Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel

Zdravím,
Hledám někoho, kdo mi dokáže poradit s výběrem funkce/jejím zápisem.

Hledám funkci podobnou funkci EXACT/STEJNÉ ...

Situace:
Ve sloupci B jsou různá slova jablko, hruška... V buňce C4 mám např jablko...

Potřebuji pomocí funkce nalézt zda je nějaká shoda mezi C4 a některou buňkou. Ale jde mi o to, že výběr k porovnání není celý sloupce B, ale libovolně vybrané buňky tohoto sloupce (B4,B7,B21...) je na to nějaká funkce co porovná text z vybraných buňek a né z celého sloupce?
Pomocí COUNTIF to např.nejde, protože ta mi to vybere ze sloupce včetně buňek co nejsou zahrnuty ve výběru :)

A je jedno, zda výsledkem bude TRUE/FALSE nebo 0/1 apod.

Snad mě chápete a někdo mi pomůže z úzkých :)

Řešení se určitě najde více. Pokud by šlo pouze o porovnání na naprosto stejné textové řetězce (jablko neni totéž co Jablko), tam by pomohlo úplně normální porovnání (= i když vzorec =C4=B4 vypadá divně, tak je v pořádku). A teďkon jde o to, jak je zadaný ten výběr. Asi bych si udělal dva pomocné sloupečky, v tom jednom by bylo =Bx=$C$4 (porovnání buňky B aktuálního řádku s C4) a ve druhé by bylo vyjádření, jestli je buňka obsažená ve výběru. Výsledek by pak byl logický součet... Vlatně co má být výsledkem, to že prvek existuje a nebo i jeho poloha?

Co funkce SVYHLEDAT a jim podobné (ovšem také pracují s celým sloupcem/řádkem).

Poslední možností je napsat si funkci vlastní, neni to zase až tak složité, ale přesto bych se tomu snažil vyhnout (ne kvůli složitosti, ale kvůli přenositelnosti a udržitelnosti, protože pokud si ji uložíte do sešitu osobních maker, máte ji jen na tom jednom počítači, pokud si ji uložíte do dokumentu, prudí vás excel, že jsou v něm makra).

Dobrý večer,
no jde mi právě jen o to, abych porovnal jednu buňku (výchozí) vůči např 10 z vedlejšího sloupce - to je v jedné tabulce a ve druhé na stejném listě by se mi jen zobrazilo cokoliv, co mi napoví, že je někde chyba.. Vždy to bude jedna buňka vůči několika ale né celému sloupci a v tom tkvý ten problém - funkce mi označují celý sloupec což mi nepomůže...

zkoušeny byly třeba vzorce
=NE(JE.NEDEF(POZVYHLEDAT(A1;B:B;0))) - zde jsem zkoušel, jestli jde nějak rozdělit sloupec stylem (A1;B1:B1:B2:B2 atd) ale nefunguje
stejně je na tom =SOUČIN.SKALÁRNÍ(--(F7:F7:F8:F8:F10:F10=$G$7)) i když rozdělím na bloky, tak stejně bere celkově sloupec F a né jednotlivě...

=COUNTIF - pracuje také s celým sloupcem
=EXACT - zvládne porovnat jen jednu buňku vůči druhé a né jednu vůči několika :/

Ufff, kdo Ti ty hovadiny B1:B1:B2:B2 či F7:F7:F8:F8:F10:F10 poradil? :-? A jakto, že jsi je vůbec zkoušel? To si pleteš Excel se šicím strojem, nebo co? ::)

Píšeš:

... výběr k porovnání není celý sloupce B, ale libovolně vybrané buňky tohoto sloupce (B4,B7,B21...) ...

Ty buňky ze sloupce B jsou pořád stejné? Nebo se mění? Pokud se mění, je dle nějakého pravidla, nebo kdo ty buňky určuje?
Pokud by byly pořád stejné (dejme tomu ty zmíněné B4, B7, B21), stačí napsat jednoduše:

=NEBO(C4=$B$4;C4=$B$7;C4=$B$21)

Anoooo, jen tak jsem si to zkusil a vypadá to, že to je ono :) BuŃky budou stále stejné, jen se bude měnit text v nich občas a právě díky tomuto mě to upozorní, že je v některé z nich shoda.

Děkuji moc, tuto funkci jsem ani nezkoušel, přitom je to prakticky jednoduché :)

Když nedokážeš pořádně popsat problém ani ukázat vzorový obrázek či přímo přiložit ten XLS jako přílohu - a navíc ani vymyslet příhodnější nadpis - tak se nediv, že nedostaneš pořádnou radu! To správné řešení bylo tak na úrovni věštění z kávové sedliny.

Myslím, že tuhle variantu excel odmítne. Teda alespoň ve verzích, které znám (95-2003). Ani nemá nějakou vhodnou funkci na přetypování, takže se musí polopaticky KDYŽ(C4=B4;1;0) atd. Dost jsem se s tím svého času natrápil, že PRAVDA neni totéž co 1 ale je to něco úplně mimo čísla. Byla to specialita Excelu, protože třeba Calc602 i OpenOffice to tak měly tam by Váš vzorec fungoval (PRAVDA a NEPRAVDA případně true a false byly jen pojmenováním hodnot 0 a 1, dokonce bylo možné si je pojmenovat po svém).

Já jsem to taky vyzkoušel a i ve verzi 2003 je to takto funkční (PRAVDA a NEPRAVDA jsou sice pořád mimo čísla, jak jsem psal, ale je už i ve verzi 2003 je PRAVDA+PRAVDA=2 a podobně, ve verzi 97 kde jsem získal většinu zkušeností to vedlo na chybu).
Možná jsem si to spletl s jinou situací a to je to, že takto to funguje jen, když jsou ty porovnání argumentem sumy (je to v nápovědě při zadávání), pokud by ty vzorce byly v buňce na kterou by tam byl odkaz, tak je SUMA přeskočí bez varování (logické a textové hodnoty přeskakuje). Já běžně postupuju po částech (ono se to lépe ladí), takže jsem do sumy porovnání nikdy nepřidával no a potom aby se započítalo, musel jsem je převést na 0 a 1 právě pomocí KDYŽ. Beru tedy svojí námitku zpět.