
Sháním schéma na usměrňovač 24 V AC/ 100 VA na DC
Nemate schemu na usmernovac 24 V AC/ 100 VA na DC ??? Alebo da sa taky usmernovac kupit ?
Změna předmětu, původně: Usmernovac (host)
Nejdřív musíš upřesnit požadavky na velikost, stabilitu a zvlnění výstupního napětí. Podle toho se pak dá něco navrhnout.
Vlastne ako tak rozmyslam tak potrebujem co najmensie zvlnenie ale zas aby to nebolo velmi zlozite na zapojenie a neboly drahe suciastky.
Tak ještě jednou a v úředním jazyce tvé země. Co vlastně chceě. Protože to, co jsi napsal, tak z toho nikdo nebude moudrý. Napiš čeho chceš dosáhnout na výstupu a podle toho se mohou odvíjet další úvahy.
Napiš tedy, jaké napětí požaduješ na výstupu (od - do), jaký maximální proud, jaké jsou nároky na stabilitu a zvlnění. Konečně, ty nároky by se daly i odhadnout, chtělo by to jen, kdyby jsi vyzradil, k čemu to má sloužit.
Takze sluzit na bezne napajanie zariadeni. Ok vysup regulovatelny od 0-24V DC/AC (prepinatelny). A prud okolo 3 A. Zvlnenie jtaci odsranit kondenzatorom nepotrebujem o mat exra stabilizovane a stabilita ma tiez velkmi netrapi.
Ha, 0 se vytvari stabilizovana dost tezko, natoz pak stridava. Na regulaci stridaveho bych ti asi doporucil regulacni transgormator. Je to tvrdy zdroj napeti a reguluje az do nuly. Vlastne me ted napada, ze by to mohlo byt reseni i pro stejnosmernou cast. Jen za to zaradis usmernovat + stabilizator.
No tak ta nula nie je az taka dolezita ja totiz uz mam doma trafo a edze tu nulo nedostanem tak neva povedzme od 2 V
Inak som videl v obchode taku jak fixu na kreslenie tych spojov na doske. Neviete co to stoji ?
Samozrejme vodivu myslim
. Ne len tak na kreslenie.
Tak nasiel som nieco take: http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1438-Napa jeci-zdroj-0-30V-s-regulovatelnym-proudem-2mA--3A.h tml
Je to trocha zlozitejsie preto mi treba plosak urobit. A kedze mam doma len pertinaxovu dosku zaujima ma ci je vobec nejaka akokeby pasta ktorou tie spoje nakreslim. A pripadne kolko by stala.
Pořád přemýšlím, co ti mám, Matfeji, odpovědět a asi tak 4x jsem svoji odpověď smazal - vždycky mně ta odpověď vyšla tak nějak kousavá a ironická.
Je velice znát, že nejsi z oboru (např. tvůj názor na výrobzú plošných spojů je prostě směšný, bez urážky) a nemáš základy. Proto nevíš, co můžeš chtít a co je blbost (viz stabilizovaný zdroj s přepínáním DC/AC) a ani nejsi schopen si něco postavit. Prostě nejsi z oboru, což není hanba, neboť každý nemůže něj být (já jsem zase diletant až vemeno v jiných oborech).
Každý ale nějak začínal, všichni současní odborníci jsou, bez vyjímky, minulí začátečníci (až diletanti) a tak bych ti pro začátek doporučil, aby jsi si koupil nějakou stavebnici (třeba stabilizovaného zdroje, když po něm tak toužíš) a až tu stavebnici sestavíš, tak se uvidí. Třeba tě to doopravdy chytne a za čas to budeš ty, kdo tady bude rozdávat užitečné a moudré rady.
No Ok cakal som takuto ´radu´. No je fakt ze nie som z oboru ale mam s tym male skusenosti povedzme. A te spoje no preco blba otazka? Ked nemam doma plosny spoj s vodivou v vrstvou a ani chemikalie na leptanie tak proste hladam jednoduchsiu cestu.
No a stym prepinanim no zle som sa vyjadril
Ja som myslel tak ze regulujes jednosmerny a prepnes na striedavy 24V ktory sa ale neda regulovat. Tade vlastne prepinac s ktorym sa do obvodu zaradi cela ta schema hore a je z toho jednosmer. Ked prepinac prepnuty tak dava 24V AC
Tak tohle je naprostá blbost. Je lépe mít to střídavé napětí (které budeš mít k dispozici neustále) vyvedeno na zvláštní svorky, aby jsi věděl, že připojuješ střídavé napětí, jenom střídavé a žádné jiné. Jiné svorky aby byly vždy stejnosměrné a žádné jiné.
Jinak hrozí, že připojíš nějaké zařízení na svorky v dobré víře, že máš přepínač v poloze DC, nicméně on bude v poloze ... (nebo do toho přepínače v zápalu boje drbneš ... )
...........
A už je to tady. Vysvětlovat každý detail, každé hnutí, vymlouvat každou naivní představu.
No aj tak sa da. Ale mal som predtym zdroj ktory bol rieseny tak ako som pisal.
Hledáš jednodušší cestu, ale zvolil jsi převelice složitou. Existují vodivé barvy, ale jejich vodivost je nesouměřitelná s vodivostí mědi a mechanická odolnost - škoda mluvit. Jsou totiž spíše pro opravu poškozených spojů. A malý dotaz: Jak by jsi si představoval pájení na takovouto vodivou barvu?
Dovedu si spíše představit amatérskou výrobu plošných spojů (leptáním), ať již fotocestou (dnes, v době laserových tiskáren bych snad o ničem jiném ani neuvažoval), nebo nakreslením spojů lakem, fixou - čím libo. Materiál na obojí je bez problémů dostupný. Potřebné chemikálie seženeš snadno, např. v GM, vodivou barvu těžko, přetěžko - a ještě hůř se s ní bude pracovat.
Noo diki to som chcel vediet. Takze navrhujes aby som zohnal plosny spoj fixu a chemikalie? Kolko to stoji ?
Skús si niečo preštudovať. Dá sa to robiť "ručne":
cs.wikibooks.org
serial_elektronika.html
detail.php
Alebo aj "profesionálnejšie" pomocou PC.
dps.htm
foto_dps.htm
http://www.zesilovace.cz/view.php?cisloclanku=20030 10301
Ak nechceš, alebo nemáš možnosť robiť plošné spoje fotocestou, tak si môžeš vyrobiť návrh plošného spoja na PC a na dosku "pertinaxu" to nakreslíš rukou.
Upozorňujem, že ktomu je potreba "zvládnuť aj softvér na návrh" ktorý musíš naštudovať (a to je niekedy problém aj pre človeka od "fachu")
Diki moc. U mna je totiz problem prave s tymi plosnymi spojmi nemam k tomu vobec pristup a kupovat to nechcem. Dakujem za tie navodi pomozu mi dost.
Akurat ze nemam ani tie pomednene dosky. Ten pertinax to su vlastne prstvy skelnych vlaken zlisovane s dajakou zivicou ci co Je to dost pedvne , nevodive. Kazdopadne tie programi su fajn pretoze mam aj ine zapojenia -jednoduchsie- a tie prerobim nejak pomocou dratikov.
Zadarmo nič nie je. Nuž ked to nechceš kupovať napr. v SOS
www.sos.sk s fotocitlivou vrstvou
www.sos.sk bez fotocitlivej vrstvy
(ostatná chémia na výrobu plošného spoja fotocestou sa tam dá tiež kúpiť).
Tak ti neostáva iba "predpotopná" drátová montáž na ten pertinax, alebo inú pevnú dosku z izolantu.
(ja som to len tak z recesie použil slovo pertinax).
Inak tá montáž sa robila aj tak, že súčiastky sa pájkovali na nity, ktoré sa k tomu účelu dávali na dosku v potrebných vzdialenostiach..
PS.
V dnešnej dobe je lepšie/lacnejšie kúpiť hotový výrobok, ako ho skladať z jednotlivých súčiastok. Iba človek prichádza o pocit "dobre vykonanej práce" vlastnými silami.
Ale ak to chceš ako koníček, tak choď do toho (na peniaze sa pri koníčkoch nehľadí, niekto prefajčí, niekto prepije, a ty to použiješ na potrebnú vec).
Ano mam to v podstate ako konicek
a slovo pertinax to aj ja pouzivam bezne
A kupim predsa dosku na plosaky a roztok na leptanie myslim ze to je najjednoduchsie. Inak ten roztok mozem viac krat pouzit? povedzme 5x ? Samozrejme ze ne donekonecna
A veru robit drotikmi no to je pri takej scheme blbost.
zalezi, kolik medi odleptavas. Pokud desku nakreslis tak, aby se odleptaly jen uzke cary mezi spoji, tak ti vydrzi dlouho. Poukud naopak budes mit spoje jako cary a budes odleptavat velke plochy, tak vydrzi prd.
Aha no logicky
Ok tak sa do toho dam DIki za rady. A kolko asi ma bude stat toto zapojenie ?
http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1438-Napa jeci-zdroj-0-30V-s-regulovatelnym-proudem-2mA--3A.h tml
Ako začiatočník si kúp stavebnicu.
Prehľad cien napr:
www.sos.sk
www.sos.sk
No a k tomu prirátaj aj:
cenu krabičky (ak si je nemôžeš urobiť sám).
www.sos.sk
Cenu chladiča - www.sos.sk
Šnúru - www.sos.sk
A keď chceš aby to bolo ako profesionálne tak tam primontuješ aj merací prístroj.
www.sos.sk
alebo
www.sos.sk
A pár drobných korún na vodiče, zdierky, ovládacie gombíky....
Nezľakni sa, neodrádzam Ťa, ale aj toto je vhodné spomenúť.
Na druhú stranu sa potom nebudeš hambiť za "svoje" dielo.
PS
Ak si z Košíc tak ušetríš na poštovnom.
Ano som z KE ale SOS som nenasiel. Tam kde pisu sidli nejaka vysoka skola ci co ta neviem taraz. A no diki za stavebnicu ale ta cena tej na 5A no to je pekna palka(bude tym ze okrem ineho je aj s trafom ktore ja mam), A aj ta druha no myslim ze jednotlivo ked to urobim vyjde ma lacnejsie. A take ze snury tak toho mam plnu pivnicu
Chladic tak to nejaky vyrobim mam hlinikove profili a merace A,V tak to myslim ze tiez niekde sa povaluju. Ale aj keby neboli tak to jednorazovo nastavim pomocou toho trimera a potom uz len mustimetrom budem urcovat. Krabicu tak to zatial nerozmyslam. Ako si si vsimol tak snazim sa co najlacnejsie teda dat 1000 sk to je moooc. Ratam so vsetkym tak do 400 Sk. (trafo mam a krabicu neratam ani meracie pristroje).
V KE ides napr. do obchodu ktory je dole v jumbocentre a tam sa opytas.
SOS je velkoobchod, tam ti nic len tak nepredaju.
Alebo si skus objednat nieco od conradu apod.
Na dosky 100x160 mm môžeš použiť litrový rostok chloridu železitého www.sos.sk cca 30 až 40x.
No a vývojku (niekedy dávno v drogérii kúpený NaOH v "pecičkách) radšej zarábam menšie množstvo. S tou mám skúsenoť takú , že sa neoplatí skladovať zarobený a už použitý roztok.
Další návod:
Návod na výrobu DPS fotocestou
PS.
Nezabudni, že na výrobu fotocestou potrebuješ mať predlohu 1:1 vytlačenú na pauzák, alebo fóliu a osvetlovacie teleso s ultrafialovým svetlom.
Vyvojku? Nestaci ponorit do chloridu ?
Ak si kúpiš fotocitlivú dosku plošného spoja (DPS) tak predpokladám, že budeš robit DPS fotocestou, potom potrebuješ vývojku. A po vyvolaní a opláchnutí dáš leptať do chloridu.
Ak budeš spoje na dosku kresliť ručne (obyčajná pomedená doska), potom po zaschnutí stačí iba vyleptať v chloride.
(prečítaj si tie stránky o výrobe klasicky a fotocestou).
Inak ako začiatočníkovi Ti odporúčam stavebnicu.
No budem robit fixou. myslim ze je lacnejsia len po-Cu doska. A stavebnice - no neviem si pomoct ale sa mi zdaju drahe. Ako stavebnice viem stavat par som uz poskladal( aj ked somarinky
) takze myslim ze je cas prejst na nieco nove.
Jéžišmarjá, teď mně to dochází: TY SI MYSLÍŠ, ŽE PLOŠNÉ SPOJE JE MOŽNO KRESLIT FIXOU?
Vůbec nic jsi nepochopil! Když se tady jakkoliv psalo o technologii výroby plošných spojů, tak vždy se měl na mysli ten postup, že se použije izolant pokrytý vrsvou mědi (cuprextit), na ten se umístí obrazec odolný proti leptání - fotocestou, fixou, kreslení lakem a podobně - a potom se nezakrytá měď odleptá. Každý to totiž měl za tak samozřejmé, že se o tom nezmiňoval. Jiný postup je nejen v amatérských, ale i poloprofesionálních podmínkách nedostupný.
Prosím tě, co máš pořád s tím vodivým lakem, jsi jak umanutý!
myslim ze v tom poslednom prispevku uz to chapal, pise ze pomedena doska je lacnejsia ako fotodoska.
Nee sakra jasne ze fixou sa zakrije Cu vrstva aby ju neodleptalo. Az taky blby nesom sakra
Len sa asi zle vyjadrujem.
Tak to jo, budiž ti odpuštěno.
Plosaky sa nekreslia nicim vodivym
Plosaky sa robia z dosky na ktorej je nanesena medena vrstva, a tam kde maju byt spoje sa to zakryje specialnym lakom a zbytok sa da odleptat. Ak si to nikdy nevidel ako sa to robi a evidentne si lenivy najst si to googlom, tak to nerob.
Kup si zdroj aky potrebujes uz hotovy. Napr. na www.conrad.cz alebo v predajniach el.tech. potrieb, alebo niekde v obchode s elektrozariadeniami urcite maju aj taky aky potrebujes. Nestoji to vela a sam by si to lacnejsie neurobil, a uz vobec nie lepsie, a mas istotu ze ti po zapnuti nic neexploduje do xichtu.
Noo a tej cene teda pochybujem a o explozii tak o to sa nebojim. Zapojit to viem ale plosaky mi moz nehovoria a ano Uz mi je jasne ze sa robia na Cu dosku tak ze sa nakreslia napr fixou a potom sa to vylepta. Resp moze sa fotocestou.
No, davaj pozor lebo az zapojis zariadenie urcene pre DC na AC napajanie tak garantujem ze ti exploduju vsetky elektrolyt kondenzatory. Tolko k tomu ze si chcel prepinac AC/DC (to by bol dost riskantny prepinac :)
Plošňáky "na balkóně" jsem dělal pomocí chloridu železitého. Desku s kuprextitem sem počmáral lakem tam kde měli zůstat vodivé cesty, To co nechráníš se odleptá. Dá se použít i fixka která ale měď chrání méně a je to míň spolehlivé.Pak se to umyje odlakovačem a natře kalafunou v lihu.
Nějaký ten zdroj s tím udělat jde ale na nějaké složitější věci tahle ruční práce není.
No o mi je jasne ze na zlozite veci to neni
Kde zozeniem kalafunu? a co to je vlastne?
používá se to na prase při zabijačce a stačí jí trochu. buď to koupíš ve velkém nebo v elektroprodejně.
používají to aj hudebníci na smyčce takže i v hudebniných ale ta je drahá jak prase.
Doobre diki moc
Všechno jsem si pročetl a mám jeden jediný návrh - nechceš začít čímkoliv jiným, ale hlavně ne něčím, co bude spojeno s 230V? Nechci Tě vůbec podezírat z neschopnosti nebo nedostatku zdravého rozumu, ale pokud chceš vyrobit svou první DPS, tak se velmi snadno může stát, že tam přehlídneš nějaký vlasový propoj a neštěstí je hotovo...
Taky mám elektroniku jako koníček, taky jsem nějak začínal a žádný učený z nebe nespadl. Ale ono navržení plošného spoje má taky svá pravidla, pokud to tedy chceš si skutečně celé navrhnout sám. Cestičky je potřeba vhodně dimenzovat, dodržet bezpečné vzdálenosti od silového vedení, korektně vést cestičky tak, aby to nechytalo "podivná" rušení...
No ale ved ja to napajam z trafa 24V Aky masaker ked nechtiac nieco prepojim zle? Najskor by kondik mohol buchnut to je najnebezpecnejsie inak nic viac. A k tomu trafu uz som nan napojil kable secko a ide a dava 26 V (kedze bez zataze) A ano je to moj prvy plosak ale to neznamena ze som nikdy nic take nerobil.
No jestli je trafo úplně oddělené, tak proč ne. Kdyby se náhodou něco nezdařilo, budou škody jen na materiálu, na zdraví nejspíš ne...
Kondik by odejít mohl, ale je tam celá řada dalších problematických míst.
Nicméně ten zdroj z hw.cz jsem stavěl už dvakrát a špatný není, i na oživení je to jednoduché.
Este k povodnej otazke, ten tvoj "usmernovac s prepinanim, na 3A" - toto sa da v principe robit 2 sposobmi:
a) trafo ma sekundarne vinutie rozdelene (s odbockami) na 3V, 6V, 12V apod. a prepinacom sa voli spravna odbocka a pripoji sa na 4 usmernovacie diody za ktorymi je vyhladzovaci kondenzator.
Toto riesenie ma nevyhodu ze napatie klesa podla zataze, pri nastaveni 3V mozes mat bez zataze aj 4-5V, zavisi od trafa ale kazde trafo je do urcitej miery "makke".
b) ak mas trafo len s jednym sekundarom tak si usmernis (4diody) a vyhladis (kondenzator) tych 24V a za tym urobis nejaky impulzny DC-DC menic (pouzije sa prislusny IO napr. nieco od Maxim, a zapojenie podla jeho datasheetu, zvycajne je k tomu nutna aj nejaka indukcnost a dioda prip. este vykonovy tranzistor, vid prislusny datasheet k IO ktory si vyberes alebo si najdi schemu googlom, hladas DC-DC converter, apod.).
P.S. 3. a relativne jednoduchy sposob by bolo pouzit regulovatelny linearny stabilizator (toto asi chces robit ak som ta dobre pochopil), ale ten kvoli tomu co si nam zadal a z toho vyplyvajucim vysokym stratam neodporucam (mozne straty 24V*3A = 72W, to len tak lahko neuchladis). S napajanim 12V a do 1A by sa to este s prislusnym pasivnym chladicom aj celkom dalo.
Ano ano schemu uz mam Ten prvy sposob tak to je kusa predpotopne ale ano da sa. Schema je tuna http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1438-Napa jeci-zdroj-0-30V-s-regulovatelnym-proudem-2mA--3A.h tml
aj s popisom a secky
Tak to je ale totalne debilne zapojenie
(to je ak to spravne chapem linearny regulator, takze straty na vystupnom tranzistore budu obrovske = obrovsky chladic).
Ale OK, dobra vec tam je ze to ma nastavitelnu ochranu na vystupny prud. Ak chces tak ok postav si to.
Takze je to zly zdroj? Navrhni nieco podobne Podla mna je OK Ved nejeden clovek to uz postavil a nema problemi.
Nie je s tym "problem"
Ale je to velke a potrebujes k tomu 1kg chladic. Si zober ze v kazdom v notebooku mas aspon 3 menice, 12V->5V, 12V->3.3V, 12V->1.8V, a nie na 3A ale na 30A. Keby sa to robilo podla tej schemy tak notebook vazi 100kg a je velky ako normalne PC a na baterku by vydrzal ist 5 minut
To co si dal link ma vyhodu ze ma nastavitelny max. vystupny prud, a je jednoduche ho ozivit s obycajnym voltmetrom co je dobre pre zaciatocnikov, to su ale asi jedine vyhody.
Ak chces tak si to postav, fungovat to samozrejme bude, a ziadnu inu schemu s prudovou ochranou ti teraz neponuknem, takze ti nic ine ani neostava ako postavit to, co si si nasiel
... pulzny DC-DC menic vyzera asi takto LM2576-D.PDF strana 21, figure 34 "1.2 to 35 V Adjustable 3.0 A Power Supply with Low Output Ripple"
- jeden IO s 5 vyvodmi a 5 suciastok, cele sa to vojde na 3cm x 3cm a netreba chladic
No vizera zaujimavo ale urcite ma aj nejake nevyhody Napr pri skrate. Skoda ze po anglicky neviem skoro ani slovo. Nevies o niecom co je po cesky ?
spinane DC-DC menice mozu mat aj ochranu proti skratu.
Asi poskladam co som nasel pretoze regulacia prudu sa mi tiez zide. VLastne mozno aj viac ako napatia. Ale asi nahradim ten tranzistor niecim co ma mensi vnutorny odpor ale neviem presne cim by sa dalo.
Strata na linearnom regulatore je prave to co ten regultor robi regulatorom. Ak by na vystupnom tranzistore nebola strata tak by to nebol linearny regulator. tepelne straty na tom sa uz z principu linearneho regulatora nedaju znizit.
Samozrejme ale urcite su aj lepsie tranzistory ako ten co tam je Ale OK mas pravdu racej nenahradzujem.
lepsi tranzistor ti ale v tomto zapojeni nijak nepomoze.
DObre DIKES. Inak je tam chyba v tej scheme aj dole to pisu miesto R17 33kohm ma byt len 33 ohm.
Nic tam nenahrazuj! Je to funkční...
Mas s tym skusenosti? Ide to normalne nezahrieva? reguleje prud?
Nereguluje proud, má pouze proudové omezení. Velikost proudu přitom závisí na poměru vstupního a výstupního napětí. Ani to není určeno na nějaké exaktní řízení proudu, je to jenom pojistka, aby se regulátor zkratem nezničil.
"Velikost proudu přitom závisí na poměru vstupního a výstupního napětí." - co?? Nezavisi :)
Ma to regulovatelne prudove obmedzenie, prud je snimany ubytkom na odpore R7 a ma to tam nejaku aktivnu regulaciu. Podla textu: "... Toto je princip udržování konstantního proud na výstupu. Obvod je tak přesný, že je možné přednastavit proudové omezení až na 2mA."
Aha no vidim ze v tom mame vsetci jasno
Kto vie jak to je Ok postavim a zistim. Diki vam vsetkim A este raz sorry za blbe otazky.
Asi jsme se koukali každý na jiné schéma - já na ten katalogový list k LM2576 a ona je, jak vidno, řeč o něčem hóóódně nahoře, už to začíná být poněkud nepřehledné. Tak pardon.
Ale dopadá to jak jsem předpokládal - místo několika rad se koná kurz "elektronikem snadno a rychle".
pytal sa na to aky regulator ma postavit, napisal som mu ake ma moznosti, on napisal co chce robit tak som mu vysvetlil ze ake to ma nevyhody a ako sa to robi bez potreby 1kg chladica. Mozes mi vysvetlit aky kurz snadno a rychle tu vidis? Odpovedam na otazku Sháním schéma na usměrňovač 24 V AC/ 100 VA na DC
Tak jsem to tu zběžně prolétl, jsou tu různé rady, ale nevšimnul jsem si (možná jsem nečetl dostatečně pozorně) že by tu někde bylo zmíněno k čemu to potřebuješ. Třeba je jednodušší řešení než ten zdroj dělat.
BTW: Vodivý lak existuje, asi před rokem jsem si v GM kupoval za 160Kč takovou malou lahvičku, opravoval jsem si s ním vyhříváni zadního okna v autě ale že bych si s ním kreslil plošné spoje pro výkonové zařízení (24V 100VA to už jsou nějaké proudy)....
tak pokud člověk nechce vyloženě něco speciálního, tak se to dělat nevyplatí nikdy. Ale jde o to, že to je koníček, příjemný způsob trávení času, který jako každý koníček něco stojí a na konci jako bonus bude vybavení k dalšímu rozvoji koníčka
Souhlas.
Ale začínat stabilizovaným zdrojem 24V/tak 5A - to jej spíše odradí.