Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pomoc pri testu

Jaký minimální prostor je potřeba k uložení informace o stavu systému o 260 možných stavech?
8b
9b
1B Proč se používá primární klíč?
Aby bylo možné mazat záznamy podle zadaného kritéria
Aby bylo možno záznamy jednoznačně identifikovat
Aby bylo možné do tabulky importovat externí data
Aby bylo možno řadit data v každém sloupci zvlášť

Proč se používá primární klíč?
Aby bylo možné mazat záznamy podle zadaného kritéria
Aby bylo možno záznamy jednoznačně identifikovat
Aby bylo možné do tabulky importovat externí data
Aby bylo možno řadit data v každém sloupci zvlášť

Mezi nástroje pro vytváření a úpravu textů nepatří:
Textové procesory
Textové perceptory
Textové editory

V čem spočívá principiální rozdíl mezi rozbočovačem a přepínačem?
rozbočovač je vždy uživatelsky konfigurovatelný, přepínač ne
rozbočovač posílá data na všechny své porty mimo zdrojového, přepínač ne
v počtu současně realizovatelných datových přenosů

Kolik bytů je minimálně potřeba pro zakódování české abecedy (42 znaků)?
6b
4b
5b

Které z následujících tvrzení vysvětluje pojem databáze?
Databáze jsou jakákoliv data uložená v počítači
Databáze je systémový SW
Databáze je utříděný souhrn vzájemně provázaných dat
Databáze je množina dat uspořádaná podle určitých kritérií

Na jaké úrovni pracují v organizaci systémy pro podporu kancelářských činností?
na nejvyšší
probíhají všemi úrovněmi
na nejnižší

Ne, neznám Stopařova průvodce po Galaxii (respektive vím, že to existuje, ale ten film jsem neviděl). Jinak staré téma, která může být stále aktuální nebo bude v budoucnu. Co je tam zajímavýho v tom Stopařově průvodce po galaxii?

Ano máš pravdu. A největší svině jsou ti, kteří chtějí, aby se děti ve škole i něco naučily.
Kdybys aspoň napsal, jaké odpovědi si myslíš, že jsou správně. Ale i tohle bylo zřejmě na tebe moc práce. Proč bychom měli podporovat lenochy, kteří neprojeví ani tu nejmenší snahu?

Zkusím odpovědět. Poprosím ostatní o zkouknutí, opravení a doplnění.

Jaký minimální prostor je potřeba k uložení informace o stavu systému o 260 možných stavech?
8b
9b

-> 9 bitů

1B Proč se používá primární klíč?
Aby bylo možné mazat záznamy podle zadaného kritéria
Aby bylo možno záznamy jednoznačně identifikovat
Aby bylo možné do tabulky importovat externí data
Aby bylo možno řadit data v každém sloupci zvlášť

-> jednoznačná identifikace

Mezi nástroje pro vytváření a úpravu textů patří:
Textové procesory
Textové perceptory
Textové editory

-> textové editory, textové procesory, textové kompresory

V čem spočívá principiální rozdíl mezi rozbočovačem a přepínačem?
rozbočovač je vždy uživatelsky konfigurovatelný, přepínač ne
rozbočovač posílá data na všechny své porty mimo zdrojového, přepínač ne
v počtu současně realizovatelných datových přenosů

-> v počtu současných přenosů; rozbočovač posílá data na všechny své porty mimo zdrojového, přepínač ne

Kolik bitů je minimálně potřeba pro zakódování české abecedy (42 znaků)?
6b
4b
5b

-> Nevim.

Které z následujících tvrzení vysvětluje pojem databáze?
Databáze jsou jakákoliv data uložená v počítači
Databáze je systémový SW
Databáze je utříděný souhrn vzájemně provázaných dat
Databáze je množina dat uspořádaná podle určitých kritérií

-> utříděný souhrn vzájemně provázaných dat; množina dat uspořádaná podle určitých kritérií

Na jaké úrovni pracují v organizaci systémy pro podporu kancelářských činností?
na nejvyšší
probíhají všemi úrovněmi
na nejnižší

-> na nejnižší úrovni

Kolik bitů je minimálně potřeba pro zakódování české abecedy (42 znaků)?

To je stejná otázka jako ta první. Těch 42 znaků teda nepřepočítávám, asi je to bez rozlišení velikosti písmen (to by mohl být bit navíc, proč to tak naši předkové neudělali?).
Tak si proberme možnosti: 4 bity jsou málo, ty poskytují jen 16 stavů, 5 bitů poskytuje 32 kombinací, to je furt málo, takže bude potřeba 6 bitů které poskytují 64 možností.

Jinak pokud chci vědět, kolik bitů potřebuju pro uložení třeba desetimístného čísla (tj. 10 000 000 000 stavů) neni nic jednoduššího než udělat dvojkový logaritmus (to už fakt z hlavy nedám). Ten sice žádná kalkulačka nezná, ale stačí vzít libovolný logaritmus (přirozený i desítkový a klidně i jiný) a podělit ho logaritmem dvojky a samozřejmě vzít nejbližší vyšší číslo, protože 0,2 bitu se realizovat nedá. Tím zjistim, že na desetimístné číslo potřebuju 34 bitů a jsem v háji, protože 32 nestačí a další je až 64 (tak šlo by asi udělat 40=32+8, ale kdo by se s tím tahal, zas taková paměťová nouze v tomto případě neni), takže musím zvažovat, jestli mi stačí jen něco přes 4 miliardy a nebo se tahat s podporou 64 bitů (pak bych zvětšil počet cifer, protože kvůli jedné cifře je to blbost). A nebo zmenšit počet cifer na 9 a bude to v pořádku. Zatím jsem toto dilema odsunul na vedlejší kolej.

Určitě to není množina, protože může obsahovat více identických prvků, zatímco množina (kromě dalších věcí) každý prvek buď obsahuje právě jednou, nebo ho neobsahuje vůbec.

Dále nutno upozornit, že v databázi mohou být tabulky, které nemají definované žádné uspořádání a přitom obsahují více řádků - tudíž nelze říct, že by databáze musela být nutně uspořádaná.

A naopak hodně často obsahuje několik různých uspořádání prvků, čili nejde ani mluvit o jednotném uspořádání databáze jako celku.

Ovšem tato otázka je položená fakt blbě, stejně jako ty odpovědi k ní - ani jedna odpověď nevysvětluje, co je databáze.

- Databáze jsou jakákoliv data uložená v počítači - to je naprosto bludné vysvětlení - například báseň sama o sobě není databází, ani když ji nahraješ do počítače. Stejně jako třeba BIOS, nebo kalkulačka jsou daty v počítači, ale nikoli databází. Na druhou stranu nejedna databáze je rozprostřená přez řadu různých počítačů. A některé databáze vůbec nemusí být v počítači. - Takže databáze sice občas nějak souvisí s nějakými daty v počítači, ale takřka nikdy se všemi či jakýmikoliv a s počítačem taky souviset může a nemusí. A vysvětlení to rozhodně není.

- Databáze je systémový SW - nebo taky uživatelský, a samozřejmě, že většina systémového SW nenjsou databáze - čili občas bývá nějaká souvislost mezi databází a systémovým SW, ale občas taky ne a sichr to není vysvětlení.

- Databáze je utříděný souhrn vzájemně provázaných dat - tohle se vysvětlení blíží nejvíc, i když to rozhodně nemusí být pravdou - Databáze klidně může obsahovat i tabulky, které spolu nesouvisí vůbec a žádné vazby mezi nimi nejsou (nemluvě o záznamech, kde snadno mohou existovat sirotci, kteří nemají aktuálně žádnou vazbu na jiná data v té databázi).

- Databáze je množina dat uspořádaná podle určitých kritérií - není, rozebráno na začítku.

Takře je to nejspíš otázka na jednu konkrétní větu z učebnice (někde takhle vlevo dole), nebo z výkladu učitele, jak to pochopil on (pokud to vůbec pochopil).

ta rychlost je až důsledek.
protože switch má zapamatovanou tabulku mac adres, připojených za jednotlivými porty, nezdržuje se zahlcováním všech portů a zjišťováním odkud jde správná odpověď, ale opravdu posílá data hned za sebou a jen přepíná směr podle mac.
taky neposílá sice správné pakety na připojené pc, ale neřeší náhodné kolize, jestli mu odpověděl ve vhodné chvíli. switche už mají základní inteligenci a nějakým protokolem se s tím vypořádají.
jako bonus můžou umět přeposlat větší pakety najednou a tím zas eliminuje čas na přepínání.
v základu neposílá víc dat najednou, ale minimalizuje ztrátový čas.

jenže máme tu swiche layer 2,3. rozdíl neznám, nejsem školený síťař, jen poučený amatér a už mi to může být jedno.
ale z logiky je jasné, že třeba celý 24p switch nemá důvod čekat na vyřízení jednoho spojení mezi porty 0-1, proč by to mělo brzdit spojení mezi 2-3, zvláště když vnitřek můžou obsluhovat vícejádrové brouky.
tak možná ne úplně základní soho switche, ale ty lepší musí určitě dovolovat více současných spojení.

čili u vícenásobných spojení jsem pro odpověď: může a nemusí.