Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD a Firefox

Někde jsem zahlédl informaci, že Firefox nějak více vytěžuje SSD disk - má význam se tím nějak zabývat, nebo SSD normálně používat a nic neřešit?

Nepouzivat Firefox. Jednoduche reseni.

Jinak urcite vyresit, snad si to dohledas, ale zmenis v nastaveni about:config jednu hodnostu, ktera nastavi cas zapisu cache na disk s nesmyslnych 2s na treba 2 hodiny.

Takhle, ten SSD to asi prezije, hodne zavisi na navyku uzivatele, kolik ma otevrenejch tabu, cim vic tabu, tim hur pro SSD.
Kazdopadne to chovani Firefoxu je debilni. Normalni je v tomto nepouzivat Firefox. Bohuzel ale Chrome se nechova o mnoho lepe, nekde jsem cetl, ze Vivaldi a Opera to nedelaji, tak doufejme ze budou i nadale OK.

Jako bránil jsem se tomu novýmu FF protože mě nesednul ten novej vyhledávač ,ale nakonec jsem si zvyknul potom co jsem vyzkoušel všechno možný.Ono moc na výběr není zkusil jsem co se dalo a jedinej co obstál byl Pale Moon kterej mám taky.I když to není pořád rychlý jak Google tak oproti starý verzi i Pale Moonu je to znatelný.:-)

Jinak to mám udělaný jak postoval L-Core,browser.sessionstore.enabled - false.

browser.sessionstore.enabled

Myslím, že tahle předvolba je o něčem jiném (a má to jen několik set kB). A zakazovat ukládání sessions je blbost. Cache se dá vypnout přímo v nastavení Firefoxu. A nejjednodušší je, když si uděláš nový profil Firefoxu na jiném disku, než je SSD (cache pak můžeš klidně používat).

Ten nový profil je dobré řešení. On jde přesunout i ten stávající, ale musí se nastavit cesta k tomu novému profilu v souboru C:\Users\"uživatel"\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\profiles.ini (ve Windows 7).

Cache ve Firefoxu zakážeš v about:preferences#advanced - karta Síť - nastavením Omezit mezipaměť na 0 (nula). Ale jak píšu, s tím novým profilem to není potřeba.

browser.sessionstore.enabled - false

To je blbost

browser.sessionstore.interval = 15000 ms

nahrad

browser.sessionstore.interval = 3600000 ms

Neprijdes o cache a zaroven nebude co 15 s, zapsat, smazat, zapsat, smazat, ....

Jedinna z toho plynouci nevyhoda je, ze kdyz ti Firefox spadne, tak se ti obnovi tab z doby posledniho zapisu, to jest v nejhorsim pripadem pred 59 minutama. Ale kolikrat se stava, ze to spadne?

---

Davat cache na HDD je taky kravina, protoze jestli neco chces od cache, tak aby pracovala rychle a jak jiz tu psali, ty SSD zase tak malou zivotnost nemaji. Jen se to nesmi s tema zapisama prehanet, coz prave Firefox v defaultu dela.

Nedá mi to: Takže ty raději zakážeš ukládání sessions (které se v řádu kilobajtů ukládají do jednoho/nebo pár souborů v profilu Firefoxu), ale zapisování do cache - řádově ve stovkách megabajtů denně - i mnohem více - tě nechává chladným?

Pokud zakážeš jak session, tak i cache prohlížeče, tak SSD neušetříš, ale každou stránku budeš znovu a znovu stahovat se serveru. Tobě snad připadá, že to ze serveru prohlížeč stáhne rychleji, než když sáhne do cache na disku - klidně na tom HDD?

Na druhou stranu - i když cache v prohlížeči zakážeš, začne se ten webový obsah ukládat do RAM. Odtud je velmi rychlý přístup k datům, ale není nijak zaručené, jak dlouho v té RAM ta data budou (přepisují se).

Resumé: Profil dát na HDD, cache a sessions nechat ukládat podle libosti prohlížeče.

Jako chovalo se to nějak divně když jsem to změnil na 3600000 ms,jsem dal stáhnout fotku z netu tak doba než se to načetlo s hláškou FF přestal odpovídat.Udělal jsem profil na D/WD Black a tam taky divočina se mě FF načetl jenže prázdná stránka,pak už fungoval normálně když jsem kliknul na záložku,nakonec jsem to musel hodit na pomalej WD Red kde to funguje jak má.

Jako ten WD Black sice funguje jak má ,ale dělá věci co obyčejný WD nedělali nešlo na něj ani pořádně stahovat s tor program se drbal a rozesral celej OS,musel jsem dát stahovat na RED pak OK a asi nějaká vlastnost toho HDD protože co jsem zjišťoval tak nejsem jedinej komu to dělalo.

Ale cache neni o tom, ze ti FF spadne.

Mezipaměť Firefoxu slouží k dočasnému ukládání obrázků, skriptů a jiných částí navštívených webových stránek, aby se urychlilo vaše procházení Internetu.

mozilla.org

Takze proc nemit cache na nejrychlejsim disku v pocitaci a proc ji zakazovat.

Problem byl ten neustalej zapis, smazani, zapis, smazani, ... a ano nekdo to radeji zrusi uplne na SSD, ale zase proc, to SSD to prezije uplne v pohode. Nicemu tim nepomuzes. Nesmysl byl to obnovovat co 15s, jak je nastaveno v defaultu kvuli padu FF, aby se nacetly aktualni taby.

Ja nastavil obnovu cache po hodine, coz je prehnane, ale vzhledem k memu pouzivani to stacilo, malo tabu a nezajem o obnovu. Kdyz nastavis 5 minut, tak to bude stale z hlediska zivotnosti SSD v pohode a neprijdes o tu obnovu, protoze kolik toho stihnes za 5 minut.

https://ark.intel.com/products/125019/Intel-SSD-545s-Series-512GB-2_5in-SATA-6Gbs-3D2-TLC - pocitano pri prumernem zapisu 20GB denne - netvrdte mi ze zapise bezny uzivatel - prumerne! - vic. Narazove mozna. (kecal jsem, hruby odhad 38 let pri 20GB denne = 7,5TB rocne) Mimochodem - v notasu mam 500GB Samsung 840EVO, a zapsalo se na nej zatim 22TB. Mam ho pres 2 roky, no... tenhle a pristi notebook prezije urcite, a az budu mit treti bude moralne uz uplne nekde mimo. ;)

Na jaky disk je zaruka delsi nez 5 let? Ten muj SSD - hlidam to snad nejak? Ne, je mi to jedno. Plus realita je takova ze garantovane TBW jde mnohonasobne presahnout (nechtene/omylem osobne overeno). Realne nema cenu trapit se jestli si neco soupe s daty na SSD nebo ne, moralne zastara mnohem drive. Nebo umre na bezolovnatou pajku. Nad zapisem na SSD nejvic breci teoreticti brouci pytlikove, realita je takova jaku popisuju - samozrejme v rovine ze musim pouzit "grade" SSD dle jeho pouziti. Nedam treba desktopovy lowcost na databazi s kvantem zapisu, a obracene - nebudu kupovat zbytecne drahe "serverove" do notasu s windowsy.