Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC pro rodiče

Zdravím místní profíky,

potřebuji pro rodiče (čerstvě v důchodu) nové PC. Potřebují si přečíst web, pustit z webu videa a skypovat. Při práci na PC nejsou nijak rychlí, ale u současného PC i oni musí čekat na odezvu, takže by to mělo být aspoň trochu svižné. Na CZC jsem vybral tohle (https://www.czc.cz/hp-290-g1-mt-cerna_5/220809/produkt), které by jim dle mého názoru mělo stačit a cenová hladina je přijatelná (cca těch 10-12k).
Chci se ale zeptat, jestli by mi někdo zkušenější neporadil třeba lepší alternativu, případně sestavu z jednotlivých dílů, pokud se na tom ušetří nebo se poskládá optimálněji. Určitě totiž nepotřebuji např. opt. mechaniku, kterou bych radši vyměnil za čtečku karet. SSD by taky možná nebylo špatné, pokud rapidně nezvýší cenu - moc úložného prostoru nepotřebují (systém, základní programy, pár fotek - zítra zjistím přesněji). Nemám problém si celou sestavu fyzicky poskládat, ale nejsem si jistý optimálním výběrem všech komponent.
Zkusil jsem si to jen cvičně sám poskládat z podobných komponent jako má to HPčko, ale vyšlo mi to ve výsledku za vyšší cenu, což mě trochu překvapilo, protože jsem očekával spíše úsporu. Proto se obracím s prosbou o pomoc na zkušenější.
Ještě jedna věc, PC je v podstatě v samostaném pokoji (opuštěný dětský), ale pokud nebude moc hlučné, tak to bude super. Netřeba to ale hrotit.

Předem děkuji
Jura

Ssd krom bootu windowsu ktery bude o 2 minuty rychlejsi nemaj sanci poznat, pokud poskladas kvalitni komponenty samostatne, je jasne ze se dostanes v teto cenove hladine/kvalite na vyssi cenu nez tyhle hotove skladacky. Klidne vyber neco uz slozeneho, ale asi bych koukl po necem, co ma misto 500gb disk alespon 1tb a misto 4gb ram tak 8gb..

Už jsi viděl v reálu důchodce používat počítač? .... Pak si odpověz.

Potřebují si přečíst web, pustit z webu videa a skypovat. Při práci na PC nejsou nijak rychlí

Tady neskládáme comp pro advanced usery, zde bude nějaký blue WDčko stačit až až, SSD jedině v případě vyššího rozpočtu, to pak ano, není na škodu.

- Protoze duchodci nemaji pravo na rychlejsi PC ?
- Kazdy duchdce neni pomalej lempl jak si myslis, nekteri jsou aktivnejsi jak polovina dnesnich deti vysedavajicich za pocitacem ...
* Radeji 1X "SSD + HDD" jak 2X "HDD" (SSD + HDD z predeslého PC viz Sambilionk nize)..

Raději v tom rozpočtu co udal HDD a případně poté koupit SSD.

Protoze duchodci nemaji pravo na rychlejsi PC ?

Kontext nechápeš asi že, píše co na tom budou dělat, jakým způsobem pc užívaj, dle popisu to vypadá na hodně běžný uživatele takže 7200 otáčkovej disk je plně dostačující.

Radeji 1X "SSD + HDD" jak 2X "HDD" (SSD + HDD z predeslého PC viz Sambilionk nize)..

Tak to určitě, dle popisu to vypadá, že to bude nejméně 10 let starej křáp, takže to staré HDD víceméně nepoužitelné a pomalé, tuna chyb, pro zálohy fotek nebezpečné.

Ty jsi výjímka :-p tebe to živí, možná jsem to napsal špatně že to vyznívá tak, že každej starší člověk si příliš netyká s technologiema, nicméně faktem zůstává, že jich je pořád většina. Každopádně, dle popisku tazatele si stojím za svým, raději nové, rychlé HDD s velkou kapacitou a příp. poté časem dokoupit SSD, než rovnou fofr disk s malou kapacitou a použít starej křáp z původního PC.

:beer:

...a netreba zabúdať, že tí, čo dnes odchádzajú do dôchodku, alebo sú len pár rokov v ňom, prežili svoj produktívny život v zamestnaní, keď počítače boli už bežnou súčasťou práce alebo záujmu. To nie je ako predchádzajúca generácia, ktorá zažila nástup a nesmelé začiatky počítačovej éry pár rokov pred svojim odchodom do dôchodku.

Tak tento případ to není. Tchýně strávila éru počítačů ve fabrice u pásu a tchán v JZD, takže ani jeden počítač k práci nepotřeboval. Tchýně to zvládá o něco lépe, ale tchán má problém najít červené tlačítko na ukončení skypu. Oni jsou ti uživatelé, kteří se bojí něco zmáčknout, aby náhodou něco nepokazili.
To ale vůbec nevadí. Na druhou stranu jsou zase ten typ uživatelů, kteří rozhodně nebudou kupovat nové PC za tři roky, až vyjdou další dvě generace čipů a ten jejich bude sice funkční, ale fakticky už zastaralý.
Proto radši zvolím "lepší" teď, aby byl použitelný ještě po několika (dost) letech. SSD jim kapacitně stačí a přijde mi lepší a jednodušší hned využít jeho rychlost a případně dokoupit HDD až SSD kapacita stačit nebude, než to dělat naopak.
Každopádně díky za názory.

Díky za seznam. Vypadá to zajímavě. Jen budu muset vybrat jiný disk - potřebuji, aby bylo vše skladem, protože to potřebuju během příštího týdne poskádat a nainstalovat.
Jen k tomu ještě dotaz: vyplatí se přidat ty dva tisíce oproti původně navrženému HPčku? Možná je to hloupý dotaz, ale nedokážu úplně posoudit, jestli se takové navýšení projeví ve výkonu, nebo to dělá to SSDčko.
Případně ještě jeden podobně hloupý dotaz: vyplatilo by se připlatit 400,- za tenhle CPU https://www.czc.cz/intel-core-i3-7100/204101/produkt ?
Jen možná ještě jedna praktická věc. Není to nijak zásadní, ale vzhledem ke koncepci stolu, bych možná pouvažoval o bedně se zapínáním a USB u horní hrany (nebo na horní hraně).

Super. Díky. SSD je OK. Poslal jsi mi to dřív než jsem se stihl sám podívat. :-)
U té skříně jsem moc nepochopil to dvoukomorové uspořádání, ale předpokládám, že dole bude jen zdroj a všechno ostatní nahoře. Hlavně jsem ale nezjistil, kam se nainstaluje ta čtečka karet. Ani v popisu se nezmiňují o externí 2,5" pozici. Což se teda nezmiňují ani u toho Zalmana, ale tam je to jasné z fotek.

Jasně. To bych tak samozřejmě udělal. Jen bych očekával, že když už mají v popisu "...nadčasový design s minimalistickým kartáčovaným předním panelem s diskrétně umístěním logem SilentiumPC." tak to budou mít vyřešené tak, aby se ten "nadčasový design" nemusel narušit hnusným přidaným rámečkem z úplně jiného plastu.
Samozřejmě na tom ve výsledku nezáleží a na provoz PC to nemá vliv, ale jde tu o ten princip.

Díky za osvětlení. Vím že disky se moc nezahřívají, ale trochu přece. Nejsou v tom spodku trochu moc zavřený bez přístupu vzduchu? Jen teoretický dotaz, předpokládám, že to mají výrobci vymyšlený.
Ohledně case, dá se nějak říct, ze kterých značek vybírat a které nebrat? Samozřejmě z nabídky CZC a počítám s kontrolou kompatibility s MB a zdrojem. Ještě bych se mrknul, jestli se mi nějaká nebude líbit víc a pak bych to už objednal.

Tak do tebe vkládám důvěru a objednám to vesměs podle tvého seznamu. Jen jsem vybral tento case: https://www.czc.cz/zalman-z3/133909/produkt
Vidím, že jsi v seznamu aktualizoval i ten SSD. Nevím, jestli z toho máš nějaké věrnostní body nebo odměny, když odjednám tvůj seznam, ale pokud ano, přehoď ten case a bude to komplet. Doufám, že kabeláž apod. je součástí. Něco tady ale kdyžtak mám, takže bych si s tím mohl vystačit. Pastu pod chladič mám taky a nic dalšího už mě nenapadá.

Škoda. Jsem tě chtěl alespoň nějak ocenit za pomoc. Tak aspoň děkuju.
Věřím, že by to sestavili odborně (nejspíš víc než já) a že to udělají zadarmo je taky super, ale já se na to docela těším. Už dlouho jsem se v PC nešťoural a tady v paneláku nemám dílnu, tak mi ruční práce celkem chybí.

Suhlasim s SSD, pretoze to nie je len o boote, ale o akejkolvek operacii, kde sa vyuziva pristup na disk.
Siel by som radsej do 250GB SSD a v pripade dochodcov kludne aj do 120GB, robim to takto roky, akurat vcera som takto odovzdal dva nb so 120GB SSD.
Za tie roky este za mnou neprisiel zakaznik, ze chce vacsi disk lebo mu nestaci, to co ma odo mna.

Díky všem za reakce.
Právě jsem se mrknul na to, kolik potřebují místa v současnosti: disk rozdělen na dva oddíly a dohromady je zabráno necelých 80GB a to vč. systému W7 SP1 64-bit. Takže 128GB by mělo teoreticky ještě nějakou dobu stačit. Mají tam uloženo jen cca 5GB fotek, 24GB filmů a 5GB instalaček různých programů, které tam být nemusí. Pokud tedy SSD příliš nezvýší cenu, jsem pro něj také. Současný disk bohužel použitelný nebude - je to hroznej chroustal - strašně dlouho trvá než něco načte a vydává při tom nepěkný zvuky. I když asi funguje, radši už bych ho nepoužíval.
Jinak debata o důchodcích neměla vítěze, tak jen upřesním, že je to tak jak jsem psal na začátku - nejsou ještě šedivý a senilní, ale na PC si max. vyhledají něco na webu, pustí nějaká videa (občas film, ale hlavně na webu), vyřídí mejly a dvakrát třikrát týdně zavolají na skype. To je vše. Na nic víc PC nepotřebují a nepoužívají.
V současné době mají Pentium Dual-Core E5700 3.00GHz a 4GB RAM na desce Gygabyte GA-G41MT-S2 (rev. 1.3). Je to ale nějaký vyřazený firemní kus, takže má za sebou určitě necitlivé užívání, téměř žádnou správu a údržbu a nejspíš víc než 10 let. Chtěl bych, aby poznali rozdíl v rychlosti, aby se nesekal skype (i když to je možná rychlostí připojení), ale vše v míře s ohledem na způsob užívání a přijatelnou cenu a hlučnost.
Samozřejmě počítám s tím, že PC by mělo zase nějakou dobu šlapat bez nutnosti investic do HW.
Ještě se jdu mrknout na tu sestavu co sem dával sambilionk.

Díky za tvůj seznam. Celková cena je super. Bohužel deska i RAMky jsou na objednání a na to nemám čas. Navíc s deskama Gigabyte mám rozporuplné zkušenosti, takže bych radši volil "kvalitnější" značku.
Nezlob se, ale asi použiju seznam od sambilionka. Každopádně díky za snahu.

Zdar. Tak vše sestaveno a nainstalováno. Zatím vše v pohodě až na jednu věc co jsme se sambilionkem přehlídli - na desce je jen jeden interní konektor USB 3.0. V popisu je to špatně (nebo se jedná o sdružený konektor pro dvě USB). Já bych ale potřeboval ještě jeden konektor, protože jsme vybrali bednu s vývodem USB 3.0 a čtečku karet, která se zapojuje do USB 3.0. Musel jsem obětovat vývod USB 3.0 na bedně. Nijak extra mi to nevadí z hlediska funkce. Jen jsem trochu perfekcionista, tak z tohohle pohledu mi to trochu vadí. Nicméně přežije se to v pohodě. Píšu to sem jen jako upozornění pro sambilionka, kdyby tuhle sestavu chtěl ještě někdy využít a taky pro další čtenáře.
Ještě jednou díky.

jedna možnost je přídavný pcie řadič usb3 s interním konektorem.
druhá možnost je, když to má zezadu dost volných usb3: natáhnout kabel am-af jako prodlužovák. to už sice nevypadá tak perfektně, ale je to levnější.

V pohodě. Díky za tip. V mém případě není nutné to nijak řešit. Jen jsem chtěl upozornit na nesrovnalost, kdyby to četl někdo další...
Variantou řešení by bylo i objednání verze čtečky karet, která se připojuje do USB 2.0. Mě (rodičům) by to stačilo, ale někdo jiný by se mohl ochudit o rychlost čtečky karet.
Pak asi nejlépe vybrat vybavenější desku...