Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problemova instalace Visty na novou desku.

Ahoj,

potrebuju zase radu. Mam novou desku i CPU a v PC dva HDD, na jendom byly XP a na druhem Vista-oba HDD jsou rozdeleny na 2 oddily. Nic jsem s instalacema OS nedelal a jen jsem vymenil desku a cpu a chtel jsem na hdd s Vistou zase dat Vistu(odinstaloval jsme vse od ATI a AMD) a doufal jsem, ze to pujde repair instalaci. Neslo. Tak jsem se po nekolika hodinach zkouseni, kdy se mne povedlo Vistu i jaksi rozchodit na novem HW bez ovladacu a repairu se to jaksi seklo a neslo s tim nic delat. Tak jsem ztratil trpelivost a dal jsem dvd s Vistou do mechaniky, zformatoval C a nechal instalovat Vistu. Instalace probiha standardne do doby kdy je aktivni COMPLETING INSTALLATION a dole pod oknem je pruh, ktery je rozdelen na cast 1-COLLECTING INFORMATION(tato cast je komplet) a cast 2 INSTALLING WINDOVS, tato cast se vzdy zasekne v cca 65% a uz asi hodinu to nic nedela, jen v okne blikaji tecky u toho jiz zmineneho COMPLETING INSTALLATION a nic jine se nedeje. Jednou jsem to uz nevydrzel a dal restart a instalaci jsem zahajil znovu. Vysledek stejny, uz asi 45 minut porad blikaji tecky. Kdyz jsem to instaloval na MSI zakladovku, tak to bylo ani ne za hodinu cely. Je to normalni a mam pockat a nebo je neco spatne? V tom pripade bych rad vedel, do ceho sahnout. Deska je GB P35 DS3R revize 2.1. V okne jsou tyto veci:
Copying Windovs files
Expanding files
Installing features
Installing updates
Completing installation
vsechny az na tu posledni jsou uz odfajfkovany zelene.
Pokud nekdo vite, prosim poradte. Uz na me zase lezou myslenky na rozslapani dvd s WV.

Jo, zkousel, ale reseni jsem nenasel. Nevyznam se v tom poradne, protoze ma IT AJ neni na patricne urovni a znalosti z te oblasti taky ne. Sedim u toho uz od obeda a jsem porad na stejny miste. Zkousel jsem uz i takove veci, jako prehazet HDD v konektorech, zapojit a vypnout podporu AHCI. Menit v Biosu bootovani. Jeste zkusim HDD s XP odpojit, jenze to jsem nechtel, protoze pak zase budu mit poakzeny bootovani.

Ještě taky zkus ty 2GB RAM paměti odebrat, jak jsi o tom psal.

I can get Vista to boot with any pair, even mixed between the two brands, but it won't boot with more than 2GB.

Vista cannot accept more than 2GB on the motherboard, no matter which banks or which sticks I choose.

No jsou tam 4 a kdyz to vezmu zleva, tak je zluty a cerveny a pak dalsi dva, zase zluty a cerveny a ja jsem to strcil do prvnich dvou zleva a teda do zluteho a cerveneho. Podle manualu je to slot 1 a slot 2. Je to blbe? Do prcic, je, uz to tam vidim. Mohl jsem to nejak poskodit?

Uz to mam podle barev, ale stejne se v tom tam nevyznam, je tam totiz v manualu nejaky SS a DS single sided a double sided a da se to zapojit oboje do cervenych i zlutych. No uz vidim, ze jsem udelal nejvetsi blbost tim, ze jsem to delal vse jako u MSI a AMD a je to tady cely jiny.

- vyhazej z PC veškerý HW, který tam nemusí být (druhý disk, třeba TV tuner nebo co já vím)
- nech tam 2 GB RAM. Předpokládám jsou to identické moduly.
- podívej se na desku, jestlis zapojil všechny napájecí konektory ze zdroje
- sedí všechny chladiče? Točí se všechny ventilátory?
- nahrej napřed XP, ty půjdou. Dostaň se nějak na internet, stáhni si poslední BIOS a flashni BIOS desky
- reset CMOS
- ověř, že XP bootují. Vlož médium Visty a znovu instaluj. Při instalaci zlikviduj všechny diskové oddíly, které na disku jsou a vytvoř nový.

- zapnuté AHCI je volovina, musí to jít i bez něj a spíš to naopak bude míň problémové (za cenu krapet nižšího výkonu, ale pro účely diagnostiky to strávíme)

-vyhodim HDD, nic dalsi tam nemam
-nechal jsem 2gb, jo, vse je stejne casovani cl4 a vse stejna znacka po 1gb
-asi je vse zapojeno, nevidim nic podezrele
-chladice podle meho sedi, ale je jedna vec, co me ted napadla. chytl jsem dnes desku za takovy ten southbridge nebo co to je a ten chladic se hybe a ja nevim, jestli se hybal i predtim a nebo jsem ho utrhl, ted jsem si na to vzpomnel, jak pises o chladicich.normalne to tam drzi, ale neni to pevne jako chladic cpu.je to na takovych jakoby pruzinkach.Ventilatory jedou vsechny.
-na net se dostanu z ntb,to neni problem. nevim jak zjistit verzi biosu, nestihnu to precist. pri restartu pc se na obrazovce na moment ukaze hlaska DETECT DRIVE DONE,NO ANY DRIVE FOUND
-CMOS je ten jumper?
-XP zkusim
-AHCI mam vypnoout?
-zlikvidovat vsechny oddily nepujde, na hdd mam asi 200gb fotek a nemam to kam dat

nevim jak zjistit verzi biosu, nestihnu to precist

můžeš si to Pausnout. Nebo skoč do BIOSu a tam to musí být napsané též. Nebo se podívej na stránky výrobce desky. Jestli byl poslední BIOS uvolněn třeba před měsícem, tak ho zaručeně nemáš.

CMOS je ten jumper. Pečlivě se podívej do manuálu k desce, jak postupovat při resetu (občas je nutné vytáhnout baterku např.)

AHCI doporučuju vypnout, abysme omezili "komplikační faktory". Když instalace Visty projde, bude už třešničkou na dortu jej zapnout a instalaci zopakovat.

Pausnout to neumim, ale zkusim to tim tlacitkem. Podivam se v biosu a na strankach jsem nasel, ze je posledni f11 a treba ho i mam, protoze revize 2.1 je hodne nova. Bios byl uvolnen 4.1.2008. V biosu to nevidim. Ale nasel jsem tam, ze cpu jede na 2.66ghz a je to 3ghz, to je normalni? To pause nejde, je to tak strasne rychly, ze ani nevim, kde to hledat a stopovat. AHCI uz mam vypnuto.

Jo, zkusim to nejak zjistit, ale v normalnim biosu jsem tu verzi nenasel. Ale po vypnuti AHCI nebo jak se to jmenuje se to dostalo dal. Zatim mam ale cernou obrazovku s mysi uprostred, ale hdd porad neco dela. Ted to restartuje a instaluje to dal. tak je asi po problemech. Asi to bylo tou AHCI a 2gb ram navic. Zatim to porad jede dal. Nemam to stopnout a zapnout to AHCI a preinstalovat s nim a nebo jak to pak zapojim?

Jo je tam ten CPU. jak mam ale nahrat bios? mam ho stazenej na ntb, ale nedostanu se do win na tom pc. Muzu ten bios flashnout z druheho HDD co je taky v tom PC? Jsou na nem XP a snad se do nich dostanu. ja totiz nevim, jestli se musi Bios nahrat na vsech instalacich win a nebo jestli to staci v jedne instalaci a je to splecny pro vsechny hdd s jakymkoli OS.

Bios s hardiskama a instalacemi OS nemá nic společného.

Tohle bych netvrdil - dokud jsem na svou cerstve koupenou desku (Asus s 690G) nenahral posledni BIOS, tak jsem tam Vistu nebyl schopen nainstalovat, instalace padala v jednom okamziku do modre smrti. Pritom XP sly nainstalovat v pohode.

Samozrejme to nebyla zadna cracknuta verze Visty.

Ne nejede nic. Ja jsem jen pripisoval vyvoj situace(proto to asi v prispevcich vypada jako ok, protoze jsem nezakladal novy) a ten je takovy, ze jsem jak jsem vistu doinstaloval musel ji preinstalovat znovu, protoze porad zamrzavala a ted uz ji ani nedoinstaluju, protoze zamrzne, ale totalne. Neni to jako vcera, ze ty tecky jakoby blikaji, ale zamrzne vse, jak tecky, tak mys a klavesnice, proste vsechno a dela to u libovolnyho poctu procent instalce. Nekdy 10 a nekdy 99. Takze nejsem ani schopen uz Vistu nainstalovat. POrad to jen mrzne. Mrzne to u EXPANDING FILES, ani se t nedostane kam vcera. Neovlivni to ani zaple/vyple AHCI, proste nic. jen to mrzne. V biosu jsou teploty sys a fan 44 a 22 stupnu, ale grafika je jak kamna, ale mozna tak byla i predtim, je to pasiv XT 2600

Už máš windows ? Bios tam hodíš přes aplikaci @bios od gigabyte.

Instalace AHCI u mojí P35-DS4 a visty (64b):
stáhnutí nejnovějších ovladačů z intelu - intel matrix storage a ovladačů ahci/raid - f6flpy32.zip nebo f6flpy64. Rozbalení ovladačů přes winimage. Nahrání všeho na fleshku.

přepnutí sata režimu na AHCI
přepnutí jmicron řadiče na AHCI /nemáš ten sata strčený zrovna do tohoto přídavného řadiče?-asi ty fialový porty/
instalace visty se zastrčenou fleshkou, nenajdou disky, umožní nahrát ovladač /rozbalenýf6flpy32.exe nebo f6flpy64/.exe z flesky.

Jo, win mam.
To prave zkousim a nejde to. na pc nemam jeste net a tak to kopiruju pres CF kartu, flashku nemam a nejak se tomu nechce. Kdyz to dam updatovat primo z CF karty, tak to nejde.

Z intelu to stahnu. Winimage vubec nevim co je, ale zkusim to najit. Vypada to, ze je to celkem slozity. neni jednodussi, to zkusit nejak preinstalovat?

SATA HDD nejsou v tom fialovym.

Tak jsem to pripojil k netu a bios uz mam i nejaky IHCP9 nebo tak nejak.

Stahnuty tohle Intel® Matrix Storage Manager uz mam, ale u toho se pise, ze jsou to i ovladace AHCI a RAID. Nikde jsem nenasel ty f6flpy32.zip.

Jinak to asi v poradku nebude, neustale se to seka a zastavuje, naposledy pri instalaci
aktualizaci.

Tak ted jsem zkousel jeste tu instalaci s tema ovladacema f6flpy. nasel jsem je kdesi na webu a pise to, ze nejsou kompatibilni s mou verzi systemu. mam 32bitove a 32 b i vistu. Tak nevim co s tim. Ten Jmocron jsem jeste nenasel.

No, nabootoval jsem z upravene CF karty, ktera byla udelana jako boot karta a stejne to pak hlasilo nejaky chyby. Navic ted jsem objevil velice neprijemnou moznost a to tu, ze rano byl na GB strankach posledni Bios z 4.1. f11 a ted je tam posledni bios ze stejneho data, ale je to f12. POtrebuju ho naflashovat, ale nejde mne to.

Najprv to skus s defaultami v BIOSe a otestuj RAM (www.goldmemory.cz), a potom skusit instalovat. predtym nez otestujes RAM sa nesnaz nic flashovat.

BIOS sa snad da naflashovat aj z DOSu, nie je na strankach GB moznost stiahnut si BIOS s DOS flashovacim programom?

P.S. mohol by to sposobovat aj nedostatocny zdroj, aky mas zdroj (a zvysok zostavy)?

No uz jsem to nainstaloval a kupodivu nic nezamrzlo. nainstaoval jsem ovladace od GB k zakladovce a mezi nimi i flashnuti biosu z win, tohle jsem udelal a po restartu uz se opet nedostanu do win. Sekne se to v momente, kdy projizdi takovy ten zeleny prouzek po spodni casti obrazovky. Pomuze jen restart a ten se opet sekne ve stejnem miste.

Bios nemam vubec pretaktovany, netaktuju, neumim to. Je tam par voleb, s kterymi si ani po precteni manualu neporadim. Napriklad nevim, jak mit nastaveno SATA PORT0-3 NATIVE MODE.

Zdroj je fortron 400w FSP 400-60 HLN.

Vsiml jsem si ted ale, ze pri nabihani biosove obrazovky se zobrazi frekvence cpu 2,66 a ja mam 3ghz a v biosu vidim taky 2,66, ale kdyz jeste sly win, tak v nich to ukazovalo CPU 3ghz e8400.

Ten test pameti muzu udelat i bez najeti do WIN? Ten GM asi nespustim, musim nekde najit navod. Ten z txt asi pro mne nestaci. Zkousim to.

Do BIOSu daj najprv load defaults, save&exit, otestuj RAM, ak je RAM vez chyby tak skus nainstalovat Win uplne nacisto (najprv s defaultami v BIOSe).

Test RAM: z tej stranky goldmemory si stiahnes subor ktory ti vytvori disketu, alebo si stiahnes .iso a vypalis bootovacie CD a nabootujes z diskety alebo CD. Uvodne menu opustis tusim klavesou Esc a zacne to testovat RAM. Nechas prejst aspon jeden cely priebeh (hodinu az niekolko hodin). Urcite je to v poradni popisane uz aspon 10x.

Diky, ale napadla me jedna vec, odepisoval jsem to ted hostovi. Je mozne, ze meli chybu v biosu a dela to bios? Pokud ano, potrebuju vratit predchozi a nebo nainstalovat ten novy, ktery tam rano jeste nebyl. Respektive byl, ale pouze stejneho data, ale jine verze.

Navic deska mam mit dual bios a nikde ho nemuzu najit. Je to pouze v boot screenu a pak nevim, kde to hledat, v manualu o nem je jedina zminka a to tahle Support for Virtual Dual BIOS. Jinak nic.

Tak potrebuju dat tu posledni, muze to delat ty problemy. Jeste odpoledne tam nebyla. Je to mnohem rychlejsi nez testovat RAM. Navic Ram mam 4x1 kus, takze muzu je povymenovat a pochybuju, ze by byly vadne vsechny 4. Ten test urcite zkusim, ale radsi bych prvne ten bios. prijde mne to rychlejsi a rozumnejsi.

Ted jsem dal nastavit ty defaulty v biosu a do win to najelo, prihlasil jsem se, ale par sekund po tom, to zamrzne.

Aha, ale bylo by to rychlejsi, tak jsem to myslel. Protoze pokud je vadna RAM, tak envadi ta pulhodka co se budu otravovat s flashem biosu. Pokud Ram vadna neni, tak usetrim nekolik hodin a ver, ze uz toho mam za ty dva dny plny zuby a tak proto hledam tu schudnejsi cestu. Nevrsim totiz, ze by byly vsechny 4 kusy vadne.

Stiahni si to na co som ti dal linku a ak budes nieco flashovat tak len to.
To co je na ceskych strankach je pre P35-DS3 a nie pre P35-DS3R. Vidis to predsa uz z nazvu suboru.

P.S. flashuje sa tak ze to exe rozbalis vo Win, a tie 3subory nahras na bootovaciu disketu(alebo cokolvek ine) DOSu, a nabootujes z toho. Pod Win sa to flashovat neda.

JO, nemenil jsem nic. Je tam v BIOSu nejaka moznost neco nastavovat u CPU a pameti, ale do toho nehrabu, nevim co to je.

Jen bych potreboval pomoct jak s vytvorenim te boot vecicky. mam jen CF kartu, jeslti to pujde. Ty pameti, ale do vcera bez problemu jely.Nejsou nove, mam je uz asi 3 mesice.

Ted jsem se dostal do win a zatim to nezamrzlo. Muzu vypalovat, ale nemuzu riskovat nainstalovani nejakyho sw na paleni. Umi samotne win vypalit iso jak obraz? Nechci kazit dalsi cd. Ted jsem to zkusil a jen to to iso zkopirovalo na cd. Treba to delam blbe, ale nevim.

Tak uz to zamrzlo.

Ano, přesně tak.

Po nabootování by počítač měl skončit na černé obrazovce s tímto obsahem

X:\>

Kde X je písmenko jednotky CF karty.

Pak můžeš zadat příkaz dir

Vypíše se její obsah. A opíšeš název toho exe souboru s testovacím programem a potvrdíš Enterem.

Verze Memtestu je v pořádku - Ty máš Memtest+ a já jsem dal obrázek z původního Memtestu. Proto se číslování verzí liší.

Pokud Memtest najde chyby které jsou fyzicky v paměťovém modulu, tak se odstranit nedají - jen vyměnit/reklamovat paměť. Pokud jsou chyby způsobeny např. přetaktováním nebo přehříváním, tak ty se samozřejmě dají vhodným nastavením potlačit.

Pretaktovne nic nemam a napadlo me, jestli se nemuzou prehrivat? Jsou totiz dost teple a maji na sobe jakesi chladice nebo chranice-nemam to shodit? Navic na AMD/ATI jsem zadny problem nezaznamenal. Jely bez problemu.Nemuze to byt tim, ze ten choipset je proste smejd a moc hreje a pameti jak se prehreji, tak se zasekne PC? Nejsem si jisty, ale mam pocit, ze i grafika je mnohem teplejsi nez byla na AMD. Nemuzu na ni ani ruku udrzet.

Ten chipset nie je ziaden smejd. Lepsi chipset asi ani neexistuje.
Ak si myslis ze sa nieco prehrieva tak zober nejaky vetrak a nasmeruj to na to co sa myslis ze sa prehrieva a skus to znova. Grafiku mas pasivne chladenu? Ak ano tak skus nasmerovat vetrak na nu.
RAM sa urcite neprehrieva, a z RAM nic nesundavaj.

No tak z nej skus nabootovat, bootuje to DOS? Ak ano tak si tam nakopiruj subory memtestu (z toho .zipu) a v DOSe spust memtest. Podobne sa postupuje pri flashovani BIOSu, nakopirujes subory BIOSu vcetne autoexec.bat a po nabootovani sa spusti flashovanie samo (z autoexec.bat)

neviem co konkretne tam teraz mas za program ale vypisuje ti to priebeh v % (u toho "pass"), az to dosiahne 100% (zacne znova od 0%) tak to mozes resetnut. Chyby uvidis na obrazovke cervenym alebo sledujes cislo u "errors" musi byt 0.

Ak bude ram bez chyby tak skus naflashovat spravny bios, potom do biosu load defaults save&exit a potom skusit novu cistu(vcetne formatu) instalaciu Win.

ci tam mas 2moduly alebo 4moduly mi je jedno, ale medzi testovanim ram a instalaciou win uz v tom HW nic nemen, aby bola istota ze win instalujes s bezchybnou ram.

Dobre. mam tam od hosta program memtest v1.70. Jo, jede to porad dokola. Je to zatim 28minut a pass uz to jednou projelo 100%. Ted to jede znovu. Takze necham to jak jste rikal jeste aspon pul hodiny, at je to aspon hodinu a pak budu instalovat. Bios mam flashovat stejnejako jsem udelal tohle, to je mne jasny, ale nevim, ktere soubory mam na tu CF kartu nakopirovat. Po rozbaleni toho souboru z GB webu se ukazaly 3 soubory. Mam je tam nechat vsechny a nebo vybrat jen ten FLASH895.exe? je tam jeste autoexec.bat a p35ds3r.f11. Ale bios jesm kontroloval a mam instalovany f11, ale po jeho instalaci ve win(to jeste nemrzly s biosem f9) se pc restartoval(coz je asi normalni), ale uz nenabehl do win a zamrzl zase ve fazi s tim zelenym bezicim prouzkem na obrazovce.

Menit nic nebudu.

JInak ted asi zase problem, pc opet zamrzl i v prubehu testu, sice dole vlevo blika kurzor, ale klavesnice na nic nereaguje a uz prestaly pribyvat i % nahore v testu.nenaslo to ale ani jednu chybu

Nakopirujes vsetky 3 subory a nabootujes z tej flashkarty (kedze tam je to autoexec.bat tak by sa flashovanie malo spustit automaticky).
Skus to preflashovat este raz a spravnou verziu p35ds3r.f11 (z tych anglickych stranok, nie je F11 ako F11).
A potom do BIOSu daj defaulty, save&exit. A skus potom instalovat Win alebo memtest a nechaj ho ci nezamrzne.

Ked zamrzne aj so spravnym BIOSom a defaultami v BIOSe tak bud je slaby zdroj alebo sa ti tam moze nieco prehrievat (zle sedi chladic CPU?) alebo je nejaky problem s doskou (reklamacia).

Stahl jsem tohle "Windows 98 SE Custom, No Ramdrive | Mirror". Zkusil jsem to pres ten program flash udelat jako boot CF kartu, ale neslo to. Poradne totiz nerozumim tomu, co po mne chces. Precetl jsem si to poradne a napadlo me rozbalit ten soubor, co jsem stahl a hledat tam to .ima, ale nenasel jsem to tam. Co kdybych to udelal tak, jak to mam na tom obrazku a v tom druhym okne vybral jednu verzi z teh win 98 a pak dal vytvorit boot kartu a normalne nakopiroval to, co tam uz ze zacatku bylo(myslim ted to, po cem to ukazalo tu chybu)? Ja jsem tohle nikdy nedelal a fakt nevim poradne jak.

ted jsem si vsiml, ze ten programek je v demo modu a ze umozni jen 10x spustit a to uz jsem asi udelal... i kdyz stejne chyby to ukazovalo i na poprve

stiahnes si napr. z bootdisk.htm zo sekcie
Non-Windows Based Image Files W/ImageApp kliknes na "Win98SE" to ti stiahne .zip subor a v nom mas .img subor (skus premenovat na .ima a dat to tvojmu programu namiesto diskety).

Tvoj program ma volbu vyrobit bootovatelny disk z diskety (prostredna sekcia, prva moznost z vrchu), tak mu skus namiesto fyzickej diskety dat obraz diskety (.ima).

Citujem z navodu k tomu tvojmu FlashBoot:

You may create plain bootable disk with minimal set of system files required only
for boot.
MS-DOS, PC-DOS and FreeDOS are supported. If you choose to use MS-DOS or
PC-DOS, you have to provide the source of DOS kernel files to FlashBoot. There are
may different cases supported: bootable DOS floppy disk or floppy disk image

Ja uz nechapem co je na tom take tazke. Ak ti to pise nejaku chybu tak napis aku (presne).

No jak jsem ti psal, problem bude mozna v tom, ze uz jsem presahl 10 free spusteni toho programku a dalsi mozna taky v tom, ze jsem nikdy nic podobne nedelal a neumim to. Nepouzival jsem nikdy v zivote takove veci. Nikdy jsem nepotreboval flashovat bios z dosu a vytvaret boot disky. AMD nikdy nic takove nepotrebovalo, vse jelo naprosto napoprve a bez problemu a delalo se to ve win a delal jsem si vse sam pouze podle navodu a to v podstate nic z techto veci neumim a slo to krasne. Jsem z celeho Intelu po par dnech hodne zklamany. V AMD jsem nikdy nemusel doladovat AHCI atd. hledat ovladace, stahnout je od Intelu, aby mne pak win napsaly, ze nejsou kompatibilni atd.

Bios jsem flashoval proto, ze mne rekli to co pises dole i ty a to je, ze deska nepodporuje muj CPU. Rekli mne, ze to mam hned preflashovat. Sam dole pises, ze deska ten CPU nepodporuje az od biosu f11. Jo, win nemrzly, ale ja je mel zapnute asi 5 minut(a tak nevim, jestli by se jim za 5 minut nechtelo zmrznout), nez jsem stahl novy bios a preflashoval to, protoze mne rekli, ze to je to prvni, co mam udelat. Bios jsem flashoval uplne standardne z win. Desky GB na to maji utilitu, ktera funguje ve win. Neudelal jsem nic spatne, to vim zcela jiste. Win se po flashnuti samy restartovaly, tak jako to ma byt, ale ovsem uz nenajely. Neumim flashovat bios, ale pouze ten z dosu. Ve win to zvladne cvicena opicka za pouziti te utility a tedy i ja a neni na tom nic divne.

Ano pokial vsetko funguje tak to zvladne aj cvicena opica. Ak ale nastane nejaky problem tak to chce niekoho kto vie co robi, ako sa to robi, a kto vie zistit co tomu chyba. Preto by nemali PC skladat laikovia, hlavne ak to su nejake najnovsie komponenty. Kupil si si nejaky relativne novy CPU tak jasne ze mas problem. Prosimta nezrovnavaj to s AMD ktore je vykonovo 2x nizsie a kde napr. s urcitymi CPU by si 4 moduly DDR2/800 nerozchodil ani keby si sa pokrajal, apod.

Vypalit si bootovatelne CD a nabootovat z CD.
Pre goldmemory mas urcite aj .iso na strankach goldmemory.

Pre boot do DOSu napr. www.bootdisk.com, stiahni si .ima (image diskety) napr. pre Win98SE, a vo vypalovacom programe nove CD - bootovatelne CD - mam image diskety - das mu image - vypalit - nabootovat z CD, a mas DOS. Alebo si stiahni niekde tam aj .iso bude mozno.
Na CF karte mu mozes dat potom subory BIOSu a flash utilitu a spustit. Subory BIOSu po rozbaleni toho .exe co si stiahol.

Predpokladam ze k E8400 potrebujes aspon 500W kvalitny zdroj a predpokladam ze to je tvoj problem (len tipujem, nezarucujem uspech), mozno ti MM_Tank napise k tomu viac ja neviem kolko to zere, novinky zvycajne netestujem..

Potom tam ale aj naflashuj spravny BIOS, ale prosimta z DOSu ked je to utilita pre DOS, nie z Windows.

P.S. uz si vobec skusil load defaults v BIOSe?

P.S.2. podpora tvojho CPU je az od BIOSu F11 http://www.giga-byte.com/Support/Motherboard/CPUSup port_Model.aspx?ProductID=2746, tak ho tam naflashuj, ten z anglickej stranky. Kup si disketovku apod. Existuju aj USB disketove mechaniky, BIOS z toho vie zvycajne bootovat, takze ju budes moct strcit do notebooku, vytvorit disketu (z Win98SE diskety mozes zmazat vsetky subory okrem io.sys, msdos.sys, command.com), strcit do PC, nabootovat a flashnut BIOS.

Uz jsem koupil 500w zdroj a jdu to vyzkouset. Ja jsem si myslel, ze ten zdroj na to staci, Vsude po forech se pise, ze 400 na o staci a navic ten CPU zere min nez mje AMD, ktere na tom jelo jeste pred par dny.

Jo, default nastaveni v biosu uz jsem zkousel mockrat, ale nepomohlo to, pouze se treba castej dostanu az do win, ale tam to do par minut zamrzne. Vcera zamrzl i nouzovy system, ale pak jsem ho mel pusteny jeste jednou a asi za pul hodiny ani jednou nezamrzl.

Jinak jsem zkusil dat do desky jen 1 ram modul a pc ani nenabehne. Je to normalni? A take jsem dal do slotu vsechny 4 moduly a spustil ten memtest a nebyla tam ani jedna chyba a ani to nezamrzlo a jelo to 90minut.

Tak nenapisal si do otazky aku mas zostavu. Ono nejde mozno o priemerny odber ale o prudove spicky ktore musi ten zdroj zvladnut apod. Neviem ja sa do najnovsich CPU nevyznam ze co potrebuju.

Naflashuj tam aj spravny BIOS, ked tam mas ten z DS3 a nie z DS3R tak moze blbnut AHCI.
Potom defaulty do BIOSu a skontroluj freq. CPU apod. Ak by bola nizka freq. CPU tak nastav v BIOSe spravne FSB.

P.S. Win treba nainstalovat nanovo, s novym zdrojom, a zatial to skusaj preistotu len s 2GB RAM.
este P.S.2. je mozne ze sa ti tam nieco prehrieva, skus na to pustit nejaky prievan, alebo skus zavret kejs nech tam je nejaky prud vzduchu (a ak ho mas zavrety tak skus nechat otvoreny). V kejse mas nejake dodatocne vetraky? Dobre je mat vzadu vyfukovaci vetrak. Ak mas tunel na CPU tak to vyhod a dieru zalep :-)
Si si isty ze chladic na CPU sedi dobre a ze je spravne nasadeny?

P.S.3. alebo si skontroluj ako sa presne ten BIOS hlasi na uvodnej obrazovke, ak je to DS3R F11 tak to je ok a nemusis uz nic flashovat.

1. Deska je P35-DS3R, cpu e8400, sata dvdrw, sata hdd 2x-zapojen nyni jeden, grafika 2600xt-pasiv,4x1gb ram 800mhz CL4-zapojeny jen 2gb.jinak v pc neni nic. To musi zdroj 500w utahnout, podle vseho co jsem kde cetl.

2. V biosu je MB INTELLIGENT TWEAKER(M.I.T), kdyz tam kliknu(nic jsem tam nemenil), tak je tam CPU na 3ghz, to je normalni,jedina zminka o FSB je tahle FSB OVERVOLTAGE CONTROL a je to nastaveno na NORMAL. Jinak jsem v celem biosu nenasel zminku o FSB.

3. Dal je v biosu

LOAD FAIL-SAFE DEFAULTS a LOAD OPTIMIZED DEFAULTS a nevim, ktere je podle tebe to defaultni nastaveni. Zkousle jsme uz obe a vysledek zadny.

4. Bios udelam, pokud to zvladnu, ale usb mechaniku budu mit za cca 20 minut. Mam udelat prvne Bios nez udelam novou instalaci? na obrazovce se bios hlasi jako dsr3, ale ja kjsem psal, po instalaci biosu se pc restartoval, ale uz nenajel do win a tak treba neni korektne naflashovan.

5.Win, nainstaluju znovu.
6.Vzadu mam vetrak, poradil mne to host. Je to 12cm, 12cm ma i novy zdroj, chladic cpu je nejaky freezer pro7. Pruvan nemam, zavru bednu. ted jsem jeste poslal pro dalsi vetrak do skrine. nemam vetrak v predu, ale sakra AMD tam jelo a melo teploty kolem 25-30stupnu a v biosu ma cpu 29 a sys 45 stupnu. Ale nemuzu udrzet ruku na grafice, to je sileny, jak ta je horka. Nevim, jestli tam byla i na AMD a MSI desce. Nezkousel jsem to.Dira po te nasosce na cpu tam je, musel jsem tu nasosku/tunel oddelat, protoze diky freezer chladici se ta mnevesla a tak diru zalepim. S tim jak sedi cpu si jistej nejsem. Respektive vse vypada, ze je tak jak ma byt. Vsechny 4 cudliky jsou zastrceny v desce a koliky jsem otocil. Drzi to. nevypada to nijak podezrele.

Ak su problemy tak sa skusaju FAIL-SAFE defaults. FAIL SAFE znamena bezpecne (na bezchybny chod) nastavenia.

Najprv preflashuj BIOS, potom znova v BIOSe: load fail-safe defaults, save&exit, Yes.
Mozno by po flashi BIOSu bolo dobre PC uplne vypnut z 230V, a prehodit na par sekund jumper clear-CMOS a po par sekundach ho prehodit nazad samozrejme. Az potom zapnut a do BIOSu load fail safe defaults, dobre je aj nastavit spravny cas a datum, save&exit, yes.
Az potom instalovat Windows (nacisto, vcetne formatovania).

Este aby bolo jasne: AHCI si nemozes v BIOSe lubovolne zapinat/vypinat s nainstalovanymi Win, lebo po zmene pravdepodobne Win nenabehnu a treba novu instalaciu. Po flashi BIOSu sa ti predpokladam nastavili v BISOe defaulty a teda AHCI disabled, instaloval si to s AHCI enabled = mozny problem.

Ako uplne prve treba skusit nainstalovat Win nacisto (vcetne formatu) s aktualnym a spravnym BIOSom a s defaultami v BIOSe. Ak to klapne OK a bude to stabilne aj pri zatazi vo Win atd. tak potom vies ze PC v zakl.konfiguracii je ok, a mozes si zapnut AHCI, nainstalit Win (F6 a das mu disketu s ovladacom ktoru si stiahnis z www.intel.com, odnikial inokadial). P.S. aha ty tam davas vistu a nie WinXP, Vista neviem ci potrebuje tiez disketu s AHCI ovladacom, asi hej, to je cisto vec OS, nezacni mi zas pisat ze tvoje stare AMD (ktore ani netusilo ze AHCI existuje) disketu nepotrebovalo lebo ma vystre.

Ak neklapne instalacia Win ani s defaultami v BIOSe tak vies ze mas nejaky HW problem.

VIm, ze to nemuzu vypinat jen tak. Vim, ze kdyz to nainstaluju bez AHCI, tak se to pak kdyz to chci zapnout musi preinstalovat. Psal to tusim MMtank.
O amd uz radsi teda nepisu, jeste bych te nastval a kdo by mne pak radil:-D mne jen porad neni jasny, kdyz to den pred vymenou vse jelo, proc to s Intelem nejde.
AHCI zatim vubec neresim. To az pak.

Prosim te v iosu je jeste jedna vec, co nevim, jak ma byt nastavena SATA Port 0-3 Native mode a mam disable.

Nechaj tam fail safe defaults, nic nenastavuj :-)
Preco musim ludom vysvetlovat taketo veci, kupujte si dell, kupis cele PC, zapnes, funguje, v BIOSe nie su ziadne nastavenia (neni comu nerozumiet :-D) a vsetci su stastni :-).

Neviem kolko mas na tej doske SATA a ATA kontrollerov, mas to napisane v navode k zakl.doske ze ktore SATA konektory su aky radic, ak je na doske aj nejaky dodatocny SATA RAID radic. Nativny mod znamena opak legacy modu, a teda "native mod = disabled" znamena kompatibilny mod, I/O adresy a IRQ ako pred 10rokmi. Vyhoda = je to kompatibilne so vsetkym co je vyrobene po roku 1990 :-) a win nepotrebuje ziadne dodatocne diskety pri instalacii, nevyhoda = takto je mozne adresovat maximalne 4 mechaniky/disky (ako pred 10rokmi primary/secondary master/slave). Takze ak zapnes SATA0-3 na nativne, tak moze byt nieco ine (napr. PATA controller alebo druhy SATA controller na doske ak tam nejaky je) v legacy mode, takze najlepsie nastavenie zavisi od toho kde ma clovek zastrcene disky.
A nakoniec, ak chces zapnut AHCI, tak ten SATA kontroller u ktoreho chces pouzivat AHCI musi byt v nativnom mode (native mode pre ten konkretny SATA controller = enabled). Takze zavisi od toho ze co su zac u teba na doske konektory "SATA0-3".

Tak si pozri v navode k doske ze v ktorom konektore mas vlastne strceny disk, a kolko tam mas SATA radicov atd., a ak SATA0-3 je SATA kontroller ktory je v chipsete, tak po zapnuti AHCI zapni aj native mode na enabled.

P.S. a den pred vymenou vse jelo - co jelo? Sak mas takmer komplet novy PC (co ti ostalo zo stareho, CD mechanika? :-)) Tak co je na tom teraz zvlastne ze jeden PC funguje a iny PC nefunguje, tak asi v tom inom PC je nieco zle :-)

Bios dam default. Mam uz to vse pripravene i s novyma vetrakama. Ted jsem to dodelal. Jdu to zapnout, ale potrebuju jeste vedet, jak nejlepe a nejjednoduseji udelat ten flash biosu. Chci si byt jistej, ze je to ok. Mam koupenou disketovku do usb(sakra ja jsem za ty kraviny a pc uz vyhazel tolik penez za zbytecnosti a uz 3.den se s tim morim a kdybych nekomu zaplatil, tak to bylo rychlejsi a vyslo to nastejno) a jdu to nejak zkusit podle toho tvyho navodu, ale v zivote jsem nedelal .mia obraz nebo co to bylo.... Jenze nikoho neznam a frikulinum z tech obchodu, co jim je 18 a mysli si, ze sezrali svet, z pc jim lezou blikajici diody atd., bych to stejne nesveril, hlavne ze maji vsechno cool a in:-D

Aha, tak s tema SATA atd. to budu resit az pak. Je to ted zbytecne moc veci.

No na tom pc s AMD jelo vse. Vymenil jsem prvne pouze zakladovku a CPU a prestalo vse fungovat a sekat se. Tak tak jsem myslel, ze jelo vse. Zadny sekani a zamrzani, zadny podezreni na slaby zdroj, chladic na cpu a nebo vadne ram. Ted uz je pravda, ze mam i jiny zdroj a uz dalsi desku stejneho typu.

Jezismarja a ja to porad delal pres ty rozbalovci programy a ono to jde jednim klikem. mam tu disketu. Ted tam jen nakopirovat ten bios a nebo ten rozbaleny bios? Budu to delat tak, ze smazu z diskety vse a necham jet ty 3 soubory. Ten bios tam prikopirruju a musi to byt asi ten rozbaleny a vsechny 3 soubory(rozbaleny bios ma taky 3)?

Tys to vzal ted po MM?:-)Dik, ale cele se to chova jaksi podezrele. Klikl jsem na ten stazeny exe od win98 a vytvorilo to disketu. hledal jsem ty 3 soubory, ktere MM rekl nemazat a ony tam nebyly. Zapl jsem zobrazovani skrytych i systemovych souboru a nebyly videt. Tak jsem vse smazal a nakopiroval je tam rucne z rozbalene instalace. Takze je tam mam(pri kopirovani to ale hlasilo, ze uz tam jsou), konecne. Ale dlasi problem nastal, kdyz jsem zjistil, ze ty 3 MMho soubory a 3 z rozbaleneho biosu maji vic, nez 1,44mb a co ted mam delat? Rozbaleny bios ma tyto FLASH895.exe P35DS3R.f11 a autoexec.bat. Ktere tam mam teda nechat a nebo jak to mam udelat? Flashku nemam, mam opet jen CF karty.

Jo, my se s MM střídame, jedinec by to psychicky nemusel vydržet ;-)

Jestli se tam ty tři systémové soubory + tři soubory pro flash biosu současně nevejdou (což je divné), tak udělej to, co ti radil MM výše:

Alebo z tej diskety len nabootuj a BIOS si daj na flashdisk a flashovat budes z flashdisku.

Jestli to je flashka nebo CF karta je jedno, prostě nějaká další jednotka, na které ty soubory budou nahrané. Po nabootování se přepneš na tu jednotku zadáním jejího písmenka a pak zadáš název flashovacího programu - mezeru - název souboru s biosem + [Enter]

No ja se mu nedivim:-D, ja uz toho mam taky plny zuby a udelam bios a musim jit ven, se vydychat nebo to cely rozmlatim na kusy.

Fakt se to tam nevejde. Jen rozbaleny bios ma 1,16mb.

Muzu to teda flashovat z te CF karty? Kdyz tak jak? Ta cf karta musi nyt zase nejak upravena a nebo ji staci naformatovat a jen nakopirovat ty soubory?

Je mozny, ze ten command.com z te diskety nekam mizi? Neni zase videt.

Udelal jsem to jak pises. Nabootovalo to a pise to ze jsem ve win 98.

Pak tam skoci A:\> vzadu v USB mam strcenou tu CF kartu s cteckou. Jak se na to prepnu? Zkousel jsem to tak, jak se to asi ma delat a to je napsani pismenka jednotky, ale nejde to. Vyzkousel jsem uz pismenka od B az po K a porad nic. Nechtel jsem to strkat do predniho usb, protoze tam uz je disketa.

ak nevidis command.com tak mas asi jedno z toho:
a) nemas povolene zobrazovanie skrytych suborov
b) nemas povolene zobrazovanie skrytych a systemovych suborov (to je ine zaskrtavatko)
c) mas zaskrtnute skryvat pripony u znamych typov suborov

Ak z tej diskety vies nabootovat tak to neries a postup som uz napisal nizsie. Nemusis robit nic viac len to co je v tom postupe.

Jo, bylo to pruzkumnikem, ale to je jedno. Uz to mam asi nabootovany-je tam microsoft win98 a blika, ze jsem na A:\>, ale problem je v tom ze to ted nechce najit tu usb ctecku karet s CF kartou. V biosu jsem vybral first boot z USB-FDD, je tam jeste z USB-ZIP, USB-HDD a USB-CDROM.

uz jsem to zkousel, jak jsem psal niz, zapl jsem v biosu to add auz to nepise, ale to je jedno. Udelal jsem to jak jsi rekl a dal jsem jinou disketu a napsal jsem flash895.exe p35ds3r.f11 a skocilo to do nejakyho okna FLASH UTILITY a tady nevim, co mam delat. Jsou tam okna MAIN, FILE, INFO, HELP, MESSAGE a vkazdem okne jsou moznosti.Nebo sem dam fotku, je ta msice prd videt, ale aspon neco.Staci stlacit ENTER?Nechci neco pokazit.
[111ts4.jpg]

Nechci ti do toho moc kecat, ale kdybyste nedospšli ke zdárnému konci, mohlo by zafungovat tohle:

Q-Flash™ is a BIOS flash utility embedded in Flash ROM. With this utility, users only
have to stay in the BIOS menu when they want to update BIOS. Q-Flash™ allows
users to flash BIOS without any utility in DOS or Windows. Using Q-Flash™
indicating no more fooling around with any complicated instructions and operating
system since it is in the BIOS menu.

http://tw.giga-byte.com/FileList/NewTech/old_mother board_newtech/flashbios_qflash.pdf

Navod jsem cetl a o Qbios jsem vedel, ale to nema cenu se dohadovat. Cely navod je v AJ a ja jak jsem uz psal, neumim IT AJ tak, abych si troufl preflashovat bios z DOSu, kdyz ani nevim poradne co to DOS je. Proto radsi verim tobe nez si neco prelozit blbe v navodu a navic jsem cetl, ze pokud se neco podela pri flashi biosu, tak je to hodne spatny. Pravdepodobne to uz mam a napsalo to, ze flash probehl v pohode, ale pak jsem utilitu flash ukoncil a pise to opet chybu.
INVALID.COMMAND.COM Enter correct name of Command Interpreter (eg. C:\COMMAND.COM)a asi to bude proto, ze mam v mechanice tu jinou disketu nez je ta boot z win98. mam to flashovat znovu s tim, ze disketu pred opustenim utility premenim a nebo je to udelany uspesne?Napsal jsem uz za tu sipku a:\command.com, ale zatim jsem neklikl na enter.

Verim, ze je to prace na 5 minut. pro me uz ted taky, ale kdyz jsi nikdy nic takovy nevidel, tak je jasne, ze to neumis.

Uz je to OK, to chybove hlasenie je OK je to uz nepodstatne. Vypni z 230V, clear CMOS (po 10sekundach jumper do povodnej polohy!) zapni, load fail safe defaults, nastav v BIOSe datum a cas (je to niekde na prvej obrazovke), save&exit, yes, a skus nainstalovat Win nanovo.

P.S> tak si mohol aspon napisat ze to QFlash mas nech tu neriesime zbytocne DOS. Ja nemozem vediet co v ktorej verzii dosky je, v jednej verzii dosky to je, v inej to nie je...

Tak jsem to odklikl a restartoval PC a naskocila dalsi chybova obrazovka. Mam vybrat ten default a nebo je neco cele spatne? V levem hornim roku fotky chybi text, ktery je tady CMOS checksum error. neveslo se to do mobilu.

[cmoszv0.jpg]

Vubec me nenapadlo to sem napsat, protoze jsem sem psal presny model desky. Vim, ze nemuzes z hlavy znat vsechno.

Napisal som ti presne ze co mas robit, sekvencne a postupne.
Ak ti vyskocil vyber profilu tak vyber default, ved tam ziadnu inu moznost nemas.
Pokracuj tym vypnutim, clear CMOS, atd. Po clear CMOS ti to vyskoci zas, tiez to odklepni a potom preistotu este load fail-safe defaults, nastavit cas, restart, instalacia Win, ako som pisal.

P.S. ak sa Win s BIOS fail-safe defaultami nainstaluje OK a ak bude bezproblemov fungovat tak potom budes vediet ze je HW ok, tak si potom nastav v BIOSe co chces (AHCI, apod) a nainstaluj potom Win nanovo uz potom naostro...

Jo, je tam default a pak je tam dole i volba F1, ale uz jsem to udelal. Dal jsem na ten jumper takovy ten kolicek na 8-10s a vlezl jsem do biosu a jak jsem psal o kousek vedle, tak je datum porad stejne. Je to chyba anebo to tak mam nechat? Po tom clearu CMOSu nevyskocila zadna obrazovka. Takze to s tim kolickem nefunguje?

ja tam uz dnesni mam, protoze uz jsem to prenastavoval nekdy vcera. Ale mne jde o to, jestli se po clearu cmosu to datum maze a nastavi se to nejaky defaultni a nebo jestli si to pamatuje to, ze jsme mu vcera menil datum na aktualni. nevim jak totiz poznam, ze jsem CMOS opravdu smazal.

Jo, to tam je, mas pravdu, taky me to napadlo, ale nevyznam se v tom, ale vypada to, ze jsem se tam o cem pises, dostal uplne jinou a mnohem slozitejsi cestou-viz vys fotka. Myslel jsem si, ze to bude tezsi na pouziti a navic jak bych zase pres net vysvetloval co a jak mam na desce... Kdyz ji nikdo konretne nezna.

Pane boze co tam furt robis. Tie subory si tam mal, ak si ich nevidel tak ti dementny prieskumnik nezobrazuje skryte subory. NESMU sa len tak kopirovat. Ak sa ti nezmesti BIOS na disetu tak:

a) stiahni z bootdisk.htm Windows 98SE OEM
b) spust exe vytvori to disketu
c) nakopiruj subory BIOSu na flashdisk
d) nabootuj z diskety, zvol bez podpory CDROM
e) prepni sa na flashdisk (C: alebo D: apod, skontroluj si prikazom dir ze si na flashdisku)
f) spusti flashovanie tak ze napises
nazov_flash_utility.exe nazov_bios_suboru.f11

Ver, ze bych to rad nekam dal. Uz od ctvrtka nedelam cely den a v noci nic jiny, nez to resim, psal jsem to uz vys, ale ja potrebuju na pc delat fotky a aby to jelo a dnes urcite nikoho nesezenu, bohuzel je sobota. Kdybych vedel co me ceka, tak to rozhodne nedelam. Ted uz ale nic jine nezbyva. Nepredpokladal jsem takovehle problemy.

MM prosim te potrebuju jeste neco vedet. Stahl jsem si jeste pred instalaci ten novy memtest a projizdim to jeste s nim. Pak to udelam jak jsi psal, ale v memtestu jsou nejake udaje, ktere vubec nesedi s tim, co mam za pameti. Takze, bud mam spatne nastavene pameti a nebo to memtest neumi precist, ale cetl jsem, ze je tam uz podpora pro novy chipsety a cpu a cpu to pojmenovalo naprosto spravne a je u nej spravne frekvence i cache. Chipset to taky napsalo P35 FSB 333mhz type :ddr2

Ale u pameti je tohle:
Settings:RAM:333Mhz(DDR666)/CAS :3-3-3-8/Dual Channel

nemusi se ty pameti taky nekde nastavit a proto to treba blbne a nebo to co pise memtest neni smerodatny a ukazuje to proste jen blbosti? Pritom pameti mam 800mhz a casovani CL4, ale ty cisla jak to jde za sebou ted nevim.

Tak jsem prefashoval bios.Projel pameti novym memteste, ktery nahlasil, ze je vse ok. Vymazal CMOS. Naformatoval pri instalaci HDD a pri 59% instalace, jsem tam kde jsem byl pred koupi diskety, noveho zdroje a vetraku. Pocitac opet zamrzl.
Da se s tim jeste neco delat a nebo to mam rovnou nekam vyhodit? Uz mam celkem nervy v kyblu za ty 3dny...

To je to, ceho jsem se bal. Nemam ani poneti o taktovani. Vsadim se, ze to bude ono. Jsou to totiz nejaky taktovaci pameti. Nejsou to obycejny. Ty cisla 3-3-3-8, co jsem zatrh mam zmenit v tom stejnem poradi na cisla, ktera ty pameti maji mit? na ty 4-4-4-12
Nevim, jestli je to ono zrovna ty cisla, co jsou casovani. Kdyz udelam jen to, ze dam frekvenci na 800 a zmenim ty cisla na 4-4-4-12, tak musim taky pridavat napeti? Ja nechci [pridavat napeti, pokud to neni nutny, nechci taktovat a ani to neumim a hlavne je tam moc moznosti.

CPU HOST Frequency je 333mhz, tak to ma byt?

dam tam to 4-4-4-12. Nemam to kam odnest. Hledam to v manualu, ale nevyznam se v tom. Podle myho je cely zakopany pes v tom nastaveni. Nevim, jestli podvadi, ale jsou to nejaky pameti urceny na taktovani, ma to chladice na sobe a maji mit podle vyrobce 800mhz CL4 casovani 4-4-4-12

Tak jsem to zmenil a nevim, jestli to zmenit a nechat na manual a nebo zmenit a dat na auto. porad jsou tam ty cisla 3-3-3-8 a 4-4-4-12 je za tema cislama v hranate zavorce.

Ted jsem jeste zmenil PERFORMANCE ENHANCE(default je TURBO) na STANDARD, protoze kdyz jsem dal SYSTEM MEMORY MULTIPLIER na 2.4( aby byla frekvence pameti 800), tak zacalo blikat neco cervene, ale nejde to docist. Je tam cervene blikajici PERFORMANCE ENHANCED WITH... a dal to nejde precist. nebo to muzu nechat na to TURBO, ktery je v biosu defaultne nastaveno vyrobcem?

Jenze ja se nedostanu do win a tak to CPU-Z asi nemuzu zatim pouzit.

V biosu je ted to co jsem psal vys. Ale opisu to pro jistotu.

SYSTEM MEMORY MULTIPIER (SPD) (AUTO)
MEMORY FREQUENCY 533 800

CAS latency time 3 [4]
DRAM RAS# to CAS# delay 3 [4]
DRAM RAS# Precharge 3 [4]
Precharge delay(tRAS) 8 [12]

Podívej se na Performance Enhance, nastav Standard.
System Memory Multiplier na Manual a nastavit tak, aby to ukazovalo 533MHz.
DRAM Timing Selectable na manual a nastavit vyšší hodnoty.

A ještě prohlédni napětí v PC Health Status. I když ty problémy můžou být způsobené něčím jiným. Instalace Windows XP na tom taky nejde?

Mam to nastaveno tak jak jsem psal a instalace visty probehla jako z praku. Nikde zadne zaseknuti.

mam vse nastaveno jak jsi rekl, ale nemam v moznostech nastavit tohle "System Memory Multiplier na Manual" na manual. Podivej se na fotku o neco vys. Je tam pouze auto a nebo pak cisla jako 2.00, 2.40, atd. a kdyz nektere vyberu, tak to meni frekvenci, ktera je hned o radek pod tim. Necham to nastaveno na tech 800mhz. Jede to ted uz cca pul hodiny bez jakychkoli problemu. Takze to asi opravdu delaly pameti, ale tim, ze nebyly nastavene.

Ted chci zkusit pul hodky vistu pouzivat a pokud pojede, smazu ji a nainstaluju s AHCI.

No nevím proč se teď nedostaneš do windows ale nezkoušej hned nastavit 4-4-4-12 při 800mhz měl jsem s tím problémy a bylo to nestabilní. Navíc je potřeba snad u všech takových pamětí zvednout napětí o 0,3v na 2,1V při tomto nastavení. Měl jsem Vitesty s těma to 4-4 prostě nejelo a teď mám korsáry ale myslím to taky spadlo tak sem se nasr. a nechal to na 800mhz a auto.
Hrej si s tím až to pojede. Memtest v tomto případě neukazuje chyby!

Jestli to nemůžeš nainstalovat zkus paměti yvtáhnout nechat tam jednu případně ji při neúspěchu přehodit, měl jsem jednu vitestu blbou a win vista mi padali memtest opět nic.

Ja uz se do nich dostanu, mam je nainstalovane.

S tim taktovanim atd. nemam vubec paru o cem mluvis. Bohuzel. Doprcic, kdybych vedel, ze stacila takova kravina jako nastavit par cisel, tak jsem se mohl 2dny vyspat a nemusel jsem 3 dny sedet u PC.
Ty pameti jsem kupoval s tim, ze jsou standardne jako 800mhz 4-4-4-12 a vyrobce je urcil k taktovani, ale nekupoval jsem je kvuli taktovani, koupil jsem je, protoze jsou pry lepsi.
Napeti ani nevim kde mam zvednout. Je tam toho nastaveni tolik, ze je mne z toho spatne. mam ted radost, ze to jede a tk nechci zatim do niceho sahat.

Jaka ma byt frekvence toho FSB? mam tam 333mhz

Zkusim to pul hodiny jestli to jede a kdyz jo, nainstaluju vistu znovu a zkusim to se zapnutim AHCI.

:-D tak když to jede nech to být:-) Ty paměti máš A-data Vitesty ? červený chladič ? Bezpečnější je nastavit tam 800mhz a časování nechat na auto. Pokud tam nastavíš "natvrdo" 4-4-4-12 tak si myslím s tím můžeš mít problémy. Aspoň já je měl a to s deskou P5K, P35-DS4 a kolegovi tö časování taky nešlo.

To fsb ma byt 333mhz je to určeno rychlostí procesoru jakou komunikue s deskou. až dostanu ten svůj tak to hned nastavím an 400mhz a a cpu by měl jet na 3,6ghz:-)

Nee, pameti jsou Transcend AXE ram 800mhz 4-4-4-12 a ma to hlinikovy chladice

je to tohle a mam toho 4gb http://www.barbone.cz/?stiid=65434&strsort=9R08KH&s tr=0&tit=DIMM%20DDR2%202048MB%20800+%20DC%20KIT%20(2x1024)%20TRANSCEND%204-4-4-12%20aXeRam

Co se stane, kdyz zvysis tu FSB mim oto, ze CPU pojede na vyssi frekvenci? Bude to mit vyssi spotrebu, vic to zatizi zdroj a nebo neco jiny?

nastavit to na 800mhz muzu, ale podivej se na tu fotku co jsem daval o neco vys, tak je tam moznost dat casovani na auto, ale nevim co se pak stane, to se tam pak samy nastavi jiny ty cisla, ktery jsou tam ted videt?

Tak to se asi na cely AHCI vykaslu. Navic si to ted samo stahlo ovladac ICH9 nebo tak neco a tak ze srandy nastavim v biosu AHCI enabled a uvidim, co se stane. jak poznam, ze AHCI je funkcni?

Zatim nic nezamrzlo.

No tak ty ramky máš kvalitnější:-D a tyhle zřejmě zvýšit napětí nepotřebují. Jsou to teprve druhé paměti co vidím že to umí;-)

Je možné že je deska nezná nebo nepřečetla dobře z nich informace protože jejich rychlost nastavila na 533 místo 800mhz. Ono by tomu odpovídalo i ty problémy jestli dobře chápu co jsi vyřešiol tím přenutím na "turbo" /jen sem to tu proletěl je to dlouhé.../

Paměti ti jedou pomaleji než mají což nevadí co se týče funkce ale pc je pomalejší.

V první položce Perfomance enhance bych zrušil to turbo a dal na standard nebo co tam je. turbo až jestli vše pojede ok

V té druhé položce system memory multiplier bych zrušil auto a přepínal tak dlohuo až v to ukáže 800mhz. Jinak ten první zelený udaj 533 je aktuální rychlost a druhý udaj vedle něj který měníš je to co tam nastavuješ a po uložení, vypnutí a zapnutí počítače se nastaví.

Pokud by to i potom nějak haprovalo musíš i Dram timing selectable přepnout na manual a nastavit 4-4-4-12. Případně bych doporučil vyzkoušet 5-5-5-18.protože jak tvrdím s 4-4 jsou někdy problémy.

Aha, tak vidis jak jsem dobre koupil, tak to byla asi jedina dobra rada, kterou jsem v obchode dostal. jinak Ja jsem neprepinal na Turbo, Turbo je tam od vyrobce, ale po predelani pameti na 800mhz a ja sem dam radsi fotku

mam to ted takhle
[aaamc1.jpg]

Mam s tim teda neco delat?
Podtrhany je to, co jsem menil.System memory multiplier musim dat na 2.40, aby to ukazovalo pod (AUTO) 800mhz. Nikdy v zivote jsem to nenastavoval a tak nevim, jestli je to spravne, protoze pod tim (SPD) je porad 533.
POtom mezi polozkama STATIC tREAD Phase Adjust... a SYSTEM VOLUME VOLTAGE CONTROL ted blika cervene text SYSTEM VOLTAGE NOT OPTIMIZED. MAM to nejak zmenit a treba tam dat AUTO u toho SYSTEM VOLTAGE CONTROL? Ted jsem to dal na AUTO a blikani prestalo.

Tak zkus vrátit ty hodnoty cos měnil zpět na Auto, mělo by se to samo nastavit podle SPD. Potom Save and Exit atd…
Po restartu zkontroluj, na jaké frekvenci a s jakým časováním jedou. Tady s tím měl jeden problémy, takže zkontrolovat i napětí:

Must ramp up voltage to 1.9V to work, thereby decreasing lifetime. If these modules were JEDEC compliant they would work over the full 1.7V-1.9V (1.8V being nominal) range giving you enough margin to truly operate at 1.8V.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82 E16820208329

Napeti nevim kde. Je to ono to SYSTEM VOLTAGE CONTROL? To mam na AUTO a neni nikde problem. Mmtank psal, ze si to napeti nejak dela samo.Jestli jsem to dobre pochopil.
Ted jsem to zkusil tak, ze jsem dal frekvenci na 800mhz, kdyz ji dam na auto, tak to okamzite spadne na 533 a po restartu pc je tam take 533. Kdyz zmenim to DRAM TIMING SELECTABLE na AUTO, tak je to jak na fotce. Cisla 4-4-4-12 zezelenaji, jako ty 3-3-3-8 a po restartu se pc sotva probere, zasekne se a skoro 10 sekund se nic nedeje a pak samo startuje a kdyz vlezu do biosu, tak je to opet na 533. Nebude lepsi to nechat tak jak to je, kdyz to jede?

[http://img340.imageshack.us/img340/4653/80711126zo1 .jpg]

sem našrot:-p8-):beer::beer:

tenhle poslední obrázek je správně. nastavil si 800mhz a správné časování. jinak tvoje deska asi neumí číst dobře SPD nebo tvoje paměti neznázvá.

tím zvýšením napětí jsem myslel že pro většinu pamětí s tímto nastavením časování musíš zvýšit napětí o 0,3voltu- platí pro vitesty a pro moje corsary.tvojer paměti zvýšení napětí nepotřebují.

jinak sw cpu-z dokáže vyčíst z pamětí další údaje...

A viditelne ti to prospiva;-)

To je divny, ze to ta deska neumi a nebo nemaji nahodou treba zakladni takt na tech 533 a musi se jim to nastavit?

CPU-Z hned stahnu. Jen co se rozmyslim, jestli se instalovat jako admin a nebo jako ten omezenej:-D. Po tech 3 dnech si tak pripadnu a stacilo prepsat 4 cisla v Biosu.

Tak jsem nainstaloval ten CPU-Z a je to cewly nejaky divny. Asi to vlakno uz oznacim jako vyreseny a zalozim novy, protoze se tady uz neda vyznat.
Tady je screen z CPU-Z a je tam ze CPU jede na 2ghz a multiplier 6x a v biosu mam u CPU 3ghz a v multiplieru 9x. Tak co s tim mam delat- Je to normalni? Podle myho asi ne.

[cccyw3.jpg]

Ahci nepřinese zrychlení z 1,5 na 3ghz nebo co ti to řekli. Disky v AHCI by měli být o něco málo rychlejší /max 10procent/ a měla by fungovat technologie NCQ a připojení za chodu.

Kdysi jsem to měřil a nenaměřil žádný větší rozdíl. Možná jsem to měl zkusit s 3dmarkem05.

Pokud ti to ahci nepojede tak na to kašli a skoč na :beer::beer::beer:

Datasheet tych tvojich RAM modulov som kontroloval uz vcera, tie by mali byt OK ale ako vidim tak nie su, v SPD maju blbosti a este ani podla nich nevedia spravne bezat :-)

BIOS to nastavil spravne (bezpecne nastavenie - tak ich nastavil na pomalu frekvecniu 533), modul 800-CL4 moze bezat na 533 s CL3. Ja mam podozrenie ze problem bolo tam to nastavenie TURBO, ktore si ak som to spravne pochopil prestavil na STANDARD. To bol dobry napad ;-)

Tak ked uz si prisiel na to v com to bolo tak mozes skusit v BIOSe aj load optimized defaults (to su optimalne hodnoty pre vykon), skonrolovat ze procesorova zbernica je 333 a ze RAM bezia na 800 CL4 (tak to mas aj teraz ak som dobre videl screenshot).
To TURBO by som prepol na STANDARD, ked to je to co ti pomohlo (nejako z diskusie nechapem ze co vlastne si prestavil).

Mozes aj zapnut AHCI ked uz mas ICH9R skusit nainstalit Win nanovo (mozno budes potrebovat disketu z www.intel.com ak instalator nebude vidiet disk).

P.S. este ak by si hladal to napatie RAM tak to je to co vidis pod "DDR18V - 1,904V", to je podla mna OK ale ak by to blblo pri RAM nastavenych na 800-CL4 tak mozes najst ze kde sa to nastavuje a zvysit napr. na 2V
P.S.2. na test RAM odporucam vzdy goldmemory, pisal som to aj tu ja som ti memtest neradil ale www.goldmemory.cz. Goldmemory sa tiez spusta normalne z DOSu a je vraj omnoho lepsi (najde problem aj tam kde memtest+ ziadne problemy nenajde (ale problemy su)). Ja uz memtest nejake 2roky nepouzivam, vyhradne goldmemory.

MM dik za trpelivost, ale ja ted padam ven od te skatule a vratim se odpoledne a zkusim to a pak ti dam vedet. Mam toho za tech par dnu plny zuby a venku je krasne. Poradne tomu nerozumim co chces, ale pak jak se vratim ,tak si to cely prectu. V tech prispevcich uz se neda poradne vyznat, nasel jsem jeste nektere, o kterych jsem ani nevedel.

Ne, prepnuti z TURBO na STANDARD nepomohlo. Pomohlo to, ze jsem dal v
SYSTEM MEMORY MULTIPLIER hodnotu 2.40, aby to udelalo 800mhz a v DRAM TIMING SELECTABLE na MANUAL a zadal jsem 4-4-4-12. Od te doby to jelo, ale blikalo v Biousu par cervenych slov, ktere prestaly, kdyz jsem dal PEFORMANCE ENHANCE na STANDARD a jeste u SYSTEM VOLTAGE CONTROL dal AUTO. Dam ti sem fotku, jak je to ted nastaveno. Respektve je to tahle http://pc.poradna.net/question/view/196522-problemo va-instalace-visty-na-novou-desku#re-197442

jak je tam to MEMORY FREQUENCY, na te leve fotce, je to tam blbe videt, tak pod AUTO je 800

Aha, je to divne ze toto co pises pomohlo, ale ok mozes to nechat tak ako to je, je to dobre.
Ja len ze (ak chces) mozes skusit aj load optimized defaults to su optimalne hodnoty na vykon, ale pozeram ze uz mas vsetko nastavene optimalne rucne a je to stabilne, tak to uz nechaj tak, a daj si radsej to pivo :-)

No tak jsem se k tomu vratil az ted.

takhle vypada ted CPU-Z [999tv7.jpg]

No je to tak, jak rikam, nic jine jsem nemenil. Ten optimized defaults zkusim. Mam to ale nastaveny v biosu presne jak jsem ti odkazoval na tu predchozi fotku. Tady se mne zda divny, ze v te karte SPD jsou dve hodnoty. Nemuzou ty pameti byt nejak vadne? Aspon bych je vymenil, ma to dozvotni zaruku.

Jinak vcrea vecer jsem to preinstaloval s podporou AHCI a vse jede bez problemu, ale akorat nevim jak poznam, ze jedu na AHCI:-D V biosu jsem dal AHCI misto disable a tan SATA PORT 0-3 NATIVE MODE jsem dal na enabled. Takze je to v Native modu a vse jede. Instalace byla hotova cca za pul hodiny, ale to jen odhaduju. Vubec jsem nemusel shanet zadny ovladace atd. Vse je na cd k zakladni desce. Precetl jsem si manual poradne a staci tam kliknout na jeden soubor, musis mit ale disketovku(uz ji mam) a ono ti to spousteci disketu vytvori uplne samo... Prace na 2 minuty s odskocenim na zachod. CPU je minimalne 4-5x tak rychlej jako dosavadni AMD. Vcera jak jsem psal, ze zmenu nepozoruji ve fotkach, tak to bylo proto, ze jsem to zkousel v programu, ktery jel dobre i s AMD. Pak jsem to zkusil v jinem a rychlost je silena. Superpi je pokud se dobre pamatuju cca 2-4x rychlejsi. Zalezi z jakeho smeru to beres.