Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade pc

Zdravíčko
Mám takovej dotaz nebo spiš bych požadal o pomoct, aktuálně vlastním sestavu
=============
CPU AMD FX 8320 8 core
MB ASUS M5A97 R2.0
RAM kingstone hyperX 2x4 DDR3
HDD WD 2T
SSD 125GB Adata
GPU AMD R9 290 Sapphrie vapor-X Tri-X
Zdroj Frotron 700W bronze 80
============
A pomoc zní poslední dobou v novějšich hrách pociťuju dropy FPS například v EFT (escape from tarkov),Dishonored 2,Prey, atd (jen příklad novějšich her) a teď co vylepšit to je můj dotaz ( podle mího by to chtělo vylepšit procesor,zakladní desku, ramky, + navíc SSD na hry) a mám k tomu aktuálně 13-15 000 Kč . Po prosim tedy o normalní rady co by mi pomohli při výběru děkuji .

full HD nebo víc? člověk by řekl že na full HD to stačí

Jestli chceš zůstat u AMD tak ryzen 5 1600 s nějakou B350 deskou a 3200MHz ramky... chybu neuděláš a i do těch 13 se vejdeš. U pořádnýho intelu bys musel asi přitlačit... i5 4core bez HT proti ryzenum už moc smysl nemá ikdyž hrát se na tom dá krásně.

spíš by mě zajimalo jestli se teda vyznáš jestli to opravdu brzdí procesor nebo grafika ? a anyway diky za radu o tom ryzenu popremyslim mozna bych vzal rovnou 1600x o kterym jsem nejak premyslel vzit s nejakou asus zakladkou a 16gb ram idealne

Ja vzal 1600 a pretocil ho takze v podstate mam 1600X za cenu 1600... neni to zadna veda. Sel by i kus vic, ale takhle sem spokojenej. Vlastne sem taky chtel 1600X, ale znamej doporucil udelat to takhle a ... heureka. K tomu desku s B350 chipsetem (at to muzes prave popohnat).

Ramky 16 gb kup 2x8 a zapoj do dualchannelu... je to lepsi nez 4x4. A kup naky co zvladnou vyssi frekvence, je to znat u tech ryzenu. Ja mam Corsairy LPX 3200 MHZ a makaj v pohode s deskou MSI B350 Carbon Pro.

Jinak grafika si myslim je OK. Zadnej mladenec, ale ve svy dobe (temer)TOP od amd. Silnejsi grafika by nebyla k zahozeni, takova GTX 1060 ale tam by to FX uz brzdilo jeji max. potencial. Takze zacal bych u ty desky a CPU... takovej zaklad. GPU pak muze bejt casem.

- Koupit Ryzen 1600 může, ale OC jsem alespon osobně bral už od InCore spíše jako zábavu nebo až v případech kdy CPU už přestalo stíhat.
- Koupit CPU a hned ho OC mi připadne odvážné navíc když už po gen. FX konečně AMD stáhlo W/TDP proč to hned zrušit, vyší teploty, vyší TDP, vyší spotřeba, osazení drašího cooleru a zakladní desky, níší životnost, etc navíc 1600 není identický jako 1600X ("XFR enabled") ma kupříkladu i druhé turbo, navíc až (což nebude hned) bude potřebovat trochu vykonu navíc uz nemůže protože OC CPU hned po koupy, nebude mít zádnou rezervu, uživatel by si snad měl koupit navíc do nového PC takové CPU které ma dostatečně výkonu a Overclocking nechat až bude opravdu potřeba nebo jako zabavu, koupit CPU a hned ho přetočit pro pár bodu v 'Bench' jen pro pocit ze mam 1600X na STOCK taktu je postavené nahlavu.

Sice trochu drazsi deska, za to pravdepodobne to nejlepsi s B350 co muzes sehnat...

Ramky bych vzal ty Venegance LPX 3200MHz... muzes rozbehnout o kus vic a maj (lepsi) mensi chladic. S tema LED 3000MHz by ses nemusel vejit pokud bys chtel casem koupit poradnej chladic k cpu. Jen nesviti no :D

v zátěži o kus víc... ale jinak chladí boxovej slušně, jen spotřeba je o fous větší. A ano identickej neni, ale prave kvuli oc me polovicni xfr netankuje. Desku sem bral o neco lepsi rovnou... am4 zacina, takze lepsi desku proc ne. Pujde do ni ZEN+ nebokdyz vydrzi patice ZEN2 pozdeji (u nej cekam ze odlaldi vyrobni technologii a i takty snad pujdou nahoru vcetne vetsiho prostoru pro OC zlepseni)

Až nebude mít cpu dost sil pujde nový (a pořád vsadim boty že dřív budu měnit grafiku než cpu 6c12t nějakej čas vydržží). Když vemu 1600 a nataktuju na úroveň 1600X (upřímně to je u mě o kus víc) tak rezerva zůstane pořád stejná jako u 1600X... fyzicky je to stejnej křemík i když celej cpu identickej neni takže po oc 1600 i 1600X to bude +/- to samý i s rezervou v taktovani. Ten křemík má strop u 4GHz a je jedno jestli X nebo bez... a to ještě musíš mít štěstí na kus.

Jo pro uživatele laika asi nic moc, ale já sem hračička a prostě mam radost že to je o chlup rychlejší než sem dostal z krámu :D

Intel je porad ultimate gaming stroj ale uprimne pro vetsinu normalnich hracu bude 1600/1600X overkill kterej zdaleka ani nevyuzijou... ale nejak mi nejde do hlavy proc ho nepopohnat. Spousta lidi co znam to tak dela... koupi cpu a prvni co je zkusi kolik da. Kamos vratil dva 1700... teprve se tretim se dostal stabilne na 4GHz a ten si nechal. Je to vychcanost, jen priklad toho ze neni nic neobvyklyho koupit cpu a hned mu poradne zatopit.

btw. to me prave na amd bavi... koupis levnejsi procesor, ale pohrajes si a mas razem cpu o schopnostech lepsiho, drazsiho modelu.

Aby sis mohl takhle hrat s intelem, musis rovnou ve svy tride koupit to nejlepsi a nejdrazsi... a jeste bez chladice, ikdyz zrovna ten intelackej box ke Kacku fakt smysl davat nema :D Sou to pak ale trochu jiny masiny... singlecore vykon casto rozhodne v jeho prospech i kdyz hrubej vykon vicejadra je vetsi.

Kdyby me netlacilo v kapse tak ma dome i7 nebo pockam na i9 coffe, ale musim koukat i do penezenky a R5 1600 je za tu cenu skvelej (top amd v meritku cena/vykon)... R5 1600X taky skvelej, ale uz je proste o litr drazsi, pritom maj oba stejnej limit, proto myslim ze je vyhodnejsi 1600.

tak co tak koukam tak tak dobře zatim natírá i5-7XXX ve věech směrech proto taky stojí míň ja se zde ptal co bych si asi koupil pak az to bude trosku levnejsi ted to as inema jeste smysl EFT vyjde az dýl takze zatim budu sledovat jak pujdo uceny dolu pak koupim 1600x B350 a 2x8 ram a bude

Bojim se ze moc dolu nepudou... az zase s coffe mozna o neco malo. Ale to uz bych pouvazoval o tom coffee... ale revoluci bych necekal. Zase predbehnou o kousek amd, ale taky si to nechaj pekne zaplatit a amd proto nebude mit duvod vyrazne zlevnovat.

Ale to je jen takovy moje tuseni...

R5 1600X taky skvělej, ale uz je proste o litr drazsi, pritom maj oba stejnej limit, proto myslim ze je vyhodnejsi 1600

- Ale nemají žádný stejný limit, to do toho nepočítám na jakém podkladu jedou, oba procesory znám docela slušně, každou sestavu mam otestovanou, když šlápnu 1600X je daleko od R5 1600 (u OC se 1600X také dží stabilněji), poukazovat ze v nakých 3 hrách mají na YouTubu stejné FPS je hloupé nebo takových těch puberťáčku co sedí na lavice kouři marihuanu klepou fajkou do chodniku který pak zcela cely zaflušou a baví se o tom, jak je OC super a jak je 1600 to samy, ten samej křemík, i5 je taky ten samý křemík jak i7, prostě hloupost to podávat takhle kup celeron stejnej křemík jak 7700K.
PS : Navic nechápu k čemu mu tolik Cores u hrani bude, kde prumerné i5 4C/4T ma ve vetšine lepší (max/min 1/-1%) FPS jak naky Ryzen hlavně u monitoru na 60Hz kde je spíš zajimavější MIN FPS jak MAX které nikde reálně neuvidí, kde na hry zatím zustavá nejlepší RATIO Stock : "3.5 -> 4Ghz" / QuadCore, six core a vic mají výhodu až menším celkovém zatížení jednotky UCP .

- Né neuděláš, navíc se nemusíš hrabat v BIOSe a dělat OC, OC nějakou dobu trvá, u Ryzenu je zakladní deska esential a každá se chová jinak, kde nějaky návod na netu ti jen tak neprojde, navíc je zapotřeby provést celkově dlouhé testy stability atd pro par FPS.

- Ty 1600X mam radeji a vždy na sestavách šlapaly opravu slušně aniž by jsi musel neco nastavovat (ale osazoval jsem predevsim RAM na 2600MHz STOCK né OC :!:, ze zacatku optimizace Agesa ani vic nedovolila kde hodně RAM uz jsou někde přetočený, na profilu XMP/LPX )

PS : Byt tebou a jestli ches ušetrit, kup jenom R5 1600 ale hlavně nic nepřetáčej.

CPU : Ryzen R5 1600 ----- 5 999,-
ZD : MSI Mate B350 -------2 399,-
RAM : Corsair 3000Mhz --- 3 705,-
(Dle CPU Cooleru, jak jsou vysi nemuseli by pod neho vlézt, jinak Kingston 2666Mhz ty jsem rozjel na každé Ryzenovce a 2666MHz je slušny)

- Bylo to myšleno obecnĕ, k 1600 jestli jsi přesvědčen že je lepší/výkonější je tvá věc, ale každý tazatel nemá o hrabání se v BIOSu zájem buď proto, že se v tom nevyznají (což mi připadne naturální a rozumné) nebo proto že zakoupili/UPGRD PC z duvodu že předešlé CPU i OC již nestačilo tak určitě nekoupý nové CPU za nĕkolik tisíc aby ho hned pretočily, AMD onečne stahlo TDP a ty navadíš tazatele aby jo hned zdvihl takže má slabší 1600X s vyší spotřebou TDP a teploty.

- Ryzen je dobry tak jak je kde Overclocking je spíš strana koníčnmku než nečeho reálně přínosného.
Rozumím že jsi ze svého nového RYZENU nadšen, ale bylo by namístĕ spíše doporučit či radit nezainteresovaně bez ohledu na vlastní preference.

ja na zadny YT nepoukazoval, tak si kecy o pokurovani travy na lavicce nech (nebo podle sebe soudit tebe? :D)

X maka lip aniz bys neco nastavoval... no jasne, nic takovyho ti nevymlouvam :D ale staci si s nastavenim pohrat a stejne dobre bude slapat (nebo klidne i lip) nez stock 1600X a litr mi zustane v kapse... a maj ale vsechny +/- stejnej strop... s konvecnim chlazenim na 4GHz a to musis mit jeste stesti na dobrej kus a jedno jestli 1600 nebo 1600X. To mi proste nevymluvis (doma mam 1600, ale X uz sem v akci taky videl nejednou). Z toho xka obecne fakt nic vic nevymacknes nez ze 1600... obecne, jinak sam asi moc dobre vis ze kazdy cpu je kus od kusu jiny... ono ani ty intely se nedaj taktovat vsechny stejne podle nejakyho mustru, jedny zvladnou vic jiny min ikdyz sou jinak stejny.

K čemu bude tolik cores u her? Zatim k ničemu... klíčový slovo je zatim :D 4c4t s vyssim taktem na jadro bude lepsi v 90%, ale hoodne brzo zastara s tim jak de ted vyvoj dopredu, prijde coffe a intelácký "herní" 4c co dostanou hyperthreading... a i pocty jader u intelu porostou. Smer vyvoje je prozatim danej a uz se tomu vyvojari zacnou prizpusobovat a driv nebo pozdeji ty jadra navic budou vyuzivat i hry, stejne jako takovej BF1 uz krasne umi vyuzivat multithreadingu a dosahuje u 4c8t lepsich vysledku zatimco jiny hry sou na tom stejne jako 4c4t. S taktama to ani v budoucnu o moc víc než u nejlepších intelů nebude... už 5GHz na cpu s křemíkovou technologií je neefektivní (teplota roste s výkonem exponenciálně) a výrobní proces donekonečna zmenšovat nepude. Dokud nepřijdem na něco revolučního tak moc jinejch možností než přidávat na jádrech neni... jo bude to trvat, dva tri roky nez zacnem pozorovat vysledky, ale to bude doba kdy se budu smat a majitele 4c4t upgradovat.

Praveze ryzen5 dostal Kackovej i5 4c4T do situace kdy je maximalne pro OC hracicky a fps nahanece, coz jde mimo me (i7 uz je jina pisnicka ale o tom neni rec)... je sice hezky kdyz tam sviti trojciferny cislo ale na co kdyz monitor bliká na 60Hz. Vetsina zkratka nepozna rozdil ze ma herne o fous horsi cpu a uprimne, vetsinu lidi limituje gpu a ne cpu... a kdyz pomyslim i na to tak 4c4t uz bude kapku brzdit takovou GTX 1070 s kterou by si 6c12t ryzen poradil lip dle myho... na to si odpovez sam. Zkratka i na hry je podle me dnesni i5 nesmysl... ryzen je sice o chlup horsi, za to ma predpoklad utahnout highedovy grafiky mnohem efektivnejc, takze bude prostor na dalsi upgrade casem.

Naopak, kdybych si s taktovanim nechtel hrat tak koupim 1600X a pomalejsi ramky... Kazdej to mame hozeny jinak no :D Jako neni blbost kupovat X, ale jestli se nechce hrabat v biosu tak i ty ramky 3000MHz sou pak zbytecny... s tovarnim biosem nepobezi nejspis ani tech 2666 ale 2133 (nepodarilo se mi vic jak 2133 na zadny desce bez agesy 1.0.0.6, pak uz nebyl jedinej problem)... takze co da vic za cpu muze usetrit na ramkach pokud se v tom opravdu nebude chtit stourat. uff to sem se nejak rozepsal

mozna bude netreba pokud to vydrzi na trom stock chaladici tak za dalsi mesic bych objednal vodní chladic pouzival jsem ho do ted na mi 8320 a ano bude bezudrzbovej takze za 3-4 roky ho vyhodim vim o tom nebo jestli dneska uz vydrzi dyl to nevím

- Bylo to myšleno obecnĕ, k 1600 jestli jsi přesvědčen že je lepší/výkonější je tvá věc, ale každý tazatel nemá o hrabání se v BIOSu zájem buď proto, že se v tom nevyznají (což mi připadne naturální a rozumné) nebo proto že zakoupili/UPGRD PC z duvodu že předešlé CPU i OC již nestačilo tak určitě nekoupý nové CPU za nĕkolik tisíc aby ho hned pretočily, AMD onečne stahlo TDP a ty navadíš tazatele aby jo hned zdvihl takže má slabší 1600X s vyší spotřebou TDP a teploty.

- Ryzen je dobry tak jak je kde Overclocking je spíš strana koníčnmku než nečeho reálně přínosného.
Rozumím že jsi ze svého nového RYZENU nadšen, ale bylo by namístĕ spíše doporučit nezávisle bez ohledu na vlastní preference už jsem to zde videl několikrát (opět, myšleno obecně, nemám na tebe natáhnutý ukazováčekj) " Já mam CPU xx prosteĕ je nejlepsí prerocenej porazí vsechny jiny atd atd" a nekončí to moc štastnĕ, alespoñ pro tazatele a jeho peněženky

hele ty mi furt podsouváš nějaký tvoje doměnky... neříkám že 1600 je výkonější... ale po OC dokáže dohnat i OC 1600X. Obecně.

Na "rozumnym" OC kdy nejdem do extremu nevidim nic spatnyho a ani s tou spotrebou to neni tak horky. Ono i to X samo o sobe veme o neco vic nez 1600... 1600 OC na uroven X bude zrat tak o 30w+ ... 1600X má taky +20w oproti stock 1600. Ano, je to horsi, ale ve finale to na uctu za energie moc nepoznas a box cooler porad krasne staci...

Kazdymu co jeho jest... ja se pohybuju mezi lidma co schopny pretaktovat prave rozbalenou i7 za 15K-20K, tak ver ze sou i lidi co koupi cpu za tisice aby ho hned pretaktovali.

Nikoho nenabadam k taktovani, jen sem zminil moznost jak za min ziskat vic. Nechce taktovat at voli X... pokud si s tim hrat bude tak mi X verze prijde mimo, protoze obecne vic nez z levnejsiho 1600 z nej nedostanes.

- Žadny doměnky, těch procesoru my prošlo rukama několik, na několika zakladních deskách prakticky hned po vydaní (i když to nebyly stovky, ale těch pár desítek je dostatečné na to, abych znal jejich rozdíl s vyjimkou 1800/X a R3jky ty jsem nikdy možnost prubnout neměl), tak vim jaké jsou oba dva až od počátečních problému na této nové AMD plaformě jsou, tak jak jejich potencionál v otazce Overclockingu.
(zbytek jsem nečetl).

- Pak už je to jen na tazateli co preferuje vic se vyjadřovat snad nemá ani cenu kde to vlakno dopadne jako ty předchozí.
(asi už jsem stará škola, ale za mě se OC dělalo bud ze zábavy, nebo proto že CPU už bylo napokraji sil)

- Některé WCooling nejsou spatné, v jaké cenové kategorii na kolika TDP CPU, nebo na jaký procesor ?
- O některých jsem dělal i videa na YTube, osobně mam v jedně sestavě WC od Corsair H který ma ze dva slusne v niší cenové kategorii,

- A tobe se original AMD pribaleny CPU cooler nelibi ?
I ten pribaleny je dostatecne vykony, kde nejaky Wcooling urcite neni nutnosti.

- Corsair H80i V2 Extreme s 1600X problém mit nebude (jestli je kompatibilni s AM4 nevim, H80 je ale mozna o chlup vykonejsi), WC dokaze byt hlucny jako AirCooling, ale i na 120W CPUs jsem nikdy nevidel jet WC na 100% kde se da lehce nastavit (5min) vlastni profil kde chladi vykone s korektim doprovodem dB.

- Navic maji kvalitni provedeni jak tela, kde jsem se unikem kapaliny jete u techto modelu nesetkal tak hlavne hadicek, které jsou perfektne pruzné, nekteré modely je maji hodne tvrdé coz neni moc prijemné ne jen pri montovani.
(po koupy bych doporucil tvuj Watercooling zapojit na zdroj MIMI PC, pro jistotu ze ti neuchazi kapalina, nepodcenuj to ani u drasich modelu)

A co hlucnost toho Stock chladice ?

- Ten přibalený AMD ? Tak on není tak špatnej a jestli máš R9 290 tak hlucnejší nebude tady ma LukesX pravdu je opravdu dostačující alespoň do takové urovne ze stoji za to ho zkusit ;-)
AirCooling Thermaltake Riing Silent 12 (kompatibilní se socket AM4), po hodině hraní je někdě na 15dB což je nic o proti nákych 25-30dB u Watercooling :i:.
(jeden Riing zrovna montuju do jedné sestavy, jestli chces něco tichého, vem toto, jinak Thermaltake Water 3.0 Extreme S je podstatně tiší jak Corsair, ale vlastni zkušenost s 3.0 nemám)

Tento počítač > Vlastnosti

nebo

Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Systém

a je to vespod

SSD tam normalne foukni a zformatuj az s instalaci win (je to zhruba v bode kde se instalacka pta na jakej disk ten system chces hodit)

kazdy win se nejprv nainstalujou a pak je musis aktivovat... takze vklidu muzes jen se priznam ze ted nevim o cem je rec (aktivace pres ms ucet). :D ms ucet sem si delal uz ani nevim proc a ted se s nim prihlasuju jen na skype...

ja sem tejden bezel bez aktivace, protoze sem mel v supliku DVD OEM verzi a ta se sparuje s deskou... na jinym zelezu uz to pak neaktivujes, neni to prenositelna licence, takze sem to resil tak ze sem je aktivoval az po nakym case, kdyby nahodou se ukazal nakej problem a ja musel desku menit.

:D hele mi pride ze placas jen abys mel posledni slovo...

nerikam, ze to co rikas ty sou domenky, ale ze ty sam z mejch slov delas nejaky svy domenky (napr veta: k 1600 jestli jsi přesvědčen že je lepší/výkonější je tvá věc), predtim naky narazky na pubertaka pohulujiciho travu... komicky :D

problemy po vydani... dnes je ale situace jina ;)

Ne nemyslim si ze 1600 je vykonejsi a ano jejich rozdil je velkej na tovarnim nastaveni. JENZE po OC se dostanou vykonem oba +/- na to samy (kus od kusu,) a ty to nejak nejsi schopnej vstrebat... tim nikoho neodrazuju od koupe X, jen si myslim ze pro ty co budou chtit cpu popohnat pak X ztraci smysl.

SSD tam máš,tak jedině vyměnit za větší. V podstatě kde je OS je i software. Hry a aplikace se vždy integrují do systémových složek (Users,Program Files,ProgramData). Hru neoddělíš od systému. Proto si myslet že jeden disk je na OS a druhý na hry je nepravda.

neoddělíš, ale když máš pouze 120GB systémovej tak je trochu divny to cpát na něj... to je fakt lepší mít na druhym a na systémovym nechat víc místa. Propady při hraní ale určitě nebudou kvuli tomu že má hru na HDD místo systémovýho SSD.

Já to docela chápu... velký SSD nejsou zrovna levný, hry dneska zabíraj desítky GB a kromě rychlejšího loadingu mu to v hraní nijak víc nepomůže. Donedávna lidem běhaly na HDD i systémy a šlo to taky v klidu.