Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemAnketa Vyplatí se 144Hz monitor?

Dobrej, kupuju kompletně nový pc.
Chci se zeptat na zkušenosti s hraním her na 144Hz monitoru. Vyplatí se připlatit si místo nějakejch 4 tisíc a zaplatit třeba 6,5K za 144Hz monitor?
Díky za odpověď :)
Změna předmětu, původně: Monitor (karel)
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

Monitor

40%
60%

Komedia je skor to, ze niektori dalsi popieraju zakony fyziky. Monitory asi patri do jej kvantovej casti, kde zakony klasickej fyziky neplatia.
To, ze existuje input lag, response time, ktory si kazdy vyrobca udava v inom prevedeni a dalsie veci, ktore ovplyvnuju vysledny obraz uz ignorujes.
Je to presne ako u tych fps, proste 60 fps je hratelne a 100 je super bez ohladu na to, ze je to fyzikalna blbost.
Btw ako vysvetlis tych chudakov, co maju aj na 144Hz monitoroch motion blur?

Jestli ono to nebude tim, ze ne kazdy vnima FPS stejne. Stary clovek s nejakou ocni disfunkci ti bude klidne tvrdit ze cokoli nad 30 FPS je nesmysl protoze to vypada uplne stejne. Bojovi piloti dokazi "videt" az cca 250FPS.
Ono kdyz nekdo jede strilecky a prejde z 60Hz na 144Hz, tak to casto ani poradne nepozna, ale kdyz mu das po tydnu hrani na 144Hz najednou 60Hz monitor tak to poznat docela je. Udajne je jakysi "smysluplny" limit nekde kolem 200FPS, kdy to uz hnat vys nema pro oci smysl.

Ale samozrejme, ze mame odchylky. Ja nehovorim, ze napriklad hi-fi segment je blbost, ale 90% ludi nerozozna zvuk z reproduktorov za 100 eur a za 10k. Opat to to spomeniem, na gympli sme na fyzike robili pokus a pustali si zvukovy o roznych frekvenciach. 90% mojich spoluziakov nepoculo to, co ja (jak dole tak hore) a to som v porovnani s mojimi kamosmi hifistami hluchan, pretoze ti vedia rozoznat zvuky jednotlivych cd prehravacov, kde sa to uz mne zda vsetko uplne rovnake.
Nieco podobne moze byt s ocami aj ked tvojich 200fps je samozrejme blbost.
A rozdiel v fps ma aspon logicke vysvetlenie...fps sa udava ako priemerne, cize pri 30fps dochadza k prepadom pod plynulu hranicu vyrazne castejsie ako pri 60fps. Preto ak niekto tvrdi, ze 60fps je lepsie ma defacto pravdu. Ale ak zabezpecis, aby sa video nikdy neprepadlo pod 30fps je uz potom jedo, ci ho sledujes na 30 alebo 60, pocit musis mat rovnaky.
Ak ovsem nie si bojovy pilot:o).

- Dej si ho v jednom okne na 30@FPS a na druhem 60@FPS, ale jestli nevidis rozdil, tak .. (ja tam teda rozdil vidim)
* 60@FPS videa se davaji i jako DEMO v obchodech s IT|TV|Media, aby na to nalakaly klienty, protoze v 60FPS/60Hz se to video zda prirozenejsi. .
TiP ~ Nezapomen si to video nastavit na 1080@60FPS

- https://www.youtube.com/watch?v=Jsjtt5dWDYU
- Dole jde nastavit rozliseni a FPS -> Zvolit xx@60FPS, nebo 30FPS (u 460@ je 30 uz v default).
PS : Kdyz tak si udelej ANKETU, jestli to lidi vidi, nebo ne, ja se s tebou hadat nebudu, nevidis, tak nevidis at proto ze nechces a hledas v tom vido cokoliv aby nebylo rozdilné, nebo ten rozdil treba fakt nevidis ...
* Ja tam rozdil vidim, nepotrebuju to nak obhajovat.
- Popripade spust video misto v prohlizeci treba ve VLC. (kvuli WProhlizeci)

- Nechytej se tak hloupe kazdé malickosti, to te nenapadlo najit to samé video v "30FPS" ? Nebo napsat do Youtube 30 vs 60 Frames/s ? Navic psal jsi ze rozdil v 30 vs 60 nevidis (nekteri s Daltonskou nemoci zase nevidi stejne barvy *Info : kvuli tomu je i Facebook original modry ;-)), tak co v tom jeste hledas, navic stejne ti nejde o to, se na to opravdu podivat a porovnat, ale treba se pletu ...
* Me staci spustit jen VIDEO na 60FPS (u hry bych vahal, jedine ze by slo o stabilni FRAME/s) abych to poznal, tech 30FPS bylo specialne pro tebe.
https://www.youtube.com/watch?v=Es_QgmiBBMM

ktore nemaju rovnake rozlisenie? Je jasne, ze tam vidis rozdiely.

PS : Jestli nemas monitor 2K tak je jedno jestli si das vedle sebe 2x1080p, protoze kdyz se rozdeli 2 snimky|videa vedle sebe, tak logicky nebudes mit na obrazovce "2x1080@1920p", ale uvidis "2x540p@960p" (jestli mi rozumis)

Pustat spomalene 30 vs 60 fps videa a porovnavat ich kvalitu je totalna blbost. Je logicke a jasne, ze ked bolo video tocene so 60fps, tak v spomalenom zabere bude obraz urcite kvalitnejsi...dovod je snad jasny ma predsa pohyb rozkuskovany o 30 obrazkov/s viac, takze je v spomalenom zabere plynulejsi. Princip spomaleneho zaberu je snad jasny nie?
Vidiet to aj na tvojom videu, ktore si zastavim a zaber zo 60fps je ostrejsi s viac detailami.
Lenze mi sa tu predsa nebavime o statickych zaberoch a o tom, ci precitam znacku auta ak sa lepsie prizriem, ale o tom, ci pri normalnej rychlosti zachytim kvalitativny rozdiel vo videach. Odpoved znie nie, nezachytim pohyb nebude plynulejsi ako sa casto prezentuje.
Mozme sa bavit o kvalite v podani farebneho podania. Pretoze tvoje video v 60fps ma inu zelenu ako ma video v 30fps. Ale kazdy zastanca 144Hz monitoru obhajuje monitor prave pri hrani hier, casto, ked hra dokonca napriklad 50fps a tomi uz kurva raz vysvetlite, co mi ten 144Hz monitor navyse pri takejto kvalite prinesie.
A vysvetlite mi to fyzikalne, nie pocitovo, nie na spomalenom zabere.
Btw, keby spravime slepy test a pustim ti 30 a 60fps video na 1 monitore, ktory nastavim na 60 a 144Hz dam ruku do ohna, ze z 10 pokusov sa 10x netrafis a nebudes vediet urcit, ktore video je ktore a kedy monitor siel na 60 a kedy na 144Hz
Da ruku do ohna za to, ze ked ti pustim nahravku na 100 eurovych repro a nasledne na to na 10k eurovych a poviem ti dopredu, ktore su ktore budes tvrdit, ze ten zvuk je na 10k lepsi, aj ked v skutocnosti budu obe za 100...tomu sa hovori sugescia a ked nieco porovnavas nemas nikdy vediet dopredu, znacku, alebo ine rozlisenie. Vola sato slepy test.
Pri uplne vedeckych pokusoch sa dokonca robia az dvojito slepe testy, cize nielen testovanyi, ale ani testujuci nevie, ktora latka je liek a co placebo, pretoze sa zistili rozdiely oproti slepym testom.

Tady mas jeden starsi test. 50 hracu hralo 30 minut na 60Hz a 30 minut na 120Hz aniz by vedeli ktery monitor ma jakou frekvenci. 44 z 50 (88%) pak spravne "uhodlo" ktery je ktery. 48% hracu bylo schopno spravne urcit frekvence vsech 12ti monitoru (hralo se na 12ti pocitacich), ackoli mohli hrat jen na dvou a na zbyle se jen koukat jak hraji ostatni.

Ano je to skvele, pretoze mi s tym krasne nahral.
Treba totizto obcas citat aj "pod ciarou".
Predovsetkym sa tam spomina (a to som rad), ze nove 120 a 144Hz monitory casto pouzivaju na potlacenie motion bluru rozne technologie. Medzi inymi aj Lightboost, co je imho asi jedna z najlepsich ciest ako potlacit motion blur (nie zbytocne zvysovanie Hz). Lightboost + 60Hz a dovolim si tvrdit, ze nikto by po vyssich frekvenciach ani nestekol.
Este zaujimavejsi prispevok je hned ten druhy.
Test je blbost. To tvrdi diskutujuci a ako dovod uvadza disablovanie V-syncu v teste. Logicky zdovodnuje, ze pri 60Hz mame na frame 3 a viac tearingu, kdezto pri 120Hz len 1 tearing na frame. Prave na potlacenie tearingu sa pouziva V-sync, takze 60Hz bolo dost jasne v nevyhode.
Dalej udem citovat original.

There is something to be said for "less input lag" but when you are pumping out 140-150fps on your graphics card, you will never hit a 16.6ms frame that will lag the game at all. You will more likely be about 5ms behind real-time from the monitor, which is nothing in a networked gaming environment, where you can easily have 50-80ms of input lag no matter what due to the gaming pipeline.

Autor dalej poukazuje aj na dalsie aspekty,kde poukazuje na zavadzajuce vysledky tohoto bomba testu a ja z jeho zavermi uplne suhlasim.
Prinos 144Hz monitorov je diskutabilny, hlavne kvoli pritomnosti technologii, ktore tu nikto nespomenul. Vsetci pozeraju len na Hz a jedine, co vedia na monitoroch porovnat su tieto parametre.
Ako som povedal uz v prvom prispevku na celkove zobraznie vplyva velmi mnoho faktorov, ale Hz bijci budu omielat len svoju mantrau o Hz a zvysok technologii proste ignoruju.

ALe presvedci, len sa mi nepaci, ze na celkovy obraz vyplyva mnoho faktorov a vy si tu vyberiete len hrozienko z kolaca a vsetko okolo uz tocite len okolo neho.
Z mojho pohladu je frekvencia monitoru az minoritna, pretoze vysledny obraz ovplyvnuju skor ine vlastnosti a technologie.
A k testu...som presvedceny, ze keby zapli V-sync pri tom teste tak ten pomer sa skor blizi k 50 na 50 a nie je taky vyrazny ako oslavujete teraz.

No ja treba Vsync absolutne nesnesu kvuli citelnemu input lagu. Takze pro me je nejaka argumentace pres Vsync uplne mimo. Zapnuto jen u cca 1 hry ze 100 kde je screen tearing uz hodne brutalni (pokud tu hru rovnou nesmaznu).
A ty tvoje "jine vlastnosti a technologie", jak presne docilis u 60Hz monitru abys nevnimal "cukani" rychleji se pohybujicich predmetu na ktere si odvyknes pri 120/144 monitoru (pokud k tomu mas odpovidajici FPS). To je pro me asi nejdulezitejsi rozdil pri vnimani rozdilu mezi 60 a 120/144 (ono lze ten rozdil v "cukani" poznat i mezi 120 a 144, ale neni to zdaleka tak veliky rozdil jako mezi 60 a 120).

- Ono, z vetsiny ti co 144Hz/120Hz monitor nikdy nevlastnily, nebo nevideli, nezkusily, neotestovali, tak pisou ve smes to samé ..
* Ja uz mam 60Hz monitor jenom v praci, na mou sestavu uz bych si 60Hz asi ani nekoupil [K8.gif].
Navic kupikladu k sestave i7 + GTX 1070, RX 56|64 a vyse, kopupi 1080p@60Hz, snad jen blazen ..

1) Lightboost nebo blur reduction u BenQ monitorů je skvělá funkce a hoooodně redukuje motion blur.
2) Při 60 Hz a zapnutém lightboost je vidět blikání podsvícení monitoru, k eliminaci blikání je potřeba alespoň 100 Hz, možná i méně, ale když má člověk 144 Hz monitor, tak tam dá 120 nebo 144 Hz.

Na zaciatok ti verim, ze obraz moze blikat...z principu technologie to vsak nie je nutnost, takze skor by som povedal, ze je to zla implementacia technologie.
Navyse...este z cias CRT si pamatam, ze 99% zakaznikov nevidelo blikanie monitora na 60 ci 75Hz hoci ja s mojich chorym zrakom som to videl uz z dialky. Mozno prave preto som na to citlivy. Vnimal som este dokonca aj 85Hz ako jemne trasenie obrazu a az na 100Hz sa mi zdal obraz uz konecne "kludny".
Vzdy ma fascinovalo preco ludia, ktory maju lepsi zrak ako ja toto nevidia. Niektorym pomohlo ak som im otvoril cisto bielu plochu (napr word dokument) a ked sa uprene zadivali tak priznavali uz nejake blikotanie, ale je mozne, ze som im to len vsugeroval, alebo mi chceli spravit radost;o).
A toto som zazival x-rokov a mam to na vzorke stoviek ludi potvrdene. Ludske oko je proste organ, ktory sa veeelmi lahko osalit.
K tvojmu videu mam tieto vyhrady...neukazuje nic, pretoze bolo tocene 240fps, navyse vsetky videa maju tu magicku vlastnost, ze casto ukazuju nieco, co mi realne nevidime...klasicky priklad su pasy cez obraz zname z cias CRT monitorov, ktore bolo vidiet v kazdej TV reportazi. Na tvojom videu vidiet stmavovanie obrazovky prave vdaka 240fps natacaniu, takze vypovedna hodnota je nula...zostava len verit tvojmu tvrdeniu, ze vidis blikanie obrazu.
Osobne by som najviac ocenil keby niekto mal odkaz na blind test, idealne na vacsej vzorke, idealne beznych ludi, idealne testovanych v roznych podmienkach (praca na desktope, hranie, videa...atd). Takemuto testo by som ja osobne celkom veril, dovtedy sa drzim fyziky a svojich vlastnych osobnych skusenosti.