral jsem HDD, kliklů next, proběhlo Searching for NTFS file systems a dál... nic. Pořád na nula procentech.

poničení bootloadru druhého disku je známá vada při upgrade na w10. testdisk se proto domnívá, že jde o dynamický disk.
řešení nevím, m$ ho snad oficiálně nepublikoval, ale prý má nějaký hotfix - zkus se s nimi soudit pro poškození dat, třeba ti ho pošlou.

smart hodnoty nejsou oprava disku. byla to jen kontrola na to, že nejde o jiný způsob umření disku.

když se to neopravilo doteď při aktualizacích, nevím co si mám o viníkovi (m$ = mrchosoft) myslet.
http://technet.idnes.cz/windows-10-anniversary-upd ate-problem-dw7-/software.aspx?c=A160804_084605_so ftware_nyv

já ten shit10 nikde neprovozuju, tak mě jejich neumětelství dál nezajímalo.
ale myslím, že tu nejsi první, kdo po jejich slavném update měl stejný problém s diskem.

edit: koukám na telku, jiří se mezitím rozepsal víc.

Co radíme?

Máte-li více než jeden disk, s instalací aktualizace Anniversary Updatu počkejte.
Před instalací raději odpojte externí disky (ačkoli v v reportovaných případech šlo o disky interní).
Důležité soubory před aktualizací zálohujte na externí disk či síťové úložiště.
Pokud již u vás tento problém nastal, nepanikařte a pomocí nástroje „Vrátit na předchozí build“ (nastavení -> aktualizace a zabezpečení -> obnovení) se vraťte na předchozí verzi systému.

Ty rady jsou skutečně brilantní. Dokud mi nuceně nevyskočila obrazovka "probíhá update, nevypínejte PC", tak jsem vůbec nevěděl, že se něco takového chystá.
To vrácení na předchozí build jsem nikdy nezkoušel, mohlo by to pomoci? Obávám se toho, aby se mi ihned nezačal PC znovu aktualizovat s tím, že mi odrovná další z disků.
Navíc asi nerozumím podstatě celé té chyby. Windows během updatu nějak poškodil disk / jeho SW nebo co? V takovém případě netuším, jak by mohlo vrácení updatu zpět pomoci načíst takto zasažený HDD...

To vrácení na předchozí build jsem nikdy nezkoušel, mohlo by to pomoci?

prej to pár lidem pomohlo.

Obávám se toho, aby se mi ihned nezačal PC znovu aktualizovat s tím, že mi odrovná další z disků.

tak nějak předpokládám, že tam po těchto zkušenostech žádný další disk zkoušet připojovat nebudete. Očekával bych, že, pokud bude návrat úspěšný, tak zachráníte data a vrátíte se ke spolehlivému W7 a zakážete aktualizace.

Já právě pochybuju, že mi to vrácení updatu disk "magicky" fixne, když mi ho teď nechce nic ani načíst, ani prohledat. V jiném PC se také nenačte.
Externí disk k tomu samozřejmě znovu nepřipojím, ale v PC mám kromě SSD disku se systémem i druhý na data. A právě ten prý W10 nejčastěji "poškodí". Nemám na něm nic nenahraditelného, to jsem ukrýval mimo PC... a jak to dopadlo. :) Ale i tak by to bylo nepříjemné.
Byl jsem hlupák, když jsem měnil W7 na W10, ale ono mě k tomu všechno vedlo. Vlezlé reklamy v PC nebo podpora DX12. Teď už chci jen zachránit co se dá a zapomenout na to...

Takhle se disk mimochodem tváří.

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak- xal1/v/t1.0-9/14666131_10206560210356067_395705316 5850498664_n.jpg?oh=5f33a9f21e7750f054b63fd66de46f a9&oe=58A0473D&__gda__=1487318476_a265c7ca448840a2 242e2b5b100c5bd3

Jeden den jel, odpojil jsem jo... a když jsem ho po týdnu zapojil, už se nerozběhl (nenačetl). Jestli byl při aktualizaci Win10 připojený k pc, to si už bohužel nepamatuji, ale možné to je.

Jo, zapomněl jsem se zmínit, že se mi asi před měsícem konečně povedlo do disku dostat a pomalu, veeeeeelmi pomalu se mi podařilo důležité soubory obnovit. Celkem se dalo obnovit asi 80% dat, zbytek byl zničen. Při troše štěstí to šlo rychlostí i 10 gb za noc.
Takže bych chtěl poděkovat za všechny rady typu "vyhoď ho", "nejde s tím nic udělat" a "vůbec se nesnaž", protože rád chodím proti proudu a vlastně mě to jen nutilo to dál a dál zkoušet. A úspěšně.
Až budou místní ohvězdičkovaní rádci potřebovat něco obnovit, mohou mi napsat, začíná mi to celkem jít.

To co tu teraz pises len potvrdzuje ze disk je vadny, t.j. radci mali pravdu a ze si sa nahodou do neho raz dostal mohlo skoncit aj tak ze by si to skusal neuspesne az do dochodku, to ako co ti mali napisat skusaj skusaj a do penzie to mozno raz nabehne a mozno ne? Inac moze byt aj len vadny kabel, skusil si vobec niekedy iny?
Ja osobne by som to hlavne hned vtedy skusil s live linuxom (ptz windows sa sprava uplne dementne ak je problem s akzmkolvek mediom ci uz HDD alebo CD/DVD) a skusal by som programy na obnovu dat (testdisk apod). Ale hlavne pre buducnost: dolezite data mas mat zalohovane. Potom to mozes vyhodit hned, ako ti radili radci, a nemusis sa srat pol roka alebo dozivotne s vadnym HDD, alebo vysolit 10tisic za obnovu dat v profesionalnej firme apod

Tak hlavne naprosto keca, protoze hned potom co se konecne zminil, ze potrebuje obnovovat data, dostal rady jak na to vcetne toho, ze to ma zkusit pres Ubuntu.

---

Pokud se mu to povedlo jeste jinak, byla by od nej slusnost to zminit pro pripadne dalsi podobne nestastniky, ale to samozrejme neudela, protoze co by se zajimal o to, ze jini se mu tu snazi pomoct, on si to vyresil a pomahat jinym uz zajem nema. :-/

Důležité je jen jediné: zatímco jiní by se vzdali veškeré naděje a po radách místních "odborníků", kteří si za to nechávají i platit, by disk vyhodili s tím, že je jakákoliv šance na obnovení nulová, jsem se ve volných chvílích s diskem babral a jsem za to rád. Nečekám tu plácání po zádech, jen jsem chtěl podotknout, že se místní neomylní zase jednou zmýlili.

To je tady ale běžné, je tu pár "rádců", kteří si tady jenom honí ego a ukazují, jak jsou důležití, pro další je zase nereálné věnovat jednomu problému příliš moc času, když každou chvilku přibývají nové. Většinou to berou příliš profesionálně a nechápou, že pro některé je podobná věc často moc osobní záležitost, když třeba nemá zálohovaná data a jsou schopní tomu obětovat hromadu volného času pro záchranu osobních dat nebo je to jenom prostě baví a berou to jako výzvu.

Osobně spíše nechápu, že nějaké řešení nevymyslel sám MS, když je to zřejmě následek jeho aktualizace.

Důležité je jen jediné: zatímco jiní by se vzdali veškeré naděje a po radách místních "odborníků", kteří si za to nechávají i platit, by disk vyhodili s tím, že je jakákoliv šance na obnovení nulová, jsem se ve volných chvílích s diskem babral a jsem za to rád. Nečekám tu plácání po zádech, jen jsem chtěl podotknout, že se místní neomylní zase jednou zmýlili. Kecy typu "haha, nestálo by mi to za to, když to trvá tak dlouho" jsou vzhledem k situaci úplně zcestné. Pokud by na disku bylo něco nenahraditelného a nezálohovaného, bylo by těch několik měsíců úplná prkotina. :-)
Popravdě jsem disk rozběhl až v době, kdy jsem měl většinu dat zpět z různých záloh a cloudů (i když něco přeci jen chybělo, hlavně v původních rozlišeních a pod.), takže o nic nešlo. Jen, jak tu už padlo, nejsem z těch, co všechno hned vzdají a spíš ze zvědavosti jsem si nedal pokoj.

Jinak to bylo vcelku jednoduché (při ohlédnutí zpět). Linux mi nijak nepomohl a celý ext HDD jsem demontoval a připojil do PC přes SATU (kdyby to bylo kabelem), ale to jsem už psal.
Ručně jsem upravil hex údaje v hexaeditor. Tím se mi povedlo disk "zviditelnit" pro programy. Když se mi po asi pěti dnech neustálého scanu podařilo obnovit jedno random video, uvědomil jsem si, že se do toho nějak dostat dá, i když pomalu. Chvíli jsem pátral a musel jsem pokupovat pár programů na obnovu, protože Recuva a další freečka si nepamatují progress, takže se muselo pořád od znova. Nakonec jsem skončil u EaseUS, kterému sice trval scan celého disku asi měsíc, ale našel úplně vše včetně kompletních složek. Ne všechno obnovil hned, u poškozených souborů se klidně na dva dny zasekl, ale nakonec doběhl do konce. Zato takový GetDataBack mě zklamal, protože doteď jsem s ním měl jen nejlepší zkušenosti, ale v tomhle případě odmítal s diskem jakkoliv spolupracovat.
S diskem si dál hraju a odchází čím dál více. Pořád přibývají další špatné sektory a ke všemu začal vydávat podivné zvuky. Ale i tak zatím funguje.
Pořídil jsem si další disk a rychlejší net, takže mám nově zálohu nejen na ext. HDD, ale i na interním HDD a něco v cloudu, aby se mi to už nestalo.

"Chcete-li soukromě využít našich služeb, obraťte se na placenou službu it.poradna.net" :-):-):-)
Třeba příště, až budu potřebovat od něčeho odradit.

Peace.

Dik, ze ses podelil. Jeste by stalo za to vysvetlit tohle:

Ručně jsem upravil hex údaje v hexaeditor. Tím se mi povedlo disk "zviditelnit" pro programy.

Vubec nerozumim tomu kde si co mohl zapisovat, aby ti to pomohlo. Nebylo to zviditelneni jen nahoda, ze se proste nahodne ten disk rozjel?

---

(Jinak s placenou sluzbou ti nereknu, ale nemyslim, ze by tu poskytovali obnovy disku, na to musis do spesl firmy, co jsem tak zaslechl, tak spis ti treba nastavi zabezpeceni na routeru nebo takove podobne sluzby, ale presne nevim, to by se musel vyjadrit nekdo primo z poradny.)

Ono šlo celou dobu o to, že po připojení se disk ve Windows zobrazoval, ale žádný program na obnovu dat ho nenašel.
Jelikož jsem tomu vlastně vůbec nerozuměl, jel jsem podle různých návodů.
Teorie byla taková, že při updatu Windows došlo k nějaké chybě a na disku se přepsala informace o tom, že by měl být dynamický, ale k převedení nedošlo. Byla možnost to nechat opravit nějaký program, jenže se k tomu žádný neměl. Tak jsem si stáhl editor a zkoušel to ručně. Tuším, že jsem přepisoval pozici 1C2, hodnota 07 na 42. Ale dělal jsem to stylem pokus omyl, těžko říct, jak to bylo. Každopádně se po tomhle disk začal načítat, i když se do něj stále nedalo dostat klasicky. Alespoň ho začaly vidět programy na obnovu.

Jo, jo, tak to je mozny.

Melo by platit co jsem tu psal a teda nemyslim, ze by to mohlo mit neco spolecneho s updatem Windows. Predpokladam, ze ten disk dynamicky nebyl, kdyztak urcite nikdy nenastavovat disk jako dynamicky, hrozna fycura od Microsoftu. Spis teda se ukazoval jako dynamicky proto, ze to byl ten MyBook s po rozdelani z krabicky system poradne nevedel co s tim.
Ty cteci programy na kontrolu disku je klidne mozny, ze maji nastaveno, ze dynamicke "eee" disky preskakovat a proto teda mohla pomoci ta editace, kterou si udelal.
Takze dalsi pouceni, ze radeji klasika zvlast krabicka + zvlast disk a nebrat tyhle posahane exteraky typu MyBook.

Dneska pokud mas pocitac s USB3, tak bych doporucil jen neco takovehoto:

https://www.alza.cz/qcp-konvertor-redukce-usb-3-0- na-sata-pro-2-5-i-3-5-zarizeni-ac-adapter-d191813. htm?o=9

Neni to na prenosy, ale domaci pripojeni na zalohy myslim idealni a muzes pripojovat vic disku.

Kazdopadne teda dobry, ze sis tak pekne pohral a dokazal to dostat ven. ;-)

S diskem si dál hraju a odchází čím dál více. Pořád přibývají další špatné sektory a ke všemu začal vydávat podivné zvuky. Ale i tak zatím funguje.

Trochu masochistické,my normální na tohle čas nemáme.A k čemu Ti bude,to na něj chceš ještě něco ukládat?

na disku se přepsala informace o tom, že by měl být dynamický

Proč máš mít dynamický disk?To se používá jen pro RAIDy,jinak je to nesmysl.Protože po přeinstalaci OS ho nový OS nevidí.Stalo se mi to taky s HDD a pomohl mi MiniTool Partition Wizard,který ho převedl zpět na základní i se všemi daty a za pár minut.Netvrdím,že by pomohl i v Tvém případě.

Nakonec jsem skončil u EaseUS, kterému sice trval scan celého disku asi měsíc

Tak trpělivost tedy máš,jiný by asi nevydržel nechat chroupat nějaký program v PC nonstop celý měsíc.Ale alespoń to bylo úspěšné.Tak mnoho zdaru v další práci.

Pořád se učím něco nového a myslím, že se z toho dokážu poučit.
Dříve jsem to tak měl, koupil jsem si HDD a k tomu case. Potom ale začaly "frčet" právě MyBooky a já si jeden koupil. Nutno podotknout, že tento ext. HDD mi stále bez problému funguje, odešel novější, který mám cca 3 roky. Naštěstí byl uvnitř obyčejný disk a proto jsem ho mohl jednoduše rozebrat a strčit do PC přes SATU.
Ta redukce je každopádně zajímavá, taky by to mohlo být řešení.

Trochu masochistické,my normální na tohle čas nemáme.A k čemu Ti bude,to na něj chceš ještě něco ukládat?

Masochistický možná, ale třeba z toho ještě něco dostanu. Rád bych zjistil, jestli jsem tomu disku nějak "nepomohl" já. Jednou jsem například vytrhl disk z LG TV a měl jsem co dělat, abych se do disku dostal. Od té doby jsem disk k TV raději nepřipojil.
A ještě bych chtěl zkusit "deep scan", kdybych se tak náhodou dostal i k poškozeným a neobnoveným souborům.

Proč máš mít dynamický disk?To se používá jen pro RAIDy,jinak je to nesmysl.

Popravdě netuším, jestli takový byl vždycky nebo se tím nějak stal.
Žádný z mých ostatních disků dynamický není a vědomě jsem určitě nic nekonvertoval. Už jen proto, že nevím, k čemu by mi byl, protože o téhle problematice moc nevím. Tak do toho raději nešťourám.

Tak trpělivost tedy máš,jiný by asi nevydržel nechat chroupat nějaký program v PC nonstop celý měsíc.Ale alespoń to bylo úspěšné.Tak mnoho zdaru v další práci.

Nejdřív jsem to dělal na stolním PC, ale ten se jednou za čas chtěl restartovat kvůli aktualizacím a hodné Win 10 se mě ani nezeptají, jestli mohou. Prostě to udělají. Tak jsem to dělal na starém ntb bez připojení k netu. I proto to bylo možná pomalejší.

Každopádně doufám, že tohle už nikdy řešit nebudu... Trpělivý a "hračička" možná jsem, ale že by mě to nějak extra bavilo, to se říct nedá.