Rozdíl mezi 32bitovým a 64bitovým OS
Dobrý den,
jak už nadpis napovídá, potřebuji se zeptat, jaké jsou rozdíly mezi 32bit operačním systémem a 64bit operačním systémem?
Děkuji.
Dobrý den,
jak už nadpis napovídá, potřebuji se zeptat, jaké jsou rozdíly mezi 32bit operačním systémem a 64bit operačním systémem?
Děkuji.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Stejný dotaz už tady v Poradně několikrát byl, použij hledání.
Nebo https://www.zive.cz/poradna/rozdil-mezi-32bitovym-os-a-64bitovym-os/sc-20-cq-635628/default.aspx?consultanswers=1 .
Jo, kdyby ale hledání normálně fungovalo… Stávající je nepoužitelné.
Takovou výmluvu neberu.
Hledat se dá i Googlem (site: poradna.net).
Zrušte to a dejte si sem ceduli "Gůůůůůůglem!". Stejnak se tady jen uživatelům nadává.
32bit OS dovede obhospodařit pouze 4GB RAM.
64bit OS (Windows) nedokáže přímo pracovat s 16bit aplikacemi, nutno použít emulaci či virtualizaci.
To poslední podle mě není nutně pravda, ale budu rad když mi to někdo vysvětli jestli se pletu ?
Je to pravda. 64-bit widle 16-bit aplikace nativně nepodporují.
Dobrý den,
děkuji. Tento rozdíl v adresování maximální možné velikosti RAM a nativním běhu 16bit aplikací mi byl u Windowsů již dlouho dříve známý. Myslel jsem ale, že rozdílů je více. Je toto jen jediný rozdíl mezi 32bit Windows a 64bit Windows nebo je rozdílů více?
Dále když jsem instaloval a používal 32bitový Linux na PC s 16GB RAM, tak ten 32bitový Linux neměl žádné problémy vidět a adresovat a používat celých těch 16GB RAM a perfektně to zvládal. Jsou i nějaké rozdíly mezi 32bit Linuxem a 64bit Linuxem?
Děkuji.
Rozdílů je víc, ale tyhle dva jsou pro většinu uživatelů jediné důležité. I 32bitové Windows umí pracovat s více než 4 GB paměti, ale podpora pro to je licenčně omezena na serverové verze. Nicméně jak u Linuxu tak u Windows šlo spíše obcházení problému a 64bitové verze podporují větší množství paměti "lepším" způsobem.
Prosím o nějaké lepší a detailnější vysvětlení, čeho všeho se rozdíly týkají, hlavně po praktické stránce a po stránce výkonu, spotřeby zdrojů, funkcí a kompatibility.
Po praktické stránce: kromě už zmíněné lepší podpory větší paměti a naopak nepodpory 16bitových aplikací v zásadě žádné
Po stránce výkonu: některé funkce či aplikace mohou běhat na 64 bitech rychleji, ale ve většině případů to nepoznáš
Po stránce spotřeby zdrojů: 64bitový systém či aplikace mohou spotřebovávat lehce více paměti než jejich 32bitové alternativy
Po stránce funkcí: prakticky žádné rozdíly
Po stránce kompatibility: už zmíněná nepodpora 16bitových aplikací na 64bitovém systému. A naopak na 32bitovém systému nepůjdou spustit 64bitové aplikace. Problém můžou tvořit staré periferie, pro které neexistují 64bitové ovladače.
Které typy aplikací a jak moc rychleji poběží?
Co znamená spotřebovávat "lehce více paměti"? Desítky kB až stovky kB, jednotky MB nebo třeba desítky MB až stovky MB?
Na 64bit systému půjdou spustit 32bit aplikace normálně, nebo tam může být nějaké omezení nebo problémy nebo nepůjdou spustit vůbec (mimo emulaci nebo virtualizaci)?
Které 16bit aplikace se dnes používají? To už se snad ani nepoužívá, ne? A které 64bit aplikace se používají?
Obvykle aplikace zpracovávající velké množství dat. Když jsem např. před časem zkoušel 7zip, tak přínos byl až 20-30 %. U většiny aplikací je to ale zanedbatelné.
Jedná se maximálně o stovky MB, spíš ale méně.
Drtivá většina 32bitových aplikací bude fungovat bez omezení. Problém můžou být programy pracující přímo s hardwarem, tedy např. už zmíněné ovladače.
Běžný člověk už se s 16bitovými aplikacemi většinou nepotká. Spousta podnikatelů nebo i menších firem v nich ale třeba vedou účetnictví. Znám i firmu s miliardovým obratem, která je ještě před pár lety používala (a nejspíš používá dosud, ale už o ní nemám přehled). Jsou to ale opravdu výjimky.
64bitové verze jsou dostupné už u velkého počtu aplikací. U většiny z nich to ale z uživatelského hlediska nepřináší nic zásadního.
Nejspíš v tom hledáš víc, než v tom opravdu je. Jediný opravdu zásadní rozdíl (pokud nemáš speciální požadavky), je v podpoře většího množství paměti.
32bit aplikacie idu normalne nativne aj v 64bit OS. 16bit nejdu vobec, jedine vo virtuali s 32bit OS na virtuali. Dovod toho je aj v HW (CPU), neriesit.
Na 64bit OS potrebujes 64bit ovladace - DOLEZITE ak mas obskurny stary HW (vtedy ich nemas a utrel si usta na 64bit OS)
64bit OS potrbujes len ak nutne chces pouzivat nejake 64bit aplikacie alebo viac jak ca 3GB RAM, inac na to mozes srat a nechat si 32bit OS ak mas 32bit OS. Ked vyberas novy tak vyberaj 64bit, ak nie si >40rocny expert na nieco co potrebuje 16bitove 20rocne SW ci 32bitove ovladace k HW
To první není uplně pravda. 32bit Windows neumí ve výchozím stavu dokonce >3GB RAM. Nainstaloval jsem patch a měl najednou dostupných 4GB. (víc jsem nezkoušel, tehdy byl limit 2GB na slot DDR2) ... to to letí, takový historizćká epizoda a 10 let
Jsou tam nějaká technická omezení PAE, jako ,že 1 proces stejně nemůže použít 4GB nebo snad že se nějak musí vhodně dělit stránky(nebo části) patřící jádru a userspace (nebo že právě nejdou nějak rozdělit)
tady je ktomu nějaké čtení
Smozřejmě dnes je to jako historický kuriozita, vše je 64bit, není problém. Co si pamatuji já, tak tehdy se to týkalo Windows 7 (Možná Vist)
32bit Windows UMI ADRESOVAT (vsimat si to cudzie slovo) 4GB, ale ti tam ca 1GB ADRES (vsimat si to slovo) rezervuje tvoj HW resp. cinsky debilne naprogramovany BIOS. Da sa to ovplyvnit niektorymi nastaveniami BIOSu a pripadne naprogramovanim si vlastneho BIOSu :D Neexistuje na to ziaden patch. (stejne by bol k hovnu kedze 32bit aplikacia nevie pouzit viac jak 2GB lebo v MS srali na to ked ten polepenec lepili)
BTW. ano link je na pravdivy a podrobny clanok. Aj tak by som to nerobil ptz drivery s tym nerataju a mozu nastat problemy. Za urcitych okolnosti v zavislosti od hw sa da aj bez toho dosiahnut 3.5GB, na viac by som uz kychal.