

Zálohování dat na HDD
Ahoj, pro zálohování dat používám 3,5" HDD, který připojuji přímo do volné pozice v PC. Po zálohováni disk fyzicky přesunu jinam. Teď jsem se dověděl, že SATA je dimenzováno na řádově jen desítky připojení. Tj. tento způsob zálohování (a tím taky třeba zálohování přes dokovací stanice) znamená, že mi disk pravděpodobně odejde relativně rychle kvůli opotřebení SATA ? Má tento problém nějaké řešení ?
Třeba USB box na 3,5 HDD ...
Nicméně si nemyslím, že životnost konektorů je jen desítky připojení.
je fuk, co si nemyslíš.
ten konektor nemá oboustranné obejmutí, které by zaručilo 100% kontakt. vzhledem k použití nikdo nezmýšlel desítky až stovky připojení. samotný sata konektor uznáš sám, že není zrovna army kousek.
když na tom tazatel trvá, mohl by se zamyslet nad esata připojením (jednodušší), nebo nad odpojováním napájení.
jeho data musí aspoň doufat, že to nezkouší odpojovat za chodu a že to není skutečná příčina nefunkčnosti disku.
Jenom upřesňuji, že zatím naštěstí nemám s diskem žádný problém. Řeším to kvůli tomu, že bych nechtěl v budoucnu přijít ani o disk, ani o data.
Před nějakou dobou jsem tady získal doporučení na zálohování dat přes dokovací stanici, což je z pohledu připojování HDD stejné. Sestavené disky jste mi nedoporučili, tak jsem šel do tohoto řešení. A teď jsem zjistil, že to taky asi není optimální způsob...
Rád bych se proto dověděl od těch, kdo dlouhodobě připojují/odpojují disk přes SATA , jestli s tím měli někdy problém, nebo kvůli tomu přišli o disk. Chci zjistit, jestli v mém způsobu zálohování můžu pokračovat, nebo jestli mám zvolit nějaký jiný způsob.
a) můžeš koupit takové "udělátko" do 5" pozice zepředu, přes které se připojí disky a jednotlivě je zapínat a vypínat (v UEFI/BIOS lze nastavit HotSwap)
b) v UEFI/BIOS můžeš jednotlivé SATA porty aktivovat/dezaktivovat.
V obou případech odpadá mechanická manipulace
Děkuji za radu. Můžeš to prosím popsat konkrétněji ?
ad a) Čím jde zepředu přepínat disky ( co mám v obchodech hledat ) ?
ad b) Pokud deaktivuji v BIOS SATA port, na disk neuvidím, ale bude se zapínat vždy spolu s PC, nebo to tak není ?
http://www.tntrade.cz/pocitace-pevne-disky-vymenne-ramecky-slot-in_c235600.html
Já jsem čekal nějaký přepínač, ne rámeček. Rámeček myslím nepotřebuji, protože mám v case z boku snadno přístupné volné úchyty pro HDD, kde během 5 minut disk přidám nebo odeberu. Problém je jenom to, že mám obavu z častého odpojování/připojování SATA. Zálohu jsem nechtěl mít fyzicky v počítači, ale pokud to nejde jinak smířím se i s tím. Ale potřebuju najít způsob, jak ten disk vypínat i fyzicky .
ty rámečky na 3.5" disk do 5.25" pozice mívají vepředu právě tvůj vytoužený vypínač. ty ho teď najednou nechceš, tak nic, sorry, omlouvám se že jsem s tebou ztrácel čas.
a) Je to takový "blok" do 5" pozice se 4 vypínači. Ty HDD se přes ně zapojí. Ale už jsem zapomněl, jak se to jmenovalo a kdo to vyráběl.
b) Když deaktivuješ SATA port, tak bude odpojený (i po novém zapnutí PC), dokud ho zase ručně "nezapneš" v BIOS. Není problém to vyzkoušet.
Varianta a) by mohla být řešením :), i když bych raději kvůli sdílení počítače s více lidmi spíš potřeboval něco skrytého. Dnes disk po zálohování vyndávám, a dávám fyzicky jinam. Z toho důvodu se mi líbí varianta b).
Varianta b) SATA bude určitě odpojené i po restartu, tomu rozumím. Ale disk bude myslím pořád pod napětím = bude fyzicky v provozu, i když ho v systému neuvidím , nebo je to jinak ?
Pod napětím bude určitě, ale už si nepamatuju, jestli se točil (měl jsem to tak odpojené při instalaci ).
Koneckonců i ty interní "rámečky" jsou řešením, disk se dá buď vyndat nebo některé mají zámek. Toho vyndávání bych se nebál, vzhledem k "vedení" disku nehrozí nějaké vylomení.
U starého PC mám 5" mechaniku na šuplíky, ve kterých jsou disky. V šuplíku je disk napevno, vyměňuje se celý šuplík.
https://www.alza.cz/vymenny-ramecek-icybox-ib-d54582.htm
To je klasika, já mám ve starém (i novém) počítači tohle https://www.tsbohemia.cz/vipower-vpp-2010lsf-sata-do-sata_d53161.html což je až na materiál totéž; ve starém mám vedle toho ještě disk pro PATA (děsím se chvíle, kdy budu chtít něco z PATA disků dostávat) v novém potom bezšuplíkový akasa
Ale u obou se ten SATA konektor opotřebovává, protože konektor šuplíku se připojuje přímo do disku (narozdíl od PATA, kde býval mezikus a rozpojoval se centronix, který na to byl udělaný), i když následky jsem nepozoroval.To spíš odcházejí mizerné větráky.
Má to tu nevýhodu, že musíte mít těch šuplíků tolik, kolik máte disků. A svého času se prodával jen komplet (cena řádově 200-300, první kusy byly možná dražší), později se odjevil sice samostatný šuplík, ale za cenu dvojnásobnou, což vzhledem k tomu, že ten šuplík je kus plastu případně doplněný ventilátorem je opravdu moc (ale to za těch 570 byl opravdu jen ten plat bez ventilátoru), takže rámečků mám ještě na mnoho let (většinu bohužel v bílé barvě, protože v té době bývaly počítače bílé). Šuplíky mám všechny obsazené pravěkými disky (data prostě nezadržitelně přibývají), jen jeden jsem uvolnil a disky v něm přehazuju, při čemž jsem si našel špalíček vhodné velikosti, kterým disk zajistím, abych ho nemusel šroubovat.
Jeden čas jsem zkoušel i eSATA, ale to je spíš taková slepá cesta.
V novém počítači mám také toto https://www.alza.cz/akasa-lokstor-m51-d434081.htm ale to příliš nedoporučuju. Ono to vypadá velmi výhodně, za tehdejší cenu 1100 to v sobě sdružuje vyvedení portů USB 3.0 z MB (což case nemá a cokoliv spojené s USB3.0 bylo v té době ještě dost drahé a to natolik (záslepka nebo bracket se dvěma USB stála ta nejlevnější pětikouli), že jsem vážně uvažoval, že to zbastlím podomácku, samotný konektor USB3.0 stál v prodejně se součástkami jenom 12 korun oproti 8 za 2.0) a šuplík na obě velikosti disků. Ale po 5 letech (ten počítač je už 5 let nový
) zkušeností bych si to znova nekoupil. Na USB je už značnou dobu znát, že jsou ochozené. Rámečky jsou pěkné, ale konektory jsou dost chatrné a hned nějak ze začátku se mi jeden SATA konektor rozlomil a drží pohromadě jen protikusem (ale funguje, jen se obávám, že příští přepojování už nepřežije). A v neposlední řadě, disky se tam moc dobře nechladí, takže to neni na žádné dlouhé používání (po delším provozu ho vyndavám horký).
Mám doma dokovací stanici https://www.tsbohemia.cz/i-tec-usb-3-0-sata-hdd-clone-docking-station_d272172.html?fulltextword=u3clonedock
Bylo by třeba lepším řešením, než montáž / demontáž disku dát disk do této stanice natrvalo, a mít to komplet uložené někde mimo PC, kde se moc nepráší ?
Je ta mnou provozovaná opatrná montáž/demontáž z pohledu životnost SATA opravdu reálný problém k řešení ?
Možná to zbytečně řešíš. Prohlédls sis ty moje šuplíky ???
Ano, šuplíky jsem prohlížel. Na každý disk bych potřeboval 1 šuplík za cca 1 000 Kč, a montáž do mé case by nebyla úplně snadná. Oproti současnému stavu by jediná výhoda šuplíku byla jen v tom, že bych nepřepotřeboval pořád dokola přepojovat SATA. Dnes disk v kovové konstrukci zasunu do úchytů úplně stejně jako šuplík, jenom nemá svůj ventilátor a ručně zapojím SATA. Takže proto řeším, jestli je manuální odpojení/zapojení SATA takové riziko, že stojí za investici +1 000 Kč/disk za šuplík.Co se týká komfortu, vyjde mi současný stav a šuplík nastejno.
Navíc už mám doma málo využívanou dokovací stanici, kterou bych na to mohl taky použít. Jenom nevím, jesti obě mé současné varianty nejsou z pohledu opotřebení SATA stejné (=špatné). Navíc chci koupit další disk, a řeším nějakou "optimální zálohovací koncepci" :).
Vyveď si z case SATA prodlužovák a kabel nech trvale připojený k disku, vždycky to jenom propojíš. Znal jsem jednoho, co asi půl roku vybíral zvonek na kolo, tohle je něco podobného.
Netušil jsem , že něco podobného existuje, ale pokud ano, tak je to pro mne ideální řešení
. Moc děkuji. Kde to mají ?
Skoro všude, existují kombinované data+napájecí kabely nebo extra, jako třeba tohle.
Super, to je řešení, které hledám. Škoda, že jsi mi to nenapsal hned před týdnem :)
Ještě jednou děkuji
Není zač. Kdo nechce rozdělávat case, může k těm prodlužovákům použít adaptér do USB. Kabely jsou různé.
Ten link na kombinované SATA + napájení je ale myslím na 2,5 " disky. Existuje i varianta pro 3,5" disky ?
Nie, ale je to ohromne neprakticke rovnako ako nejaky drat vyvedeny z case. To je fakt problem kupit za 10-20€ redukciu SATA-USB aj so samostatnym napajanim? Disk(y) vytiahnes zo suplika, pripojis cez ktorykolvek USB port, skopirujes data (bude to, samozrejme, pomale), odpojis a schovas naspat do suplika.