Solid state disk
Protože mám (dobrou) zkušenost s náhradou hdd za CF kartu (s redukcí IDE/CF), trošku se rozhlížím dál. Narazil jsem na tento ssd disk http://www.sandisk.com/OEM/ProductCatalog(1335)-SSD _formerly_FFD_UATA_25.aspx a měl bych k němu dva dotazy:
1) Dá se bez problémů použít v noťasu místo (P)ATA disku 2,5"?
2) K čemu může být ten malý konektor (6 pinů) vlevo dole? Jedná se snad o master/slave/CS piny?
Díky,
Pavel
edit: opraveno SATA na PATA
je to novinka (nemají ani přiložené .pdf u produktu), na stránkách se chlubí parametry ve všem mnohem lepšími než hdd, výrobců je zatím málo :), mají to zařazeno v sekci business místo consumer products, neosazují tím ani vlastní mp3/4 přehrávače i když to bylo skvělé využití = dá se čekat že cena je zatím zhruba na úrovni celého notebooku.
zatím bych vyčkal.
můj ntb disk 120gb má zástavnou výšku 9.5mm, tomu u nich odpovídá kapacitně nejmenší řada do 16gb, záleží na konstrukci co se do ntb vejde.
kvůli pata jumperům master/slave napiš třeba do "se" na mail (mají pobočku i v praze) a můžeš z nich dostat místní cenu.
AHoj,
všimni si velikostí disku:
Capacity Unformatted (Mbytes): 1, 2, 4, 8, 12, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96, 104, 112, 120, 128
Max. Windows 95
A je to z řady Industrial.
Hoď očičko sem:
Default.asp
http://www.extrapoint.cz/?cls=product&prt_id=&pix_s ort=000100090007
No super, (ta HAMA)... az na ty ceny :(
No jo, ceny... to víš, není to mainstreamová záležitost, zatím jen pro speciální nasazení. Ale to absolutní ticho a nízká spotřeba (snad) vyváží i vyšší cenu...
Díky chlapi za rady. Ty disky jsou fakticky ještě drahý. A ještě jedna poznámka: z jednoho z linků od hosta jsem našel tenhle: http://www.alza.cz/pevny-disk-hama-2-5-4gb-ssd-d754 16.htm a není mi jasný, proř u něj píšou, že má 40 pinů, když je do noťasu. Buď tam mají chybu a patří tam 44 pinů, nebo fakt už ničemu nerozumím.
Pavel
Maj tam chybu, ja to na te fotce pocital :), koukni se na stranky vyrobce, je jich 44!
hihi ja taky je zajimavy ze cesi rikaj 40 zbytek sveta 44 http://www.google.com/search?q=HAMA+2%2C5%22+4GB+SS D+Hard+Disk
Tak díky, nejsem teda blázen. Asi to popisovali metodou Ctrl C, Ctrl V. Asi začnu maličko přemýšlet, i když za podobnou cenu je super CF s 8 GB. Zvážím to.
Pavel
Myslíte, že se u všech těchto SSD disků nemusím obávat klasického neduhu CF karet, a sice že po čase začnou odcházet paměťové buňky, které prostě nesnesou vysoký počet zápisů???
Související články, pro ty, které to zajímá...
www.martin-chromy.net
www.martin-chromy.net
Co jsem si tak zjišťoval, flash technologie už dospěly natolik, že počet cyklů vzrostl oproti první generaci n-násobně (n je více než deset). Taky bude záležet na tom, jakej OS na tom hodláš provozovat a na jakým souborovým systému.
Pavel
bohužel všichni výrobci flashek taktně mlčí o tom, že teoreticky se daří dosáhnout vysoký počet zápisů, prakticky ale jde o bezcenné spotřební zboží a proto se klidně i dnes používají levné mizerné staré řadiče bez inteligence, které nerozprostírají počet záznamů na celý disk, ale klidně opotřebovávají stejné místo eeprom, s čímž marketingové kecy tak trochu nepočítají.
pokud jsi viděl průhlednou/rozebranou flashku, obsahuje obvykle 2 hlavní velké šváby. jeden je vlastní eepromka, druhý skoro stejně velký jak ta x-megabajtová paměť je řadič, na který se spoléhá v inteligenci rozložení zápisů. kupodivu bývá účinnější občasné znovuzformátování celé paměti, což není řešení pro disk v ntb.
určitě i mezi výrobci eeprom-flash existují rozdíly (kvalita/životnost, a to celé stejně jako v hypermarketech degenerováno cenou) - za faktické masové třídění trhu, pokud se ujme, půjde považovat až využívání readyboost flashek pod vistou.
dnes bych to považoval za mírně předčasnou drahou zkušenost.
Ono hodně záleží na požadovaným použití. Jsou souborový systémy mimořádně šetrný k flash zařízením. Taky dost záleží na OS a aplikaci. V podstatě se dá říct, že můžeš flash použít i jako read-only, data namlátíš do ramdisku a je hotovo.
Třeba pro WinXP Embedded existují dva filtry: EWF a FBWF (dají se použít, aspoň ten první určitě) i do normálních WinXP. Pak jsou všechny/vybraný zápisy (změny v souborech) přesměrovaný do operační paměti.
Pavel
Jeste jednou, zkuste stranky www.mtron.net, jejich ssd (extremne rychle a drahe). Uvadeji Write Endurace: >140 years @ 50GB write/erase per day, coz je SUPER! I pro Visty s NTFS.
Jirka
Tak jsem zvědav jak tyhle svoje tvrzení dokážeš. Pro mě mají hodnotu a věrohodnost čistá 0, nezmiňuješ ani jeden konkrétní výrobek a jeho ty pové označení, nic. Kecy prdy beďary.
ne, opravdu mi nestojí za dveřmi zástup čínských výrobců "neseme vám tady ten seznam, toto všechno jsou výrobky kde ojebáváme zákazníky". pokud máš jinou zkušenost, potom bych tvůj komentář chápal.
na flash discích se dočteš akorát usb 2.0, nanejvýš nějaké optimistické číslo pro přenosovou rychlost pro jeden dlouhý soubor. pokud se podíváš na porovnávací testy flashek, liší se jejich hodnoty třeba násobně, přestože používají "stejnou" technologii viz .pdf
zápis mnoha malých souborů bývá pro některé flashky katastrofou - s časem 10x horším než u jiných výrobců (tímto pozdravuji gumák corsair, ať máš konkrétní typ). podle mě za to může mizerný řadič, ale číňanů jsem se na jejich powerpointové názory neptal.
eepromky s vysokým počtem zapisovacích cyklů s přístupem po bajtech jsou známé a používané, co já vím - 10 let? nejdřív jen jako malé 256b paměti, dnes je flash i programová paměť procesoru. přesto tě u švábu za 100eur výrobce nikde neupozorní, že pro tuto eeprom area ještě letos použil starou technologii s životností 1000cyklů.
splnit parametry pro Vista ReadyBoost je velmi jednoduché, to přece musí zmáknout každá flashka. jen moc nechápu, proč se teda poradny na netu začínají plnit dotazy že ty papírově skvělé flashky nevyhověly. podle některé redakce za to může míchání technologií pro flash paměť z cenových důvodů, já se kloním zas k blbému řadiči.
jiný pozorovaný jev - jeden velký soubor se nejdříve kopíruje rychle, pak přenosová rychlost výrazně klesne. ať už za to může cokoli, flash hdd s takovým chováním by byl nepoužitelný.
zpátky k ssd diskům - viz převzatý test. už aby tu byly, a za rozumné prachy. jenže za to co stojí teď (odkaz na alzu výše) nemá cenu dělat testovacího králíka.
Sračkové sboží najdeš v každém oboru, jak to je ? kdo chce psa bít hůl si najde.
Já pořát nikde nevidím ty tvoje konkrétní zkušenosti, jenom dohady. Tvrdíš že něco co má psaných sto tisíc nebo mega cyklů to nemá ? proč ? dokaž to. Nebo si snad kupuješ levný šunty aniž bys věděl co je to zač pak si to odpravíš a následně deš plivat na poradnu ?
Proc bych to mel dokazovat, pokud se podívas na jejich stránky a specifikace produktu (napr. MSD-P series), tak to tam je. Více v jejich PDF (jsou tam take ke stazeni). Ovsem cena rady MSD-P series je nyni asi 2500 USD.
Co tam je ?
Vistu a NTFS
Je pravda, ze n-nasobne, ale chtelo by to nejak porovnat s klasickymi HDD... i kdyz nevim jak, HDD maji trvanlivost spis "casovou" nez poctem cyklu, pokud vim
OK, viz parametr MTBF: , zde 1,000,000 hours, koukni se na klasicke disky :)
Jo jenomže ty HDD to mají definovaný taky při 25stC, jenomže narozdíl od SSD tuhle teplotu dost drsně při provozu a trvale překročí takže živostnost je kde ? vprdeli.