Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spotřeba zesíku naprázdno

Řeším otázku jakou může mít zesilovač v 200 W PC bedničkách spotřebu pokud hrají potichu nebo jedou naprázdno.
Platí že čím výkonnější tím i větši spotřeba v klidu?
Např. věž 200W RMS takto žere 35 W.
Představa že tak žerou i bedny u PC není moc příjemná.
Platí že čím vyšší výkon tím vyšší spotřeba naprázdno?

píšeš pc bedničky. ty mají všechny na sobě mezi čínskými znaky napsáno 200w a jejich uživatelé tomu věří.
nepíšeš bedny, nepíšeš reproduktorové sloupy, nepíšeš ani že chceš pro noční poslech používat reprosoustavy z menší tělocvičny. ne mou vinou tu dochází k nedorozumnění.

a pokud si pod menší tělocvičnou představuješ větší obyvák, a za ozvučení považuješ uřvaný vietnamský jezevčík/kazeťák s 80% zkreslením, pak se zkusím dopustit malého výpočtu:

krám bývá napájen z 6 monočlánků = 9Vcc
monolytické zesilovače mají saturák 1.5V, budu ti fandit a ořežu z každé strany jen 1V -> máš k dispozici 7Vpp (peak-peak), to odpovídá 3.5Vmax ~ 2.5Vef
pro typické repráky 8Ohm (bez můstkového zapojení) tak dostaneš max sinusový výkon U*U/R = 0.8W/kanál.

hudební signál je jistě komplexnější, předpokládám prostě volume doprava s maximálním zkreslením až do limitace, z výstupu polezou skoro ideální obdélníky.
výkon sice není úplně Umax*Umax/R, ale pro přiblížení to stačí: na 8Ohm zátěži bude 1.5W/kanál, pokud si pořídíš 4Ohm repráky máš fyzilální maximum 3W.

dejme tomu že jezevčík má tvrdý čínský síťový zdroj 12Vcc, zůstaneme u optimistického saturáku jen 1V.
10Vpp -> 5Vmax -> při obdélníkovém absolutně zkresleném signálu dostaneš 3W / 8Ohm zátěže, nebo 6W do 4Ohm (4Ohm však nebývají pc bedničky).

omlouvám se za pozdní reakci, byl jsem si "spravit" chuť v sodexhu.

edit: mám doma něco podobného, 2x bedny objem cca 80 litrů, používám to pro denní i noční poslech (přiměřeně ztlumeno na 2x 0.5w), příkon věže 20w neřeším, co bych pak s těma prachama za elektriku dělal ...

edit2: s dovolením jsem výpočet přeeditoval na velká písmena, ať začínají elektrotechnici tolik netápou.

Pojistka kde? na primari alebo sekundari? Ak na sekundari tak to ma vykon max tak 20-30W aj so stratami. Preco nenapises co to je presne za znacku/typ bedniciek? PC ebdnicky ako uz bolo napisane budu mat vykon tak max 2 x 10W plus straty. Ak hraju potichu alebo vobec, tak to moze brat tak par wattov straty, zavisi od kvality trafa co je v tom a od celkoveho zapojenia...
Veza ktora ma naozaj tych 2x200W RMS (nie PC repraciky) moze brat vklude aj tych 35W straty ale aj to sa mi zda dost mohlo by to byt imho aj menej, odkial si nabral ze ti veza zere vklude 35W? Dufam ze ta nenapadlo merat kdesi striedavy prud a nasobit to napatim.

Vykon "uvadzany" na cinskom vyrobku je vzdy hovadina, na to sa ani nemusis pozerat.

cituju czc:

dokáže vychrlit 200 wattů efektivních a 400 wattů celkového špičkového výkonu

:-D škoda že tu není ten rolující se smajlík. mrkni se na ten výpočet co jsem ti psal.

ale je to fuk. věříš tomu, a máš 2A pojistku na primáru (patrně pro nárazové proudy 30A na sekundáru při zapnutí... teď mi tu fak ty animované smajlíky chybí, jdu je hledat.

ještě něco: násobilce věřit nemusíš, ale vem si že účinnost repráků je 5, max 10%. to znamená že v těch satelitech se v každém musí být schopno vyzářit na teplo přes 35w.
vem si doma obyčejnou 40w žárovku do ruky, zapni si ji, a jak dlouho myslíš že její vyzařované teplo udržíš? to abys měl představu kolik to je.

Tak logitech su na tom trochu lepsie ako "nejake" PC bednicky, ale tie uvydzane vykony su aj tak prehnane, ktovie co tam uvadzaju za udaje namiesto realnych. Je mozne ze bedne su nejake 2x30 az 40 a subwoofer nejaky 50-100W, ci tam taky vykon vie dodat zosik to sa da len zmerat.
Spotreba v klude by sa musela zmerat, zavisi to dost silne od konkretneho vyrobku. U logitechu by som si ale nerobil starosti, nie je to uplny smejd, tipujem to bude v klude par wattov prip. 10W apod.

To proto, že měl zesilovač třídy A, tzn. jeho střední proud se s odběrem neměnil (a byl nachystaný na maximální výkon). Tranzistorové (a tedy i intgrované) zesilovače nejčastěji pracují v třídě B (no, spíš něco mezi A a B), kdy střední proud s vybuzením vzrůstá. Existují i další třídy, s mnohem větší účinností (dá se to přirovnat ke spínanému zdroji), ale ty nejsou příliš rozšířeny.
Jak jsem pravil, zesilovače reprobedýnek budou nejčastěji v třídě B, nabo AB, takže jejich klidový odběr bude zlomkem maximálního výkonu (myslím tím skutečný výkon, ne ty oblíbené kaligrafické znaky připomínající nejčastěji písmena 200W a které mají pouze ozdobit fádní design reproduktorků, přičemž obrázek kupř. Mickey Mouse by splnil svoji úlohu lépe), ale těžko říci, kolik ten klidový odběr bude. Já bych to odhadl, když moc, tak 2W (střílím od boku).

Díky, jsem rád že po uvedení modelu jsou již příspévky k věci a konkrétní.
Jinak těm 200 W bych i věřil, jelikož ty repro mají skoro stejnou páru jako nahoře uvedená věž, u které vzhledem k nápisu
POWER CONSUMPTION: 230 w ten výkon i věřil že reál bude tak 160 a více

v časáku stereo kdysi měřili výkony a nelišilo se to nikdy o víc jak polovinu u 200w věže měřili před limitací kolem 150w.
Nevím jestli si viděl ten sub, ale ty chladící žebra jsou fakt větších rozměrů. U věžky jsou menší ale zase tam fouká FAN. ale hádát se bez proměření nechci.

časák stereo se nezabývá měřením čínských sraček, které se předhánějí v nálepkách se stovkami wattů.
oni si hrají hrají na ušlechtilou elektroniku pro vyšší příjmy - a tam nemívají výrobci tak buranské zvyky.

taky si úplně nemůžou dovolit popírat bájné špičkové impulsní milisekundové teoretické hodnoty - prostě proto že pro tento fyzikální nesmysl nejsou stanoveny podmínky měření - a kdyby chtěli s váženým a drahým výrobcem polemizovat, 1. nemají se o jaké podmínky opřít, 2. nedostali by volnou vstupenku na veletrh do mnichova, ani další drahý krám k recenzi, a můžou svůj časopis zavřít.

soukromá informace konkrétně k tvému logitechu:
ty údajně 40w satelity nepřežijí ani 4w trvalého příkonu (omezíme se na jejich pásmo 2-10khz) - nezkoušej je nikdy k tak výkonnému zesilovači připojit!
subwofer 200w: obsahuje nějaký zesák, který má svoje ztráty, nějaké ztráty má i síťový zdroj, a většina výkonu z basáku (přes 90%) se bohužel taky proměňuje v teplo. asi víš jak vypadá vnitřek pc, kde je procesor topící zhruba 100W - jaký má chladič a kolik tam najdeš větráků. pokud je nálepka o 200w pravdivá, tvůj subwofer musí být dimenzován na potřebu uchladit 2x tolik tepla - ty tam máš 2-4 větráky?
pokud nemá subwofer místo hudby jen produkovat hluk ventilátorů (jakože tam nebývá žádný), potřeboval by přiměřeně velký pasívní chladič s žebry ven.
u chladicích profilů se udává takzvaný teplotní odpor Rth.
pokud zanedbám přechodový odpor chlazené součástky, aby tento chladič dokázal vyzářit výkon 200w, a chlazená součástka se nemá ohřát nedostatečným chlazením o víc než 60°C, pak musí být Rth = 60/200 = 0.3K/W. takový chladič vypadá například takto - má délku 30cm, šířku 25, výšku 9cm a váží asi 8kg. máš na své bedničce něco takového?
(je to jen teorie, předpokládáme u země ideální proudění vzduchu a nulové tepelné přechodové odpory zesilovače i magnetu repráku - je to nesmysl a pasívně to prakticky nejde uchladit)

je mi jedno co jsi měl ve škole z fyziky nebo z násobilky, ale když tvé zbožňování nálepek s mnoha nulami popírá fyzikální zákony, netvrď o druhých že neargumentují k věci.

Lední brtník: Ve Stereu právě testovali laciné věže okolo 10k, s výsledkem jaký jsem uvedl.
Výrobce deklaruje např. 100 W a naměřili kolem 70, u věže co deklaruje 200 naměřili kolem 160-170.

K těm logitechům: Evidentně si je neviděl, protože právě ony mají celkem masivní chladič, viz zde:
37.jpg
Nechápu tedy, proč to srovnáváš s crepy typu Genius, které uvádějí PMPO hodnotu úžasných 300W u malých kysniček - to by ruce urvalo..

Tak a můžem argumentovat.
Ostatně i moje staré Creative 2.1 mají přikon satelitu 8 W (uvedeno přímo na magnetu reproduktoru) proto mi hodnota 4 W, které jsou kvalitativně někde jinde, nepříjde moc reálná.

chladič zezadu pro zesák, zdroj a heatpipe k reproduktoru?
neznám nic stupidnějšího než se hádat s děckem, ale když tě to baví: odšroubuj ten chladič a zvaž ho, jestli má 8kg (případně zvaž celou svoji bedýnku a zamysli se, jestli se do váhy vejde 8kg chladič s 0.3K/W). odpovídat mi nemusíš, výsledek znám.

abychom si rozumněli - hifisty ze sterea neberu příliš vážně, jsou zábavní když s vážnou tváří vysvětlují poslechové rozdíly mezi originálními a vypálenými cd.
a pokud u běžných věží do 10k naměřili výstupní výkon 70w - jistě na přiložených dřevotřískových či plastových bedničkách co se k nim dodávají - myslím si o nich totéž co o tvém až 200w subwoferu.

Repro potřebuje chladič? To slyším prvně.
Jelikož hmotnost SW je 14 Kg tak nepředpokládám by to žebrování vážilo 8 Kg, spíš bych to tipl tak na kilo.
8 Kg by to dle mě potřebovalo na to, kdyby to mělo dodávat 200W od rána do večera, tedy v kuse, jenže se nepředpokládá, že by to někdo na plný výkon vůbec pouštěl. A když to pustí nahlas, tak třeba to dosahuje 180W výkonu ale jen třeba při úderu bubnu, což jsou řádově zlomky sekund.
No jelikož kolega měřil spotřebu minisystému Sony a naměřil při vyšší hlasitosti spotřebu kolem 150 Wattů, tak kde podle tebe ta el. energie šla? Do tepla? Zkus si sáhnout na 150 W žárovku.....

Pořád ti nedochází, že na zvuk se promění asi 5% energie dodané do reproduktoru? Zbytek se promění na teplo. Membrána kmitáním rozpohybuje okolní vzduch a ten odvede teplo z kmitací cívky. Kdybys do toho malinkatýho repráčku u PC bedniček cpal velkej výkon, tak se ti ten magnet uvaří. Ale jak píšeš - výrobce nepředpokládá, že by to někdo pouštěl na plný kule.
Mimochodem - mám doma sloupový repro, každá bedna má dva basové reproduktory, po jednom střeďáku a jednom výškáču - a ta bedna má příkon pouhých 90VA. Opravdu myslíš, že bednička o objemu dvou litrů může mít podobnej příkon?
A na údery bubnu se nedívej, RMS výkon se měří - tuším - při 1kHz po dobu mnoha hodin. Špičkovej výkon je ten úder bubnu a bývá obvykle dvojnásobek standartního výkonu repra.

Brtníku, nech toho, nemá to cenu. Někteří lidé, na rozdíl od nás, obyčejných smrtelníků věřících ve fyziku, VĚDÍ. A tak se budou hádat, že pozlacený kus drátu k reproduktorům má jakési blíže nespecifikované vlastnosti (o kterých my, fyzikové, nemáme ani tušení), kteréžto vlasnosti mají zásadní vliv ma celkový poslechový dojem. To například. A také neuvěří, že do objemu měřeného na zlomky litrů se 200W prostě nevejde. Informaci, že akustický výkon normálně hovořícího člověka je 20uW (tedy 20 milióntin Wattu) prostě nevnímají. A tak dále a tak dále.
Neruš jejich víru, stejně je nepřesvědčíš.

Tak ale zas netreba prehanat ani na jednu ani na druhu stranu. 200W je vela ale zas to nie je ani 10W zostava, vyzera to na viac. Zober ze v aute su repro az do 35W tusim, ako sa uchladia nemam ponatia ale mozes do nich nacpat 35W hudobny vykon (ale mozno nie trvale :-))

Do vyskacov sa samozrejme necpe tak velky vykon, tych 200W o ktorych logitech pise je kompletny vykon pre subwoofer + satelity (vsetko dohromady ma mat 200W). Samozrejme mne sa to tiez zda prehnane (cinch konektory do satelitov, cez nich urcite nejde tych 40W pre kazdy satelit, ani ten chladic by IMHO straty 200W zosiku neuchladil), ale tipnem si ze cele to moze mat aj nejakych 100W hodobny vykon, vacsina pre subwoofer, do satelitov tipujem ze ten zosik cpe max nejaku desiatku W do kazdeho apod. P.S. A mozno to ma aj menej, mozno 50W (myslim vsetko dohromady subwoofer + satelity), kym by sa to poriadne nezmeralo mozme len tipovat.

Zvrhlo se to tady v bitky názorů. Původně šlo jen o spotřebu energie, i když to s tím souvisí. Nejlepší bude si zapůjčit elektroměřící přístroj, který ukazuje spotřebu, pokud při vyšší hlasitosti naměří 150 W a více příkonu, tak to bude hovořit něco i o hudebním výkonu.
Ostatně je skoro jedno jaký to má výkon, vyšší výkon neznamená hlasitější nebo lepší. Důležité je, že zvuk je dostatečně jakostní, samozřejmě že se sloupovkama to srovnávat nejde, ale v rámci možností, to byla asi tak nejlepší volba pro alespoň trošku kvalitní ozvučení PC.
Výkon je dostatečný na to, aby se daly pustit i velmi nahlas bez větších známek zkreslení.
Děkuji MM za rady.

Akoze v tomto ma Ledni brtnik pravdu ze podla spotreby energie zosilovaca sa fakt nemera jeho vystupny (hudobny) vykon. Totiz bezny dnesny zosilovac moze mat pri vybudeni aj tolko strat kolko posiela vykonu na vystup, takze veza s "power consumption 230W" je predpokladam stavana urcite na mensi vystupny vykon ako na polovicu z 230W, t.j. 115W, nie je to 200W veza. Ale samozrejme nie je to ani nejaky smejd 2x10W.
Uz aj skutocnych napr. keby to malo 50W ti urobi taky ramus ze az. Ja som kedysi mal doma zbastleny 2 x 5W (skutocnych RMS) zosilovac + repro, a to vedelo urobit hodne velky ramus v miestnosti ca 4m x 4m. Takze nie je dolezite natahovat sa tu o max. vykony. Aj keby to malo len 50W tak by si pri tom v beznej miestnosti ohluchol :-)
Skor by mi islo o kvalitu / skreslenie atd...

Ako uz som pisal (a nielen ja), na odber pri malom vybudeni alebo v klude sa vykasli, nie je to nic tragicke. Ak ten zosik vobec nepouzivas napr. celu noc alebo ak je PC vypnuty tak ho vypni (ak to ma nejake tlcitko power), ale inac to neries.

Ještě dotaz:
Jaká může být spotřeba napájecího trafa v klidu?
Vypínač síťový to sice vzadu má, ale uživatelský vypínač vypne jen zesilovač, ale trafo zůstane v chodu.
Jelikož se jedná o trafo větších rozměrů a většího výkonu i hmotnosti, tak by mě zajímalo, jaká může být spotřeba primáru bez zátěže.