Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zálohování dat na HDD

Ahoj, pro zálohování dat používám 3,5" HDD, který připojuji přímo do volné pozice v PC. Po zálohováni disk fyzicky přesunu jinam. Teď jsem se dověděl, že SATA je dimenzováno na řádově jen desítky připojení. Tj. tento způsob zálohování (a tím taky třeba zálohování přes dokovací stanice) znamená, že mi disk pravděpodobně odejde relativně rychle kvůli opotřebení SATA ? Má tento problém nějaké řešení ?

Značkoví výrobci konektorů uvádějí durability: 50-500 cycles, což ovšem neznamená, že konektor po dosažení toho počtu připojení přestane fungovat. Zničený adaptér je levnější, než základní deska. Můžeš si pořídit krabičku s USB převodníkem nebo nějaký adaptér pro připojení přes USB. I USB konektor bude mít nějakou uváděnou životnost, vyjádřenou počtem připojení.

Těch 50 cyklů je doufám hodně pesimistický výhled, ale nějak k němu výrobci konektorů asi dospěli :(
Rád bych se dověděl, jestli někdo, kdo dlouhodobě připojuje disk přes dokovací box nebo podobným SATA připojením už kvůli tomu o disk přišel, nebo je to jenom alibismus výrobců.

U USB nevím, ale u SD se udává počet cyklů a taky neni až tak velký (1000). Vím, že mě to taky překvapilo ale že jsem si na druhou stranu řikal, že i kdybych kartu vyndaval a zandaval denně, jsou to pořád tři roky a po té době dvacku za nový slot klidně dám (u vlastní konstrukce je to v pohodě, horší to je ve foťáku, do kterého je opravdu mizerný přístup). U USB určitě nějaký údaj bude, předpokládám minimálně o řád vyšší. Koukám že za tu dobu vývoj pokročil, životnost se slibuje 5 nebo 10 tisíc ale cena už je kolem 40 korun.

Teď je ještě problém, jestli se udává počet, kdy zaručeně vydrží všechny (vyjma zmetků) nebo počet, který přežije polovina exemplářů. V prvním případě můžete být v klidu, protože ten počet je minimum a skutečnost bude mnohem lepší, ten druhý samozřejmě tak příznivý neni.

je fuk, co si nemyslíš.
ten konektor nemá oboustranné obejmutí, které by zaručilo 100% kontakt. vzhledem k použití nikdo nezmýšlel desítky až stovky připojení. samotný sata konektor uznáš sám, že není zrovna army kousek.
když na tom tazatel trvá, mohl by se zamyslet nad esata připojením (jednodušší), nebo nad odpojováním napájení.

jeho data musí aspoň doufat, že to nezkouší odpojovat za chodu a že to není skutečná příčina nefunkčnosti disku.

Jenom upřesňuji, že zatím naštěstí nemám s diskem žádný problém. Řeším to kvůli tomu, že bych nechtěl v budoucnu přijít ani o disk, ani o data.
Před nějakou dobou jsem tady získal doporučení na zálohování dat přes dokovací stanici, což je z pohledu připojování HDD stejné. Sestavené disky jste mi nedoporučili, tak jsem šel do tohoto řešení. A teď jsem zjistil, že to taky asi není optimální způsob...
Rád bych se proto dověděl od těch, kdo dlouhodobě připojují/odpojují disk přes SATA , jestli s tím měli někdy problém, nebo kvůli tomu přišli o disk. Chci zjistit, jestli v mém způsobu zálohování můžu pokračovat, nebo jestli mám zvolit nějaký jiný způsob.

V linuxu stačí klepnout na ikonku odebrat, ve windows se někdy objeví v seznamu zařízení k odebrání, jindy ne a pak nezbývá, než počkat do vypnutí (nebo riskovat a vypnout ho natvrdo).
Hot-swap ráměček je běžně v prodeji. U některých MB se podpora funkce hot-swap musí zapnout v biosu (není pro sata povinná, ale řadiče ji snad poslední roky implementují bez výjimky).
Osobně doporučuji mít tyto zálohy minimálně dvě a nepřipojovat je nikdy k počítači současně. Porucha jednoho disku je až příliš pravděpodobná, porucha dvou oddělených disků už tolik ne.

a) můžeš koupit takové "udělátko" do 5" pozice zepředu, přes které se připojí disky a jednotlivě je zapínat a vypínat (v UEFI/BIOS lze nastavit HotSwap)

b) v UEFI/BIOS můžeš jednotlivé SATA porty aktivovat/dezaktivovat.

V obou případech odpadá mechanická manipulace

Děkuji za radu. Můžeš to prosím popsat konkrétněji ?
ad a) Čím jde zepředu přepínat disky ( co mám v obchodech hledat ) ?
ad b) Pokud deaktivuji v BIOS SATA port, na disk neuvidím, ale bude se zapínat vždy spolu s PC, nebo to tak není ?

Já jsem čekal nějaký přepínač, ne rámeček. Rámeček myslím nepotřebuji, protože mám v case z boku snadno přístupné volné úchyty pro HDD, kde během 5 minut disk přidám nebo odeberu. Problém je jenom to, že mám obavu z častého odpojování/připojování SATA. Zálohu jsem nechtěl mít fyzicky v počítači, ale pokud to nejde jinak smířím se i s tím. Ale potřebuju najít způsob, jak ten disk vypínat i fyzicky .

a) Je to takový "blok" do 5" pozice se 4 vypínači. Ty HDD se přes ně zapojí. Ale už jsem zapomněl, jak se to jmenovalo a kdo to vyráběl.

b) Když deaktivuješ SATA port, tak bude odpojený (i po novém zapnutí PC), dokud ho zase ručně "nezapneš" v BIOS. Není problém to vyzkoušet.

Varianta a) by mohla být řešením :), i když bych raději kvůli sdílení počítače s více lidmi spíš potřeboval něco skrytého. Dnes disk po zálohování vyndávám, a dávám fyzicky jinam. Z toho důvodu se mi líbí varianta b).
Varianta b) SATA bude určitě odpojené i po restartu, tomu rozumím. Ale disk bude myslím pořád pod napětím = bude fyzicky v provozu, i když ho v systému neuvidím , nebo je to jinak ?

Pod napětím bude určitě, ale už si nepamatuju, jestli se točil (měl jsem to tak odpojené při instalaci ).

Koneckonců i ty interní "rámečky" jsou řešením, disk se dá buď vyndat nebo některé mají zámek. Toho vyndávání bych se nebál, vzhledem k "vedení" disku nehrozí nějaké vylomení.

U starého PC mám 5" mechaniku na šuplíky, ve kterých jsou disky. V šuplíku je disk napevno, vyměňuje se celý šuplík.

https://www.alza.cz/vymenny-ramecek-icybox-ib-d54582.htm

To je klasika, já mám ve starém (i novém) počítači tohle https://www.tsbohemia.cz/vipower-vpp-2010lsf-sata-do-sata_d53161.html což je až na materiál totéž; ve starém mám vedle toho ještě disk pro PATA (děsím se chvíle, kdy budu chtít něco z PATA disků dostávat) v novém potom bezšuplíkový akasa
Ale u obou se ten SATA konektor opotřebovává, protože konektor šuplíku se připojuje přímo do disku (narozdíl od PATA, kde býval mezikus a rozpojoval se centronix, který na to byl udělaný), i když následky jsem nepozoroval.To spíš odcházejí mizerné větráky.

Má to tu nevýhodu, že musíte mít těch šuplíků tolik, kolik máte disků. A svého času se prodával jen komplet (cena řádově 200-300, první kusy byly možná dražší), později se odjevil sice samostatný šuplík, ale za cenu dvojnásobnou, což vzhledem k tomu, že ten šuplík je kus plastu případně doplněný ventilátorem je opravdu moc (ale to za těch 570 byl opravdu jen ten plat bez ventilátoru), takže rámečků mám ještě na mnoho let (většinu bohužel v bílé barvě, protože v té době bývaly počítače bílé). Šuplíky mám všechny obsazené pravěkými disky (data prostě nezadržitelně přibývají), jen jeden jsem uvolnil a disky v něm přehazuju, při čemž jsem si našel špalíček vhodné velikosti, kterým disk zajistím, abych ho nemusel šroubovat.

Jeden čas jsem zkoušel i eSATA, ale to je spíš taková slepá cesta.

V novém počítači mám také toto https://www.alza.cz/akasa-lokstor-m51-d434081.htm ale to příliš nedoporučuju. Ono to vypadá velmi výhodně, za tehdejší cenu 1100 to v sobě sdružuje vyvedení portů USB 3.0 z MB (což case nemá a cokoliv spojené s USB3.0 bylo v té době ještě dost drahé a to natolik (záslepka nebo bracket se dvěma USB stála ta nejlevnější pětikouli), že jsem vážně uvažoval, že to zbastlím podomácku, samotný konektor USB3.0 stál v prodejně se součástkami jenom 12 korun oproti 8 za 2.0) a šuplík na obě velikosti disků. Ale po 5 letech (ten počítač je už 5 let nový :-) ) zkušeností bych si to znova nekoupil. Na USB je už značnou dobu znát, že jsou ochozené. Rámečky jsou pěkné, ale konektory jsou dost chatrné a hned nějak ze začátku se mi jeden SATA konektor rozlomil a drží pohromadě jen protikusem (ale funguje, jen se obávám, že příští přepojování už nepřežije). A v neposlední řadě, disky se tam moc dobře nechladí, takže to neni na žádné dlouhé používání (po delším provozu ho vyndavám horký).

Mám doma dokovací stanici https://www.tsbohemia.cz/i-tec-usb-3-0-sata-hdd-clone-docking-station_d272172.html?fulltextword=u3clonedock
Bylo by třeba lepším řešením, než montáž / demontáž disku dát disk do této stanice natrvalo, a mít to komplet uložené někde mimo PC, kde se moc nepráší ?
Je ta mnou provozovaná opatrná montáž/demontáž z pohledu životnost SATA opravdu reálný problém k řešení ?

Ano, šuplíky jsem prohlížel. Na každý disk bych potřeboval 1 šuplík za cca 1 000 Kč, a montáž do mé case by nebyla úplně snadná. Oproti současnému stavu by jediná výhoda šuplíku byla jen v tom, že bych nepřepotřeboval pořád dokola přepojovat SATA. Dnes disk v kovové konstrukci zasunu do úchytů úplně stejně jako šuplík, jenom nemá svůj ventilátor a ručně zapojím SATA. Takže proto řeším, jestli je manuální odpojení/zapojení SATA takové riziko, že stojí za investici +1 000 Kč/disk za šuplík.Co se týká komfortu, vyjde mi současný stav a šuplík nastejno.
Navíc už mám doma málo využívanou dokovací stanici, kterou bych na to mohl taky použít. Jenom nevím, jesti obě mé současné varianty nejsou z pohledu opotřebení SATA stejné (=špatné). Navíc chci koupit další disk, a řeším nějakou "optimální zálohovací koncepci" :).

Je ta mnou provozovaná opatrná montáž/demontáž z pohledu životnost SATA opravdu reálný problém k řešení ?

Nie, ale je to ohromne neprakticke rovnako ako nejaky drat vyvedeny z case. To je fakt problem kupit za 10-20€ redukciu SATA-USB aj so samostatnym napajanim? Disk(y) vytiahnes zo suplika, pripojis cez ktorykolvek USB port, skopirujes data (bude to, samozrejme, pomale), odpojis a schovas naspat do suplika.