WinXP Home OEM na virtuálním PC
Cybex prodává licenci na WinXP Home OEM, konkrétně http://cybex.cz/Produkt.aspx?Shortcut=OEM-XPHOMESP1 CZSP2BDSP&Type=K&CategoryId=0
V popisu stojí
OEM licence systému Windows je nepřenosná a vázána na hardware, se kterým byla poprvé aktivována a na kterém je nalepen štítek Certifikát pravosti.
Bude legální instalovat a aktivovat tyhle WinXP do virtuálního PC (VMware, Virtual Box) a "přenášet" je mezi různými PC? Na virtuální počítač se nálepka nalepit nedá...
Pavel
Podla mna je to jasne z popisu. Licencia je viazana na hardware, takze pouzivanie os na viacerych pc je v rozpore s licenciou.
nemyslím, že by to bylo nelegální, za předpokladu, že bude vždy provozována jen jedna instance tohoto systému.
Toto plati pre krabicove verzie nie pre oem.
Jenže ten HW je virtuální. Fyzicky neexistuje. Nemění to náhodou situaci?
Pavel
Mam pocit, ze som to uz niekde riesil s mrkvosoftom. Vysledok bol, ze prevadzka na virtual pc mozna je, ale iba na jednom konkretnom kuse hw.
HW je realny. Virtualne je len prostredie ktore sa tvari ze na nom ziaden OS nebezi. Predpokladam ze ti to na inom PC bude vyzadovat aktivaciu kedze sa zmenil HW (resp. skusal si ze ci to vyzaduje aktivaciu ked to presunies inde?) Mozno to bude chciet reaktivaciu a mozno nie tazko povedat ide to dost do hlbky toho ze ako presne urcite speciality ten virtualny PC emuluje.
Nezkoušel jsem nic, ještě jsem licenci nekoupil.
Nechápu, jak podle tebe má virtuální počítač reálnej HW. BIOS, sběrnice, hdd, cd atd fyzicky neexistujou.
Pavel
Bez realneho HW by si nemal nic, ani ten virtualny pocitac. VirtualPC spusta kusky kodu Win na realnom HW. On neemuluje komplet kazdu instrukciu, ten kod co v tom spustas (Win) bezi (samozrejme nejako kontrolovane a po kuskoch) na realnom HW.
To ci by to chcelo reaktivaciu pri zmene HW je nutne vyskusat, ja osobne by som to negarantoval (aj ked viac sanci davam tomu ze to reaktivovat nebude chciet ale 100% isty by som si nebol).
P.S. inac cely ten OEM nezmysel sa da chapat aj z opacnej strany - ze OEM licenciu chape MS ako nieco co sa ma predavat a viazat k fyzickemu HW ktory si kupis spolu s tou OEM licenciou, kedze virtualPC nie je fyzicky PC tak si tu licenciu ani nemozes kupit lebo nemas fyzicky s cim ju kupit
aj na použitie operačného systému windows vo virtual pc platí rovnaké pravidlo ohladne licencie ako pri použití na normálnom pc,pokial sa inštaluje oem licencia do virtual pc,nieje oficiálne prenosná a použitelná na žiadnom inom pc,len v tom,kde bola prevedená prvotná inštalácia a aktivácia a nezáleží,či sa jedná o skutočný alebo virtuálny počítač,pokial sa vykoná aktivácia príslušnej verzie oem vo virtuálnom prostredí,oficiálne bude dotyčná licencia platná len v tomto virtuálnom prostredí,pokial sa nainštaluje aj do iného pc,oem licencia už nebude legálna,prenášať licencie na iný pc je oficiálne možné jedine u retail verzie a je možné ju inštalovať len na tolkých virtuálnych a skutočných pc súčasne,na kolko pc je príslušná licencia platná-obvykle len jedno jediné pc súčasne
Možná si nerozumíme. Jde mi o situaci, kdy na fyz. PC nainstaluju WinXP Home do virtuálního PC a pak celý virtuální PC (může být třeba na flashdisku) přenesu na jiný fyz. PC.
Pavel
Ja mam pocit skor, ze nerozumies ty. Myslim, ze ti jasne napisal, ze to naco sa pytas ty nie je legalne.
Protiargument: WinXP nainstaluju do virtuálního PC, jehož celá konfigurace bude na flashdisku. Pak flashdisk odpojím, připojím ho k jinýmu fyzickýmu PC a na něm budu ten virtuální (běžící z flashdisku) používat.
V tom případě používám WinXP Home na tom PC, kde byl poprvé instalován a aktivován, to jest na virtuálním. Já v tom nic nelegálního nevidím.
Pavel
Ale nepouzivas ten isty hardware, co si MS vyslovene vyzaduje. Takze to nelegalne je.
Jenže MS nikde nepíše o fyzickým HW, jen o HW. A virtuální HW je HW a chová se tak vůči libovolnýmu OS.
Pavel
tiez si to myslim, jedine ze by mal Microsoft nejaku klauzulu, ktora riesi virtualizaciu
Toto uz pripomina pravnicke finty, hw je hw a pokial viem MS to viaze na dosku aj ked mne sa pdarilo aktivovat ten isty win uz aj po vymene dosky.
Představ si tohle: máš závazek vůči osobě X, řekněmě 100 SK. Můžeš ho vyrovnat fyzicky stokorunou, nebo převodem z účtu na účet. Takovej převod peněz proběhne formou účetního zápisu, fyzicky se žádná transakce neuskuteční (fyzický peníze), přesto je vše OK.
No a stejně tak tyhle WixXP poběží na svým HW, kterej je shodou okolností virtuální.
Pavel
Mne to vysvetlovat nemusis. Nainstalovat si to tak mozes, ale podla mna je to nelegalne. SW je viazany na hw pc a MS urcite nemyslel ziaden virtualny.
Riesime aj tak blbost podla mna.
Nenutím tě odpovídat, ale nesouhlasím s tím, že řešíme blbosti. Virtuální PC má svůj HW (třebaže virtuální), jako celek tvoří funkční počítač typu PC. Lze do něj instalovat a provozovat operační systém.
Těžko může být tato situace v rozporu s licencí, to by z ní muselo vyplývat. MS nic takovýho neuvádí, pokud vím.
Pořád snad v EU platí zásada "co není zákonem zakázáno, je povoleno". Nebo už to neplatí?
Pavel
A ako chces na ten virtualny PC nalepit nalepku? V licencii je ta nalepka IMHO jedna z podmeinok pouzivania tohoto sracko-SW. Preco tam nedas linux?
Alebo naco riesis ci to je legalne? Ak to nebude vyzadovat reaktivaciu tak nevidim dovod. SW kontrola to urcite nebude vediet ani spustit... :)
Omezení EULA, požadující nálepku nemá žádnou oporu v zákoně. To jsou výmysly MS. Věřím, že soudní rozhodnutí by jim to už vysvětlilo.
Legální bych to chtěl z toho důvodu, že bych v tom rád dělal video návody.
Pavel
Co sem pleties zakon? MS vyrobil software. Stanovil si podmienky licencne s ktorymi musis suhlasit pri instalacii, inak nemozes pouzivat ich software. To, ze tie podmienky su zle je uz ina vec. Ak sa ti nepacia daj pri instalacii nesuhlas a skoncil si;o). Jednou z podmienok je aj nalepka nalepena na viditelnom mieste. Pokial ju nemas mas system instalovany nelegalne.
Inak MS z toho uz vykluckoval davnejsie sikovnym vyhlasenim, ze pri oem verziach si zakaznik nezakupuje software, ale pravo ho pouzivat na pc na ktorom bol software 1x aktivovany. Cize sa nejedna o fyzicke vlastnictvo nosica, ale len o nejake virtualne pravo pouzivania.
Fakt nechapem, co riesis. Keby si pouzival oemko tak ako popisujes a vznikne z toho sudny spor bude sa to tahat roky a sudca bude mat z toho hlavu ako balon a nebude vediet ako ma rozhodnut. Je to vsetko uhol pohladu a vdaka nejasnym a neustale sa meniacim licencnym podminekam MS aj zlozity problem, ktory tu nikto nevyriesi.
Za sucasneho stavu je to podla mna porusenie licencnych podmienok, tym padom nelegalne.
Smluvní vztah vzniká na základě smlouvy, která nesmí (či její část) být v rozporu se zákonem.
Když bude na ledničku ze zákona dvouletá záruka a já písemně podepíšu prodejci, že platí záruka jednolétá, je toto ustanovení v rozporu se zákonem, a i když s tím dobrovolně souhlasím, tato část je neplatná. Zákon má vyšší "právní moc".
No a stejně je to s EULou od MS. Když MS v EULe uvede, že uživatel musí být ateista, jinak nesmí produkt použít, je to v rozporu se zákonem.
Nikde v zákoně nenajdeš žádnou povinnost označovat HW samolepkou, kterou ti nařídil prodejce.
Navíc, EULa OEM verzí není vztah mezi spotřebitelem a MS, ale s "výrobcem" (teď mi vypadl přesnej pojem), což v případě virtuálního PC se dá chápat jako "výrobce" toho virtuálního PC.
Pavel
Si protirecis. Sam si povedal, ze plati, co nie je zakazane je povolen. Nikde v zakone nie je zakazane, ze MS nemoze podmienovat legalnost systemu nalepkou. Cize moze.
Poslední instance, která může rozhodnout o legálnosti použití licence je soud, ne MS. Legální = v souladu se zákonem. MS nemůže na základě neexistence nálepky prohlásit licenci za používanou nelegálně = v rozporu se zákonem. Respektive, MS může, ale soud tohle přece uznat nemůže.
Podmínka legálního použití benzínu ve Fabii: bezprostředně po natankování benzínu musíte mít účtenku v přihrádce palubní desky. Při nedodržení této podmínky je vaše počínání nelegální...
Pavel
Mam pocit, ze chces mat za kazdu cenu pravdu. Zrovnanie s fabiou je ako porovnavat ovocie a zeleninu. Rozdiel dufam vidis aj ty.
Povedz mi aky zakon porusil MS ked si dal do licencie podmienku s nalepkou? Licencia je typ zmluvy a ty ked porusis jej ustanovenia, je to to iste ako keby si porusil akukolvek inu obchodnu alebo inu zmluvu (a to uz riesi zakon).
Tohle ale není a nemůže být právně vymahatelný. MS to chtít může, ale legálnost použití licence nemá s nálepkou nic společnýho. To se prokazuje jednoznačným způsobem ("doklad").
Pavel
A v rozpore s ktorym zakonom je ta veta o nalepke? Ak zakon nezakazuje vyzadovat nalepku tak to v zmluve moze byt. Pouzivas SW od nejakej firmy a ona firma si moze vyzadovat za pouzivanie co chce. trebars aj ze platit za to kazdy mesiac a este pri tom aj urobit stojku na hlave.
Dufam ze ti je jasne ze ty ten SW nekupujes. Kupujes si len pravo na pouzivanie.
IMHO na to co chces je potrebne mat plnu verziu Win (a aj to nie je iste ze furt nebude kricat o reaktivaciu ked to das do ineho PC)
Řekněme, že tvůj zaměstnavatel tě zaměstná, podmínkou vzniku a platnosti takovýho vztahu bude, že každej pracovní den v zaměstnání uděláš tři dřepy, a to nejpozději do 5 minut po příchodu na pracoviště.
Zákon nezakazuje dělat tři dřepy. Ale pokud ty tři dřepy neuděláš a zaměstnavatel usoudí, žes porušil podmínky, za nichž trvá pracovní poměr a dá ti výpověď, bude neplatná. Proč? Nemá to oporu v zákoně.
MS nemá žádnej legální (=právní) nástroj požadovat/vyžadovat nalepení nálepky. Nemá. Chtít může, to jo.
Pavel
Pavel trosku si uvedom ako detinsky argumentujes. Podla teba potom nema napr firma pravo pozadovat ani peniaze za software. Napr Eset odo man chce aby som mu zaplatil fakturu a on mi da potom seriove cislo k NODu. Tiez to nie je nikde napisane v zakone, takze podla teba to nie je pravne ok. Ok nemusim akceptovat ich ziadost o zaplatenie faktury, ale potom pouzivam NODa nelegalne (aj keby nezablokovali moj uzivatelsky ucet). A keby ESET chcel odo mna aby som si na pc nalepil nalepku tak to musim akceptovat inak porusujem jeho licenciu, tym padom zmluva uzavreta medzi nami nie je platna (prijatie podmienok pri instalacii sa povazuje za zmluvnu ujednanie).
Ak sa ti nepacia licencne podmienky MS tak nepouzivaj jeho software. Alebo ich radsej budes vedome porusovat s tym, ze na sude im dokazes, ze pravdu nemali?
Precitaj si nieco o dusevnom vlastnictve a potom skus uviest nejaky priklad.
P.S. Btw aj zamestnavatel ma interne predpisy (hlavne vacsi). Napr ta moze nutit chodit obleceneho v saku a kravate (samozrejme, ze v predpisoch bude mat napisane nieco ako "slusne oblecenie primerane postaveniu vo firme"). V pripade, ze to nebudes respektovat, moze ta prepustit zo zamestnania, pretoze porusujes interne predpisy, kazis image firmy, narusujes pracovnu moralku...pravnik by uz nasiel na teba 100 dalsich dovodov. Uz vidim akoby si sa branil, ze to nema oporu v zakone. Ale to, ze si vedome porusil nariadenie zamestnavatela ti uz je jedno. Sud by si prehral.
Jakou úvahou docházíš k myšlence, že jsem něco takovýho či podobnýho řekl?
Některý ustanovení té smlouvy se mi nelíbí, to máš pravdu (a jistě nejsem sám). Logičtější mi přijde, aby dal MS věci do pořádku (do souladu se zákonem), než abych já používal jinej SW.
Dokladem, kterej potvrzuje "legálnost nabytí" licence k SW není nálepka, je to "doklad", nejčastěji asi faktura (obsahující všechny náležitosti).
Tohle je hodně zajímavý téma. Jde o chápání hranic svobody, to je u každýho jiný. Jako zákazník budu rád, když bankéř bude mít oblek a nebude to potetovanej hipísák. Je ale otázka, jak by v tebou zmíněným případě probíhal soud, co vše by přišlo v úvahu. Interní předpisy chápu a často mají smysl (i zřejmej důvod). Výpověď ze zaměstnání je ze strany zaměstnavatele upravena (tuším) tak, že musí být jednoznačný důvody. Třeba i hrubé porušení pracovní kázně. Zda se na to bude vztahovat i to, že nechodím v obleku, ale v riflích - to už je na posouzení soudu.
Pavel
Prosimta neplet sem pracovnopravne vztahy, to je trochu iny zakon. Navyse aj v tom co tu oponujes ma fleg pravdu, zamestnavatel ma pravo vyzadovat urcite veci. Cokolvek je v zmluve plati ak to nie je v rozpore so zakonom, t.j. zavisi ako je to formulovane v konkretnom zakone. Ak tam je ze zmluva musi obsahovat a, b, c, d tak a b c d obsahovat musi, a ze nesmie obsahovat e, f, g, h tak e f g h nesmie ale vsetko ostatne obsahovat moze. Tak ten zakon aj stavany je.
MS dava zlavnenu verziu licencie specialne urcenu pre jeden HW. To vyzaduje v podmienkach, preto je ta verzia lacna. Ak ju chces prenasat mal by si si kupit inu licenciu kde je to dovolene. Ja tvoje rozhorcenie chapem, aj to ze v zmysle virtual PC je to nelogicke (a OEM verzia by tam pasovala) ale ak MS povie v ramci zmluvy k OEM licencii ze "nie, OEM tam nepasuje", tak mas len 2 moznosti
a) zakupis si licenciu ktora to podla MS umoznuje
b) nebudes pouzivat ten produkt vobec
P.S. az si prenajmes auto a prenajimacia spolocnost ti tam da urcite podmienky (nebudes v nom fajcit, nenajazdis viac km, apod) tak ich musis dodrzat, inac musis zaplatit inu "licenciu" kde je dovolene to co chces robit. V zmluve ti mozu zakazat cokolvek co nie je vyslovene v zakone obmedzene, trebars aj ze s tym nesmies ist viac ako 60km/h a ked ti nameraju viac tak zaplatis 5x tolko ked im na to niekto pristupi a auto si od nich za takych podmienok pozicia kludne to do zmluvy mozu dat, zakon to nezakazuje.
P.S.2. inac furt nechapem co riesis, hlavna otazka je ci to bude chciet reaktivaciu alebo nie. Na to ti neodpoviem vzivote som to neskusal, ale ak ta OEM verzia nebude vyzadovat reaktivaciu v tom VMware pri zmene HW, tak nemas co riesit. Neviem kto by to skumal ze ci to suhlasi s licenciou alebo nie, v principe tam ta OEM verzia pasuje, je to instalovane len raz na virtualnom PC, a podporu na ten tvoj "produkt" (VMwarePC + Win) poskytujes ty (sam sebe)
P.S.3. a nalepku nalep na USB stick v nom je ten "HW" na ktorom to bolo aktivovane
Zmínka o virtuálním HW je u MS licence až u Visty, viz http://www.root.cz/zpravicky/licence-ms-vista-zakaz uje-provoz-na-vm/
Pavel
Já to vidim tak, že pokud to u Visty vyslověně zakazujou, navíc jen u některejch verzí, tak je to u všech ostatních verzí Windows možné. Jinak by to tímto způsobem neošetřovali. Ať se jdou bodnout, sami mají program na vytvoření virtuálního počítače a pak si do něj ani nemůžeš dát jejich systém? Když ho budeš mít koupenej (otázka zda OEM nebo plnej) a budeš ho mít jen v jedné instanci jedno kde, tak bych se dost divil, kdyby si někdo dovolil tě za to popotahovat. Nálepku si nalep na CD s virtualizačnim SW.
Tu nálepku spíš na flashdisk, kde bude ten virtuální počítač. Akorát je blbý, že ten flashdisk (s nálepkou) musí být ve skříni
Pavel
Chtělo by to vyzkoušet, jestli XP OEM po instalaci a aktivaci na virtuálním počítači bude nebo nebude chtít po přenesení na jiný fyzický počítač reaktivaci.
Mám takovou zkušenost, že různé generátory licencí a sériových čísel závislých na "machine id" fungují (resp. vygenerují správnou licenci) pod vmwarem spuštěným na stejném fyzickém stroji, na kterém běží produkt, pro který licenci generují. Když je ale spustím pod stejným virtuálním strojem na jiném fyzickém počítači, vygenerují špatnou licenci. Z toho soudím, že i když je prostředí virtualizované, nějakým způsobem lze poznat identitu skutečného fyzického hostitelského počítače.
BTW - Co se týče legálnosti, Microsoft k tomu říká: "This is not covered under the OEM licensing. From a licensing perspective Microsoft views virtual machines as separate computers - and hence the OEM license is bound to the physical computer and can't be run in the virtual machine."
A dále v tom vlákně
Tady je otázka identifikace obou stran, který smlouvu uzavírají. MS to v tomto případě rozhodně není. Skoro mi z toho vyplývá, že druhou stranou je VMware (i když o tom asi neví).
Pavel
Dostal jsem znění licence od kmochny, viz http://pc.poradna.net/question/view/168347-winxp-ho me-oem-presne-zneni-licence-eula
Už toto je v rozporu s výjimkou udělenou MS pro ČR a SR (je-li tato EULA z té "legalizační" sady).
Z tohohle mi nijak nevylývá, že by se pojem HW nemohl vztahovat na virtuální HW, zejména s uvážením ...nebo znamená počítačový systém, s nímž HARDWARE pracuje, je-li HARDWARE součástí počítačového systému.
Pavel
Nezkoušel jsi kontaktovat MS hotline, co na to oni?
Jen tak pro zajímavost...
Myslim, ze kontaktovat hotline je zbytocny pokus. Mne osobne sa uz viackrat stalo, ze pri rieseni nejakeho problemu som dostal na rovnaku otazku rozne odpovede od roznych ludi. Ale netyka sa to len MS hotline.
S infolinkou MS mám velmi špatný zkušenosti z doby, kdy jsem od nich potřeboval, aby se mi jednoznačně vyjádřili k autorským právům na jejich produkt. Tak dlouho jsem se ptal jak to vlastně je, až mi přestali odpovídat.
Pavel
ja uz to pisnu sem.
default.mspx
vubec z toho nejsem moudrej,ale treba pomuze..
Jo, tak tohle vypadá na tu mnou zmíněnou "legalizační", "system builder".
Děkuji.
Pavel
Tohle mě dostalo:
Jak může někdo vyžadovat po fyzické či právnické osobě s domicilem v ČR dodržování zákonů (nebo omezení vydaných vládou USA) platných v USA?
Věřím tomu, že tuhle část by soud zrušil, jistě jde o právní nesmysl.
Pavel
Ak vztah vznika medzi tebou (v CR) a MS (v USA), v takom pripade sa zvykne urcit pre pripadne spory sud v jednej krajine prip. v urcitom mieste. O tom je prva veta. Uz som to videl viackrat v pripade medzinarodnych kontraktov apod. Neviem nakolko je to platne pre pripadnu kontrolu v CR o legalnosti pouzivania, toho sa to IMHO netyka, tykalo by sa to ak by si MS napadol na sude kvoli niecomu, tak by sa to odohravalo na sude v USA.
Druha veta je ze mas dodrziavat "mezinárodní i místní zákony". Co je na tom divne? Obe pre teba platia ("mistni" = CR).
Dodrziavat exportne obmedzenia od teba tiez mozu vyzadovat. Pravne otazky v tomto smere su dost zlozite, ja som to nikdy podrobne nestudoval, ale priklad nesmies vyvazat urcite veci do urcitych krajin (na to su tusim medzinarodne zmluvy), napr. z hladiska SW su to tusim niektore kodovacie algoritmy. Tusim ze verzia Win pre niektore krajiny vobec neobsahuje 128 ci 256 sifrovanie (alebo v minulosti neobsahovala, neviem zhlavy sucasny stav). Ty tu svoju verziu (ktora to obsahuje) teda nesmies vyvazat do tych krajin. Ak nie podla medzinarodnych zmluv, tak z titulu toho ze oni su ti ktori ti tu licenciu udeluju, za podmienky ze suhlasis s tym ze ju budes dodrziavat, suhlasit samozrejme nemusis (mozes skusit pri instalacii zaskrtnut ze nesuhlasis :)
V té licenci se píše, že ji poskytuje MS v Irsku (ale to je celkem jedno).
Proč bych měl jako fyzická osoba dodržovat zákony cizích států? To jako když v ČR řeknu "thajskej král je [nadávka], porušil jsem thajskejn zákon? Ten se na mě přece nevstahuje. Stejně tak nejsem podřízen zákonům USA.
Už budu asi končit, vyčerpal jsem se. Každopádně dík za zajímavou diskusi a pohled z druhé strany.
Pavel
Jakych cizich statu? Si to precitaj este raz. Mas dodrziavat medzinarodne (zrejme je lepsi vyraz "zmluvy" a nie "zakony") a miestne (= CR) zakony. Pri tom plati ze medzinarodne zmluvy (ktore uzavrela aj CR) maju prednost pred miestnymi (CR) zakonmi. Mimochodom obe veci by si mal dodrziavat aj keby to do tej zmluvy vobec nenapisali, je to samozrejme.
Kde tam vidis zakony inych statov?
A navyse vyzaduju v licencii aby si dodrziaval exportne predpisy od nejakeho US uradu alebo ktore su v nejakom US zakone ktory sa tyka obmedzenia vyvozu niekam (ta poziadavka je IMHO aj kryta nejakou medzinarodnou dohodou aj s CR, a aj keby nebola mohli by v licencii vyzadovat aby si ten ich produkt aj so svojim produktom (=OEM PC) neexportoval do urcitych krajin apod. To je uplne normalna poziadavka a moze byt sucastou zmluvy).
...proste je to o tom ze US zakon zakazuje vyvoz urcitych veci do urcitych problemovych statov. A je nutne zamedzit aby nejaky spekulant v inom state (kde je vyvoz povoleny) to dalej vyvazal do tych "zakazanych" statov, ptz. potom by bol cely ten US zakaz vyvozu len pre srandu. Je to tusim kryte aj medzinarodnymi zmluvami ale mozu to vyzadovat aj v tej EULA zmluve. Zmluva hovori asi tolko ze "mozes to pouzivat tam a tam, a nesmies to exportovat tam a tam". Takato znmluva je platna a nie je v rozpore so ziadnym zakonom (ak si myslis ze je s niecom v rozpore, tak napis s ktorym zakonom je v rozpore).
Pavel
Pavle chapes to spatne - klicove slovo je Export-v dodavce OS,jsou pouzite i technologie ktere se nesmi sirit do "problematickych" oblasti-my spadame pod tzv irskou oblast-nebo jak to nazvat-ver tomu ze si tim MS chrani krk a ver tomu ze veskera ustanoveni se budou tykat vesmes sifrovani .Export je zavazne narizeni USA pro US vyrobce ktery musi dodrzet toto ustanoveni.
takove veci maji licence PGP nebo - nebudes tomu verit ASPI ad Adaptecu.Jinak ti to nesmi prodat-bez souhlasu
Tak ved aby to tam nemuseli cele copy-pastovat (urcite je toho na 50stran), tak napisali ze musis dodrzat ten konkretny dokument alebo jeden zakon ktory vydala vlada USA, je to proste jedna podmienka zmluvy ze to musis dodrzat. Je to uplne korektne a nicomu to neodporuje. Nemusis dodrziavat "zakony USA", ale len to konkretne co tam napisali, ako podmienku suhlasu so zmluvou. Tyka sa exportu, vysvetlenie preco to tam davaju som ti uz napisal o prispevok vyssie.
Mimochodom exportne obmedzenia platia tusim aj u nas, aj nasi obchodnici vo firme nesmu niektore veci predavat do urcitych krajin.
Takže se nedivím, že to a/nikdo nečte, b/nikdo nedodržuje......
To je katastrofa - tie ich M$$$ podmienky
MS som do isteho casu uznaval a fandil mu, aj teraz je pouzitelny, ale tymi licenciami robia take problemy, ze som z toho totalne znechuteny a presiel som na Linux, aj ked mi vadi, ze tam vsetko nefunguje ako ma, lebo aj vyrobcov HW ma pod krkom M$.
Nemozem si dovolit po kazdej zmene v HW platit novu licenciu - a retail je 3 krat drahsia ako OEM - co uz je chamtivost na n-tu. a to hovorim len o home - shitoch.
Je to nenazrany monopol, mysli si ze iba Jeho Vista system je ten pravy a ty budes platit aj za to, ked si presadnes z malej stolicky na velku - novu licenciu,
ked bude svietit na ich Win denne svetlo dalsiu, kde Win. osvetluje lampa, tak dalsiu - atp.
Ked toto pochopia - ak to pochopia (budu citat licencne podmienky) - masy uzivatelov, budu viac a viac odskakovat od ich systemu aj ked to mozno zo zaciatku bude bolestive. Dufam, ze este nie je neskoro.
na hotline microsoftu sa už tento problém riešil niekolko krát,a stanovisko microsoftu je jasné: 1 licencia=1 pc,a to buď počítač reálny alebo virtuálny ,bez obmedzenia počtu inštalácií sa vo virtuálnom pc môžu inštalovať len eval/trial verzie operačných systémov,ktoré sa dajú stiahnuť na stránkach microsoftu ako predaktivované iso obrazy a majú obvykle trial periodu 60-90-180 dní,u plnohodnotného operačného systému windows je povolená obvykle len jedna jediná aktívna kopia+licencia na jednom jedinom pc,výnimky sú udelované spravidla len na akademické verzie,takže pokial máš jednu kopiu windows +jednu aktívnu licenciu,buď si ju nainštaluješ do reálneho pc,alebo do virtuálneho prostredia,nie aj do jedného aj druhého zároveň,to by boli dve aktívne kopie inštalované súčasne a majú len jednu jedinú licenciu,čo je v rozpore s licenčnou zmluvou každého bežne dostupného predávaného operačného systému windows,oem verziu okrem toho nieje oficiálne dovolené prenášať na iný hardware,smie sa používať iba tam,kde bola prevedená prvotná aktivácia,pokial daný pc prestane slúžiť svojmu účelu,oem verzia sa nesmie oficiálne nainštalovať na iný,nový pc a platnosť oem licencie zaniká spolu s hardwarom,na korý bola viazaná,pokial sa dotyčný hardware prestane používať alebo sa zlikviduje ,ani u bežnej normálnej retail verzie nieje dovolené používať viac aktívnych inštalácií tej istej kopie windows súčasne,retail verziu je možné iba nainštalovať na nový pc za podmienok,že v starom sa kopia operačného systému prestane používať a inštalácia sa zlikviduje
Tak tohle je opravdu vyčerpávající popis, díky za něj!
Pavel