

WinXP Home OEM na virtuálním PC
Cybex prodává licenci na WinXP Home OEM, konkrétně http://cybex.cz/Produkt.aspx?Shortcut=OEM-XPHOMESP1 CZSP2BDSP&Type=K&CategoryId=0
V popisu stojí
OEM licence systému Windows je nepřenosná a vázána na hardware, se kterým byla poprvé aktivována a na kterém je nalepen štítek Certifikát pravosti.
Bude legální instalovat a aktivovat tyhle WinXP do virtuálního PC (VMware, Virtual Box) a "přenášet" je mezi různými PC? Na virtuální počítač se nálepka nalepit nedá...
Pavel
Podla mna je to jasne z popisu. Licencia je viazana na hardware, takze pouzivanie os na viacerych pc je v rozpore s licenciou.
Jenže ten HW je virtuální. Fyzicky neexistuje. Nemění to náhodou situaci?
Pavel
HW je realny. Virtualne je len prostredie ktore sa tvari ze na nom ziaden OS nebezi. Predpokladam ze ti to na inom PC bude vyzadovat aktivaciu kedze sa zmenil HW (resp. skusal si ze ci to vyzaduje aktivaciu ked to presunies inde?) Mozno to bude chciet reaktivaciu a mozno nie tazko povedat ide to dost do hlbky toho ze ako presne urcite speciality ten virtualny PC emuluje.
Nezkoušel jsem nic, ještě jsem licenci nekoupil.
Nechápu, jak podle tebe má virtuální počítač reálnej HW. BIOS, sběrnice, hdd, cd atd fyzicky neexistujou.
Pavel
Bez realneho HW by si nemal nic, ani ten virtualny pocitac. VirtualPC spusta kusky kodu Win na realnom HW. On neemuluje komplet kazdu instrukciu, ten kod co v tom spustas (Win) bezi (samozrejme nejako kontrolovane a po kuskoch) na realnom HW.
To ci by to chcelo reaktivaciu pri zmene HW je nutne vyskusat, ja osobne by som to negarantoval (aj ked viac sanci davam tomu ze to reaktivovat nebude chciet ale 100% isty by som si nebol).
P.S. inac cely ten OEM nezmysel sa da chapat aj z opacnej strany - ze OEM licenciu chape MS ako nieco co sa ma predavat a viazat k fyzickemu HW ktory si kupis spolu s tou OEM licenciou, kedze virtualPC nie je fyzicky PC tak si tu licenciu ani nemozes kupit lebo nemas fyzicky s cim ju kupit
ja uz to pisnu sem.
default.mspx
vubec z toho nejsem moudrej,ale treba pomuze..
Tohle mě dostalo:
Jak může někdo vyžadovat po fyzické či právnické osobě s domicilem v ČR dodržování zákonů (nebo omezení vydaných vládou USA) platných v USA?
Věřím tomu, že tuhle část by soud zrušil, jistě jde o právní nesmysl.
Pavel
Ak vztah vznika medzi tebou (v CR) a MS (v USA), v takom pripade sa zvykne urcit pre pripadne spory sud v jednej krajine prip. v urcitom mieste. O tom je prva veta. Uz som to videl viackrat v pripade medzinarodnych kontraktov apod. Neviem nakolko je to platne pre pripadnu kontrolu v CR o legalnosti pouzivania, toho sa to IMHO netyka, tykalo by sa to ak by si MS napadol na sude kvoli niecomu, tak by sa to odohravalo na sude v USA.
Druha veta je ze mas dodrziavat "mezinárodní i místní zákony". Co je na tom divne? Obe pre teba platia ("mistni" = CR).
Dodrziavat exportne obmedzenia od teba tiez mozu vyzadovat. Pravne otazky v tomto smere su dost zlozite, ja som to nikdy podrobne nestudoval, ale priklad nesmies vyvazat urcite veci do urcitych krajin (na to su tusim medzinarodne zmluvy), napr. z hladiska SW su to tusim niektore kodovacie algoritmy. Tusim ze verzia Win pre niektore krajiny vobec neobsahuje 128 ci 256 sifrovanie (alebo v minulosti neobsahovala, neviem zhlavy sucasny stav). Ty tu svoju verziu (ktora to obsahuje) teda nesmies vyvazat do tych krajin. Ak nie podla medzinarodnych zmluv, tak z titulu toho ze oni su ti ktori ti tu licenciu udeluju, za podmienky ze suhlasis s tym ze ju budes dodrziavat, suhlasit samozrejme nemusis (mozes skusit pri instalacii zaskrtnut ze nesuhlasis :)
V té licenci se píše, že ji poskytuje MS v Irsku (ale to je celkem jedno).
Proč bych měl jako fyzická osoba dodržovat zákony cizích států? To jako když v ČR řeknu "thajskej král je [nadávka], porušil jsem thajskejn zákon? Ten se na mě přece nevstahuje. Stejně tak nejsem podřízen zákonům USA.
Už budu asi končit, vyčerpal jsem se. Každopádně dík za zajímavou diskusi a pohled z druhé strany.
Pavel
Jakych cizich statu? Si to precitaj este raz. Mas dodrziavat medzinarodne (zrejme je lepsi vyraz "zmluvy" a nie "zakony") a miestne (= CR) zakony. Pri tom plati ze medzinarodne zmluvy (ktore uzavrela aj CR) maju prednost pred miestnymi (CR) zakonmi. Mimochodom obe veci by si mal dodrziavat aj keby to do tej zmluvy vobec nenapisali, je to samozrejme.
Kde tam vidis zakony inych statov?
A navyse vyzaduju v licencii aby si dodrziaval exportne predpisy od nejakeho US uradu alebo ktore su v nejakom US zakone ktory sa tyka obmedzenia vyvozu niekam (ta poziadavka je IMHO aj kryta nejakou medzinarodnou dohodou aj s CR, a aj keby nebola mohli by v licencii vyzadovat aby si ten ich produkt aj so svojim produktom (=OEM PC) neexportoval do urcitych krajin apod. To je uplne normalna poziadavka a moze byt sucastou zmluvy).
...proste je to o tom ze US zakon zakazuje vyvoz urcitych veci do urcitych problemovych statov. A je nutne zamedzit aby nejaky spekulant v inom state (kde je vyvoz povoleny) to dalej vyvazal do tych "zakazanych" statov, ptz. potom by bol cely ten US zakaz vyvozu len pre srandu. Je to tusim kryte aj medzinarodnymi zmluvami ale mozu to vyzadovat aj v tej EULA zmluve. Zmluva hovori asi tolko ze "mozes to pouzivat tam a tam, a nesmies to exportovat tam a tam". Takato znmluva je platna a nie je v rozpore so ziadnym zakonom (ak si myslis ze je s niecom v rozpore, tak napis s ktorym zakonom je v rozpore).
Pavel
Pavle chapes to spatne - klicove slovo je Export-v dodavce OS,jsou pouzite i technologie ktere se nesmi sirit do "problematickych" oblasti-my spadame pod tzv irskou oblast-nebo jak to nazvat-ver tomu ze si tim MS chrani krk a ver tomu ze veskera ustanoveni se budou tykat vesmes sifrovani
.Export je zavazne narizeni USA pro US vyrobce ktery musi dodrzet toto ustanoveni.
takove veci maji licence PGP nebo - nebudes tomu verit ASPI ad Adaptecu.Jinak ti to nesmi prodat-bez souhlasu
Tak ved aby to tam nemuseli cele copy-pastovat (urcite je toho na 50stran), tak napisali ze musis dodrzat ten konkretny dokument alebo jeden zakon ktory vydala vlada USA, je to proste jedna podmienka zmluvy ze to musis dodrzat. Je to uplne korektne a nicomu to neodporuje. Nemusis dodrziavat "zakony USA", ale len to konkretne co tam napisali, ako podmienku suhlasu so zmluvou. Tyka sa exportu, vysvetlenie preco to tam davaju som ti uz napisal o prispevok vyssie.
Mimochodom exportne obmedzenia platia tusim aj u nas, aj nasi obchodnici vo firme nesmu niektore veci predavat do urcitych krajin.
To je katastrofa - tie ich M$$$ podmienky
MS som do isteho casu uznaval a fandil mu, aj teraz je pouzitelny, ale tymi licenciami robia take problemy, ze som z toho totalne znechuteny a presiel som na Linux, aj ked mi vadi, ze tam vsetko nefunguje ako ma, lebo aj vyrobcov HW ma pod krkom M$.
Nemozem si dovolit po kazdej zmene v HW platit novu licenciu - a retail je 3 krat drahsia ako OEM - co uz je chamtivost na n-tu. a to hovorim len o home - shitoch.
Je to nenazrany monopol, mysli si ze iba Jeho Vista system je ten pravy a ty budes platit aj za to, ked si presadnes z malej stolicky na velku - novu licenciu,
ked bude svietit na ich Win denne svetlo dalsiu, kde Win. osvetluje lampa, tak dalsiu - atp.
Ked toto pochopia - ak to pochopia (budu citat licencne podmienky) - masy uzivatelov, budu viac a viac odskakovat od ich systemu aj ked to mozno zo zaciatku bude bolestive. Dufam, ze este nie je neskoro.
na hotline microsoftu sa už tento problém riešil niekolko krát,a stanovisko microsoftu je jasné: 1 licencia=1 pc,a to buď počítač reálny alebo virtuálny ,bez obmedzenia počtu inštalácií sa vo virtuálnom pc môžu inštalovať len eval/trial verzie operačných systémov,ktoré sa dajú stiahnuť na stránkach microsoftu ako predaktivované iso obrazy a majú obvykle trial periodu 60-90-180 dní,u plnohodnotného operačného systému windows je povolená obvykle len jedna jediná aktívna kopia+licencia na jednom jedinom pc,výnimky sú udelované spravidla len na akademické verzie,takže pokial máš jednu kopiu windows +jednu aktívnu licenciu,buď si ju nainštaluješ do reálneho pc,alebo do virtuálneho prostredia,nie aj do jedného aj druhého zároveň,to by boli dve aktívne kopie inštalované súčasne a majú len jednu jedinú licenciu,čo je v rozpore s licenčnou zmluvou každého bežne dostupného predávaného operačného systému windows,oem verziu okrem toho nieje oficiálne dovolené prenášať na iný hardware,smie sa používať iba tam,kde bola prevedená prvotná aktivácia,pokial daný pc prestane slúžiť svojmu účelu,oem verzia sa nesmie oficiálne nainštalovať na iný,nový pc a platnosť oem licencie zaniká spolu s hardwarom,na korý bola viazaná,pokial sa dotyčný hardware prestane používať alebo sa zlikviduje ,ani u bežnej normálnej retail verzie nieje dovolené používať viac aktívnych inštalácií tej istej kopie windows súčasne,retail verziu je možné iba nainštalovať na nový pc za podmienok,že v starom sa kopia operačného systému prestane používať a inštalácia sa zlikviduje
Tak tohle je opravdu vyčerpávající popis, díky za něj!
Pavel