Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Internet vysoká odezva a dotazy

Dobrý den, měl bych takovej dotaz a zároveň problém, už cca pul roku mně blbne internet, dopoledne to jede docela OK, ale od tý 14. hodiny do cca 2:30 ráno to je strašný, skáče vysoká latence, hry s tím sou nehratelný a HD Video na 1080p na to mužu zapomenout. Před cca měsícem jsem volal na internet, prej zahlcená linka - vyčistil to a jelo to dobře 2 dny a pak to bylo to stejný, tak sem tam volal včera

Co mně řekli:
1) Zahlcená linka odesíláním dat .
2) Pořád se odpojuje a připojuje nějaký zařízení (prý mobil nebo NTB).
3) Odchozí žádosti na nějaký zahraniční servery (že mně může poslat Ip těch serverů na mail a že se přes stránku podívám, co to je - tak jsem řekl že jo - do teď mně nic nepřišlo).
4) Vysoká latence - Že nevidí co to způsobuje, protože mám WiFi schovanou za routerem, a prý mám vypnout DHCP aby viděl co to způsobuje.
5) podívat se přes "netstat -yes" na ID co vytěžuje internet
6) latenci si ověřuju přes "ping 8.8.8.8" a prý mám používat tracert, že je to lepší. A u něj, když byl napojenej na mou přípojku tak mu to jelo dobře

Tak ,a teď k tomu na co se chcu zeptat/co jsem zkoušel....

1) Já nic neodesílám, a i kdyby se stahoval windows update nebo antivir, tak to nelaguje tolik hodin ale jen chvilu než se to stáhne.
2) Což je nesmysl, dělá to i když mám zaplej jen já PC.
3) --- doplním JESTLI VŮBEC pošle ten screen Ip adres. ---
4) Když vypnu DHCP, tak nepojede internet vubec, ne? IP se bere z DHCP serveru? A jak mužu mít WiFi "schovanou za routerem" ?
5) ten příkaz jsem zadal do CMD (jako admin), vyhodilo to hromadu řádků ale PID jsem tam nenašel , když dám jen "netstat" tak to PID najde (předpokladám že to byl pid) ale ve správci uloh (proces, ulohy, služby) nic takovýho s tak vysokým PIDem není.
6) přes tracert vidim, že nárust pingu začíná u nich. Dolů dám screen a skopírovanej netstat až to bude zase blbnout (teď to jak naschvál jede OK).

Jak to řešit? Je problém v routeru (předpokladám že ne když teď co to píšu to jede OK), nebo u poskytovatele (řekl bych, že jo podle tracertu), co mám dělat dál?

OK diky za odpověď, asi budu muset, protože už to blbne dobrej pul rok, 2x jsem tam volal, vždycky řekli že to tam bylo ucpany že to vyčistili a to je vše, ani neřekli že se na to přijedou podívat nic, prostě to "opravovali" z firmy (snad z fimy, že neseděl doma na gauči u televize). Ale abych platil 600,- za tohle, to asi fakt radši přejdu.... Akorát mě štve že chcou za předčasný ukončení smlouvy zapaltit zbylý měsíce + nějaký %.....ale co se dá dělat no. Ještě jedou děkuju.

Edit: Ještě se zeptám, jak mně radil vypnout DHCP, kdybych to udělal, tak se nepřipojim protože měn to nedá Ip adresu, mam pravdu?

neměli žádný důvod přijet: ping na jejich bránu máš ještě dobrý: 1, 4, 2ms
ale otřes je to dále uvnitř sítě unet.cz, s tvým routerem to nijak nesouvisí.

tím pádem je nesmyslem, abys vypínal dhcp, ničemu v síti před routerem to nepomůže.
ten technik se tě chtěl jen zbavit. ví že 98% uživatelů se neumí připojit k routeru bez dhcp.

za předčasné ukončení se prý znovu platí (bude platit) jen 20% zbylého paušálu. ale já jsem nevolil zmrdy, kteří to zrušili.
nevím, kolik po nich můžeš chtít ty za 3x reklamovanou nefunkčnost, já pro změnu nedělám do práva.

Ak je trasa medzi bodmi 2 a 3 bezdratove spojenie (nejaka antena), tak aj ostatne body za bodom 3 mozu vykazovat vysoke hodnoty, ale tam problem byt nemusi.
Inak ping zavisi od zatazenia siete a hodnota <1ms plati pre siet, ktora prenasa male (alebo aj ziadne) mnozstvo dat vzhladom na jej celkovu kapacitu.

ta IP 192.168.1.254, to je jejich brána?

považoval bych to za nějaký panelákový router, přece jen to má dost dětskou adresu. z legrace si tu ip můžeš dát do prohlížeče, jestli se něco přihlásí.

když se chceš bavit o konkrétních hodnotách a adresách, měls to ojet myšem a dát to sem ze schránky jako text, ne obrázek jak sekretářka, kdo to má opisovat.

za bránu do jejich sítě jsem považoval 86.61.235.33 (3.hop), ještě minule jsi tam měl normální odezvu, dlouhý ping a zahazování paketů nastalo až dále u nich.
když vidím tvůj dnešní screen, dal bych jim okamžitou výpověď pro nedodržování kvalitativních parametrů připojení.
pokud neručí ve smlouvě za nic, i tak existuje něco jako "dobré mravy", protože za to inkasují peníze.

ale nevím v jaké jsi situaci, jestli neinvestovali větší náklady jen k tvému připojení na samotě a oprávněně chtějí nějakou návratnost, podrobnosti neuvádíš a já to naštěstí nemusím řešit.

Že občas mně to tam skočí na 3 ms.

to občas může způsobovat i závan větru nebo router vytížený zákazníky.
asi sis nevšiml 100x vyšších hodnot u tvého providera - má snad síť pospojovanou přes mobily?
a co tam předvádí cendrův peering taky stojí za vyliž, zřejmě tě posílá přes nesmyslné zahraniční trasy.

běžný tarif u mě:

$ tracert 8.8.8.8

Výpis trasy k google-public-dns-a.google.com [8.8.8.8] s nejvýše 30 směrováními:

  1    < 1 ms    < 1 ms    < 1 ms  192.168.0.220
  2     1 ms     1 ms     1 ms
  3     1 ms     1 ms     1 ms  kuoCD-bb-jsw01-xe-0-1-0-0-188-175-254-18.net.rionet.cz [188.175.254.18]
  4     1 ms     1 ms     1 ms  fryHS-bb-jsw01-xe-0-1-0-0-188-175-254-16.net.rionet.cz [188.175.254.16]
  5     1 ms     1 ms     1 ms  liRoz-bb-jsw01-xe-0-1-0-0-188-175-254-98.net.rionet.cz [188.175.254.98]
  6     1 ms     1 ms     1 ms  ovaEn-bb-jsw01-xe-0-1-0-0-188-175-254-102.net.rionet.cz [188.175.254.102]
  7    23 ms     9 ms     9 ms  sitK9-bb-jrt01-xe-3-2-0-0-188-175-254-45.net.rionet.cz [188.175.254.45]
  8     *        *        *     Vypršel časový limit žádosti.
  9    10 ms    10 ms    10 ms  108.170.245.49
 10    10 ms    10 ms    10 ms  108.170.237.193
 11    10 ms     9 ms     9 ms  google-public-dns-a.google.com [8.8.8.8]

Trasování bylo dokončeno.

další možností je změna bydliště.

z legrace si tu ip můžeš dát do prohlížeče, jestli se něco přihlásí

To jsem zkoušel jako první ,abych zjistil co to je, dal jsem do prohlížeče tu ip, odenteroval a nic, napsalo to "Tento web není dostupný, Web 192.168.1.254, odmítl připojení. Měli jste na mysli http://192168-1-254.com/ ? Takže to nevede na můj router.

měls to ojet myšem a dát to sem ze schránky jako text

Ok, napraveno, ale teď to jede docela dobře, ty hodnoty bývaji mnohem větší, i "requiest timeout" nejsou vyjímkou.

C:\Users\uzivatel>tracert www.seznam.cz

Tracing route to www.seznam.cz [77.75.79.39]
over a maximum of 30 hops:

  1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  router.asus.com [192.168.2.21]
  2    <1 ms     1 ms    <1 ms  192.168.1.254
  3    80 ms    37 ms    54 ms  cl086061235033.unet.cz [86.61.235.33]
  4    94 ms   168 ms    26 ms  cl084016122017.unet.cz [84.16.122.17]
  5    11 ms    12 ms    14 ms  rlskal1-rlob1.unet.cz [84.16.123.113]
  6    36 ms    81 ms    54 ms  cl086061255113.unet.cz [86.61.255.113]
  7     7 ms     6 ms     6 ms  rlpha1-rcpha1.unet.cz [86.61.255.34]
  8     7 ms     7 ms     8 ms  nix4.seznam.cz [91.210.16.195]
  9     7 ms     6 ms    10 ms  n7k-ko-a-vdc-1-po1.seznam.cz [185.66.188.7]
 10     8 ms     7 ms     6 ms  n7k-ko-a-vdc-2-po3.seznam.cz [185.66.188.25]
 11     7 ms     7 ms     6 ms  www.seznam.cz [77.75.79.39]

a bránu do jejich sítě jsem považoval 86.61.235.33 (3.hop)

Jo, asi máte pravdu, děkuju

dlouhý ping a zahazování paketů nastalo až dále u nich.
když vidím tvůj dnešní screen, dal bych jim okamžitou výpověď pro nedodržování kvalitativních parametrů připojení.

Bohužel, teď nebudu mít čas se s něma dohadovat a zkusit najít nějaký řešení, takže to budu muset týden přetrpět, taky bych nejradši byl pryč, ale musim zavolat na jinýho poskytovatele a zjistit, jestli tu bude signál, jestli mají připojení přes kabel a jestli bych si polepšil, aby to enbylo ještě horší :D.

nevím v jaké jsi situaci, jestli neinvestovali větší náklady jen k tvému připojení na samotě a oprávněně chtějí nějakou návratnost

nemyslim si žebych měl něco extra, na jejich stránkách je stejnej tarif i cena co použiváme, takže nic "spešl" nemám.

nebo router vytížený zákazníky

Router je v řadovým domku, pod heslem, stejně tak wifi, takže přetížený to asi nebude bych řekl.

další možností je změna bydliště.

To se kvůli internetu stěhovat nechci xD

Jinak, koukal jsem do plánovače uloh, i do firewallu, kdybych zakázal nějaký nesmysly (dal bych sem screen, co mužu zakázat a co ne, protože se v tom moc nevyznám), pomohlo by to? Dále jsem si zkusil dat pevnou DNS na 8.8.8.8 a 8.8.4.4 - to nepomohlo. Technik řikal že ode mně choděj žádosti na tahraniční Ip nebo co (už jsem psal výš), je to možný když mám využítí sítě 0% ve správci uloh, a v plánovači nic takovýho není? Podle mě to je nesmysl. už nevim co víc u mě mužu udělat aby to jelo líp, nic mě nenapadá. Děkuj uza odpověď a tipy jak bych to mohl u sebe aspoň trochu opravit, a omlouvám se za sloh xD.

Chyba najzakladnejsia vec: Akou technologiou ste vy (alebo ten vas barak) pripojeny k poskytovatelovi internetu? (optika, DSL, koax, bezdratovo/wifi)
Pisete o wifi, ale nieje jasne o ake wifi sa jedna. To vase domace, alebo nejake ine? (napriklad antena na streche baraku)

No a ta krabicka na tej streche bude nieco co je pripojene na antenu asi, takze mate vlastne bezdratovy internet. Tomu by odpovedali namerane hodnoty pingu. Existuje aj bezdrat, ktory ma garantovany ping <1ms 99.8% casu v roku. Mali sme taky v praci, akurat ta linka stala 8tis kurun mesacne a pracovalo to na vyhradenej frekfencii. Za 500 korun to moze mat ping vselijaky. Niekedy dobry, niekedy horsi. Existuju aj vynimky kde wifi technologia funguje dobre.

Technik řikal že ode mně choděj žádosti na tahraniční Ip

máš v prohlížeči nejspíš adware nebo spyware, to je normální.
https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/

rodinný domek má smůlu v tom, že kabel/optiku k tobě nikdo kopat nebude, to se nevyplatí. leda že to za 10 let zaplatí eu v rámci zcivilizování, to je ti dnes ovšem platné.
u staršího domku mohla být telefonní linka, dnes v neznámém stavu, od bývalého monopolního nadutce, s dnes už nepřesvědčivými parametry.
ovšem montáž wifi klienta není žádná velká investice, nerozumím proto pochybnému závazku a hrozbě vysokým výpalným při odstoupení, tomu poskytovateli zjevně jebe.

teď je to jasné, 192.168.1.254 je ip adresa půdního klienta.
(dávat mu 192.168.1.x může jen sobecký technik mdlého rozumu, který kašle na problémy většiny domácích uživatelů)
výpadky mezi 2. a 3. hopem pak záleží na počasí, na větvích stromů v cestě, na upevnění toho klienta atd.

jedna technická: právě u malých/pochybných poskytovatelů doporučuju adresy dns serverů nastavit napevno na google či jiný public dns. možná to mohly znamenat ty náznaky technika o pevném nastavení místo dynamického.
http://www.intechgrity.com/wp-content/uploads/2012/06/setup-dns-windows.jpg?x52859
jde to nastavit buď na svém pc, nebo rovnou na routeru pro celou síť.

a držím palce v hledání normálnějšího poskytovatele.

máš v prohlížeči nejspíš adware nebo spyware,

Samozřejmě, používám ADWCleaner i MBAM - nic nenašli, semtam i SAS, 1 za pul roku eset online scanner.

u staršího domku mohla být telefonní linka

To tu myslim mám, ale nejsem si tim uplně jistej, myslim že se do toho dřív zapojovala pevná linka.

ovšem montáž wifi klienta není žádná velká investice

Pokud to chápu dobře, tak mluvíte o WiFi, ale já bych chtěl spíš připojení přes kabel, to je přece jen lepší na odezvu a v i download.

nerozumím proto pochybnému závazku a hrozbě vysokým výpalným při odstoupení

Mám tu smlouvu, budu citovat - "... Pokud uživatel ukončí smlouvu výpovědí před uplynutím doby, na kterou je smlouva uzavřena, zavazuje se uživatel zaplatit poskytovateli částku rovnající se jedné pětině součtu měsíčních paušálů (měsíčních poplatků za připojení) zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy a částku rovnající se výši úhrady nákladů spojených s telekomunikačním koncovým zařízením, které bylo uživateli poskytnuto za zvýhodněných podmínek" konec citace. Smlouvu máme do 30.9.2021 a paltíme měsíčně 500,-.

teď je to jasné, 192.168.1.254 je ip adresa půdního klienta

Co to znamená a proč přes to "jede" tracert ?

doporučuju adresy dns serverů nastavit napevno na google

To už jsem zkoušel, měl jsem to nastaveny asi 10 minut a žádnou změnu jsem neviděl, nastavím to znovu a uvidím odpoledne jestli to pomůže aspoň trochu.

a držím palce v hledání normálnějšího poskytovatele.

Děkuju :-D

"úhrady nákladů spojených s telekomunikačním koncovým zařízením, které bylo uživateli poskytnuto za zvýhodněných podmínek". Smlouvu máme do 30.9.2021 a paltíme měsíčně 500,-.

to máš podepsanou 4-letou smlouvu? naprostá nemravnost a od tebe poněkud nepochopitelné.
500 za wifi není nic zvýhodněného.
20% doplatek by byl 4.000 - za co? tos od nich dostal dotovaný celý pc?? chápal bych náklady, kdyby kvůli tobě kopali kabel (proto se ho u rodinného domku nikdy nedočkáš). za ty prachy se s nimi můžeš soudit.
poptej se u advokáta, jak se formuluje "vypovězení vyděračské smlouvy odporující dobrým mravům pro neplnění požadované funkčnosti".

ještě k adware: tak sleduj cvrkot v ms tcpview, když to tak leze na cizí servery.

použitelnost dsl/telefonní linky by musel ověřit někdo z cetin nebo o2, netuším a nemám je rád.

Co to znamená a proč přes to "jede" tracert ?

protože přes to vede spojení a krabička dělá nat (uvnitř má router) ze sítě 86.61.235.x (provider) na 192.168.1.x (wan, konfliktní s lan většiny továrně nastavených domácích routerů)

to máš podepsanou 4-letou smlouvu?

Bohužel ano, smlouvu máme na dobu určitou a po jejím uplynutí se to automaticky prodlužuje na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 30ti dní.

500 za wifi není nic zvýhodněného.

Zapoměl jsem napsat, že tu je ještě sleva 39.90%, takže ta částka je ještě se slevou.

20% doplatek by byl 4.000 - za co?

Za dřívější vypovězení smlouvy, citace je výš, to není normalni postup že chcou doplatit zbývající měsíce?

tak sleduj cvrkot v ms tcpview, když to tak leze na cizí servery.

Bohužel ,jsem to nikde ve win nenašel, ale dopoledne to jede v pohodě, a včera to jelo celkem slušně i odpoledne, sice tam byly skoky ms ale bylo to lepší, pokazilo se to k večeru (prostě nestihá internet, asi se všichni napojijou a provider to nedává, taky jsem si teď vzpoměl že se myslim technik zmínil o nějaký agregaci 1:5)

konfliktní s lan většiny továrně nastavených domácích routerů

Router nastavoval pán co dělá do internetu, takže by to mělo byt nastavený dobře, tovarní nastavení tam asi nebude.

Jinak, teď jsem tam volal, že to nejede, první telefonát - dobře podíváme se na to a zavolám vám na zpátek. Druhej telefonat - řekli mně to, co už 2x předtím - "bylo to zarušený, tak jsem to vyčistil už by to mělo jet dobře", tak jsem jim na to řekl, že tu mám vypis tracertu a že vysoký ms začínaji u nich, tak hnedka řekl že asi před barákem vyrostl strom (:-D) a že se na to teda přijedou podívat zítra, tak jsem zvědavej. Člověk se jen zmíní o tracertu a že má nějakej "důkaz" že je chyba u nich a hnedka to je jinej přístup.

Tak snad zítra něco vyřeším.

Edit: jedu teď přes ty google DNS, a při tracertu (1. hop) to hodí ms, a trvá dýl než se ukáže IP (už se neukazuje jméno routeru, ale jeho ip) co to znamená? Děkuju.

Teď jsem zase tracoval, a všiml jsem si, že v cestě k routeru to taky stoupá, značí to, že je něco s routerem, enbo to ej tím internetem od poskytovatele?

C:\Users\uzivatel>tracert www.seznam.cz

Tracing route to www.seznam.cz [77.75.77.39]
over a maximum of 30 hops:

  1     1 ms     3 ms    <1 ms  router.asus.com [192.168.2.21]
  2    <1 ms     1 ms    <1 ms  192.168.1.254
  3    60 ms    21 ms     3 ms  cl086061235033.unet.cz [86.61.235.33]
  4     *      151 ms   105 ms  cl084016122017.unet.cz [84.16.122.17]
  5   131 ms    84 ms    52 ms  rlskal1-rlob1.unet.cz [84.16.123.113]
  6    54 ms   108 ms    92 ms  cl086061255113.unet.cz [86.61.255.113]
  7   117 ms    67 ms    88 ms  rlpha1-rcpha1.unet.cz [86.61.255.34]
  8   106 ms   124 ms   112 ms  nix2.seznam.cz [91.210.16.194]
  9    14 ms    13 ms    12 ms  n7k-ng-a-vdc-1-po1.seznam.cz [185.66.188.9]
 10    20 ms    13 ms    25 ms  n7k-ng-a-vdc-2-po3.seznam.cz [185.66.188.21]
 11   148 ms    46 ms   113 ms  www.seznam.cz [77.75.77.39]

Trace complete.

už se neukazuje jméno router

protože google ani žádný jiný dns server nezná tvé názvy v domácí síti.
ten název poskytl router: při ponechaném dhcp je přednastavený i jako "dns server" právě pro tu svou jedinou adresu, všechny ostatní přeposílá ven na tvého málo schopného poskytovatele.

nahradit dns od poskytovatele něčím serióznějším rychlost viditelně nezvýší, ale čekám větší spolehlivost při zobrazení komplikovanějších stránek, skládaných z prvků z mnoha cizích webů, jak je dnes špatným unifikovaným zvykem.

Router nastavoval pán co dělá do internetu

normální je mít na střeše dobře nastaveného clienta od poskytovatele, za kterého když chceš, připojíš router přinesený z obchodu a on hned funguje.
hloupým nastavením od tvé firmy je to úmyslně zkomplikované, aby za to musela většina uživatelů firmě platit. aspoň vidíš, jak s tebou vyjebávají.

to není normalni postup že chcou doplatit zbývající měsíce?

je to riziko, se který podepisovač smluv (snad) počítá. updatovaný zákon retardovaných sviní z čssd+ano jen zásadně zkurvil výpovědní podmínky.
je absurdní upsat se ke 4-letému závazku za zcela běžnou službu. přitom jak jsi psal, máš s nekvalitní službou problém už půl roku.
a už vůbec nechcu rozumět zmínce, že těch 500 měsíčně je po 40% slevě. to jako cena za wifi(!) připojení je u vás 830kč? to se tam všichni zbláznili?
(řečnická otázka, odpověď nechcu slyšet, viz výš i níž)

ale toto jsou už jen nesmyslně nastavované citace pořád dokola a komentáře ke každé druhé větě, které tvůj stav nijak neřeší.